Αλλαγές στο Ενιαίο Λύκειο 2013 - 2016

φορουμακιας

Νεοφερμένος

Ο φορουμακιας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Για τα ΣΕΚ μιλάς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dod

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
για το γενικο λυκειο.
Στα ΣΕΚ θα εχει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Νομίζω θα ήταν απολύτως λογικό η Νομική να ενταχθεί στην ομάδα Οικονικών Πολιτικών Διοικητικών επιστημών που έχει απείρως πιο σχετικά μαθήματα. Πάντως σαν ιδέα είναι οκ το όλο πράγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Νομίζω θα ήταν απολύτως λογικό η Νομική να ενταχθεί στην ομάδα Οικονικών Πολιτικών Διοικητικών επιστημών που έχει απείρως πιο σχετικά μαθήματα.

Αληθεια ειναι αυτο, γιατι εκει κολλαει περισσοτερο η Νομικη και ειναι πολυ πιο λογικο να δινεις Στοιχεία Κοινωνικών και Πολιτικών Επιστημών που πολυ περισσοτερο θα τα χρειαστεις μεσα στη Σχολη παρα Λατινικα.
Απο την αλλη δεν ξερω, το να δινει ενας υποψηφιος για τη Νομικη Μαθηματικα και στοιχεια Στατιστικης που μοιαζει επισης αχρηστο, δεν θα τα χρειαστεις μεσα στη Σχολη τουλαχιστον, ασε που οι περισσοτεροι θα προερχονται απο τις αθρωπιστικες σπουδες της Β λυκειου.

Πιο Λογικο θα ηταν να εδιναΝ Αρχαια, Στοιχεια Κοινωνικων και Πολιτικων Επιστημων και Αρχες Οικονομικης Επιστημης/Ιστορια ως τριτο μαθημα, αλλα μετα θα επρεπε να κανουν ειδικη κατευθυνση για μια και μονο Σχολη..

Επισης ισχυει, οτι οι υποψηφιοι της ομαδας Ανθρωπιστικων Σπουδων που δινουν Αρχαια, Λατινικα και Ιστορια, δεν μπορουν να περασουν σε Παιδαγωγικα Τμηματα;! Με ποια λογικη γινεται αυτο;!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Εμ,to the best of my knowledge,η Νομική εξακολουθεί να΄ναι στο 1ο πεδίο.:|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Εμ,to the best of my knowledge,η Νομική εξακολουθεί να΄ναι στο 1ο πεδίο.:|

Για τις πανελληνιες του 2016 απο ο,τι δειχνουν τα πραγματα καταργουνται τα πεδια και μετονομαζονται σε ομαδες σπουδων αν καταλαβα καλα. Η σημαντικοτερη αλλαγη που βλεπω ειναι οτι θα παρουν Σχολες απο το σημερινο 1ο Πεδιο οπως Πολιτικες Επιστημες, Κοινωνιολογια, Δημοσιας Διοιηκης και θα τις ενωσουν σε μια καινουρια ομαδα ''Πολιτικων, Κοινωνικων και Οικονομικων Σπουδων'' με Σχολες του σημερινου 5ου Πεδιου, ολες τις οικονομικες σχολες δηλαδη. Η νομικη οπως και οι Φιλολογιες, Ιστορικα, Ξενογλωσσα Τμηματα κτλ παραμενουν μαλλον σε ενα αντιστοιχο του σημερινου πρωτου πεδιου, τις ''Ανθρωπιστικες Σπουδες''.

Μενει να δουμε αν οντως θα εφαρμοστει ετσι και επισης ενα ζητημα ειναι το 2016 πως θα δωσουν εξετασεις οι υποψηφιοι που αποφοιτησαν το 2015 και πριν.

Μεγαλη παντως προχειροτητα οι περιφημες ''αλλαγες'' και τελικα το κερδος δεν καταλαβα ποιο ειναι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Μενει να δουμε αν οντως θα εφαρμοστει ετσι και επισης ενα ζητημα ειναι το 2016 πως θα δωσουν εξετασεις οι υποψηφιοι που αποφοιτησαν το 2015 και πριν.

Μεγαλη παντως προχειροτητα οι περιφημες ''αλλαγες'' και τελικα το κερδος δεν καταλαβα ποιο ειναι....
Προς στιγμής με τρομάξατε ότι θα άλλαζε κάτι στη Νομική και νόμιζα ότι θα είχα και άλλα παρατράγουδα..:P
Σχετικά με τους αποφοίτους του 2015,που επιθυμούν να ξαναδώσουν το 2016 για μερικές χρονιές θα μπορούν να δίνουν με το παλιό σύστημα.
Επίσης το κέρδος του νέου συστήματος είναι η χρηματοδότηση από το ΕΣΠΑ. Αυτός είναι και ο λόγος που παρά την προχειροδουλειά το σύστημα εφαρμόστηκε πέρυσι και με μεγάλη αποτυχία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Αληθεια ειναι αυτο, γιατι εκει κολλαει περισσοτερο η Νομικη και ειναι πολυ πιο λογικο να δινεις Στοιχεία Κοινωνικών και Πολιτικών Επιστημών που πολυ περισσοτερο θα τα χρειαστεις μεσα στη Σχολη παρα Λατινικα.
Απο την αλλη δεν ξερω, το να δινει ενας υποψηφιος για τη Νομικη Μαθηματικα και στοιχεια Στατιστικης που μοιαζει επισης αχρηστο, δεν θα τα χρειαστεις μεσα στη Σχολη τουλαχιστον, ασε που οι περισσοτεροι θα προερχονται απο τις αθρωπιστικες σπουδες της Β λυκειου.

