Αθήνα vs Θεσσαλονίκη

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Α ναι σωστα.. ειναι γενικο να λες "τα παιδια που μολις εδωσαν πανελλαδικες να μην πανε αθηνα '' χαχαχα τι αφελης που ειμαι ; Well played.. Οσο για τα ενοικια δε λεω κατι , οχι για να το αποσιωπησω , αλλα γιατι συμφωνω. Ναι ειναι πιο ακριβα απο αλλες πολεις αλλα μην ξεχναμε πως η Αθηνα ειναι πρωτευουσα. Μη τα εξομοιωσουμε και ολα. Οχι ομως και οτι δε βρισκεις και με 200€ στην κυψελη , στο κεντρο της αθηνας. Ασε κιολας που 250€ ενοικιο στη Θεσσαλονικη εννοεις την τρυπα την γκαρσονιερα?? Γιατι με 250 αυτο βρισκεις. Καρατσεκαρισμενο , πλοηγηθειτε και στις αντιστοιχες σελιδες ευρεσης ακινητων . Επίσης συνεχεια λες τα ιδια για τις τιμες στους καφεδες. Ναι οκ καπου θα ειναι 5€ ο φραπε . Κλαιν , αλλαξε μαγαζι . Τι σε εμποδιζει , εχεις μετοχες εκει ;! Και σου ξ α ν α λεω και στην θεσσαλονικη και παντου υπαρχουν αυτες οι εξωφρενικες τιμες που αναφερεις. Το οτι εσυ εχεις επιλεξει να κατσεις σε μαγαζια ακριβα (εν αγνοια σου μαλλον) δε σημαινει και οτι ολη η αθηνα πινει φραπε με 5γιουρα. Αν ηταν ετσι, οι τσεπες μας τωρα θα ηταν πανι με πανι :hehe::hehe:
Και για να τελειωσει αυτη η καραμελα με το εξωτερικο κλπ και την ''καταθλιπτικη'' διαθεση των αθηναιων(που αυτο μου προκαλει πολλη δοση γελωτα), δεν ειναι οτι οι αθηναιοι συγκεκριμενα επιλεγουν να πανε εξωτερικο. Αυτη ειναι επιλογη εν γενει των Ελληνων. Δε λενε λοιπον οχι στην αθηνα , λενε οχι στην ελλαδα. Και τελος, ειναι γελοιο να πιστευουμε οτι οι Αθηναιοι ειναι μουρτζουφληδες και ''με κατεβασμενα μουτρα''. Γιατι ναι , εχεις δικιο. Μονο οι Αθηναιοι εχουν προβληματα. Οι θεσσαλονικεις τα εχουν ολα λυμενα:hehe: Ολοι μας εχουμε προβληματα , και βυθιζομαστε και στη ρουτινα μας και σε οτιδηποτε μας ανησυχει. Αλλα δεν ειμαστε αντισοσιαλ. Πιο πανω σε μια αλλη σου δημοσιευση ειπες οτι δε γινονται ευκολα φιλιες στην αθηνα . Αν ισχυε αυτο , θα μασταν ολοι μονοι μας. Αν εσυ δεν μπορεσες να κανεις τις προσδοκωμενες φιλιες το διαστημα που ησουν εδω , αυτο αφορα εσενα και οχι καθολικα το κοινωνικο κλιμα που επικρατει στην αθηνα.


Σε μια πόλη που υπάρχει ο μισός πληθυσμός, και πέφτει "πείνα", φτώχεια και μη μου πεις ότι δεν υπάρχουν αυτά, τότε μάλλον ζεις σε κάποια πλούσια περιοχή τςη Αθήνας έχοντας το πρόβλημα της ζωης σου λυμένο. Επίσης σου είπα εγώ κάπου ότι δεν έκανα φιλίες στην Αθήνα. Απλά είναι πολύ πιο προσβάσιμο στη Θεσσαλονίκη να βγω με τους φίλους μου, οποια ημερα και ωρα θέλουμε, εν αντιθέση με τη Αθήνα που πρέπει να το κανονίζουμε μέρες πριν. Επίσης, εντάξει δεν θα σου ανοίξει και ο Αθηναίος εύκολα το σπίτι του ή θα είναι και φιλόξενος μαζί του. Ξέρω πολυκατοικίες στην Αθήνα που οι γείτονες δεν λένε " Καλημέρα" μεταξύ τους. Ο κόσμος έχει χαλάσει και είναι απολύτως λογικό ο άλλος να έχει τις αμφιβολίες του.

Στη Θεσσαλονίκη, απλά ο κόσμος είναι πιο ανθρώπινος, πιο θερμός. ΔΕΝ λέω ότι στη Αθήνα δεν βοηθάνε. Απλά στη Θεσσαλονίκη ο κόσμος είναι πιο φιλικός, μη ξεχνάς ότι δεν μιλάνε για μια μεγάλη Μητρόπολη. Υπάρχει άλλος κόσμος στη Β.Ελλάδα και άλλος στην Αθήνα όπως τα περισσότερα μέρη της Ελλάδος. Μη προσπαθείς να καλύψεις τα χάλια της Αθήνας. Η Αθήνα με τα χρόνια της κρίσης , δυσκολεύτηκε και περνάει προβλήματα σαν πόλη. μέχρι το 2011 υπήρχε Αθήνα, μετά με τα μνημονιακά χρόνια όσο πάει και χειροτερεύει. Η Απατεωνιά εδρεύει, γιατί έχουν αρχίσει τα πράγματα και παρα-ζορίζουν και άλλα πολλά.

Στην Αθήνα απλά έχεις άλλα πλεονεκτήματα όταν ζεις. Τα είπαμε. Άπειρες επαγγελματικές ευκαιρίες, φοβερό κλίμα και γενικά αισθάνεσαι σαν να ζεις στο ΕΞωτερικό
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,269 μηνύματα.
Επειδή το θεματάκι κούρασε έχουμε τα εξής.
Αθήνα:Η πρωτεύουσα της Ελλάδας και μέσα στις 10 μεγαλύτερες ευρωπαϊκές πόλεις με πληθυσμό 3.6 εκατομμύρια κατοίκους.

Θεσσαλονίκη:Απλά μια μεγάλη πόλη με 1 εκατομυρίο κατοίκους.

Αναφέρθηκε ότι στην Αθήνα πέφτει πείνα,στην Θεσσαλονίκη δεν υπάρχουν φτωχοί;Δεν υπάρχουν άνεργοι;Εκτός αν η Θεσσαλονίκη μετατράπηκε σε Γερμανική πόλη και δεν το ξέρω και όλοι είναι μια χαρά.
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Επειδή το θεματάκι κούρασε έχουμε τα εξής.
Αθήνα:Η πρωτεύουσα της Ελλάδας και μέσα στις 10 μεγαλύτερες ευρωπαϊκές πόλεις με πληθυσμό 3.6 εκατομμύρια κατοίκους.

