Αλλάζει ο σχολικός χάρτης της χώρας

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Νομίζω πως πρέπει να δωθούν κίνητρα... κίνητρα και σε μαθητές και σε εκπαιδευτικούς. Δυστυχώς η λήψη μέτρων που προτείνει το Υπουργείο Παιδείας δεν δίνει κίνητρο σε κανέναν. Αντίθετα εντείνει τη γενικότερη (λαϊκή) δυσαρέσκεια αφού μάλλον περισσότερα προβλήματα δημιουργεί, παρά λύνει. Ποιος αλήθεια καθηγητής ή δάσκαλος μπορεί να κάνει μάθημα σε μια τάξη 30 ατόμων (!!);; :hmm:Πώς θα μπορεί να βοηθήσει/λύσει απορίες/εξετάσει τόσους μαθητές; Και απ' την άλλη, πώς οι μαθητές θα μπορούν να παρακολουθήσουν από την πλευρά τους με τόσα άτομα; (όσο να' ναι ένας σαματάς δημιουργείται)
Η εκπαιδευτική διαδικασία στα ελληνικά σχολειά αντιμετώπιζε ήδη αρκετά προβλήματα ως τώρα, ποιος ο λόγος να τα εντείνουμε περισσότερο;; :confused::worry: Είναι νομίζω φανερό ότι δεν βοηθά καμία απ' τις 2 πλευρές να κάνει τη δουλειά της...

...Και θυμήθηκα τώρα εκείνο το φιρμάνι που είχε βγει στην αρχή της χρονιάς με την μείωση του ορίου απουσιών. Τελικά δεν έμαθα ποτέ ακριβώς αν σκοπεύαν πράγματι να το εφαρμόσουν αλλά άκουσα πως με την αρνητική στάση που είχε επικρατήσει (καταλήψεις, ..κλπ) το πήραν πίσω πριν δώσουν καν επίσημη ανακοίνωση...

Και ρωτάω το εξής: Σε ποια απ' τις 2 περιπτώσεις (στην αρχή ή τώρα) θεωρείτε ότι υπάρχει έστω μία προοπτική να αλλάξει κάτι στην αρνητική εικόνα που έχουμε σχηματίσει όλοι για το ελληνικό σχολειό; Μήπως οι λιγότερες απουσίες ή μήπως οι περισσότεροι μαθητές στις τάξεις θα κάνουν τα παιδιά να ενδιαφερθούν για το μάθημα;; Μα ρε γαμώτο τα βιβλία είναι άθλια!! Οι καθηγητές βαριούνται κι αυτοί, δεν το βλέπουμε;; Υπάρχει έστω μια δημιουργική δραστηριότητα;; Τι καλό θα γίνει δηλαδή, πείτε το και σε μένα γιατί δεν το βλέπω...

Η ουσία των αλλαγών δεν στοχεύει σε καλυτέρευση των συνθηκών, είναι ολοφάνερο. Πραγματικά, κάνουν ότι "καλύτερο" μπορούν για να βαριόμαστε όσο γίνεται πιο πολύ και να είμαστε όσο γίνετε πιο άσχετοι. :whistle::whistle:

Μετά από όσα έχω δει φέτος, νομίζω έχω κάθε δίκιο να λέω ότι μας έχουν κυρήξει πόλεμο. Σε κάθε διάσταση της ζωής μας...

Υ.Γ Δηλαδή τι περιμένουμε για να τους πετάξουμε με τις κλοτσιές έξω απ' τη Βουλή, να μας κόψουν και το σεξ ;; :P:P

- το ενδιαφέρον μόνο για πενταήμερες;
Γιατί οι 5ήμερες έχουν τέτοια πέραση σε σχέση με άλλες εκδρομές (π.χ περιβαλλοντική);; Κυκλοφορεί η φήμη ότι όλοι κάνουν σεξ με όλους;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Βιβλία; Ποια βιβλία; Πάνε κι αυτά. Το σκέφτονται σοβαρά να τα έχουμε σε ηλεκτρονική μορφή και είτε να τυπώνονται με τα έξοδα του μαθητή είτε να διαβάζει από εκεί για την εξοικονόμηση χρηματων.

