Ακαδημαϊκή καριέρα

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Για να γίνω δεκτός σε κάποιο καλό μεταπτυχιακό, τι βαθμό πτυχίου πρέπει να έχω;
Δεν είμαι 100% σίγουρη αλλά νομίζω πως στις προϋποθέσεις για την εισαγωγή σε κάποιο μεταπτυχιακό πρόγραμμα δεν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο όριο (όπως για παράδειγμα για τις υποτροφίες), τουλάχιστον στην Ελλάδα. Οπότε όποιον αριθμό και να ακούσεις θα είναι μάλλον τυχαίος (μια ματιά στους επιτυχόντες οποιουδήποτε μεταπτυχιακού θα σε πείσει, υπάρχουν άτομα με βαθμό πτυχίου από 5,5 μέχρι 10!).

Για το μεταπτυχιακό, πέρα από το βαθμό πτυχίου, μετράει κάτι άλλο;
Ναι, τα πάντα. Το αν μιλάς ξένες γλώσσες και σε τι επίπεδο, οι συστατικές επιστολές, η πτυχιακή εργασία (αν υπάρχει), η πρακτική άσκηση, η διαμονή στο εξωτερικό (είτε ως ERASMUS είτε σε summer school) καθώς και οι δημοσιεύσεις. Ορισμένοι ισχυρίζονται πως μετράει και η συμμετοχή σε συνέδρια/σεμινάρια, αλλά προσωπικά θεωρώ πως βοηθάει μόνο από την άποψη γνώσεων, εμένα οι βεβαιώσεις που δίνονται σε τέτοια μου προκαλούν γέλιο. Γενικά να θυμάσαι πως κοιτάνε τον βαθμό των μαθημάτων που σχετίζονται με το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό.

Είδα αλλού στο forum ότι αν είσαι καλός στο μεταπτυχιακό, σου προτείνουν οι ίδιοι οι καθηγητές σου να προχωρήσεις σε διδακτορικό. Γίνεται όμως αν επιλέξω να κάνω διδακτορικό σε άλλο πανεπιστήμιο να με επιλέξουν οι εκεί καθηγητές ή πρέπει να με ξέρουν από πριν;
Ισχύουν αμφότερα. Με βάση τη λογική το πρώτο είναι σχετικά "ευκολότερο" να συμβεί από το δεύτερο.
Στο τμήμα μου η πτυχιακή είναι προαιρετική. Αν την επιλέξω, θα με βοηθήσει στο να με επιλέξουν σε κάποιο μεταπτυχιακό;
Δεδομένου πως είσαι σε θεωρητικό τμήμα να την επιλέξεις οπωσδήποτε. Αφενός αν δεν έχεις κάνει πτυχιακή, θα σου ζητήσουν κάποια άλλη εργασία που να έχεις εκπονήσει όσο σπουδάζεις (που αποκλείεται να είναι ισάξια πτυχιακής). Αφετέρου θα έχεις ήδη μια πρώτη εξοικείωση με το πώς ερευνούμε/διαβάζουμε/γράφουμε για μια πραγματική εργασία.
Αν επιλέξω να κάνω μεταπτυχιακό σε μη αγγλόφωνη χώρα, πρέπει να την έχω επιλέξει νωρίς την χώρα αυτή, από το τρίτο ή το τέταρτο έτος για παράδειγμα, έτσι ώστε να έχω μάθει την γλώσσα της μέχρι ένα επίπεδο και να μπορώ να επικοινωνώ;
Αν επιλέξεις να πας σε μη αγγλόφωνο πανεπιστήμιο ή μη αγγλόφωνη χώρα; Μεταπτυχιακές σπουδές και δη στον θεωρητικό τομέα και να μη γνωρίζεις άριστα την γλώσσα στην οποία θα εργαστείς δεν μου φαίνεται δόκιμο. Αν θες να πας σε αγγλόφωνο πανεπιστήμιο σε μη αγγλόφωνη χώρα (π.χ. Σκανδιναβία) δεν νομίζω πως έχει μεγάλη σημασία καθώς μιλούν άριστα αγγλικά.