Θεσσαλονίκη:Απλά μια μεγάλη πόλη με 1 εκατομυρίο κατοίκους.

Αναφέρθηκε ότι στην Αθήνα πέφτει πείνα,στην Θεσσαλονίκη δεν υπάρχουν φτωχοί;Δεν υπάρχουν άνεργοι;Εκτός αν η Θεσσαλονίκη μετατράπηκε σε Γερμανική πόλη και δεν το ξέρω και όλοι είναι μια χαρά.


εγώ πάντως Φώτη ακόμα περιμένω να ακούσω την εμπειρία σου από Θεσσαλονίκη
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Eγώ γελάω με τους περισσότερους που δεν αναγνωρίζουν ότι σχεδόν όλες οι περιοχές της Αθήνας έχουν γίνει γκέτο, επίσης το ότι δεν κάνουν μια βόλτα απο τα σισίτια από τους δήμους, τις εκκλησιες να δει πόσος κόσμος περιμένει ουρά όπως και από τα κοινωνικά παντοπωλεία. Κατά τα άλλα είναι όλα ρόδινα. Αλλά τι περιμένεις. Όταν ζουν με τη μαμα και το μπαμπα κάποιοι, έχουν δικό τους σπίτι , μάλλον βλέπουν τελείως διαφορετικά τα πράγματα. Εγώ θα παραδεχτώ το παιδί που πήγε σε μια μεγαλούπολη, ξεκίνησε από το 0 μόνο του και κατάφερε να κάνει έργο. Από αυτόν θα ακούσω ΑΠΟΨΗ. Από κάποιους που είναι έτοιμοι αλλά δεν προσπάθησαν δνε μπορώ να παίρνω στα σοβαρά τέτοιες αποψεις
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,269 μηνύματα.
Eγώ γελάω με τους περισσότερους που δεν αναγνωρίζουν ότι σχεδόν όλες οι περιοχές της Αθήνας έχουν γίνει γκέτο, επίσης το ότι δεν κάνουν μια βόλτα απο τα σισίτια από τους δήμους, τις εκκλησιες να δει πόσος κόσμος περιμένει ουρά όπως και από τα κοινωνικά παντοπωλεία. Κατά τα άλλα είναι όλα ρόδινα. Αλλά τι περιμένεις. Όταν ζουν με τη μαμα και το μπαμπα κάποιοι, έχουν δικό τους σπίτι , μάλλον βλέπουν τελείως διαφορετικά τα πράγματα. Εγώ θα παραδεχτώ το παιδί που πήγε σε μια μεγαλούπολη, ξεκίνησε από το 0 μόνο του και κατάφερε να κάνει έργο. Από αυτόν θα ακούσω ΑΠΟΨΗ. Από κάποιους που είναι έτοιμοι αλλά δεν προσπάθησαν δνε μπορώ να παίρνω στα σοβαρά τέτοιες αποψεις


Τι λες άνθρωπε μένω Αθήνα και μια χαρά κυκλοφορώ το βράδυ.Γκετο έχει και η Θεσσαλονίκη,και το Μόναχο και ολες οι μεγάλες πόλεις.

Στο κάτω κάτω αν δεν σου αρέσει η Αθήνα μπορεις να μεινεισ Θεσσαλονίκη.Μην την θάβεις όμως.Καθε πολη έχει τα καλά και τα κακά της!

Δεν υπάρχει λόγος να φανατίζομαστε όμως!Ο καθένας μένει όπου του αρέσει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι λες ρε άνθρωπε μένω Αθήνα και μια χαρά κυκλοφορώ το βράδυ.Γκετο έχει και η Θεσσαλονίκη,και το Μόναχο και ολες οι μεγάλες πόλεις.

Στο κάτω κάτω αν δεν σου αρέσει η Αθήνα μείνε Θεσσαλονίκη.Μην την θάβεις όμως.


Είσαι 19 ετών, και ακόμα να μας πεις που πηγες Θεσσαλονικη.

Όσο για το τι θα κανω εγω, άστο, ξέρω καλύτερα.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Αν και Αθήνα έχω ζήσει για μόλις λίγους μήνες, ενώ Θεσσαλονίκη έχω πάει για μερικές ημέρες μόνο, διακρίνω μια υπερβολή σε κάποιες απαντήσεις.

Θεωρώ ότι για φοιτητική ζωή είναι καλύτερα στην Θεσσαλονίκη. Για εργασία όμως, αναμφίβολα Αθήνα.


Αρνητικά Αθήνας - Κατ' επέκταση θετικά Θεσσαλονίκης

Ασφαλώς κι η Αθήνα είναι πολύ πιο επικίνδυνη από κάθε άλλη πόλη μας. Είναι προφανείς οι λόγοι.
Προσωπικά αν και δεν μου έχει τύχει εμένα συγκεκριμένα το παραμικρό, όσο καιρό διέμενα εκεί, σε τακτική βάση όλο και κάποιο συμβάν θα διαδραματιζόνταν μπροστά μου.
Πάντα είχα την καχυποψία ότι μπορεί κάποιος να με κλέψει, οπότε πρόσεχα που είχα τι και τα τσέκαρα τακτικά ή όταν περνούσα από περίεργα μέρη/κόσμο.
Ωστόσο, θεωρώ ότι δεν είναι τόσο άσχημα τα πράγματα, με την έννοια ότι αν δεν ενοχλήσεις κανέναν, δε θα σε ενοχλήσουν κιόλας. Την εγκληματικότητα την βλέπεις κυρίως, ωστόσο η ανασφάλεια και το να νοιώθεις άβολα υπάρχει. Φυσικά υπάρχουν πολλές περιοχές που είναι πολύ πιο "οικογενειακές" κι ήσυχες. Δεν ισχύουν όλα για όλους και παντού.

Είναι πολύ βρώμικη πόλη. Από τα πεζοδρόμια και το περιβαλλοντικό κομμάτι γενικότερα, έως τον κόσμο που υπάρχει σε συγκεκριμένες περιοχές/σημεία/δρόμους/πλατείες όπως και στα ΜΜΜ.

Σε πιάνει μια κατάθλιψη παρατηρώντας τον κόσμο που περνάει από δίπλα σου κάθε μέρα. Όπως βρώμικους, επαίτες, γέρους και περίεργους. Αυτά τα βλέπεις σε καθημερινή βάση, σε μεγάλο βαθμό και παντού.