Πάντως όσοι είναι από σχολεία που συγχωνεύονται/κλείνουν, ας πουν τι γίνεται ή τι συζητάνε τα παιδιά (πορείες/καταλήψεις κτλ.).Στην πορεία σήμερα στο κέντρο είχε αρκετό κόσμο οφείλω να ομολογήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
στην χώρα μας Χριστιάννα το μόνο που μας ενδιαφέρει είναι να κάνουμε ντου προκειμένου να αλλάξουν τα πράγματα, αντί να αντιπροτείνουμε ρεαλιστικές λύσεις στο Υπουργείο με δεδομένη την κατεστραμμένη οικονομία της χώρας...
αλλά θα μου πεις οι μαθητές τι ιδέα έχουν από ρεαλισμό; έξω από τον μικρόκοσμο του σχολείου φαντάζουν όλα αδιάφορα...

και μην μου πείτε ότι η παιδεία είναι "οικονομικά μεγέθη" και τι μας λες ρε φίλε, γιατί σήμερα χωρίς ζεστό τίποτε δεν γίνεται ;)
κανείς δεν εργάζεται στο τζαμπέ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Βιβλία; Το σκέφτονται σοβαρά να τα έχουμε σε ηλεκτρονική μορφή και είτε να τυπώνονται με τα έξοδα του μαθητή είτε να διαβάζει από εκεί για την εξοικονόμηση χρηματων.
Πάντως διάβασμα σωστό μπροστά σε οθόνη δύσκολα γίνεται.
Στην πορεία σήμερα στο κέντρο είχε αρκετό κόσμο οφείλω να ομολογήσω.
Δεν κατεβαίνουν πολλοί. Εγώ δεν μπόρεσα να πάω σήμερα, έχουν 24ωρη απεργία τα μέσα και για να κατέβω χρειάζομαι οπωσδήποτε τρένο...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
στην χώρα μας Χριστιάννα το μόνο που μας ενδιαφέρει είναι να κάνουμε ντου προκειμένου να αλλάξουν τα πράγματα, αντί να αντιπροτείνουμε ρεαλιστικές λύσεις στο Υπουργείο με δεδομένη την κατεστραμμένη οικονομία της χώρας...
αλλά θα μου πεις οι μαθητές τι ιδέα έχουν από ρεαλισμό; έξω από τον μικρόκοσμο του σχολείου φαντάζουν όλα αδιάφορα...

και μην μου πείτε ότι η παιδεία είναι "οικονομικά μεγέθη" και τι μας λες ρε φίλε, γιατί σήμερα χωρίς ζεστό τίποτε δεν γίνεται ;)
κανείς δεν εργάζεται στο τζαμπέ...

φίλε, nPb, για μια φορά μονάχα, ας γίνει ένα "ντου". Ένα μεγάλο, ανεξέλεγκτο, τρομακτικό και συνάμα αληθινό, αυθόρμητο ξέσπασα, ενός λαού που είναι απίστευτα καταπιεσμένος απ' τον εαυτό του, την οικογένεια, τη γειτονιά, τους φίλους του, τις κλίκες και τέλος από το κατεστημένο. Με επίγνωση της κατάστασης θα βρούμε λύσεις, αλλά όχι τώρα! Όχι στις ρεαλιστικές προτάσεις, τουλάχιστον όχι τώρα. Άλλωστε δεν μας προτείνουν προκειμένου να αντιπροτείνουμε. Απαιτούν απ' εμάς! Βέβαια, προς το παρόν δεν κουνούν απειλητικά το δάχτυλό τους. Κάθε άλλο, μας παρουσιάζουν τις ηλιθιότητές τους ως μεταρρυθμίσεις που βρίθουν παιδαγωγικών και μοντέρνων χαρακτηριστικών απογειώνοντας την παιδεία στην Ελλάδα.

