Αλλαγές στο Ενιαίο Λύκειο 2013 - 2016

Πα.Κ

Νεοφερμένος

Ο Πα.Κ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Τέλεια έγραψες!! Βιολογία μήπως εννοείς 19,8; Το 1/100 πιάνει 0,2/20...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Όχι 19,9 έλεγε το χαρτί!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πα.Κ

Νεοφερμένος

Ο Πα.Κ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Ααα οκ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mythik52

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αμφίκλεια (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Οσον αφορα αυτο που ειπατε πιο πανω για τα αρχαια η λογικη λεει οτι θα μπει μεσα Ισοκρατης και Δημοσθενης μιας και τα βγαλαν απο τη Β. Στα Λατινικα θα φτιαχτει ενα βιβλιο που θα εχει και της Β και της Γ τα κειμενα και θα δινουμε καμια 40αρια - 45αρια. Στην Ιστορια δεν ξερω. Λογικα θα προσθεσουν κατι αλλα τι; Το θεμα με το Νεο Λυκειο ειναι οτι δεν ξερουμε σε ποια κατευθυνση θα πανε σχολες που ειναι στο 1ο πεδιο αλλα δεν ειναι η Φιλολογια ή το ΦΠΨ. Μιλαω για το Πολιτικης Επιστημης, το Διεθνων και Ευρωπαϊκων Σπουδων, το Κοινονιωλογιας κλπ. Η λογικη λεει οτι θα πανε στην καινουρια κατευθυνση ομως δεν μπορουμε να το ξερουμε και αυτοι που θελουμε αυτες τις σχολες δεν ξεραμε τι να κανουμε στην αρχη της Β... Εγω προσωπικα διαλεξα Ανθρωπιστικες Επιστημες και δινω βαση στα Μαθηματικα ΓΠ (κανοντας κι ενα ιδιαιτερο αν και μου φαινονται αρκετα ευκολα για να ειμαι προετοιμασμενος) ωστε αν αυτες οι σχολες πανε στο πεδιο που ειναι η Διοικηση Επιχειρησεων και η Οικονομολογια πχ να μπορω να ειμαι ανταγωνιστικος και να πετυχω εκει. Μήπως ξερει κανεις ποτε θα βγει η Υπουργικη Αποφαση για αυτον τον καθορισμο;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.
Μπήκα για λίγο στην Τράπεζα της Α' Λυκείου και έχουν βάλει αρκετά καινούρια θέματα.Για παράδειγμα για Αγγλικά υπάρχουν 68-αν δεν μπουν και άλλα-η κλήρωση θα γίνει σε αυτά τα 68;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Μπήκα για λίγο στην Τράπεζα της Α' Λυκείου και έχουν βάλει αρκετά καινούρια θέματα.Για παράδειγμα για Αγγλικά υπάρχουν 68-αν δεν μπουν και άλλα-η κλήρωση θα γίνει σε αυτά τα 68;

Nαι. Δεν το κόβω βασικά να βάλουν άλλα θέματα στην Τράπεζα της 1ης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.
Nαι. Δεν το κόβω βασικά να βάλουν άλλα θέματα στην Τράπεζα της 1ης.

Από ότι είδα κάθε μέρα σχεδόν ανεβάζουν και άλλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Μπήκα για λίγο στην Τράπεζα της Α' Λυκείου και έχουν βάλει αρκετά καινούρια θέματα.Για παράδειγμα για Αγγλικά υπάρχουν 68-αν δεν μπουν και άλλα-η κλήρωση θα γίνει σε αυτά τα 68;

:'( την είδα πριν λίγο που μπήκα να κάνω κανένα θέμα ιστορίας....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeloula

Νεοφερμένος

Η Nefeloula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
άνοιξε η τράπεζα θεμάτων της Β΄λυκείου!
https://exams-repo.cti.gr/category/9-b-taksh?Itemid
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
άνοιξε η τράπεζα θεμάτων της Β΄λυκείου!
https://exams-repo.cti.gr/category/9-b-taksh?Itemid