Τις μεγάλες αποστάσεις δεν το θεωρώ τόσο αρνητικό. Είναι κάτι που υφίσταται αλλά δεν είναι ούτε θετικό ούτε ιδιαίτερα αρνητικό. Το σύστημα των συγκοινωνιών και ειδικά το μετρό (δεν αναφέρομαι στον ηλεκτρικό) το θεωρώ πολύ καλό και πολύ καλύτερο όταν με το καλό γίνει και αυτή η 4η γραμμή). Επίσης όπου κι αν μένεις, θα έχεις και το αντίστοιχο κατάστημα της εκάστοτε επιχείρησης, οπότε και πάλι τα έχεις όλα δίπλα σου. Μόνο για τους φίλους σου παίζει μεγαλύτερο ρόλο, αλλά όταν είσαι φοιτητής κυρίως.

Παραλιακή/Ποτάμια
Άσχημο, πολύ άσχημο να μην έχεις μια παραλιακή δίπλα σου να μπορείς να πας για μια χαλαρή βόλτα δίπλα στη θάλασσα ή μια ποδηλασία. Αν είχε τουλάχιστον ποτάμια όπως π. Χ. κι όπως σχεδόν όλες οι μεγάλες πρωτεύουσες, τότε θα δεν θα το εξισορροπούσε. Το φάληρο κι εκεί γύρω δεν το λαμβάνω υπόψιν, δεν είναι κοντά σε όλη την Αθήνα. Δεν είναι καν κοντά στο κέντρο της.

Ακριβότερη
Ναι οκ είναι όντως ακριβότερη στα ενοίκια όπως είναι λογικό, αλλά μιλάμε για την Ελλάδα και μια Βαλκανική χώρα γενικότερα.
Οπότε τα ενοίκια είναι σαφώς φθηνά γενικότερα. Υπάρχουν όμως πολύ περισσότερες επιλογές, κάτι που σημαίνει πολλές πιθανότητες με ψάξιμο να βρεις κάτι πράγματι τόσο φθηνό όσο στη Θεσσαλονίκη, όσο και καλό φυσικά.
Τα άλλα έξοδα γενικά ντάξει πάνω κάτω τα ίδια είναι...Ίδιο ρεύμα/νερό/συγκοινωνίες/σουπερμαρκετ(αλυσίδες), λογικά και ταξί.
Ότι μπορεί να διαφέρει, λόγω του μεγέθους της πόλης, επαναλαμβάνω ότι μπορείς να το βρεις ψάχνοντας στην ίδια τιμή. Τώρα αν μιλάμε για κάτι πολύ συγκεκριμένο ντάξει οκ.
Αν συνυπολογίσουμε και τον μεγαλύτερο μισθό στην Αθήνα τότε τα πράγματα ισορροπούν

Τρένο/Υπεραστικό Κτελ
Εκεί που είναι η Αθήνα, άντε να πας κάπου εντός Ελλάδος ή να χρειαστείς πολλές ώρες για παραέξω.
Ενώ η Θεσσαλονίκη, δίπλα σε όλες τις Βαλκανικές χώρες είναι οπότε πιο εύκολα επισκέψιμες όπως και αξιοποίηση τους για αγορά φθηνών προϊόντων.


Θετικά Αθήνας - Κατ' επέκταση αρνητικά Θεσσαλονίκης

Καλές συγκοινωνίες. Θεωρώ ότι ο οποιοσδήποτε μπορεί να καλυφθεί πλήρως, οποιοσδήποτε κι αν είναι ο προορισμός του.
Ασφαλώς και είναι βρώμικες κι όχι τόσο εκσυγχρονισμένες, αλλά αυτό είναι δευτερεύον.
Η Θεσσαλονίκη έχει πραγματικά ανάγκη το Μετρό. Θα της δώσει άλλο αέρα μετά. Αυτό είναι το κύριο αρνητικό της. Όσο ήμουν εκεί παρατήρησα τα όχι και τόσο συχνά λεωφορεία για τον κόσμο που δέχονται, ενώ πάντα γεμίζουν σε τέτοιο βαθμό που ή δε θα βρεις χώρο ή θα πρέπει να κάτσεις για ώρα όρθιος.

Ακτοπλοική/αεροπορική σύνδεση.
Αν και τον Πειραιά δε θέλω ούτε να τον βλέπω, συνδέει την πόλη με δεκάδες νησιά όπου έχεις την ευκαιρία να επισκεφτείς και σε οικονομικές τιμές.
Ε και αεροπορικώς υπάρχουν σαφώς περισσότερες επιλογές, το οποίο μάλιστα συνδέεται με το μετρό οπότε εύκολη/βολική η μετακίνηση.

Σαρωνικός
Τι καλύτερο να έχεις 2-3 νησάκια δίπλα σου για μονοήμερη ή ΣΚ.

Περισσότερες ευκαιρίες, περισσότερος ανταγωνισμός, περισσότερα λεφτά.
Τουλάχιστον στον τομέα της πληροφορικής, αν είναι δυνατόν να μην μπορείς να καταλήξεις να πρέπει να διαλέξεις μεταξύ παραπάνω από 1 εταιρία ταυτόχρονα.

Εκτός από ευκαιρίες, υπάρχουν και πολύ περισσότερες επιλογές διασκέδασης. Όχι ότι θα σου λείψει κάτι στη Θεσσαλονίκη, αλλά όπως και να το κάνουμε δεν είναι το ίδιο. Περισσότερες εναλλακτικές, περισσότερα μέρη. Περισσότερα events, αθλητικές ομάδες και "ονόματα" για club/συναυλίες/θέατρο και τέτοια.

Πολλά σημεία για χαλάρωση. Η Ακρόπολη, ο Εθνικός Κήπος, ο Λυκαβηττός και ο Φιλοππάπου είναι μερικά από τα πολύ όμορφα μέρη που έχει η Αθήνα για να πας όποτε έχεις ελεύθερο χρόνο.

Πολλούς φίλους. Όπου κι αν έχεις ζήσει τα περισσότερα χρόνια, η πλειοψηφία των φίλων σου θα κατάγεται από την Αθήνα. Οπότε ξέρεις πως σίγουρα εκεί θα τους ξαναδείς, θα ξανακάνετε παρέα και φυσικά δεν θα νοιώθεις ξένος στην πόλη.


Τέλος, δεν θεωρώ ότι η Αθήνα υπολείπεται του πράσινου. Προσωπικά την βρίσκω και με το παραπάνω πράσινη. Πιο πράσινη κι από πολλές επαρχιακές πόλεις.