Ας ξεκινήσουμε, μονάχα για μια φορά στην ιστορία μας, να ξεκινήσουμε.Μ' ένα χαστούκι στον εαυτό μας, με μια γροθιά εναντίον τους εαυτού μας. Γιατί; Μα φυσικά για όλα αυτά που επιτρέψαμε να γίνουν υπό την ανοχή μας. Για όολα αυτά που κάναμε ή που δεν κάναμε. Επιτέλους. Όχι να μας ξεκινήσουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Πάντως όσοι είναι από σχολεία που συγχωνεύονται/κλείνουν, ας πουν τι γίνεται ή τι συζητάνε τα παιδιά (πορείες/καταλήψεις κτλ.).Στην πορεία σήμερα στο κέντρο είχε αρκετό κόσμο οφείλω να ομολογήσω.

Δεν είχε.Καμιά 500αρια άτομα στην Αθήνα μου είπαν και στη Θεσσαλονίκη το πολύ να ήμασταν 150 άτομα,αίσχος.Τι συζητάνε τα παιδιά για το μνημόνιο στην παιδεία?Οι φοιτητές τουλάχιστον,συζητάνε τι θα βάλουν στο επόμενο πάρτυ της ΔΑΠ.

στην χώρα μας Χριστιάννα το μόνο που μας ενδιαφέρει είναι να κάνουμε ντου προκειμένου να αλλάξουν τα πράγματα, αντί να αντιπροτείνουμε ρεαλιστικές λύσεις στο Υπουργείο με δεδομένη την κατεστραμμένη οικονομία της χώρας...
αλλά θα μου πεις οι μαθητές τι ιδέα έχουν από ρεαλισμό; έξω από τον μικρόκοσμο του σχολείου φαντάζουν όλα αδιάφορα...

Όχι,αυτό που μας ενδιαφέρει είναι να προασπίσουμε τα δικαιώματά μας και να ζούμε σε μια κοινωνία που θα σέβεται τους πολίτες της και θα έχει προοπτικές ανάπτυξης.Δηλαδή για να καταλάβω,το υπουργείο προτείνει ρεαλιστικές λύσεις?Είναι ρεαλιστική λύση το μνημόνιο της παιδείας?Οι περικοπές σ'ένα ήδη κατεστραμμένο εκπαιδευτικό σύστημα?Το κλείσιμο σχολών?Η μείωση των βιβλίων?Το degradation των πτυχίων?Ρεαλιστικές λύσεις είναι αυτές?Είναι ρεαλιστική λύση το ΔΝΤ και η τρόικα?Δείτε τι έγινε στην Αργεντινή,την Ισλανδία και την Ουγγαρία και μετά πείτε μου τι το ρεαλιστικό υπάρχει σε αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
πολλοί φοιτητές αυτήν την στιγμή που μιλάμε αντιμετωπίζουν οικονομικά προβλήματα στις οικογένειές τους...
συνεπώς όταν το στομάχι πεινάει, δεν υπάρχει φράγκο για την επόμενη μέρα,...με ποιο κουράγιο να συμμετέχουν σε κινητοποιήσεις; :hmm: όταν ξέρουν ότι θα είναι οι χαμένοι της φασαρίας; όταν ξέρουν ότι μετά την διαδήλωση το ψυγείο θα συνεχίσει να είναι άδειο; :hmm: γιατί νομίζω ότι πλέον η έννοια των διαδηλώσεων "υπό την σκέπη των συνδικαληστρικών φορέων" έχει εκφυλιστεί σε κάτι άλλο χυδαίο...