Πιο Λογικο θα ηταν να εδιναΝ Αρχαια, Στοιχεια Κοινωνικων και Πολιτικων Επιστημων και Αρχες Οικονομικης Επιστημης/Ιστορια ως τριτο μαθημα, αλλα μετα θα επρεπε να κανουν ειδικη κατευθυνση για μια και μονο Σχολη..

Επισης ισχυει, οτι οι υποψηφιοι της ομαδας Ανθρωπιστικων Σπουδων που δινουν Αρχαια, Λατινικα και Ιστορια, δεν μπορουν να περασουν σε Παιδαγωγικα Τμηματα;! Με ποια λογικη γινεται αυτο;!

Με τη λογική ότι πρέπει να έχουν διδαχθεί στοιχειώδη μαθηματικά και να έχουν κάποιες πολύ βασικές γνώσεις φυσικων επιστημών. Δε βλέπω κατι το παράλογο σε αυτό.
Let's face it, η θεωρητική κατεύθυνση ή όπως αλλιώς την πουν σε προετοιμάζει για φιλόλογο ή ιστορικό. Νομικές και παιδαγωγικά πρέπει να ανήκουν αλλού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Με τη λογική ότι πρέπει να έχουν διδαχθεί στοιχειώδη μαθηματικά και να έχουν κάποιες πολύ βασικές γνώσεις φυσικων επιστημών. Δε βλέπω κατι το παράλογο σε αυτό.
Let's face it, η θεωρητική κατεύθυνση ή όπως αλλιώς την πουν σε προετοιμάζει για φιλόλογο ή ιστορικό. Νομικές και παιδαγωγικά πρέπει να ανήκουν αλλού.

Xωρις να θελω να υποτιμησω το επιπεδο των Παιδαγωγικων, σιγουρα κανουν μαθηματα Μαθηματικων και Φυσικων Επιστημων μεσα στη Σχολη, οποτε τις γνωσεις τις αποκτουν απο εκει. Αν τωρα τα μαθηματικα γενικης που εκαναν τοσα χρονια δεν τους καλυπταν, τοτε πως τοσα παιδια απο Θεωρητικη τοσα χρονια οχι μονο περναν στις Παιδαδωγικες Σχολες αλλα αριστευαν κιολας;

Και τα Αρχαια χρειαζονται στη Νομικη για τον απλουστατο λογο οτι καποια στιγμη θα χρειαστεις να διαβασεις κειμενα γραμμενα στην καθαρεουσα, ειδικα σε εργασιες, οπου θα ασχολεισαι με διαχρονικο δικαιο και θα ανατρεχεις σε συγγραματα γραμμενα μπορει και πριν το 1950. Μαθηματικα πανω απο επιπεδο Γυμνασιου (και πολυ λεω) ουτε μια φορα θυμαμαι να εχω χρησιμοποιησει.



Προς στιγμής με τρομάξατε ότι θα άλλαζε κάτι στη Νομική και νόμιζα ότι θα είχα και άλλα παρατράγουδα..:P
Σχετικά με τους αποφοίτους του 2015,που επιθυμούν να ξαναδώσουν το 2016 για μερικές χρονιές θα μπορούν να δίνουν με το παλιό σύστημα.

Υπαρχει μηπως καποια πηγη για αυτο ; Καλα θα ηταν αν ισχυε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Υπαρχει μηπως καποια πηγη για αυτο ; Καλα θα ηταν αν ισχυε..
Σχετικά με τι;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Σχετικά με τι;:)

Για το οτι οσοι ειναι αποφοιτουν απο το Λυκειο μεχρι και το 2015, θα μπορουν να δινουν καποια χρονια πανελληνιες με το παλιο συστημα (το τωρινο δηλαδη). Μηπως υπαρχει καποια πηγη ειτε ειδησεογραφικη ειτε καποια ανακοινωση απο το υπουργειο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Για το οτι οσοι ειναι αποφοιτουν απο το Λυκειο μεχρι και το 2015, θα μπορουν να δινουν καποια χρονια πανελληνιες με το παλιο συστημα (το τωρινο δηλαδη). Μηπως υπαρχει καποια πηγη ειτε ειδησεογραφικη ειτε καποια ανακοινωση απο το υπουργειο.