Άμα μου 'ρθουν κι άλλα θα τα προσθέσω.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν και Αθήνα έχω ζήσει για μόλις λίγους μήνες, ενώ Θεσσαλονίκη έχω πάει για μερικές ημέρες μόνο, διακρίνω μια υπερβολή σε κάποιες απαντήσεις.

Θεωρώ ότι για φοιτητική ζωή είναι καλύτερα στην Θεσσαλονίκη. Για εργασία όμως, αναμφίβολα Αθήνα.


Αρνητικά Αθήνας - Κατ' επέκταση θετικά Θεσσαλονίκης

Ασφαλώς κι η Αθήνα είναι πολύ πιο επικίνδυνη από κάθε άλλη πόλη μας. Είναι προφανείς οι λόγοι.
Προσωπικά αν και δεν μου έχει τύχει εμένα συγκεκριμένα το παραμικρό, όσο καιρό διέμενα εκεί, σε τακτική βάση όλο και κάποιο συμβάν θα διαδραματιζόνταν μπροστά μου.
Πάντα είχα την καχυποψία ότι μπορεί κάποιος να με κλέψει, οπότε πρόσεχα που είχα τι και τα τσέκαρα τακτικά ή όταν περνούσα από περίεργα μέρη/κόσμο.
Ωστόσο, θεωρώ ότι δεν είναι τόσο άσχημα τα πράγματα, με την έννοια ότι αν δεν ενοχλήσεις κανέναν, δε θα σε ενοχλήσουν κιόλας. Την εγκληματικότητα την βλέπεις κυρίως, ωστόσο η ανασφάλεια και το να νοιώθεις άβολα υπάρχει. Φυσικά υπάρχουν πολλές περιοχές που είναι πολύ πιο "οικογενειακές" κι ήσυχες. Δεν ισχύουν όλα για όλους και παντού.

Είναι πολύ βρώμικη πόλη. Από τα πεζοδρόμια και το περιβαλλοντικό κομμάτι γενικότερα, έως τον κόσμο που υπάρχει σε συγκεκριμένες περιοχές/σημεία/δρόμους/πλατείες όπως και στα ΜΜΜ.

Σε πιάνει μια κατάθλιψη παρατηρώντας τον κόσμο που περνάει από δίπλα σου κάθε μέρα. Όπως βρώμικους, επαίτες, γέρους και περίεργους. Αυτά τα βλέπεις σε καθημερινή βάση, σε μεγάλο βαθμό και παντού.

Τις μεγάλες αποστάσεις δεν το θεωρώ τόσο αρνητικό. Είναι κάτι που υφίσταται αλλά δεν είναι ούτε θετικό ούτε ιδιαίτερα αρνητικό. Το σύστημα των συγκοινωνιών και ειδικά το μετρό (δεν αναφέρομαι στον ηλεκτρικό) το θεωρώ πολύ καλό και πολύ καλύτερο όταν με το καλό γίνει και αυτή η 4η γραμμή). Επίσης όπου κι αν μένεις, θα έχεις και το αντίστοιχο κατάστημα της εκάστοτε επιχείρησης, οπότε και πάλι τα έχεις όλα δίπλα σου. Μόνο για τους φίλους σου παίζει μεγαλύτερο ρόλο, αλλά όταν είσαι φοιτητής κυρίως.

Παραλιακή/Ποτάμια
Άσχημο, πολύ άσχημο να μην έχεις μια παραλιακή δίπλα σου να μπορείς να πας για μια χαλαρή βόλτα δίπλα στη θάλασσα ή μια ποδηλασία. Αν είχε τουλάχιστον ποτάμια όπως π. Χ. κι όπως σχεδόν όλες οι μεγάλες πρωτεύουσες, τότε θα δεν θα το εξισορροπούσε. Το φάληρο κι εκεί γύρω δεν το λαμβάνω υπόψιν, δεν είναι κοντά σε όλη την Αθήνα. Δεν είναι καν κοντά στο κέντρο της.

Ακριβότερη
Ναι οκ είναι όντως ακριβότερη στα ενοίκια όπως είναι λογικό, αλλά μιλάμε για την Ελλάδα και μια Βαλκανική χώρα γενικότερα.
Οπότε τα ενοίκια είναι σαφώς φθηνά γενικότερα. Υπάρχουν όμως πολύ περισσότερες επιλογές, κάτι που σημαίνει πολλές πιθανότητες με ψάξιμο να βρεις κάτι πράγματι τόσο φθηνό όσο στη Θεσσαλονίκη, όσο και καλό φυσικά.
Τα άλλα έξοδα γενικά ντάξει πάνω κάτω τα ίδια είναι...Ίδιο ρεύμα/νερό/συγκοινωνίες/σουπερμαρκετ(αλυσίδες), λογικά και ταξί.
Ότι μπορεί να διαφέρει, λόγω του μεγέθους της πόλης, επαναλαμβάνω ότι μπορείς να το βρεις ψάχνοντας στην ίδια τιμή. Τώρα αν μιλάμε για κάτι πολύ συγκεκριμένο ντάξει οκ.
Αν συνυπολογίσουμε και τον μεγαλύτερο μισθό στην Αθήνα τότε τα πράγματα ισορροπούν

Τρένο/Υπεραστικό Κτελ
Εκεί που είναι η Αθήνα, άντε να πας κάπου εντός Ελλάδος ή να χρειαστείς πολλές ώρες για παραέξω.
Ενώ η Θεσσαλονίκη, δίπλα σε όλες τις Βαλκανικές χώρες είναι οπότε πιο εύκολα επισκέψιμες όπως και αξιοποίηση τους για αγορά φθηνών προϊόντων.


Θετικά Αθήνας - Κατ' επέκταση αρνητικά Θεσσαλονίκης

Καλές συγκοινωνίες. Θεωρώ ότι ο οποιοσδήποτε μπορεί να καλυφθεί πλήρως, οποιοσδήποτε κι αν είναι ο προορισμός του.
Ασφαλώς και είναι βρώμικες κι όχι τόσο εκσυγχρονισμένες, αλλά αυτό είναι δευτερεύον.
Η Θεσσαλονίκη έχει πραγματικά ανάγκη το Μετρό. Θα της δώσει άλλο αέρα μετά. Αυτό είναι το κύριο αρνητικό της. Όσο ήμουν εκεί παρατήρησα τα όχι και τόσο συχνά λεωφορεία για τον κόσμο που δέχονται, ενώ πάντα γεμίζουν σε τέτοιο βαθμό που ή δε θα βρεις χώρο ή θα πρέπει να κάτσεις για ώρα όρθιος.