μην κρίνετε εξ' ιδίων τα αλλότρια
το γεγονός ότι μας/σας πληρώνει κάποιος το διαδίκτυο, την στέγη, το φαϊ, το κωλοξύσιμο,...κ.α. ατομικές/ κοινωνικές παροχές δεν σημαίνει ότι ισχύει και για άλλους συνομηλίκους μας
συνεπώς όταν πλέον τα ενοίκια δεν καταβάλλονται στο νόμιμο χρονικό περιθώριο από τους φοιτητές αυτό από μόνο του κάτι σημαίνει
ας λύσουμε πρώτα το πρόβλημα της καθημερινής επιβίωσης από την οποία εξαρτάται η υγεία και μετά ας προχωρήσουμε σε κοινωνικούς αγώνες τύπου "Ελλάδας"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Αν αυτοί που δεν έχουν να φάνε ή έχουν οικονομικά προβλήματα δεν συμμετέχουν στις κινητοποιήσεις, τότε ποιοι θα συμμετέχουν; Και πως θα αλλάξουν τα πράγματα από το σπίτι τους ή από τον καναπέ ή από τον Η/Υ; Μάλλον θα περιμένουν κάποιος άλλος να "βγάλει το φίδι από την τρύπα"!!!!!!!! Εύγε τους!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα όσο το νομίζετε και για να δημιουργηθεί ενα φοιτητικό κίνημα θέλει μεγάλη προσπάθεια. Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι ο μέσος φοιτητής έχει εκνευριστεί με το ξεπούλημα του κινήματος στα προηγούμενα έτη από τις παρατάξεις και δεν έχει διάθεση για αγώνες χωρίς αποτέλεσμα. Η κατάσταση είναι τραγική καθώς στις περισσότερες σχολές δεν σημειώνεται καν απαρτία στις γενικές συνελεύσεις. Όσες σχολές κάνουν συνελεύσεις βγαίνουν μονοήμερες καταλήψεις. Αν δεν γίνουν 7ήμερες καταλήψεις (η σχολήνα ανοιγει μόνο για συνέλευση) και να διακοπεί κάθε εκπαιδευτική δραστηριότητα αποτέλεσμα δεν θα εχουμε γιατί αν έχουμε projects και προόδους να τρέχουνε δεν υπάρχει χρόνος για αγώνες.

Η ευκαιρία ήταν το εαρινό του 06 - 07 όπου είχαμε 400 σχολές υπό κατάληψη και όλα φαινόντουσαν ότι ο αγωνα θα ήταν κερδοφόρος. Φυσικά ΠΑΣΠ ΠΚΣ και ΕΑΑΚ πούλησαν το κίνημα και τα πάντα τέλειωσαν και οι φοιτητές αδρανοποιήθηκαν για μεγάλο χρονικό διάστημα. Το λάθος ήταν ότι δεν πήγαμε μέχρι το τέλος κι ας χάναμε εξεταστικές ή έτος ολόκληρο.

Προσωπικά πιστεύω ότι όσο είναι το ΠΑΣΟΚ κυβέρνηση σοβαρό κίνημα δεν πρόκειται να δημιουργηθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Still,και οι εκπαιδευτικοί έχουν δικαιώματα,όχι μόνο οι μαθητές.Είναι σαν να μου λες π.χ. "ας βάλουμε κατώτατους μισθούς σ'όλους τους εργάτες,έτσι οι τιμές των προϊόντων θα πέσουν και θα ωφεληθούν οι καταναλωτές".Δεν είναι σκλάβοι οι εκπαιδευτικοί.
Θεωρώ την απάντηση σου σαν άκρο άωτο λαϊκισμού. Με τη "λογική" σου, δεν έπρεπε να βάλουν δορυφορική επιοινωνία στα πλοία για να μην στεναχωρηθούν οι ασυρματιστές. Έτσι και τώρα, να αφήσουν δύο συστεγαζόμενα σχολεία των 150 μαθητών να υπολειτουργούν, για να μην μετατεθούν 2-3 καθηγητές που θα περισσέψουν, σε άλλο σχολείο 500m πιο κάτω. (Το -1 δικό μου).

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
πολλοί φοιτητές αυτήν την στιγμή που μιλάμε αντιμετωπίζουν οικονομικά προβλήματα στις οικογένειές τους...
συνεπώς όταν το στομάχι πεινάει, δεν υπάρχει φράγκο για την επόμενη μέρα,...με ποιο κουράγιο να συμμετέχουν σε κινητοποιήσεις; :hmm: όταν ξέρουν ότι θα είναι οι χαμένοι της φασαρίας; όταν ξέρουν ότι μετά την διαδήλωση το ψυγείο θα συνεχίσει να είναι άδειο; :hmm: γιατί νομίζω ότι πλέον η έννοια των διαδηλώσεων "υπό την σκέπη των συνδικαληστρικών φορέων" έχει εκφυλιστεί σε κάτι άλλο χυδαίο...