Αυτά, βασισμένη στην προσωπική μου εμπειρία. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 836 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απάντηση! Για το τελευταίο, εννοούσα αυτό που λες για την Σκανδιναβία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos kaladas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikos kaladas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 253 μηνύματα.
μεταπτυχιακο για να κανεις στην ελλαδα πρεπει να εχεις καλες σχεσεις με τους εκαστοτε καθηγητες του τομεα που σε νοιαζει.αν το παιζεις αραλικι και επαναστατης και βριζεις τους παντες πολυ δυσκολα θα εχεις τυχη καθως θα εισαι σταμπαρισμενος.πρεπει να δειχνεις και μια συγκαταβαση αυτο φρονω εγω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 836 μηνύματα.
μεταπτυχιακο για να κανεις στην ελλαδα πρεπει να εχεις καλες σχεσεις με τους εκαστοτε καθηγητες του τομεα που σε νοιαζει.αν το παιζεις αραλικι και επαναστατης και βριζεις τους παντες πολυ δυσκολα θα εχεις τυχη καθως θα εισαι σταμπαρισμενος.πρεπει να δειχνεις και μια συγκαταβαση αυτο φρονω εγω.
Σκέφτομαι να μην κάνω μεταπτυχιακό στην Ελλάδα, γιατί σκέφτομαι ότι ίσως είναι καλύτερα να πάω σε άλλη χώρα, από την άποψη ότι μπορώ να συνεχίσω σε καλύτερο πανεπιστήμιο. Όχι πως αυτό στο οποίο σπουδάζω τώρα δεν με ικανοποιεί, αλλά αν μπορώ γιατί να μην πάω σε κάποιο καλύτερο πανεπιστήμιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
μεταπτυχιακο για να κανεις στην ελλαδα πρεπει να εχεις καλες σχεσεις με τους εκαστοτε καθηγητες του τομεα που σε νοιαζει.αν το παιζεις αραλικι και επαναστατης και βριζεις τους παντες πολυ δυσκολα θα εχεις τυχη καθως θα εισαι σταμπαρισμενος.πρεπει να δειχνεις και μια συγκαταβαση αυτο φρονω εγω.

Υπάρχουν μεταπτυχιακά που είναι με εισαγωγικές εξετάσεις.
Υπάρχουν μεταπτυχιακά που είναι διατμηματικά ή διατομεακά οπότε οι καθηγητές που σε θεωρούν επαναστάτη να μην έχουν ή να έχουν ελάχιστο λόγο.
Υπάρχουν μεταπτυχιακά που γίνονται σε άλλο πανεπιστήμιο της Ελλάδας στον ίδιο κλάδο (γαμάτο?), οπότε όχι, δεν είσαι σταμπαρισμένος στην Ιατρική Ηρακλείου αν έχεις βγάλει την Ιατρική Ιωαννίνων.

Ήμαρτον πια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,865 μηνύματα.
μεταπτυχιακο για να κανεις στην ελλαδα πρεπει να εχεις καλες σχεσεις με τους εκαστοτε καθηγητες του τομεα που σε νοιαζει.αν το παιζεις αραλικι και επαναστατης και βριζεις τους παντες πολυ δυσκολα θα εχεις τυχη καθως θα εισαι σταμπαρισμενος.πρεπει να δειχνεις και μια συγκαταβαση αυτο φρονω εγω.

Ακριβώς. :) Ειδικά αν δεν είσαι "γνωστός" κάνεις το μαλάκα. Χαμηλοί τόνοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
ακαδημαική καριέρα ; δεν νομίζω πως μπορεί να βασίζεται κάποιος σε αυτήν
για πόσες θέσεις μιλάμε και πόσες πιθανότητες;

και επίσης δεν υφίσταται κάποιο αντικειμενικό κριτήριο να πείς το έφτασες και έγινες
όπως λέμε π.χ αν πιάσεις την βάση μιας σχολής με τους βαθμούς ή αν γράψεις γραπτό ΑΣΕΠ και γίνεις καθηγητής στο σχολείο ή αν πιάσεις το 8.5 και γίνεις αριστούχος στην σχολή.

μπορώ να σκεφτώ ένα: κατα κεφαλήν αναφορές στις δημοσιεύσεις ,αλλά δεν λαμβάνεται μόνο αυτό υπόψιν.

βεβαίως η προσπάθεια ποτέ δεν έβλαψε κανέναν :) και ποτέ δεν ξέρεις
μεσα από αυτην την διαδικασία γίνεσαι και καλός στην επιστήμη σου και φυσικα σου ανοιγονται προοπτικες περισσοτερες ακομα και αν δεν μιλαμε για ακαδημαικη καριερα(που δεν αποκλειεται)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 836 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι ακόμα: για να γίνει κάποιος καθηγητής πανεπιστημίου, πρέπει να έχει κάνει το διδακτορικό του σε πάρα πολύ καλό πανεπιστήμιο ή δεν μετράει αυτό σαν κριτήριο, παρά μόνο η ποιότητα της δουλειάς του (δημοσιεύσεις και διδακτορική διατριβή);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι ακόμα: για να γίνει κάποιος καθηγητής πανεπιστημίου, πρέπει να έχει κάνει το διδακτορικό του σε πάρα πολύ καλό πανεπιστήμιο ή δεν μετράει αυτό σαν κριτήριο, παρά μόνο η ποιότητα της δουλειάς του (δημοσιεύσεις και διδακτορική διατριβή);