Ακτοπλοική/αεροπορική σύνδεση.
Αν και τον Πειραιά δε θέλω ούτε να τον βλέπω, συνδέει την πόλη με δεκάδες νησιά όπου έχεις την ευκαιρία να επισκεφτείς και σε οικονομικές τιμές.
Ε και αεροπορικώς υπάρχουν σαφώς περισσότερες επιλογές, το οποίο μάλιστα συνδέεται με το μετρό οπότε εύκολη/βολική η μετακίνηση.

Σαρωνικός
Τι καλύτερο να έχεις 2-3 νησάκια δίπλα σου για μονοήμερη ή ΣΚ.

Περισσότερες ευκαιρίες, περισσότερος ανταγωνισμός, περισσότερα λεφτά.
Τουλάχιστον στον τομέα της πληροφορικής, αν είναι δυνατόν να μην μπορείς να καταλήξεις να πρέπει να διαλέξεις μεταξύ παραπάνω από 1 εταιρία ταυτόχρονα.

Εκτός από ευκαιρίες, υπάρχουν και πολύ περισσότερες επιλογές διασκέδασης. Όχι ότι θα σου λείψει κάτι στη Θεσσαλονίκη, αλλά όπως και να το κάνουμε δεν είναι το ίδιο. Περισσότερες εναλλακτικές, περισσότερα μέρη. Περισσότερα events, αθλητικές ομάδες και "ονόματα" για club/συναυλίες/θέατρο και τέτοια.

Πολλά σημεία για χαλάρωση. Η Ακρόπολη, ο Εθνικός Κήπος, ο Λυκαβηττός και ο Φιλοππάπου είναι μερικά από τα πολύ όμορφα μέρη που έχει η Αθήνα για να πας όποτε έχεις ελεύθερο χρόνο.

Πολλούς φίλους. Όπου κι αν έχεις ζήσει τα περισσότερα χρόνια, η πλειοψηφία των φίλων σου θα κατάγεται από την Αθήνα. Οπότε ξέρεις πως σίγουρα εκεί θα τους ξαναδείς, θα ξανακάνετε παρέα και φυσικά δεν θα νοιώθεις ξένος στην πόλη.


Τέλος, δεν θεωρώ ότι η Αθήνα υπολείπεται του πράσινου. Προσωπικά την βρίσκω και με το παραπάνω πράσινη. Πιο πράσινη κι από πολλές επαρχιακές πόλεις.

Άμα μου 'ρθουν κι άλλα θα τα προσθέσω.

Πάντως σαν το όμορφο νησί σου, τη πιο ωραία πόλη του κόσμου, τη Κρήτη δεν έχει. Να ξέρεις
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Αν και Αθήνα έχω ζήσει για μόλις λίγους μήνες, ενώ Θεσσαλονίκη έχω πάει για μερικές ημέρες μόνο, διακρίνω μια υπερβολή σε κάποιες απαντήσεις.

Θεωρώ ότι για φοιτητική ζωή είναι καλύτερα στην Θεσσαλονίκη. Για εργασία όμως, αναμφίβολα Αθήνα.


Αρνητικά Αθήνας - Κατ' επέκταση θετικά Θεσσαλονίκης

Ασφαλώς κι η Αθήνα είναι πολύ πιο επικίνδυνη από κάθε άλλη πόλη μας. Είναι προφανείς οι λόγοι.
Προσωπικά αν και δεν μου έχει τύχει εμένα συγκεκριμένα το παραμικρό, όσο καιρό διέμενα εκεί, σε τακτική βάση όλο και κάποιο συμβάν θα διαδραματιζόνταν μπροστά μου.
Πάντα είχα την καχυποψία ότι μπορεί κάποιος να με κλέψει, οπότε πρόσεχα που είχα τι και τα τσέκαρα τακτικά ή όταν περνούσα από περίεργα μέρη/κόσμο.
Ωστόσο, θεωρώ ότι δεν είναι τόσο άσχημα τα πράγματα, με την έννοια ότι αν δεν ενοχλήσεις κανέναν, δε θα σε ενοχλήσουν κιόλας. Την εγκληματικότητα την βλέπεις κυρίως, ωστόσο η ανασφάλεια και το να νοιώθεις άβολα υπάρχει. Φυσικά υπάρχουν πολλές περιοχές που είναι πολύ πιο "οικογενειακές" κι ήσυχες. Δεν ισχύουν όλα για όλους και παντού.

Είναι πολύ βρώμικη πόλη. Από τα πεζοδρόμια και το περιβαλλοντικό κομμάτι γενικότερα, έως τον κόσμο που υπάρχει σε συγκεκριμένες περιοχές/σημεία/δρόμους/πλατείες όπως και στα ΜΜΜ.

Σε πιάνει μια κατάθλιψη παρατηρώντας τον κόσμο που περνάει από δίπλα σου κάθε μέρα. Όπως βρώμικους, επαίτες, γέρους και περίεργους. Αυτά τα βλέπεις σε καθημερινή βάση, σε μεγάλο βαθμό και παντού.

Τις μεγάλες αποστάσεις δεν το θεωρώ τόσο αρνητικό. Είναι κάτι που υφίσταται αλλά δεν είναι ούτε θετικό ούτε ιδιαίτερα αρνητικό. Το σύστημα των συγκοινωνιών και ειδικά το μετρό (δεν αναφέρομαι στον ηλεκτρικό) το θεωρώ πολύ καλό και πολύ καλύτερο όταν με το καλό γίνει και αυτή η 4η γραμμή). Επίσης όπου κι αν μένεις, θα έχεις και το αντίστοιχο κατάστημα της εκάστοτε επιχείρησης, οπότε και πάλι τα έχεις όλα δίπλα σου. Μόνο για τους φίλους σου παίζει μεγαλύτερο ρόλο, αλλά όταν είσαι φοιτητής κυρίως.

Παραλιακή/Ποτάμια
Άσχημο, πολύ άσχημο να μην έχεις μια παραλιακή δίπλα σου να μπορείς να πας για μια χαλαρή βόλτα δίπλα στη θάλασσα ή μια ποδηλασία. Αν είχε τουλάχιστον ποτάμια όπως π. Χ. κι όπως σχεδόν όλες οι μεγάλες πρωτεύουσες, τότε θα δεν θα το εξισορροπούσε. Το φάληρο κι εκεί γύρω δεν το λαμβάνω υπόψιν, δεν είναι κοντά σε όλη την Αθήνα. Δεν είναι καν κοντά στο κέντρο της.