Σίγουρα θα προστεθούν και άλλα μέχρι τέλους.... Στα γερμανικά έχει μόνο 28:P
Βασικά συλλυπητήρια με τα θέματα των αρχαίων! 400+ μόνο της γενικής και 170 νομίζω προσανατολισμού:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeloula

Νεοφερμένος

Η Nefeloula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Σίγουρα θα προστεθούν και άλλα μέχρι τέλους.... Στα γερμανικά έχει μόνο 28:P
Βασικά συλλυπητήρια με τα θέματα των αρχαίων! 400+ μόνο της γενικής και 170 νομίζω προσανατολισμού:eek:
επειδή διδάσκω σε σχολείο αρχαία παρατήρησα ότι τα θέματα της τράπεζας είναι από όλες τις ενότητες μέχρι και τους τελευταίους στίχους της Αντιγόνης!
παρατήρησα κι εγώ τον όγκο των θεμάτων...
επίσης είναι τσιμπημένα τα λεξιλογικά, ζητούν μέχρι και συνώνυμα στα αρχαία ελληνικά!
απαιτείται πολύ σοβαρό διάβασμα για το άριστα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
επειδή διδάσκω σε σχολείο αρχαία παρατήρησα ότι τα θέματα της τράπεζας είναι από όλες τις ενότητες μέχρι και τους τελευταίους στίχους της Αντιγόνης!
παρατήρησα κι εγώ τον όγκο των θεμάτων...
επίσης είναι τσιμπημένα τα λεξιλογικά, ζητούν μέχρι και συνώνυμα στα αρχαία ελληνικά!
απαιτείται πολύ σοβαρό διάβασμα για το άριστα!

Όλα τα θεωρητικά απαιτούν από ότι είδα διάβασμα... Μάλλον η τράπεζα έχει μια εμμονή με την λεπτομέρεια.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
επειδή διδάσκω σε σχολείο αρχαία παρατήρησα ότι τα θέματα της τράπεζας είναι από όλες τις ενότητες μέχρι και τους τελευταίους στίχους της Αντιγόνης!
παρατήρησα κι εγώ τον όγκο των θεμάτων...
επίσης είναι τσιμπημένα τα λεξιλογικά, ζητούν μέχρι και συνώνυμα στα αρχαία ελληνικά!
απαιτείται πολύ σοβαρό διάβασμα για το άριστα!
Mα,όσοι καθηγητές δίδασκαν και πέρσι στην πρώτη με μεγάλη τους δυστυχία παρατήρησαν το ίδιο.
Οπότε,το να λέμε το ήδη αυτονόητο για΄μένα είναι περιττό.

Όλα τα θεωρητικά απαιτούν από ότι είδα διάβασμα... Μάλλον η τράπεζα έχει μια εμμονή με την λεπτομέρεια.;)

Ψιτ. Μην κακολογείτε όλα τα θεωρητικά αμέσως,λες και μας φτάνε μονάχα τα Αρχαία. Δείτε τι ωραία θα περάσετε στη Βιολογία που στο τέλος,δεν θα κουνάτε από την κάθε σελίδα χωρίς να ξέρετε τα πάντα.:P
Όχι μόνο εσείς και΄μεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ψιτ. Μην κακολογείτε όλα τα θεωρητικά αμέσως,λες και μας φτάνε μονάχα τα Αρχαία. Δείτε τι ωραία θα περάσετε στη Βιολογία που στο τέλος,δεν θα κουνάτε από την κάθε σελίδα χωρίς να ξέρετε τα πάντα.:P
Όχι μόνο εσείς και΄μεις.

