Αλλαγές στο Ενιαίο Λύκειο 2013 - 2016

Πα.Κ

Νεοφερμένος

Ο Πα.Κ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Νίκο όχι.. Η Αθήνα πέφτει λίγο ( έως πολύ θα έλεγα μακριά από μένα..) Μένω Καβάλα συνεπώς με ενδιαφέρουν ή το ΑΠΘ ή το ΔΠΘ.. Θα με ενδιέφερε το ΕΚΠΑ σε περίπτωση που χάσω την ιατρική και μπω οδοντιατρική. ( Έχω ακούσει τα καλύτερα γι'αυτή τη σχολή).
Ανοίγουμε άλλη παράγραφο τώρα.. Κλείνει το θέμα των σχολών.. Μου αρέσουν υπερβολικά οι ειδικότητες που σε ενδιαφέρουν γιατί κυρίως απαιτούν πρόσχαρους και ευγενικούς επιστήμονες, οι οποίοι θα μπορούν πέρα από την εξέταση να ανταλλάξουν και ένα "καλημέρα" με τον πάσχοντα... Χαίρομαι ιδιαίτερα για εσένα! Σου εύχομαι να γίνεις ο επίγειος σωτήρας αρκετών ανθρώπων! Εμένα όπως κατάλαβες ήδη, με ενδιαφέρει η χειρουργική ( νευροχειρουργική ή γενική..) Γι'αυτό έχω και ως δεύτερη εναλλακτική τη οδοντιατρική για να ειδικευτώ από εκεί ως γναθοχειρούργος.. ( Πιστεύω να έχεις υποψιαστεί το "μοχθηρό" μου σχέδιο ε;; Αν δεν περάσω ιατρική και γίνω γναθοχειρούργος θα τρομοκρατώ τον κόσμο και θα τους πονάω για εκδίκηση... Όπως ανέφερα παραπάνω για εσένα την έννοια "επίγειος σωτήρας" έτσι λέω και για εμένα "επίγειος βελζεβούλης...) Εννοείται πώς πάλι πλάκα κάνω.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Απλά σας λέω παιδιά, μην το δένετε κόμπο για τις ειδικότητες! Όλοι είχαμε μία 'ιδέα' του τι θέλαμε πριν να μπούμε στην σχολή, και ξαφνικά μάθαμε για δεκάδες ειδικότητες που δεν είχαμε καν ακούσει σαν όνομα! Η καλύτερη απάντηση στην ερώτηση 'τι γιατρός θες να γίνεις' είναι 'καλός', τουλάχιστον μέχρι την απόκτηση του πτυχίου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πα.Κ

Νεοφερμένος

Ο Πα.Κ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Συγχαρητήρια PeterTheGreat!! Εξαιρετική η απάντησή σου! Σε ποιο έτος βρίσκεσαι και πώς σου φαίνεται η σχολή;; ( Τώρα που σε βρήκαμε ας το εκμεταλλευτούμε λίγο.. :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Πρωτοετής είμαι παιδιά, τώρα ξεκίνησα και εγώ! Έδινα το 2014 με τα υπόλοιπα τα καημένα του '96 (και όσους ξαναέδιναν!)

Για πρώτη φορά κατάλαβα πόσο λίγα ξέρω για θέματα που νόμιζα ότι ήμουν φοβερός στο λύκειο (πχ. χημεία). Γκρίνιαζα στην Γ ότι η βιολογία, πχ, ήταν 100 σελίδες, και ξαφνικά έχω 1000 σελίδες για τον φεβρουάριο ΜΟΝΟ στο μάθημα αυτό! Βάλε και βιοχημείες, ανατομίες, κλπ. και μαζεύονται 2000 σελίδες περίπου για την εξεταστική του Φεβρουαρίου!