Ακριβότερη
Ναι οκ είναι όντως ακριβότερη στα ενοίκια όπως είναι λογικό, αλλά μιλάμε για την Ελλάδα και μια Βαλκανική χώρα γενικότερα.
Οπότε τα ενοίκια είναι σαφώς φθηνά γενικότερα. Υπάρχουν όμως πολύ περισσότερες επιλογές, κάτι που σημαίνει πολλές πιθανότητες με ψάξιμο να βρεις κάτι πράγματι τόσο φθηνό όσο στη Θεσσαλονίκη, όσο και καλό φυσικά.
Τα άλλα έξοδα γενικά ντάξει πάνω κάτω τα ίδια είναι...Ίδιο ρεύμα/νερό/συγκοινωνίες/σουπερμαρκετ(αλυσίδες), λογικά και ταξί.
Ότι μπορεί να διαφέρει, λόγω του μεγέθους της πόλης, επαναλαμβάνω ότι μπορείς να το βρεις ψάχνοντας στην ίδια τιμή. Τώρα αν μιλάμε για κάτι πολύ συγκεκριμένο ντάξει οκ.
Αν συνυπολογίσουμε και τον μεγαλύτερο μισθό στην Αθήνα τότε τα πράγματα ισορροπούν

Τρένο/Υπεραστικό Κτελ
Εκεί που είναι η Αθήνα, άντε να πας κάπου εντός Ελλάδος ή να χρειαστείς πολλές ώρες για παραέξω.
Ενώ η Θεσσαλονίκη, δίπλα σε όλες τις Βαλκανικές χώρες είναι οπότε πιο εύκολα επισκέψιμες όπως και αξιοποίηση τους για αγορά φθηνών προϊόντων.


Θετικά Αθήνας - Κατ' επέκταση αρνητικά Θεσσαλονίκης

Καλές συγκοινωνίες. Θεωρώ ότι ο οποιοσδήποτε μπορεί να καλυφθεί πλήρως, οποιοσδήποτε κι αν είναι ο προορισμός του.
Ασφαλώς και είναι βρώμικες κι όχι τόσο εκσυγχρονισμένες, αλλά αυτό είναι δευτερεύον.
Η Θεσσαλονίκη έχει πραγματικά ανάγκη το Μετρό. Θα της δώσει άλλο αέρα μετά. Αυτό είναι το κύριο αρνητικό της. Όσο ήμουν εκεί παρατήρησα τα όχι και τόσο συχνά λεωφορεία για τον κόσμο που δέχονται, ενώ πάντα γεμίζουν σε τέτοιο βαθμό που ή δε θα βρεις χώρο ή θα πρέπει να κάτσεις για ώρα όρθιος.

Ακτοπλοική/αεροπορική σύνδεση.
Αν και τον Πειραιά δε θέλω ούτε να τον βλέπω, συνδέει την πόλη με δεκάδες νησιά όπου έχεις την ευκαιρία να επισκεφτείς και σε οικονομικές τιμές.
Ε και αεροπορικώς υπάρχουν σαφώς περισσότερες επιλογές, το οποίο μάλιστα συνδέεται με το μετρό οπότε εύκολη/βολική η μετακίνηση.

Σαρωνικός
Τι καλύτερο να έχεις 2-3 νησάκια δίπλα σου για μονοήμερη ή ΣΚ.

Περισσότερες ευκαιρίες, περισσότερος ανταγωνισμός, περισσότερα λεφτά.
Τουλάχιστον στον τομέα της πληροφορικής, αν είναι δυνατόν να μην μπορείς να καταλήξεις να πρέπει να διαλέξεις μεταξύ παραπάνω από 1 εταιρία ταυτόχρονα.

Εκτός από ευκαιρίες, υπάρχουν και πολύ περισσότερες επιλογές διασκέδασης. Όχι ότι θα σου λείψει κάτι στη Θεσσαλονίκη, αλλά όπως και να το κάνουμε δεν είναι το ίδιο. Περισσότερες εναλλακτικές, περισσότερα μέρη. Περισσότερα events, αθλητικές ομάδες και "ονόματα" για club/συναυλίες/θέατρο και τέτοια.

Πολλά σημεία για χαλάρωση. Η Ακρόπολη, ο Εθνικός Κήπος, ο Λυκαβηττός και ο Φιλοππάπου είναι μερικά από τα πολύ όμορφα μέρη που έχει η Αθήνα για να πας όποτε έχεις ελεύθερο χρόνο.

Πολλούς φίλους. Όπου κι αν έχεις ζήσει τα περισσότερα χρόνια, η πλειοψηφία των φίλων σου θα κατάγεται από την Αθήνα. Οπότε ξέρεις πως σίγουρα εκεί θα τους ξαναδείς, θα ξανακάνετε παρέα και φυσικά δεν θα νοιώθεις ξένος στην πόλη.


Τέλος, δεν θεωρώ ότι η Αθήνα υπολείπεται του πράσινου. Προσωπικά την βρίσκω και με το παραπάνω πράσινη. Πιο πράσινη κι από πολλές επαρχιακές πόλεις.

Άμα μου 'ρθουν κι άλλα θα τα προσθέσω.


Vold θα συμφωνήσω μαζί σου εκτός από εκείνο το τελευταίο σημείο με το πράσινο. Χωρίς να έχω ιδιαίτερη εμπειρία από Αθήνα δεν την βρήκα καθόλου πράσινη σαν πολη σε σχέση με την περιοχή που μένω Θεσσαλονίκη (τριανδρια)
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Eντωμεταξύ, ωραία όλα αυτά που λέτε αλλά εγώ αναρωτιέμαι: αν τα καλά ΜΜΜ είναι επιχείρημα υπέρ της Αθήνας, πόσο σκατά είναι η κατάσταση στη θεσσαλονίκη; :P
 

hirasawayui

Νεοφερμένος

Ο hirasawayui αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Eντωμεταξύ, ωραία όλα αυτά που λέτε αλλά εγώ αναρωτιέμαι: αν τα καλά ΜΜΜ είναι επιχείρημα υπέρ της Αθήνας, πόσο σκατά είναι η κατάσταση στη θεσσαλονίκη; :P


Η κατάσταση είναι τραγική. Ανέκαθεν ήταν, αλλά τα τελευταία 4 χρόνια έχει γίνει ανυπόφορη. Το φαινόμενο σαρδέλα πλέον, θα είσαι τυχερός-η αν το ζήσεις. Υπάρχουν φορές που ο κόσμος δεν χωράει καν στο αστικό. Η μέρα με τη νύχτα είναι δυστυχώς τα ΜΜΜ της Αθήνας με αυτά της Θεσσαλονίκης. Πραγματικά, ήρθα προσφατα Αθήνα για ένα 10ημερο και σ' αυτό το κομμάτι μου φάνηκε έναν αιώνα μπροστα.
ΟΑΣΘ. Ένας ιδιωτικός οργανισμός με κρατική επιχορήγηση, ο οποίος πέρα το ότι κρατάει όμηρο μια ολόκληρη πόλη όποτε του καπνίσει, έχει μειώσει το στόλο του σχεδόν στο μισό σε σχέση με μια πενταετία πριν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Eντωμεταξύ, ωραία όλα αυτά που λέτε αλλά εγώ αναρωτιέμαι: αν τα καλά ΜΜΜ είναι επιχείρημα υπέρ της Αθήνας, πόσο σκατά είναι η κατάσταση στη θεσσαλονίκη; :P