Δεν έχω ψάξει αν ισχύει ξέρω πως όταν είχα ρωτήσει την υπεύθυνη του ΚΕΣΥΠ,μου είχε απαντήσει πως για 2 χρονιές ή κάπου τόσο θα μπορούν όσοι επιθυμούν να ξαναδώσουν με το παλιό σύστημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Δεν έχω ψάξει αν ισχύει ξέρω πως όταν είχα ρωτήσει την υπεύθυνη του ΚΕΣΥΠ,μου είχε απαντήσει πως για 2 χρονιές ή κάπου τόσο θα μπορούν όσοι επιθυμούν να ξαναδώσουν με το παλιό σύστημα.

Στο κρατος που ζουμε εαν εγω δεν δω κατι γραπτα και απο επισημη πηγη δεν πιστευω τιποτα :P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.
Δεν έχω ψάξει αν ισχύει ξέρω πως όταν είχα ρωτήσει την υπεύθυνη του ΚΕΣΥΠ,μου είχε απαντήσει πως για 2 χρονιές ή κάπου τόσο θα μπορούν όσοι επιθυμούν να ξαναδώσουν με το παλιό σύστημα.

Το ίδιο και εγώ.Έτσι είχε γίνει και όταν άλλαζε το 1999 το σύστημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Γεια σας. Είμαι μαθητής της Β΄ Λυκείου και όπως αντιλαμβάνεστε είμαι με το καινούργιο σύστημα. Έχω ακολουθήσει την ομάδα προσανατολισμού των ανθρωπιστικών σπουδών και θα ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζει κάποιος εάν επρόκειτο να αλλάξουν τα βιβλία της Γ΄ Λυκείου στα μαθήματα των αρχαίων, των λατινικών και της ιστορίας. Επίσης, εάν όντως παραμείνουν τα ίδια βιβλία (που εκεί πάει μάλλον το πράγμα) θα υπάρξει κάποια αλλαγή στην ύλη; Ακόμη, τα λατινικά αφού εξοβελίστηκαν από τη Β΄ Λυκείου, στη Γ΄ Λυκείου θα δίνουμε και τα 50 κείμενα; Τέλος στην ιστορία κατεύθυνσης επειδή οι ώρες που θα διδάσκεται έγιναν έξι (ενώ με το παλιό σύστημα ήταν δύο), αυτό σημαίνει ότι η ύλη θα τριπλασιαστεί αφού τριπλασιάστηκαν και οι ώρες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Γιατι δε ρωτας τους καθηγητες σου? Παντως τα βιβλια θα αλλαξουν, αν οχι ολα μερικα, κατι που φαινοταν απιθανο. Τρεχει ηδη η προκηρυξη για την αναθεση του εργου. Η υλη θα ειναι μεγαλυτερη τυπου δεσμων αν εχεις υποψη γτ οι ωρες αυξανονται παρα πολυ. Βασικα θα ειναι μεσα κεφαλαια που τωρα ειναι εκτος υλης κ πιθανως κ νεες ενοτητες. Οπως καταλαβαινεις οταν δινεις 4 μαθηματα οι απαιτησεις αυξανονται. Οσο πιο πολλα τα μαθηματα τοσο πιο ευκολα τα θεματα κ αντιστροφως. Προσεξε να πας καλα κ στα θετικα μαθηματα εαν στοχευεις για τις μεγαλες σχολες αφου πλεον μετρανε ολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Μα,that's the point. Ούτε οι ίδιοι οι καθηγητές δεν ξέρουν. Και΄γω Ανθρωπιστικών επέλεξα,btw. Για το βιβλίο των Λατινικών σχεδόν όλοι ποντάρουν στο ότι θα αλλάξει,για Αρχαία κ/νσης και Ιστορία ειδικά στο 1ο,μακάρι η ύλη να μείνει ως έχει και να δουλευτούν επιτέλους σωστά τα Αρχαία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Πάντως τα βιβλία δεν νομίζω ότι θα αλλάξουν από την άποψη ότι το υπουργείο είχε επισημάνει πως η τράπεζα θεμάτων για την γ΄ λυκείου (από την οποία θα αντληθεί το 50% στις πανελλαδικές) θα ξεκινήσει να ετοιμάζεται τον ιανουάριο του 2015 (δλδ σε 4 μήνες περίπου). Επομένως το υπουργείο δεν προλαβαίνει να αλλάξει τα βιβλία μέσα σε 4 μήνες. Απλά εγώ πιστεύω πως θα πειράξουν την ύλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Πως ξερεις οτι ηδη δεν γραφονται νεα βιβλια? Οτι η υλη θα ναι διαφορετικη και πιο εμβαθυμενη ειναι βεβαιο γτ οι ωρες αυξανονται δραματικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Απλά πιστεύω οτι τουλάχιστον στα μαθήματα των ανθρωπιστικών σπουδών τι διαφορετικό μπορεί να βάλουν. Για παράδειγμα στα αρχαία τι διαφορετικό θα μπορούσαν να βάλουν από τον φιλοσοφικό λόγο ή στα λατινικά θα άλλαζαν τα κείμενα τα οποία τα δίνουν από το σύστημα των δεσμών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top