Κατά τα άλλα, δεν μας έχει αγγίξει τόσο το 'χάος' του ελληνικού πανεπιστημίου. Καταλήψεις και ζημιές δεν είχαμε, και η μόνη κομματική εμπλοκή είναι η ΚΝΕ που κάθε βδομάδα κάνει μία ανακοίνωση για συνέλευση (που δεν πατάει κανείς). Τα εργαστήρια ποικίλουν ως προς την ποιότητα και το ενδιαφέρον: στην φυσική, για παράδειγμα, λόγω έλλειψης χρηματοδότησης το πείραμα γίνεται πιο πολύ με την μορφή παράδοσης θεωρίας. Στην βιολογία όμως (Εργαστήριο Βιολογίας = <3) έχουμε ξεχωριστά μικροσκόπια και έχει ΠΟΛΥ ενδιαφέρον. Η γραμματεία είναι εξυπηρετική, σε λογικά πλαίσια, και προς το παρόν δεν έχω γνωρίσει πολλά 'νούμερα' καθηγητές (οι περισσότεροι είναι συμπαθητικοί!)

Να πω την αλήθεια, η αλλαγή από την λυκειακή ζωή δεν ήταν τόσο μεγάλη όσο φανταζόμουν, ίσως γιατί πέρασα πολύ κοντά στο σπίτι μου και δεν χρειάστηκε να μετακομίσω: πηγαίνω στην σχολή κάθε πρωί με το αστικό και γυρνάω το μεσημέρι/απόγευμα. Επίσης πέρασαν αρκετοί φίλοι μου από το λύκειο στην ίδια σχολή (και στην Οδοντιατρική, που έχουμε κοινά μαθήματα), οπότε πάνω-κάτω η λυκειακή παρέα δεν χάλασε! Φαντάζομαι όμως ότι η εμπειρία κάποιου παιδιού που είναι, πχ από Κεφαλονιά ή Καβάλα (!) θα είναι πολύ διαφορετική.

Τώρα, στο θέμα των ειδικοτήτων, μέσα στην σχολή από το πρώτο εξάμηνο κιόλας μαθαίνεις ότι υπάρχουν ΠΟΛΥ περισσότερες ειδικότητες από τις τετριμμένες (χειρουργική, παιδιατρική, καρδιολογία, κλπ...), όπως η παθολογοανατομία, κυτταρολογία, πυρηνική ιατρική, επεμβατική ακτινολογία, κλπ. οι οποίες έχουν φοβερό ενδιαφέρον! Από εκεί που το είχα δέσει κόμπο ότι θα γινόμουν μικροβιολόγος, τώρα ξαφνικά σκέφτομαι δέκα διαφορετικές ειδικότητες! :P

Για εσάς τα παιδιά που δίνετε (για οποιαδήποτε σχολή, αλλά ειδικά για τις υψηλόβαθμες), ένα έχω να πω: κουράγιο! Όλοι περάσαμε από τον 'τρόμο' των πανελλαδικών, και γενικά η διαδικασία πρέπει κάποτε να απομυθοποιηθεί. Δεν κρίνεται όλη σας η ζωή από τα μόρια! Αφού στο τέλος όλοι στον ΟΑΕΔ θα καταλήξουμε! ;)

Αυτά από εμένα, για οποιεσδήποτε ερωτήσεις, προφανώς και ρωτάτε ελεύθερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πα.Κ

Νεοφερμένος

Ο Πα.Κ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Χαίρομαι που ακούω τόσο καλά λόγια για το ΑΠΘ.. Η ξαδέρφη μου αποφοίτησε πρόπερσι από εκεί.. Άνοιξη νομίζω ( δεν είμαι και σίγουρος γιατί δεν πήγα στην ορκωμοσία.. ) Και Σεπτέμβριο άρχισε ειδικότητα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νικος Σκουλ(ας)