Πάρα πολυ. Δυστυχώς η κατάσταση είναι τραγικη. Υπάρχουν και κάποια βίντεο με τους ράδιο αρβύλα που σατιρίζουν την κατάσταση αλλά δεν τα βρίσκω τωρα. Εν ολίγοις για να καταλάβεις ως κρατικός οργανισμός ο ΟΑΣΘ έχει κάνει χαρούμενους πολλά λαμόγια με τα ταμεία του που τα έχουν φάει όλα και τον απομυζησαν. Επίσης τα αστικά είναι τόσο παλιά που ορισμένα απορώ πως τσουλανε. Τα δρομολόγια είναι πολύ λίγα σε σχέση με αυτά που χρειάζονται (την χειμερινή περίοδο τουλαχιστον) με αποτέλεσμα να είναι εφιαλτική η εμπειρία κάθε φορά που μπαίνεις ΟΑΣΘ. Επίσης πλέον δεν χτυπάει σχεδόν κάνεις εισιτήριο (μαζί και εγώ) αφού ούτε ιδιαίτεροι έλεγχοι γίνονται αλλά και να ήθελαν ούτε θα χωραγαν οι ελεγκτές για να κάνουν οπότε ο ΟΑΣΘ δεν έχει και έσοδα αυτή την στιγμη. Και το πιο τραγικό είναι ότι το μέτρο δεν θα λύσει καθόλου το κυκλοφοριακό καθώς μια γραμμή βουλγαρη-οσε που περνάει από Εγνατία και μάλιστα με αντιτιμο που θα δούμε πόσο υψηλό θα είναι θα εξυπηρετεί απειροελάχιστο κόσμο
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Για σπουδές & φοιτητική ζωή: Θεσσαλονίκη
Για εργασία & οικογένεια με παιδιά: Βόλος (η Θεσσαλονίκη εδώ έρχεται 2η κατά την άποψη μου)
Αθήνα μόνο για τουρισμό & αν τυχόν προκύψει κάποια πολύ καλή θέση εργασίας σε μεγάλο όμιλο που έχει την έδρα του εκεί...
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για σπουδές & φοιτητική ζωή: Θεσσαλονίκη
Για εργασία & οικογένεια με παιδιά: Βόλος (η Θεσσαλονίκη εδώ έρχεται 2η κατά την άποψη μου)
Αθήνα μόνο για τουρισμό & αν τυχόν προκύψει κάποια πολύ καλή θέση εργασίας σε μεγάλο όμιλο που έχει την έδρα του εκεί...


Κοίτα αν θέλουμε να είμαστε αντικειμενικοί , και να αφήσουμε στην άκρη τις συναισθηματικές απόψεις, πας εκει που εχεις τις γνωριμιες σου, να το πω κοινώς μέσον για να σε βοηθησει επαγγελματικα

Αν η σημαντικη γνωριμια σου ειναι στη Σαλονικα, θα πας σαλονικα. Αν ειναι Αθήνα , θα πας Αθηνα.

Αν παλι δεν εχεις καμια γνωριμια εισαι πχ 27 ετων και τελειωμένος/τελειωμένη απο πτυχια, μεταπτυχιακα, πας Αθηνα ξεκινας απο το μηδέν, εφοσον εχεις κανει την ερευνά σου.

Αν παλι εισαι φοιτητης/φοιτήτρια δεν χρειάζεται απάντηση. Τα είπες ολα.

Αν και Βόλο δεν έχω πάει να πω την αλήθεια. Η Αθήνα που λένε έχει επαγγελματικές ευκαιρίες, αλλά έχει ένα σημαντικό μειονέκτημα. Οι περισσότερες δουλειές, δεν παύουν φυσικά να είναι εργασία , αλλά ειναι δουλειές που κατα την αποψη μου δεν τις κρίνω σοβαρές. Θα τις κανεις μεχρι να βρεις κατι καλύτερο.
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Eντωμεταξύ, ωραία όλα αυτά που λέτε αλλά εγώ αναρωτιέμαι: αν τα καλά ΜΜΜ είναι επιχείρημα υπέρ της Αθήνας, πόσο σκατά είναι η κατάσταση στη θεσσαλονίκη; :P
Sweet summer child. :hehe:
Όσο πάει η κατάσταση με τον ΟΑΣΘ γίνεται και χειρότερη. Ειδικά σε κάτι γραμμές με μεγάλα δρομολόγια και κλασικά πολύ κόσμο όταν αραιώνουν τα λεωφορεία δεν περιγράφεται πόσο ανυπόφορα είναι.
 

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ζω στην Θεσσαλονίκη 25 χρόνια, την Αθήνα μέχρι προσφάτως δεν την είχα ζήσει πολύ σαν "κάτοικος" γιατί ήμουν περαστική ή σε εκδρομές κλπ. Τον τελευταίο χρόνο όμως λόγω μεταπτυχιακού κατέβηκα αρκετές φορές και έμεινα αρκετές μέρες κάθε φορά, οπότε εντάξει μπόρεσα να σχηματίσω μια καλύτερη άποψη του πώς είναι να ζεις στην πρωτεύουσα. Τα ΜΜΜ της Αθήνας τα βρήκα σαφώς αναβαθμισμένα από τον ταπεινό και τρισκατάρατο ΟΑΣΘ της Θεσσαλονίκης που δεν ξέρεις αν θα έρθει το λεωφορείο, αν θα πάρει μπρος ή αν θα σε αφήσει στην μέση του πουθενά (περιστατικά που μου έχουν συμβεί και τα 3 τον τελευταίο μήνα στην Θεσσαλονίκη). Παρ' όλα αυτά η Αθήνα και οι αποστάσεις και πόσα μέσα θα αλλάξω για να φτάσω στον προορισμό μου με κουράζουν, μιας και στη Θεσσαλονίκη στην χειρότερη των χειροτέρων το κόβω ποδαράτο (οκ, αν έμενα Βασιλικά ή Ωραιόκαστρο θα αναθεωρούσα και εδώ). Η Αθήνα έχει σίγουρα πολλαπλές επιλογές για έξοδο ανάλογα με το τι τραβάει το γούστο σου και μπορεί να θες και 3 ζωές για να τις εξερευνήσεις όλες. Κάποιοι θεωρούν θετικό που η κάθε περιοχή ουσιαστικά είναι διαφορετική και έχει τα στέκια της, προσωπικά εγώ δεν το θεωρώ απαραίτητα θετικό.
Για πόσο συμφέρει κάποια από τις 2 πόλεις περισσότερο από την άλλη, δεν το ξέρω. Νομίζω θα προτιμούσα την Θεσσαλονίκη either way.
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Αν και Βόλο δεν έχω πάει να πω την αλήθεια.