Μα ακριβώς επειδή κάποιος πεινάει κινητοποιείται.Αν είναι χορτάτος γιατί να κινητοποιηθεί?Όσο λιγότερα έχεις,τόσο πιο απελπισμένος είσαι,τόσο λιγότερα έχεις να χάσεις αν πολεμήσεις.Γι'αυτό και εποχές μεγάλης εξαθλίωσης είναι και εποχές μεγάλων αναταραχών,γι'αυτό και εξεγείρονται στη Μ. Ανατολή.

μην κρίνετε εξ' ιδίων τα αλλότρια
το γεγονός ότι μας/σας πληρώνει κάποιος το διαδίκτυο, την στέγη, το φαϊ, το κωλοξύσιμο,...κ.α. ατομικές/ κοινωνικές παροχές δεν σημαίνει ότι ισχύει και για άλλους συνομηλίκους μας
συνεπώς όταν πλέον τα ενοίκια δεν καταβάλλονται στο νόμιμο χρονικό περιθώριο από τους φοιτητές αυτό από μόνο του κάτι σημαίνει
ας λύσουμε πρώτα το πρόβλημα της καθημερινής επιβίωσης από την οποία εξαρτάται η υγεία και μετά ας προχωρήσουμε σε κοινωνικούς αγώνες τύπου "Ελλάδας"

Ακριβώς επειδή είναι θέμα καθημερινής επιβίωσης αγωνίζεσαι.Αν έχεις να φας,γιατί ν'αγωνιστείς?

Θεωρώ την απάντηση σου σαν άκρο άωτο λαϊκισμού. Με τη "λογική" σου, δεν έπρεπε να βάλουν δορυφορική επιοινωνία στα πλοία για να μην στεναχωρηθούν οι ασυρματιστές. Έτσι και τώρα, να αφήσουν δύο συστεγαζόμενα σχολεία των 150 μαθητών να υπολειτουργούν, για να μην μετατεθούν 2-3 καθηγητές που θα περισσέψουν, σε άλλο σχολείο 500m πιο κάτω. (Το -1 δικό μου).



Το σχολείο στη photo ποιο είναι?Μου είναι familliar εικόνα,πρέπει να το 'χω ξαναδεί.Anyway,άσχετο αυτό.
Όχι,δε θα έχουμε μόνο μεταθέσεις.Θα έχουμε και ένα σωρό απολύσεις.Αυτό είναι το πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
αν έχεις, καλό είναι να διεκδικείς για περισσότερα...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
1) Το σχολείο στη photo ποιο είναι?Μου είναι familliar εικόνα,πρέπει να το 'χω ξαναδεί.Anyway,άσχετο αυτό.
2) Όχι,δε θα έχουμε μόνο μεταθέσεις.Θα έχουμε και ένα σωρό απολύσεις.Αυτό είναι το πρόβλημα.
1) Πολλά σχολεία μοιάζουν. Με ορισμένα σχέδια κτίζονται.
2) Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση. Στην Ελλάδα οι δημόσιοι υπάλληλοι είναι μόνιμοι.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Μα ακριβώς επειδή κάποιος πεινάει κινητοποιείται.Αν είναι χορτάτος γιατί να κινητοποιηθεί?Όσο λιγότερα έχεις,τόσο πιο απελπισμένος είσαι,τόσο λιγότερα έχεις να χάσεις αν πολεμήσεις.



Ακριβώς επειδή είναι θέμα καθημερινής επιβίωσης αγωνίζεσαι.Αν έχεις να φας,γιατί ν'αγωνιστείς?

