Αιμοδοσία-Δωρεά οργάνων!

mord79

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αnνa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
δε μου αρέσει η ιδέα της διάλυσης του νεκρού σωματός μου, προτιμώ να αναπαυθώ εν ειρήνη ολόκληρος :P

προτιμας να γινει το σωμα σου τροφη για τα σκουλικια, παρα να σωσεις ή εστω να καλυτερευσεις τη ζωη καποιου αλλου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
δε θα μου άρεσε να ξεκοιλιαστώ μετά το θάνατό μου, αυτό είναι όλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
εγώ πάντως δεν βρίσκω καλή την ιδέα του ξεκοιλιάσματός μου μετά το θάνατό μου, για αιμοδοσία το συζητάμε :p

μα πες πως (χτύπα ξύλο), κάτι παθαίνεις και χρειάζεσαι μεταμόσχευση. Το μόσχευμα που (αν) θα βρεθεί θα το έχει δώσει κάποιος δωριτής (λογικό), αν όμως δεν σου έκανε αυτό το δώρο αυτός ο κάποιος , μπορεί να μην ζούσες και εσύ. Έτσι, θα χάνονταν δύο ζωές αντί για μία. (παράδειγμα φέρνω, ε!)

οι γονείς μου είναι αιμοδότες και οι δύο, εγώ για αιμοδοσία δεν το βλέπω, γιατί εκτός από χαμηλούτσικο αιματοκρίτη, έχω ένα προβληματάκι με τα αίματα. Μόλις τα βλέπω πέφτω τέζα! Αλλά για τη δωρεά οργάνων σίγουρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mavro Provato

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mavro Provato αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 343 μηνύματα.
δε μου αρέσει η ιδέα της διάλυσης του νεκρού σωματός μου, προτιμώ να αναπαυθώ εν ειρήνη ολόκληρος :P

....καλά μην είσαι και σίγουρος....γίνονται και φρικτά ατυχήματα.....:s:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonela

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η antonela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
νωρίς νωρίς απαντώ στο συγκεκριμένο θέμα! τεσπα:P
Εγώ γράφτηκα την χρονιά που μας πέρασε στην φοιτητική ομάδα εθελοντικής αιμοδοσίας του πανεπιστημίου. Δυστυχώς έδωσα μόνο μία φορά, γιατί όλο και κάτι μου τύχαινε... Δεν είναι τίποτα απολύτως! Δεν κατάλαβα ούτε το τσιμπηματάκι της βελόνας!!!
Δεν χρειάζεται να κάνει κάποιος ειδικές εξετάσεις πριν την αιμοδοσία... Μόλις πηγαίνει εκεί, του μετράνε τον αιματοκρίτη και, αν είναι κάτω από το όριο, δεν του επιτρέπουν να δώσει αίμα.
Οι γυναίκες μπορούν να δώσουν μέχρι 3 φορές τον χρόνο (κάθε 4 μήνες δλδ:P:P:P) και οι άντρες μέχρι 4!
Εκτός από ενήλικες, μπορούν να δώσουν και 17χρονοι/-ες με την υπογραφή των γονέων (αν δεν κάνω λάθος)!!!:clapup:

Όσον αφορά την δωρεά οργάνων, δεν το έχω σκεφτεί πολύ σοβαρά το θέμα, αλλά ίσως το κάνω...!
υ.γ. έχω ενημερώσει ήδη γονείς ότι αν δω τα ραδίκια ανάποδα πρίν από αυτούς μπορούν να χαρίσουν το σώμα μου στην επιστήμη...:D
Μαύρο προβατο (!) εσύ μιλάς μάλλον για δωρεά σώματος!!! Δύσκολα, νομίζω, θα έπαιρνα αυτή την απόφαση!!!:hmm:
Αυτά!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Πάντως κι εγώ είμαι υπέρ και των δύο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lovesome

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η για σήμερα Debbie ;p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Εγώ μόλις γίνω 18 θα πάω να κάνω εξετάσεις για να γίνω αιμοδότρια,και λογικά θα ναι όλα οκ!
Όσο για το δωρητής οργάνων θα το σκεφτώ και πιο μετά στο μέλλον γιατί είναι κάπως περίεργο αλλά είμαι πιο πολύ προς το ναι!
Αλλά για την αιμοδοσία πιστεύω πως όλοι θα έπρεπε να δίνουμε αίμα:) Όσοι επιτρέπεται βέβαια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
προτιμας να γινει το σωμα σου τροφη για τα σκουλικια, παρα να σωσεις ή εστω να καλυτερευσεις τη ζωη καποιου αλλου;

Κι εγω ετσι ακριβως το βλεπω.Ασε που ,αφου εδινα τα οργανα μου, θα προτιμουσα να με καψουν παρα να με σε ενα φερετρο να καθονται οι δικοι μου απο πανω να κλαινε,αλλα εκεινο ειναι αλλη ιστορια...

