Αλλαγές στις εξετάσεις Michigan ECCE/ECPE

!GeoRge!

Δραστήριο μέλος

Ο !GeoRge! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 641 μηνύματα.
Στο ecce δεν ισχυει αυτο ε? ή ισχυει κατι αλλο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Στο ecce και φυσικα ισχυει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!GeoRge!

Δραστήριο μέλος

Ο !GeoRge! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 641 μηνύματα.
α ναι? nιcε! κ στο ecpe τωρα το θυμηθηκαν να το βαλουν?!ελεος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
The ECCE is a popular upper-intermediate-level exam that formally certifies knowledge of English at B2 level as outlined by the Common European Framework of Reference (CEFR). It is available twice a year, in May and December. Since 2004 the Examination for the Certificate of Competency in English (ECCE) has been calculated using a method called aggregate scoring. The English Language Institute at the University of Michigan (ELI-UM) adopted this method because it allows examinees who are weak in one area to compensate by being strong in another area. It is very appropriate for intermediate students of English, who typically do not learn all English language skills at the same pace. It is also a fair and appropriate method of determining a candidateʼs ability relative to the B2 level on the Common European Framework of Reference (CEFR) However, at the request of many stakeholders, the English Language Institute at the University of Michigan (ELI UM) has been exploring how to provide a more transparent system for reporting ECCE test results while also retaining the strengths of the existing system. It was important to allow examinees who are weak in just one area to still have an opportunity to pass the ECCE. It was also crucial to maintain the examination at the B2 level on the CEFR. From December 2009 forward, new criteria will determine who passes the ECCE and receives a certificate. The aggregate procedure will no longer be used for determining exam results.

Instead, ECCE candidates who pass three sections with a low pass (or higher) and receive no less than a borderline fail in one section will be awarded an ECCE certificate.

ECCE exam reports will be changed to reflect these changes in the scoring procedure. More information about the new ECCE scoring procedure along with a sample of the new score report can be found by visiting the ECCE website: www.lsa.umich.edu/eli/testing/ECCE (go to “Certificates & Scoring”). The University of Michigan English Language Institute recognizes and appreciates the feedback from our stakeholders and looks forward to serving the EFL community in the future.

Πηγή:ELT NEWS

;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isaak

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ισαάκ Παπαδόπουλος - Isaak Papadopoulos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας (Φλώρινα) και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 359 μηνύματα.
είτε έτσι είτε αλλιώς το ECCE ήταν και είναι εύκολο....
Προτιμώ αγγλικά πιστοποιητικά...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Ξερεις ποσοι κοπηκαν φετος με BF στο Listening και έχασαν όλο το πτυχιο απο αυτο;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
μια απ'αυτους ειμαι και γω που 2 φορες κοπηκα με border στο listening...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
To ιδιο ισχυσε και για μενα περσι.
Εχασα ολο το πτυχιο για ενα BF και 1%!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isaak

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ισαάκ Παπαδόπουλος - Isaak Papadopoulos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας (Φλώρινα) και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 359 μηνύματα.
δεν ξέρω τον ακριβή αριθμό των ατόμων που απέτυχαν και δεν πήραν το ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ (και όχι το πτυχίο) αλλά νομίζω πως είναι πολύ εύκολο πιστοποιητικό.
όλοι οι μαθητές μου φέτος πήραν ΗΡ σχεδόν σε όλα τα μέρη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Μαλλον ανηκουν στο 47% των μαθητων που πετυχαν φετος.
Σε αντιθεση με το 65.1% του Cambridge FCE!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheClash

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 375 μηνύματα.
Πάντως εγώ το έδωσα πέρσι το Δεκέμβριο και το πήρα με High Pass,σε όλα!Αλλά είναι και λίγο @#$%%%$# να το χάνεις για ένα BF και 1,2,3 τοις εκατό.Ασ'τα να πάνε.Πάλι καλά το πήρα και ησύχασα απο αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isaak

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ισαάκ Παπαδόπουλος - Isaak Papadopoulos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας (Φλώρινα) και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 359 μηνύματα.
δεν πολυκοιτάω τα ποσοστά... δηλαδή τεο εσύ από αγγλικά τι πιστοποιητικά έχεισ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
δεν πολυκοιτάω τα ποσοστά... δηλαδή τεο εσύ από αγγλικά τι πιστοποιητικά έχεισ?

Δεν ξερω αν εχει σημασια αλλα τεσπα.
Εχω:EDEXCEL Levels 2,3,4 Michigan ECCE, Κρατικο γ1.
Και μια φορα που εδωσα Cambridge αλλα αυτο ειναι μεγαλη ιστορια.
Αλλα οταν τα 3 στα 5 παιδια κοβονται για ελαχιστα ουσιαστικα αυτο το μετρο ανακουφιζει πολλους υποψηφιους/φροντιστηριουχους!;)

Αν εσυ παλι εχεις σαινια εγω τι να πω.
Τα νουμερα μιλανε απο μονα τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hantzos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Μαλλον ανηκουν στο 47% των μαθητων που πετυχαν φετος.
Σε αντιθεση με το 65.1% του Cambridge FCE!