Γιατρέ μου, θα με τρελάνει απόψε!:confused:Μόνο όταν πείναμε αγωνιζόμαστε; Δηλαδή όταν είμαστε χορτάτοι δεν μας ενδιαφέρει τίποτε άλλο;
Κάπου έχασα τη συλλογιστική σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
στην Ελλάδα θέλουμε την πρόοδο, αλλά χωρίς κανένας να πληρώσει...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
αν έχεις, καλό είναι να διεκδικείς για περισσότερα...;)

Αν δεν έχεις, καλό να μη διεκδικείς για τα ίδια ή λιγότερα;

Πάντα διεκδικείς τα περισσότερα, αλλά όσο λιγότερα έχεις, τόσο περισσότερους (δίκαιους) λόγους έχεις.

1) Πολλά σχολεία μοιάζουν. Με ορισμένα σχέδια κτίζονται.
2) Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση. Στην Ελλάδα οι δημόσιοι υπάλληλοι είναι μόνιμοι.

Υπάρχουν και οι έκτακτοι αναπληρωτές που καλύπτουν μεγάλο μέρος των πάγιων αναγκών.:whistle:

Γιατρέ μου, θα με τρελάνει απόψε!:confused:Μόνο όταν πείναμε αγωνιζόμαστε; Δηλαδή όταν είμαστε χορτάτοι δεν μας ενδιαφέρει τίποτε άλλο;
Κάπου έχασα τη συλλογιστική σου...

Υποθέτω πως είναι απλά ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα(/γενίκευση αναγκών κάτω από τη βασικότερη) με θέμα την πείνα. Προφανώς αν έχεις μόνο να τρως δεν είσαι ευτυχισμένος. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
αν έχεις, καλό είναι να διεκδικείς για περισσότερα...;)

Γενικά κακό δεν είναι,αλλά από ένα σημείο και μετά γίνεται απληστία.

1) Πολλά σχολεία μοιάζουν. Με ορισμένα σχέδια κτίζονται.
2) Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση. Στην Ελλάδα οι δημόσιοι υπάλληλοι είναι μόνιμοι.



Λέγε ρε πρήχτη ποιο είναι! :P

Γιατρέ μου, θα με τρελάνει απόψε!:confused:Μόνο όταν πείναμε αγωνιζόμαστε; Δηλαδή όταν είμαστε χορτάτοι δεν μας ενδιαφέρει τίποτε άλλο;
Κάπου έχασα τη συλλογιστική σου...

Όχι ακριβώς.Αυτό που λέω είναι ότι όσο λιγότερα έχει κάποιος,τόσο πιο πολύ τον καίει να αγωνιστεί.Γιατί μόνο να κερδίσει μπορεί,δεν του έχει μείνει κάτι να χάσει.Αντίθετα,αν κάποιος έχει ένα x βιοτικό επίπεδο,συμβιβάζεται πιο εύκολα με αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Υπάρχουν και οι έκτακτοι αναπληρωτές που καλύπτουν μεγάλο μέρος των πάγιων αναγκών.
Στην περίπτωση αυτή δεν λέγεται απόλυση. Απλά θα προσλάβουν πιο λίγους. ;)


Λέγε ρε πρήχτη ποιο είναι!
Και πού θέλεις να ξέρω? Από τον Γκούγκλη το πήρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Στην περίπτωση αυτή δεν λέγεται απόλυση. Απλά θα προσλάβουν πιο λίγους. ;)

Στην περίπτωση αυτή τυπικά δε λέγεται απόλυση, αλλά αν καλύπτουν πάγιες ανάγκες με ανανεούμενες συμβάσεις αυτό λέγεται εκμετάλλευση και διώκεται (σε άλλες χώρες).

Στην Ελλάδα κάποιοι λίγοι εργαζόμενοι έχουν δικαιωθεί γι αυτό το λόγο...


Μη μου το λες σαν το "νόμιμο να είναι και ηθικό".:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Μη μου το λες σαν το "νόμιμο να είναι και ηθικό".
Δηλαδή είναι ηθικό το να πληρώνει το κράτος (δηλαδή όλοι μας) εργαζόμενους που δεν τους έχει απόλυτη ανάγκη? Να μην ενώσει 2 σχολεία του ίδιου συγκροτήματος που με λίγα παιδιά το καθένα υπολειτουργούν, μόνο και μόνο για να μην και δεν ξαναπροσλάβει κάποιους αναπληρωτές? :confused:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top