για να γινει κανεις καθηγητς παν/μιου χρειαζεται να κανει τη διδακτορικη του διατριβη (όπου να ναι). Όταν αποκτήσει διδακτορικό μπορεί να κάνει αίτηση σε πανεπιστήμια που έχουν ανοιχτές θέσεις καθηγητών. Από κει κι έπειτα λογικά περνάς κ συνεντεύξεις κτλ οπότε θα πάρουν τον "καλύτερο"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 836 μηνύματα.
για να γινει κανεις καθηγητς παν/μιου χρειαζεται να κανει τη διδακτορικη του διατριβη (όπου να ναι). Όταν αποκτήσει διδακτορικό μπορεί να κάνει αίτηση σε πανεπιστήμια που έχουν ανοιχτές θέσεις καθηγητών. Από κει κι έπειτα λογικά περνάς κ συνεντεύξεις κτλ οπότε θα πάρουν τον "καλύτερο"
Ευχαριστώ για την απάντηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απάντηση.

επίσης (στο λέω γιατί κι εγώ ακαδημαική κυρίως καριέρα θέλω να ακολουθήσω) εάν βρίσκεσαι σε κάποιο καλό παν/μιο (ντάξει δε μιλάω μόνο για harvard, oxbridge, yale, mit κτλ) είναι πολύ πιθανό μετά την απονομή του PhD να σε απορροφήσει το ίδιο πανεπιστήμιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 836 μηνύματα.
επίσης (στο λέω γιατί κι εγώ ακαδημαική κυρίως καριέρα θέλω να ακολουθήσω) εάν βρίσκεσαι σε κάποιο καλό παν/μιο (ντάξει δε μιλάω μόνο για harvard, oxbridge, yale, mit κτλ) είναι πολύ πιθανό μετά την απονομή του PhD να σε απορροφήσει το ίδιο πανεπιστήμιο
Καλό αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.

αλλά θα σε ρωτήσω, έτσι κουβέντα να γίνεται, γιατί θες ακαδημαϊκή καριέρα; και σε τι αντικείμενο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 836 μηνύματα.
αλλά θα σε ρωτήσω, έτσι κουβέντα να γίνεται, γιατί θες ακαδημαϊκή καριέρα; και σε τι αντικείμενο;
Το αντικείμενο με το οποίο θέλω να ασχοληθώ ακαδημαϊκά είναι η φιλοσοφία. Θέλω ακαδημαϊκή καριέρα γιατί μου αρέσει πολύ η διδασκαλία του πανεπιστημίου, για παράδειγμα διδάσκεις το αντικείμενο που λατρεύεις, λατρεύω την φιλοσοφία και θα μου άρεσε εκτός από το να την διδάσκω, να ασχοληθώ και ερευνητικά μαζί της, να σχολιάζω και να παρουσιάζω την σκέψη φιλοσόφων και να λέω και τις δικές μου απόψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Το αντικείμενο με το οποίο θέλω να ασχοληθώ ακαδημαϊκά είναι η φιλοσοφία. Θέλω ακαδημαϊκή καριέρα γιατί μου αρέσει πολύ η διδασκαλία του πανεπιστημίου, για παράδειγμα διδάσκεις το αντικείμενο που λατρεύεις, λατρεύω την φιλοσοφία και θα μου άρεσε εκτός από το να την διδάσκω, να ασχοληθώ και ερευνητικά μαζί της, να σχολιάζω και να παρουσιάζω την σκέψη φιλοσόφων και να λέω και τις δικές μου απόψεις.