μα πες πως (χτύπα ξύλο), κάτι παθαίνεις και χρειάζεσαι μεταμόσχευση. Το μόσχευμα που (αν) θα βρεθεί θα το έχει δώσει κάποιος δωριτής (λογικό), αν όμως δεν σου έκανε αυτό το δώρο αυτός ο κάποιος , μπορεί να μην ζούσες και εσύ. Έτσι, θα χάνονταν δύο ζωές αντί για μία. (παράδειγμα φέρνω, ε!)

οι γονείς μου είναι αιμοδότες και οι δύο, εγώ για αιμοδοσία δεν το βλέπω, γιατί εκτός από χαμηλούτσικο αιματοκρίτη, έχω ένα προβληματάκι με τα αίματα. Μόλις τα βλέπω πέφτω τέζα! Αλλά για τη δωρεά οργάνων σίγουρα!

Εχεις απολυτο δικιο.Για τους αλλους δηλαδη να μη δινουμε,αλλα να δινουν οι αλλοι για εμας.

Εμενα η μαμα μου υπηρξε αιμοδοτρια και εχει ηδη μια καρτουλα που λεει οτι ειναι δωρητρια οργανων .Ο μπαμπας δεν ηταν ποτε για λογους υγειας.Εγω σιγουρα, εφοσον ειμαι υγιης, θα ηθελα να γινω και αιμοδοτρια αλλα και δωρητρια οργανων.Οπως λεει λεει πολυ σωστα και η tsoufou, οπως εγω αμα παθω κατι (φτου φτου,χτυπα ξυλο) θα ηθελα ειτε αιμα ειτε μεταμοσχευση ετσι και ο συνανθρωπος μου .Γιατι ενω εμεις που μπορουμε να το κανουμε αυτο να τα κραταμε δωρακι για τα σκουληκακια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Αιμα να δινετε οσοι μπορειτε οσο συχνα επιτρεπεται και μπορειτε. Ποτε δεν ξερεις ποιον θα σωσεις ή ποτε καποιος δικος σου, ακομα κι εσυ μπορει να το χρειαστει. Οπως προαναφερθηκε θα εχετε μια καρτουλα αιμοδοτη στην οποια θα αναγραφεται η ημερομηνια αιμοδοσιας και το νοσοκομειο ή κεντρο που δωσατε αιμα. Αν για οποιονδηποτε λογο χρειαστειτε για καποιον γνωστο να δωσετε αιμα, μπορειτε αν εχετε δωσει αιμα και εχετε αυτην την καρτα να δωσετε τα στοιχεια σας και να σας αφαιρεθει απο τον "την αποθηκη αιματος σας" αυτο που χρησιμοποιηθηκε. Σε πολλα πανεπιστημια, εκκλησιες κλπ διοργανωνονται 2-3 φορες το χρονο αιμοδοσιες, να μην το ξεχνατε και να πηγαινετε.

Για δωρεα οργανων κι εγω ειμαι επιφυλακτικη προς θετικη. Η μητερα μου εχει γινει, αλλα εχει δηλωσει και δωρητης σωματος. Μου φαινεται too much να επεξεργασθω απο τωρα τη σκεψη του θανατου μου αν και ποτε δεν ξερεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Καλημέρα.Αίμα έδωσα για πρώτη φορά με το σύλλογο αιμοδωτών στην Κρητη.Σε σχέση με το "αιμοπετάλιο" της Αθήνας,μπορώ ναα πω πως απέχουμε έτη φωτός.Προσωπικά προσπαθώ να πάρω καποιες πρωτοβουλιες για να αλλαξει αυτό,για την ωρα περιοριζόμαστε κάπως στη φάση του ψαξιματος.Προσωπικά έχω δώσει αίμα 3-4 φορές (απο τοτε που συμπληρωσα τα 18),και αυτές τις μέρες συμφωνα με την κάρτα μου(ανεξαρτητος αιμοδωτης πλεον-εκτος ΟΦΕΑΚ) ,είναι η περιοδος για την επόμενη.Το οτι η αιμοδωσία πονά είναι ένας μυθος.Μεχρι να καταλάβεις τι γίνεται,σου λένε τελειώσαμε,και πίνεις την πορτοκαλάδα σου.Είναι 5 λεπτάκια,κι όμως η Ελλάδα είναι απο τις χώρες με τη μεγαλύτερη έλλειψη,και τη λιγότερη παιδεία όσον αφορά το θέμα.Και καθαρά ωφελιμιστικά αν το δει κανεις,ο άνθρωπος που μπορει να σωθει απο αυτο το αιμα μπορει να εισαι ο ιδιος.(Οι αιμοδότες έχουν διαθεσιμο αίμα ανα πασα στιγμη-χωρις να χρειαζεται να δωσει καποιος για αυτους.Αυτο δε σημαινει πως ενας μη αιμοδοτης βεβαια δεν τυγχανει φροντιδας)Πρωτου γινεις βεβαια δεκτος ως αιμοδότης,πρέπει να απαντησεις υπευθυνα σε ενα ερωτηματολόγιο με πολλές ερωτήσεις.