Νεοφερμένος

Ο Νικος Σκουλ(ας) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Παιδιά για να σας πω και εγώ ως ''Αθηναίος'' έχω κάπως δυσκολότερο έργο.Έχω την Κρήτη σαν μια πολύ καλή εναλλακτική(έχω περίπου 1.000.000 συγγενείς χεχε)
Αλλά το θέμα είναι αρκετά σοβαρό πέρα από την επίτευξη στόχων.Συμφωνώ ότι πρέπει να θέτουμε στόχους και να ξέρουμε τι θέλουμε αν γίνει κάτι και δεν μπεις τι;
Είναι αρκετά σοβαρό ζήτημα και είναι μεγάλο το ρίσκο.Δεν ξέρω αν έχω δυνατότητα να πάω οπουδήποτε και δεν θέλω να φύγω κιόλας.
Δεν ξέρω αν θα μας βόλευε αυτό το σύστημα ή το προηγούμενο ή κανένα η και τα δύο,πάντως θα χρειαστούμε δυνάμεις,πολλές δυνάμεις.
Τι να πω,εγώ( για να απαντήσω στις απόψεις σου περί οδοντιατρικής) δεν είμαι πολύ κοντά σε αυτό,πέρα από το ότι δεν με τραβάει, μου αρέσουν πολύ οι ειδικότητες της ιατρικής.Με άλλα λόγια,πιστεύω ότι σε βάθος χρόνου θα είμαι μόνιμα στεναχωρημένος επειδή δεν έκανα αυτό που πραγματικά ήθελα.Ξέρω από 12 χρονών τι θέλω να κάνω,όμως τώρα συνειδητοποιώ πόσο δύσκολο είναι.Ελπίζω να πετύχουμε όλοι τους στόχους μας,μπορεί η μοίρα να μας φέρει και κοντά.Ο κόσμος είναι μικρός,που ξέρεις; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πα.Κ

Νεοφερμένος

Ο Πα.Κ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Και εγώ προτιμώ σαφώς την ιατρική, απλά δεν απορρίπτω το ενδεχόμενο σε περίπτωση που δεν μπω να αφήσω μία σχολή όπως η οδοντιατρική.. Θα μου στοιχίσει πολύ, αλλά από την άλλη σκέφτομαι και τη οικογένειά μου, την αδερφή μου! Που και αυτή σε 5 χρόνια θα δώσει πανελλήνιες.. Δεν γίνεται να ισοπεδώνουμε ορισμένα πράγματα.. Πρέπει να αποδώσουν και να κατανέμουν με δίκαιο τρόπο τα όποια χρήματα χρειαστούμε σε εξωσχολικά μαθήματα προκειμένου να αποδώσουμε στο τέλος ( γιατί, κακά τα ψέματα χωρίς φροντιστήριο δεν γίνονται και πολλά και αν γίνουν τότε πρόκειται για ξεχωριστά παιδιά..). Το βασικό μου ζήτημα είναι ότι η οδοντιατρική περιορίζεται υπερβολικά μόνο στην περιοχή του στόματος σε αντίθεση με την επιστήμη της ιατρικής που μέσα από το όμορφο ( κατ'εμέ πάντα) ταξίδι των σπουδών σου αλλά και καθ' όλη τη διάρκεια της ζωής σου ανακαλύπτεις συνεχώς και εξερευνάς με αγάπη το ανθρώπινο σώμα... Η πολυπλοκότητα αυτή είναι που με μαγεύει στο αντικείμενο... Ένας ακόμη λόγος που ξέρω γιατί θέλω να γίνω ( απελπισμένα θα έλεγα) γιατρός είναι ότι εγώ "διαφέρω" σε σύγκριση με άλλα παιδιά... Βασικά είμαι ομοφυλόφιλος! Δεν θέλω όμως να περάσω στη σχολή αυτή για να "θεραπευτώ" κάθε άλλο... Απλά εγώ δεν θα φτιάξω ποτέ δική μου οικογένεια και θεωρώ βασικά ένας άνθρωπος να αφήνει κάποιος στοιχειώδες έργο του πίσω πριν "κοιμηθεί"... Για να πω την αλήθεια, από τα νήπια ήξερα ότι κάτι δεν πάει καλά και στο γυμνάσιο που γνώρισα πλέον τον εαυτό μου έθεσα στόχο της ζωής μου να βοηθήσω όσο μπορώ... Δεν συνδέω τη σχολή αυτή με ακριβά αυτοκίνητα, μεγάλα και πλήρως εξοπλισμένα ιατρεία ούτε σαφώς με φακελάκια... Μπορεί να ακουστεί χαζό, αλλά για μένα "ιατρική" σημαίνει ένα ευχαριστώ από τον ηλικιωμένο κύριο που τον βοήθησες με την καρδιά του, ένα κλεφτό χαμόγελο από τον μικρό μπόμπιρα που αγωνιά για το χειρουργείο που θα κάνει στην επιγονατίδα και το κυριότερο η κατανόηση προς το άνθρωπο και τις όποιες ανάγκες... Πολλοί προσπάθησαν να με αποτρέψουν, λέγοντάς μου ότι " θα φας τα χρόνια σου διαβάζοντας, θα παίρνεις δεκάρες, κάνοντας δεκάδες υπερωρίες, μια ζωή θα διαβάζεις, δεν θα έχεις φοιτητική ζωή και κανένας δεν θα τα εκτιμήσει όλα αυτά"... Παρά ταύτα, όλα αυτά με αφήνουν παντελώς αδιάφορο, έτσι "γουστάρω ρε αδερφέ", εμένα μου αρέσει να ξενυχτάω πάνω από το βιβλίο της βιοχημείας, να μένα άγρυπνος για να βοηθάω ασθενείς και ας παίρνω δεκάρες.... Για μένα όμως έχει αξία... Και θα αγωνιστώ για να τα καταφέρω... Πέρασα πολλά, δεν θα τα παρατήσω στο τελευταίο σκαλί ( και ας είναι το μεγαλύτερο). Ελπίζω αν πραγματικά το θέλεις και εσύ όσο και εγώ να περάσεις και με το παραπάνω! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dod