πλακα μου κανεις. Πηρα το λοουερ του κεμπριτζ φετος με 80% και το ecce μου φαινοταν σαν σταυρολεξο. Τα αγγλικα πτυχια ειναι πολυ δυσκολοτερα απο τα αμερικανικα 1ον και 2ον στο προφ δεν κοβεσαι αν κοπεις εστω και σε ενα κοματι? Νομιζω οτι δεν ισχυει για το λοουερ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g@ngster95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 376 μηνύματα.
μια απ'αυτους ειμαι και γω που 2 φορες κοπηκα με border στο listening...:P

To ιδιο ισχυσε και για μενα περσι.
Εχασα ολο το πτυχιο για ενα BF και 1%!
παιδια και εγω φετος κοπηκα για 1 με 2% στο ecce με bf....
αλλα πηρα το εντεξελ!!!:)
-----------------------------------------
πλακα μου κανεις. Πηρα το λοουερ του κεμπριτζ φετος με 80% και το ecce μου φαινοταν σαν σταυρολεξο. Τα αγγλικα πτυχια ειναι πολυ δυσκολοτερα απο τα αμερικανικα 1ον και 2ον στο προφ δεν κοβεσαι αν κοπεις εστω και σε ενα κοματι? Νομιζω οτι δεν ισχυει για το λοουερ.
στο ecpe αν εχεις εστω και ενα bf κοβεσε.....
στο ecce συμψηφιζωνται.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
πλακα μου κανεις. Πηρα το λοουερ του κεμπριτζ φετος με 80% και το ecce μου φαινοταν σαν σταυρολεξο. Τα αγγλικα πτυχια ειναι πολυ δυσκολοτερα απο τα αμερικανικα 1ον και 2ον στο προφ δεν κοβεσαι αν κοπεις εστω και σε ενα κοματι? Νομιζω οτι δεν ισχυει για το λοουερ.


παιδια και εγω φετος κοπηκα για 1 με 2% στο ecce με bf....
αλλα πηρα το εντεξελ!!!:)
-----------------------------------------

στο ecpe αν εχεις εστω και ενα bf κοβεσε.....
στο ecce συμψηφιζωνται.....

Kαταρχάς ούτε πιο εύκολα ειναι τα Αμαρικανικα ούτε πιο δύσκολα.
Παρακαλω μην ισοπεδώνετε τα πάντα.;)
Αν εχετε παρει το FCE με Α ειστε στο 4.5% που το πηραν με Α.
Οι υπολοιποι το πηραν με B ή C.
Αν τωρα νομίζετε πως το ECCE ειναι περιπατος λυπαμαι αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι ισχυει κατι τετοιο.Οταν παιδι με P,BF,LP,LP κοβεται τον Μαιο του 2008 για και οταν ξαναδινει Δεκεμβρη το περναει με τους ίδιους βαθμούς δεν ειναι και οτι το πιο ενθαρυντικο για το συστημα αξιολογησης του ELI-UM.
Οταν στο φορουμ παιδια κόπηκαν με P,LP,BF,LP ή με LP,LP,LP,LP και βλεπουν κόπους χαμενους σε ενα αποτελεσμα οταν δεν εχετε αποτυχει δεν μπορείτε να το καταλαβατε.;)
Δεν λεω πως ειναι παλουκι αλλα και περίπατος δεν ειναι.
Και αν εσεις πιστευετε κατι τετοιο δεν ειστε η πλειονότητα αλλα η μειονότητα παίδες.

Οσο για την βαθμολογηση.Απο τον Μαιο του 2009 στο ECPE με 3 LP και ενα BF περνούσες και αυτο θα ισχυει και απο τον Δεκεμβρη του 2009 στο ECCE.

Αυτο το συστημα βοηθησε πολλα παιδια με καποιες αδυναμιες σε καποιο μέρος ωστε να περάσουν την εξεταση.

Αυτα απο μένα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hantzos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
παλι μπερδευτηκα. Το ecce δεν συμψηφιζονται? Αν τα παιδια περνουσαν τα 3 απο τα 4 μερη τοτε πως κοπηκαν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isaak

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ισαάκ Παπαδόπουλος - Isaak Papadopoulos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας (Φλώρινα) και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Πως ένας τόσο μεγάλος φορέας όπως το ELI-UM με τόσες εξετάσεις και τόση πείρα δεν σκέφτεται τοσους υποψηφίους που ενώ κόπηκαν με BF τ'ωρα θα περνάν?????
Μετά να μιλάμε για γκάφες νέων ΦΟΡΕΩΝ....( UCLan)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
ΔΕΝ συμψηφίζονται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Λοιπον μεχρι και τον Μαιο του 2009 υπηρχε "συμψηφισμος" στο ΕCCE.
Δηλαδη αν κοβοσουν σε ενα μέρος ΜΠΟΡΕΙ να περνουσες μπορει και όχι.
Αν κοβοσουν σε 2 μερη κοβοσουν όπως και να εχει.
Τωρα με το νεο συστημα αρκει να εχεις 3 LP και ενα BF(ΟΧΙ λιγοτερο απο BF) για να περασεις.

Παραδειγμα:
Eνας που ειχε:
P,LP,BF,LP τον μαιο θα κοβοτανε μάλλον.

Τωρα θα περασει όπως και να εχει.

Καμια απορια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top