α)Μικρές αποστάσεις (π.χ. από τον περιφερειακό 15-20 λεπτά το πολύ για να πας απ' τη μια άκρη της πόλης στην άλλη),
β)Περίπου στη μέση μεταξύ Αθήνας και Θεσσαλονίκης, οπότε δεν το πολυσκέφτεσαι να κατέβεις ή να ανέβεις αν χρειαστεί ακόμη και αυθημερόν,
γ)Καφετέριες, εστιατόρια και γενικότερα επιλογές εξόδου και διασκέδασης για όλα τα γούστα,
δ)Ηπιότερη νυχτερινή ζωή σε σχέση με τις δύο μεγάλες πόλεις (still good though),
ε)Συνδυάζει βουνό (Πήλιο) και θάλασσα,
στ)Σκιάθος & Σκόπελος απέναντι για ολιγοήμερες εξορμήσεις (σε αντίθεση με τα «μπανάλ» νησιά Σαλαμίνα Αίγινα κ.λπ. ή το στέκι των βρωμιάρηδων τη Σαμοθράκη ή το στέκι των παππούδων τη Θάσο που έχουμε σχετικά κοντά στη Θεσσαλονίκη)...
Σου γράφω απλά όσα μου έρχονται πολύ πρόχειρα στο μυαλό...να πας και θα με θυμηθείς!;)
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ζω στην Θεσσαλονίκη 25 χρόνια, την Αθήνα μέχρι προσφάτως δεν την είχα ζήσει πολύ σαν "κάτοικος" γιατί ήμουν περαστική ή σε εκδρομές κλπ. Τον τελευταίο χρόνο όμως λόγω μεταπτυχιακού κατέβηκα αρκετές φορές και έμεινα αρκετές μέρες κάθε φορά, οπότε εντάξει μπόρεσα να σχηματίσω μια καλύτερη άποψη του πώς είναι να ζεις στην πρωτεύουσα. Τα ΜΜΜ της Αθήνας τα βρήκα σαφώς αναβαθμισμένα από τον ταπεινό και τρισκατάρατο ΟΑΣΘ της Θεσσαλονίκης που δεν ξέρεις αν θα έρθει το λεωφορείο, αν θα πάρει μπρος ή αν θα σε αφήσει στην μέση του πουθενά (περιστατικά που μου έχουν συμβεί και τα 3 τον τελευταίο μήνα στην Θεσσαλονίκη). Παρ' όλα αυτά η Αθήνα και οι αποστάσεις και πόσα μέσα θα αλλάξω για να φτάσω στον προορισμό μου με κουράζουν, μιας και στη Θεσσαλονίκη στην χειρότερη των χειροτέρων το κόβω ποδαράτο (οκ, αν έμενα Βασιλικά ή Ωραιόκαστρο θα αναθεωρούσα και εδώ). Η Αθήνα έχει σίγουρα πολλαπλές επιλογές για έξοδο ανάλογα με το τι τραβάει το γούστο σου και μπορεί να θες και 3 ζωές για να τις εξερευνήσεις όλες. Κάποιοι θεωρούν θετικό που η κάθε περιοχή ουσιαστικά είναι διαφορετική και έχει τα στέκια της, προσωπικά εγώ δεν το θεωρώ απαραίτητα θετικό.
Για πόσο συμφέρει κάποια από τις 2 πόλεις περισσότερο από την άλλη, δεν το ξέρω. Νομίζω θα προτιμούσα την Θεσσαλονίκη either way.


Εντάξει θέμα συνήθειας είναι όλα. Και όσο μεγαλώνεις θα το δεις, ότι επειδή θα ψάχνεις την εξελιξή σου, οι απαιτήσεις και οι ρυθμοί του εαυτού σου θα αυξάνονται. η Αθήνα γέρνει πιο πολυ προς χώρα του Εξωτερικού . Είναι μεγάλη μητρόπολη. Βέβαια δεν θυμίζει σε κάτι Εξωτερικό όσον αφορά κάποια πράγματα εσωτερικά ( νοοτροπία, κουλτούρα, κλπ). Αν θέλει κάποιος μια ζωή στάνταρ αλλά ποιοτική και φυσικά με καλύτερες οικονομικές συνθήκες ( κοστος ζωης) θα έλεγα και εγώ Θεσσαλονίκη. Η Αθήνα είναι ρίσκο, από την άποψη όπως είπα και σε άλλα σχόλια ότι ναι μεν έχει περισσότερε επαγγελμ ευκαιρίες , αλλά θέλει τεράστια πίστωση χρόνου για να τα κάνεις όλα αυτά. Μη ξεχνάς ότι ζούμε σε μια εποχή , που όλα πιέζουν.

Εξαρτάται ο καθένας τι ψάχνει. Εγώ όταν έμενα Αθήνα, ήταν στιγμές που λαχταρούσα τη Θεσσαλονίκη. Μη ξεχνάς ότι μεγαλώνοντας αλλάζουν πολλά μέσα στον άνθρωπο.
 

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Αξίζει να μείνει κανείς στην Αθήνα εάν διαθέτει το χρόνο, το χρήμα και τη διάθεση ώστε να γίνει κοινωνός του πολιτιστικού της αναβρασμού.
Ο υπερπληθυσμός, το κυκλοφοριακό, η έλλειψη πρασίνου και η εγκληματικότητα την καθιστούν μη ελκυστική σε κάθε άλλη περίπτωση.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,269 μηνύματα.
Αξίζει να μείνει κανείς στην Αθήνα εάν διαθέτει το χρόνο, το χρήμα και τη διάθεση ώστε να γίνει κοινωνός του πολιτιστικού της αναβρασμού.
Ο υπερπληθυσμός, το κυκλοφοριακό, η έλλειψη πρασίνου και η εγκληματικότητα την καθιστούν μη ελκυστική σε κάθε άλλη περίπτωση.


Θα συμφωνήσω σε όλα όσα λες εκτός από την έλλειψη πρασίνου,καθώς υπάρχουν πολλές περιοχές στην Αθήνα που είναι γεμάτες πράσινο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top