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά!
Αν και ειμαι ανθρωπιστικές σπουδές,θεωρώ ότι η ιατρική έχει μεγάλο γόητρο και ότι ειναι ένα απο τα ωραιότερα επαγγέλματα,ειδικά όταν ασχολείσαι με την παιδιατρική <3.
Αν και θα βγω εκτός θέματος και με συγχωρείτε γνωρίζετε ποτε θα ενημερωθούμε για την κάθε σχολη και στο πεδίο που θα κατατάσσεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
Τι σημαίνει ότι η Ιατρική έχει μεγάλο γόητρο; Δηλαδή αν σπουδάσεις κάτι άλλο, θα έχεις λιγότερο ή καθόλου γόητρο; Θα τρελαθούμε μου φαίνεται...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νικος Σκουλ(ας)

Νεοφερμένος

Ο Νικος Σκουλ(ας) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
@Πα.Κ . Είσαι πάρα πολύ έξυπνος.Ο ειρμός της σκέψης σου είναι πολύ πιο ψηλά από την ηλικία μας.Ομολογώ ότι η σκέψη σου είναι πάρα πολύ σωστή.Πρέπει όλοι μας να κάνουμε κάτι καλό.Μόνο έτσι κατ' εμέ νιώθει κάποιος ψυχική γαλήνη.Ο έρωτας επίσης,είναι ένα συναίσθημα που όλοι μπορούμε να αισθανθούμε ομοφυλόφιλοι και μη,οπότε μην σε παίρνει από κάτω.Μακάρι να προσφέρεις με τον τρόπο που θες,μακάρι να το πετύχω και γω.Όσο για την ιατρική και τα ακριβά αυτοκίνητα,θα σου την πω την αμαρτία μου:πάντα ήθελα μία άσπρη Ζ4 bmw,από μικρό παιδί το χαζεύω αυτό το αυτοκίνητο.Γίνω δεν γίνω γιατρός,θα ήθελα να ικανοποιήσω τη μία ''εκλεπτισμένη'' μου επιθυμία.Ελπίζω να μην ακούγεται φαντεζί,δεν έχω πρόθεση να μπω στην ιατρική για να βγάλω λεφτά(όλοι ξέρουμε τους τωρινούς μισθούς).Θα σκεφτόμουν ακόμα και το να πάω στους γιατρούς του κόσμου!

Όσο για την φίλη μας από την Θεωρητική που μπήκε στο ''πηγαδάκι'' μας,δυστυχώς δεν ξέρουμε τίποτα.Επίσης δεν ξέρουμε τι θα γίνει σε περίπτωση που τα παιδιά που θέλουν μια κατεύθυνσης είναι πολύ λίγα, π.χ θα γίνει τμήμα ''Παιδαγωγικών'' με 4 η 5 παιδιά;
Λογικά η Σχολές υγείας και η νομικές έχουν κλείσει.Από ότι άκουσα μπορεί να προστεθεί πεδίο με πληροφορική,αλλά αυτό δεν επηρεάζει εσένα.
Πολύ πρόχειρο το νέο λύκειο.Έπρεπε να ήταν πολύ πιο οργανωμένο,αλλά σάμπως ήταν ποτέ οργανωμένη η Ελληνική παιδεία;
Τι είχες Γιάννη τι είχα πάντα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πα.Κ