Δεν κακολόγησα τα θεωρητικά προς θεού:P. Απλά θέλουν διάβασμα. Η βιολογία είναι τρεις φορές χειρότερη από τα αρχαία την ιστορία και την λογοτεχνία... Εμένα το μάθημα που με φοβίζει είναι η πολιτική παιδεία:worry::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νικος Σκουλ(ας)

Νεοφερμένος

Ο Νικος Σκουλ(ας) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Και εγώ έχοντας τις αμφιβολίες μου θα πάω για Ιατρική και θα τα δώσω όλα,απλά δεν φαντάζομαι κάτι άλλο σαν μελλοντικό επάγγελμα.Στην Α έβγαλα γενικό ΜΟ 19,5 και έγραψα στο τέλος 20 σε φυσική,χημεία,βιολογία,άλγεβρα,γεωμετρία και έκθεση 18,4(η 6 ;ρ )
Φέτος ψιλοζορίζομαι με τη Φυσική κατεύθυνσης(αν και στο σχολείο έγραψα 19,6) στο φροντιστήριο στις δύσκολες ασκήσεις δείχνω αδράνεια.Σιγά σιγά τα βγάζω πέρα.Εν τέλει δεν ξέρω πόσα παιδιά θα πάνε ''Επιστήμες Υγείας'' πάντως αν όντως πλακώσουμε όλοι,απλά κάποιοι δεν θα μπουν,τι να κάνουμε είναι η αλήθεια.Καλή δύναμη σε όλους του συμμαθητές-πειραματόζωα της Β' λυκείου! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πα.Κ

Νεοφερμένος

Ο Πα.Κ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Γειά σου Νίκο! Συμφωνώ απόλυτα σχετικά με τις απόψεις σου περί εισαγωγής στο πεδίο των "Επιστημών Υγείας"... Αν και πιστεύω ακράδαντα ότι δεν θα είναι μεγάλος ο αριθμός μας λόγο των ελαχίστων επιλογών που μας δίνονται... Το θέμα είναι κατά πόσο είναι "Υγείας" ( Γιατί προφανώς για να μπεις πρέπει πρώτα να σου πέσουν λίγο τα μαλλιά, να εμφανίσεις μερικά προβλήματα στην καρδιά και πάει λέγοντας) Προφανώς χαριτολογώ.. Αλλά για να λέμε και την αλήθεια η Ιατρική θέλει τεράστιο αγώνα.. Τι να πω; Όλα ας πάνε καλά! Μπορεί να γίνουμε συνάδερφοι μια μέρα που ξέρεις.... Σε ποια ειδικότητα σε αφουγκράζεσαι;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νικος Σκουλ(ας)

Νεοφερμένος

Ο Νικος Σκουλ(ας) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Μιλάς πολύ ωραία κατ' αρχάς,εννοώντας το λόγο σου γενικότερα.Αν (πρώτα ο θεός) μπω,η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω.Μου αρέσει η ειδικότητα του ενδοκρινολόγου,του νευρολόγου και του παιδιάτρου λόγω της καλής σχέσης που έχω με τα ανιψάκια μου (χεχε).Μάλλον το τελευταίο θα το βγάλω γιατί το θεωρώ τετριμμένο).Βλέπουμε,ας μπούμε με το καλό και θα δούμε στην πορεία.Βλέποντας την φωτογραφία σου μάλλον κατάλαβα τι θέλεις εσύ.Μακάρι να τα καταφέρουμε και οι δύο!Αθήνα στοχεύεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Αμα θες ιατρική σου συνειστω κάποιες από αυτές τις ειδικότητες που λες και δυο ακόμη όπως του οφθαλμιατρου η του καρδιολόγου.Σου εύχομαι να πετύχεις το στόχο σου.Πως και δεν θες ημμυ εμπ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
Το ότι θα πρέπει να βάζουμε στόχους είναι το σωστό, άρα ο περιορισμός των επιλογών πρέπει να τοποθετηθεί στα θετικά του νέου συστήματος. Κάποτε θα πρέπει να ξεφύγουμε από τη νοοτροπία "να δω πρώτα τους βαθμούς μου και μετά θα αποφασίσω ποια σχολή μου αρέσει".

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Κάποτε θα πρέπει να ξεφύγουμε από τη νοοτροπία "να δω πρώτα τους βαθμούς μου και μετά θα αποφασίσω ποια σχολή μου αρέσει".

Δύσκολο όσο αποτελεί η Ιατρική καλύτερη επιλογή σπουδών και κοινωνικής αναγνώρισης στην Ελλάδα έναντι ...π.χ. Φυσικής, Γεωλογίας, Φιλολογίας, Επιστήμης της Θάλασσας...κλπ. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top