Και μονο απο τη λέξη φιλοσοφία με πήγες πολύ μακριά... και ζηλεύω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Equilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλους,ξανα-ανοίγω το θέμα και συγγνώμη αν κάνω ερωτήσεις οι οποίες έχουν ηδη απαντηθεί.
Είχα την ακαδημαική πορεία από νωρίς στο μυαλό μου απλώς κρατούσα μικρό καλάθι,έχουν περάσει τα εξάμηνα και αισίως βρίσκομαι στο 3ο έτος με σχεδόν άριστους βαθμούς οπότε έχω αρχίσει να εξετάζω πιο λεπτομερώς το ζήτημα.
Να ξεκαθαρίσω οτι βρίσκω την ιδέα της διδασκαλίας σε σύμπραξη με την έρευνα στο εκάστοτε επιστημονικό πεδίο,τουλάχιστον γοητευτική.
Θα ήθελα λοιπόν οχι μόνο να συνεχίσω τις σπουδές μου σε μεταπτυχιακό αλλά και σε διδακτορικό επίπεδο.
Παίρνοντας το χειρότερο σενάριο λοιπόν,θα ήθελα να κάνω τις εξής ερωτήσεις.
Έστω οτι δεν τα καταφέρνω να εισαχθώ σε κάποιο postgraduate program στο εξωτερικό,επιλέγω Ελλάδα για μεταπτυχιακές και διδακτορικές σπουδές.
1)Γνωρίζει κάποιος αν οι διδακτορικοί φοιτητές εν γένει πληρώνονται?Γιατί μιλάμε για επένδυση πολλών ετών.
2)Κατά πόσο είναι εύκολο α)τελειώνοντας phd απο ελληνικό πανεπιστήμιο να απορροφηθείς στην στην 3οβάθμια εκπαίδευση στην Ελλάδα και β)στο εξωτερικό
3)Τελευταίο,απλά επειδή μαζεύω απόψεις,μιλώντας πάντα σε Ελληνικά δεδομένα,θεωρείτε οτι οι διδακτορικές σπουδές σαν επένδυση θα έχουν κάποιο ρεαλιστικό αντίκρισμα(εννοώντας εργασία) ή θα ήταν προτιμότερο να βγει κανείς μετά την λήψη κάποιου μεταπτυχιακού στην αγορά εργασίας?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων παίδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Μιας και σπουδαζω το ιδιο αντικειμενο με εσενα(4ο ετος) και εχω τους ιδιους στοχους με εσενα θα σου απαντησω οσα γνωριζω απο συζητησεις μου με καθηγητες-ελληνες phd candidates του εξωτερικου...

Α)Με σχεδον αριστους βαθμους οπως λες(>8 φανταζομαι) και με καλες συστατικες απο καθηγητες που "μετρανε" στο εξωτερικο εχεις πολλες πιθανοτητες να γινεις δεκτος απευθειας για MRes που ειναι δυο χρονια και αφου περασεις καποια μαθηματα προχωρας στα 3 χρονια του Phd(αυτα ισχυουν στην Αγγλια)..Στο MRes αν κανεις νωρις την αιτηση και γινεις δεκτος σε πληρωνουν ενα ποσο περιπου 1000+ λιρες μηνιαιως αλλιως αν αργησεις παιρνεις λιγοτερα λεφτα.

Σημαντικο:κοιταξε να παρεις συστατικες απο καθηγητες που εχουν διασυνδεσεις στα πανεπιστημιο στα οποια σκεφτεσαι να κανεις αιτηση

Β)Στην Ελλαδα δυσκολα να πληρωνεσαι...βεβαια δεν αποκλειεται καποιος καθηγητης να σε βοηθησει να παρεις υποτροφια αλλα αυτο ειναι σπανιο(τουλαχιστον εγω δεν ξερω κανενα).

Στην Ελλαδα ειναι δυσκολο να απορροφηθεις καθως πλεον δεν γινονται προσληψεις..Επισης στο εξωτερικο πιστευω θα τα βρεις λιγο δυσκολα(μιλαμε για τα γνωστα πανεπιστημια) γιατι θα προτιμησουν παιδια που εχουν σπουδασει σε πανεπιστημια της εκαστοτε χωρας ή αλλους που ερχονται απο Αμερικη.

Γ)Αυτην την ερωτηση ομολογω πως δεν την καταλαβα...Phd κανεις επειδη σου αρεσει η ερευνα και οχι επειδη επιδιωκεις να γινεις πλουσιος...Επομενως το κριτηριο δεν θα επρεπε να ειναι τα λεφτα..Ασε που στο εξωτερικο οσο βλεπουν οτι προχωρας και κανεις δουλεια σε "τροφοδοτουν" οι ιδιοι και μιλαμε για καλα λεφτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Δε νομίζω ότι τίθεται θέμα αν θα γίνεις πλούσιος.
Αλλά είναι κοινή λογική να σε απασχολεί πώς θα ζεις αν επιλέξεις μεταπτυχιακό και διδακτορικό που είναι σύνολο πάνω από 5 χρόνια. Στην Ελλάδα δυστυχώς δεν είναι αυτονόητο ότι πληρώνονται σαν κανονικοί εργαζόμενοι οι διδακτορικοί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Εγω το βλεπω διαφορετικα...εφοσον θελω να ακολουθησω το δρομο του διδακτορικου δεν με ενδιαφερει να συκρινω ποιος θα βγαζει πιο πολλα λεφτα, αρκει να μου φτανουν να ζω με αξιοπρεπεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Μα αυτό λέω, αν δεν πληρώνεσαι καθόλου,πώς θα ζεις με αξιοπρέπεια; Δεν είπε κανείς να παίρνεις εκατομμύρια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top