Νεοφερμένος

Ο Πα.Κ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια... Προφανώς και δεν ακούγεται φαντεζί το ότι και εσύ ως άνθρωπος θα ήθελες ένα καλό αυτοκίνητο! :) Και εγώ ζητάω υπερβολικά πολλά πράγματα... Όχι υλικά...Αλλά, από τους άλλους ανθρώπους! Απαιτώ ή μάλλον απαιτούσα όλοι να με έχουν φίλο!Το τραγικό της υπόθεσης όμως είναι ότι εγώ δεν κατέβαλα προσπάθειες προκειμένου να κερδίσω τη φιλία τους.. Λάθος μου! Ευτυχώς το Λύκειο πέρα από την εκτόξευση του άγχους μου, μου έφερε και φίλους! ;)
Στο θέμα των "γιατρών του κόσμου" θέλω να σου πω ότι και εγώ κάπως έτσι με φαντάζομαι! Χαίρομαι πάρα πολύ που γνωρίζω ένα τέτοιο άτομο! Πίστεψέ με δεν είμαστε πολλοί...Αρκετοί ναι, όχι όμως επαρκείς προκειμένου μέσα από το ιερό αυτό έργο να βοηθήσουμε τον άνθρωπο όπου αυτός μας έχει ανάγκη! Γι'αυτό σου συνιστώ (ως μελλοντικός σου συνάδερφος :P ) να αρχίσεις από τώρα την φιλανθρωπία! Πλησιάζουν και τα Χριστούγεννα... Δεν είναι ανάγκη να είναι ιατρικές βοήθειες, ούτε σαφώς χρηματικές.. Για παράδειγμα, στο διάστημα των 15 ημερών που είναι κλειστά τα σχολεία εγώ μαζί με κάποιες άλλες φίλες μου θα ντυθούμε καλικάντζαροι και θα πάμε σε διάφορα ιδρύματα με παιδιά να αφήσουμε τρόφιμα και να τα συντροφεύσουμε όντας μόνα αυτές τις "εορταστικές" ημέρες... ( Εγώ παρεμπιπτόντως μπήκα ήδη στο κλίμα των εορτών.. :) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φορουμακιας

Νεοφερμένος

Ο φορουμακιας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Προσωπικά όταν ακούω την λέξη γιατρός στο μυαλό μου έρχεται ένας ΆΝΘΡΩΠΟΣ με ρόμπα εργστηρίου.Δεν είναι απαραίτητο το ιατρείο να είναι το πιο εξελιγμένο τεχνολογικά με τα πιο καινούρια μηχανήματα της SIEMENS,αλλά θα μπορούσε να είναι (όχι ότι δεν ισχύει) μια καλύβα στην Αφρική ή ένα βομβαρδισμένο κτήριο.Άποψή μού όλα αυτά και αποδεκτή οποιαδήποτε διαφωνία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pkat876

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pkat876 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 242 μηνύματα.
Πα. Κ Καταρχάς θα ήθελα να σε συγχαρώ για το ήθος σου. Είναι πολύ σπάνιο να βλέπεις νέους ανθρώπους που διακατέχονται από υψηλές αξίες, όπως ο αλτρουισμός και η ανιδιοτέλεια. Δυστυχώς, το πνεύμα του υλικού ευδαιμονισμού και της επιδειξιομανίας έχουν ενσταταλαχθεί στη συνείδηση του νεοέλληνα. Η ιατρική, αντί να αποτελεί λειτούργημα, είναι πλέον ένα επάγγελμα ελιτίστικο, που προσδίδει γόητρο και κύρος στο κάθε ανθρωπάκι που ονειρεύεται να ζήσει την πολυπόθητη ζωή του σούσι και του cayen. Κι ας είναι αγορασμένα από τα φακελάκια του απλού κοσμάκη...
Ελπίζω να πραγματοποιήσεις το όνειρό σου, όχι μόνο για την προσωπική σου ικανοποίηση, αλλά γιατί η χώρα μας χρειάζεται γιατρούς σαν κι εσένα. Επίσης, είναι γεγονός ότι αν επιλέξεις να ζήσεις στην Ελλάδα, θα πρέπει να συμφιλιωθείς με την ιδέα ότι ο λαός αυτός δεν μπορεί να δεχτεί την διαφορετικότητα. Παρ' όλα αυτά εσύ θα πρέπει να συνεχίσεις να αγαπάς τον εαυτό σου κι να βαδίζεις με αυτοπεποίθηση και πείσμα. Είμαι σίγουρη πως θα βρεις πολλούς ανθρώπους που θα σε αγαπήσουν γι' αυτό που είσαι, γιατί πραγματικά το αξίζεις.
Σου εύχομαι καλή τύχη! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νικος Σκουλ(ας)