Οι γονείς μου,αιμοδότες χρόνια-αν και η μητέρα μου εγχειρίστηκε πρόπερσι,και δεν ξέρω κατα πόσο θα αφήσω εκείνην:P-έκαναν αίτηση για να γίνουν δωρητές κυττάρων ερυθρού μυελού,τομέας στον οποιο επισης υπαρχει μεγαλη έλειψη.Αυτο ισως ποναει λιγουλακι,αλλα σκεφτομαι σοβαρά να το επιχειρήσω κι εγώ.

Οσο για το να δωρίσω τα όργανα μου μετα θάνατον,είμαι σκεπτικός προς το παρών, για έναν,και μονο εναν λογο.Ξερουμε ολοι πως οι ομαδες γιατρών που προσπαθουν να επαναφερουν εναν ασθενη,κι εκεινες που αναλαμβανουν την τοποθετηση των οργανων του σε εναν αλλον σε περιπτωση αποτυχιας,ειναι ανεξάρτητες.Ανθρωπινο ειναι ομως,το να παραμένει στο μυαλο μου μια σκεψη.
"Κι αν εγω εχω ελαχιστες πιθανοτητες κάποτε να επιβιωσω με ενα ικανοποιητικό επίπεδο ζωής,κι αντ'αυτού δοθεί εμφαση στην προσπαθεια επιβίωσης ενος άλλου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Πρωτου γινεις βεβαια δεκτος ως αιμοδότης,πρέπει να απαντησεις υπευθυνα σε ενα ερωτηματολόγιο με πολλές ερωτήσεις.

Γιάννη επειδή ενδιαφέρομαι και εγώ μπορείς να μου πεις τι ακριβώς χρειάζεται μιας και έχεις περάσει από την διαδικασία;

Κάνουν εξετάσεις πριν φαντάζομαι για να δουν τον τύπο & για όποια ασθένεια μπορεί να έχεις έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
για δωρητης οργανων πρεπει να εισαι πανω των 18?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εντροπία

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η terry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Πρωτου γινεις βεβαια δεκτος ως αιμοδότης,πρέπει να απαντησεις υπευθυνα σε ενα ερωτηματολόγιο με πολλές ερωτήσεις.

έχω ακούσει ότι στο ερωτηματολόγιο μία από τις ερωτήσεις αφορά τον σεξουαλικό προσανατολισμό. ισχύει ?
και επίσης, άτομο με χαμηλό σίδηρο, φεριτίνη, αιματοκρίτη, MCH και MCHC δεν μπορεί να γίνει αιμοδότης έτσι ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oasis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η oasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Μόλις είδα εδώ μερικές οδηγίες για αιμοδότες.
Μου έκανε εντύπωση ότι ο αιμοδότης πρέπει να είναι 50 κιλά. Μου φαίνεται λίγο χαζό αυτό. Αν θέλανε να διασφαλίσουν ότι ο αιμοδότης δεν είναι...καχεκτικός, ας έθεταν όριο δείκτη μάζας σώματος. Αν κάποιος είναι κοντός και κανονικός στο βάρος, γιατί να μην μπορεί να δώσει αίμα; :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Μόλις είδα εδώ μερικές οδηγίες για αιμοδότες.
Μου έκανε εντύπωση ότι ο αιμοδότης πρέπει να είναι 50 κιλά. Μου φαίνεται λίγο χαζό αυτό. Αν θέλανε να διασφαλίσουν ότι ο αιμοδότης δεν είναι...καχεκτικός, ας έθεταν όριο δείκτη μάζας σώματος. Αν κάποιος είναι κοντός και κανονικός στο βάρος, γιατί να μην μπορεί να δώσει αίμα; :mad:
Kανεις το εξης λαθος:σκεφτεσαι αναλογικά.Αυτοι δεν κοιτανε το σωματότυπο σου.Αν τον κοιτούσαν θα επραιρναν και αναλογικά ποσοτητα αιματος απο τον καθένα.Φυσικά αυτό δε γίνεται,κι επειδη παιρνουν απο ολους την ιδια ποσοτητα αιματος, θετουν πλαφον αμεσα μια μάζα,οπότε έμεσα ορισμένα συνολικά λιτρα αίματος,αρα ακομη πιο εμμεσα ενα ανωτατο επιτρεπτο ποσοστο αιματος επι του συνολικου σου αιματος που σου παιρνουν.Αν αυτο ειναι πανω απο αυτο που κρινουν πως αναπλυρωνεται βασει του ρυθου αναπλήρωσης,δε δινεις αιμα.Δεν κοιτανε αναλογιες ξαναλεω.Αλλα ελαχιστη ποσοτητα αιματος που διαθετεις.