Νεοφερμένος

Ο Νικος Σκουλ(ας) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Φυσικά και είσαι σωστός φίλε μου!
Όσο για την φιλανθρωπία κάτι κάνω και σε αυτό,κυρίως για τους άστεγους(που στην Αθήνα είναι χιλιάδες).Είτε τους αφήνω χρήματα,έχει τύχει καλοκαίρι να τους αγοράσω φαγητό και νερό...είχα πιάσει μια φορά και την κουβέντα με έναν,πραγματικά ο καθένας και μια ιστορία.Είναι παράδειγμα για όλους εμάς που παραπονιόμαστε γιατί δεν έχουμε φούτερ adidas ή γιατί δεν μας αρέσει το φάγητο.Κάτι παρόμοι συμβαίνει και στην αφρική.Είναι πραγματικά αδιανόητο να πεθαίνουν ακόμα παιδιά απο ελονοσία τη στιγμή που το εμβόλιο ενα 1 η 1,5 ευρώ.Το ίδιο και με τον έμπολα.Μόνο όταν φτάνει η λύπη στην πόρτα μας την βλέπουμε.Μέγα λάθος.Πρέπει να είμαστε καλοί προς του άλλους,γιατί έτσι νιώθουμε και μεις καλά.
Όσο για τι φιλίες φύλαξε τες σαν τα μάτια σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ματθαιος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ματθαιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Πληροφοριακα για εσενα Πα.Κ που ενδιαφερεσαι η ειδικοτητα της Γναθοχειρουργικης απαιτει και τα 2 πτυχια.Μην αναρωτιεσαι ποια 2....της Ιατρικης ΚΑΙ της Οδοντιατρικης.Βεβαια αν τελειωσεις πχ οδοντιατρικη και μπεις ιατρικη με κατακτηριες καποια μαθηματα σου τα αναγνωριζουν(επειδη ειναι κοινα) και την βγαζεις σε λιγοτερα χρονια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι σημαίνει ότι η Ιατρική έχει μεγάλο γόητρο; Δηλαδή αν σπουδάσεις κάτι άλλο, θα έχεις λιγότερο ή καθόλου γόητρο; Θα τρελαθούμε μου φαίνεται...:whistle:
Δεν είπε ότι η ιατρική έχει μεγάλο γόητρο και όχι καμμία άλλη επιστήμη. Έλεος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
Ε πως; Σε 5 posts αυτό τονίζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ε πως; Σε 5 posts αυτό τονίζεται.
Τα παιδιά μιλάνε με πολύ καλά λόγια για την ιατρική, πού είναι το κακό σ' αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Τα παιδιά μιλάνε με πολύ καλά λόγια για την ιατρική, πού είναι το κακό σ' αυτό;

Δεν καταλαβαίνω γιατί μπαίνεις στον κόπο να του απαντάς, σε κάθε θέμα ή ποστ που κάποιος δηλώνει (εν δυνάμει) φοιτητής ιατρικής, προσπαθεί να του εκμαιεύσει ότι το έκανε για να μην πάνε "χαμένα" τα πολλά μόρια.

Κάποιος needs to get a life.:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
Σημασία έχει η Ελληνική λογική που κληρονομείται σαν γονική παροχή. Νοοτροπία καταπιεσμένου "ραγιά" που είδε μέλι και θέλει να φάει και το γυάλινο βάζο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top