έχω ακούσει ότι στο ερωτηματολόγιο μία από τις ερωτήσεις αφορά τον σεξουαλικό προσανατολισμό. ισχύει ?
και επίσης, άτομο με χαμηλό σίδηρο, φεριτίνη, αιματοκρίτη, MCH και MCHC δεν μπορεί να γίνει αιμοδότης έτσι ?

Ισχυει,αλλα είναι υπο συζητηση.Με χαμηλο σιδερο δεν πρέπει να δινεις φυσικά.Προεχει η υγεια του αιμοδότη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Kανεις το εξης λαθος:σκεφτεσαι αναλογικά.Αυτοι δεν κοιτανε το σωματότυπο σου.Αν τον κοιτούσαν θα επραιρναν και αναλογικά ποσοτητα αιματος απο τον καθένα.Φυσικά αυτό δε γίνεται,κι επειδη παιρνουν απο ολους την ιδια ποσοτητα αιματος, θετουν πλαφον αμεσα μια μάζα,οπότε έμεσα ορισμένα συνολικά λιτρα αίματος,αρα ακομη πιο εμμεσα ενα ανωτατο επιτρεπτο ποσοστο αιματος επι του συνολικου σου αιματος που σου παιρνουν.Αν αυτο ειναι πανω απο αυτο που κρινουν πως αναπλυρωνεται βασει του ρυθου αναπλήρωσης,δε δινεις αιμα.Δεν κοιτανε αναλογιες ξαναλεω.Αλλα ελαχιστη ποσοτητα αιματος που διαθετεις.

ακριβώς.

You must weigh at least 110 Lbs to be eligible for blood donation for your own safety. Blood volume is in proportion to body weight. Donors who weight less than 110Lbs may not tolerate the removal of the required volume of blood as well as those who weigh more than 110Lbs. There is no upper weight limit as long as your weight is not higher than the weight limit of the donor bed/lounge you are using. You can discuss any upper weight limitations of beds and lounges with your local health historian.

https://www2.redcross.org/services/biomed/0,1082,0_557_,00.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Και πάλι, πείτε ότι εγώ βάζω κιλά και πάω 55, που σημαίνει ότι σύμφωνα με τους κανονισμούς θα γίνω αιμοδότρια. Τα παραπάνω κιλά όμως είναι λίπος, όχι αίμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Και πάλι, πείτε ότι εγώ βάζω κιλά και πάω 55, που σημαίνει ότι σύμφωνα με τους κανονισμούς θα γίνω αιμοδότρια. Τα παραπάνω κιλά όμως είναι λίπος, όχι αίμα.

αφού σπουδάζεις ιατρική, κάνε μια προσπάθεια να το ψάξεις και μετά μας το εξηγείς και σε μας! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Και πάλι, πείτε ότι εγώ βάζω κιλά και πάω 55, που σημαίνει ότι σύμφωνα με τους κανονισμούς θα γίνω αιμοδότρια. Τα παραπάνω κιλά όμως είναι λίπος, όχι αίμα.
Oχι απαραιτητα.Αν εισαι πανω απο 18 και κατω των 50 σημαινει πως ενδεχομένως δεν εχεις την απαραιτητη μαζα αιματος.Αντιθετα,πως γινεται να εχεις μαζα πανω απο την απαιτουμενη,αλλα λιγοτερο αιμα και περισσοτερο λιπος?Τιποτα δεν ειναι τυχαιο.Οι ισορροπιες που κρατα το σωμα μας ειναι μελετημενες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top