Αθήνα vs Θεσσαλονίκη

Earendil

Νεοφερμένος

Ο Earendil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
*Ντου νοτ Σταρτ ντραμα ιτσ φορ φαν*

Αρχίζοντας λοιπόν με την Θεσσαλονίκη:

Θετικά:

1.Οικονομικα και φτηνά
2. Όλα είναι σχετικά κοντά
3. Παραλία
4. Σουβλάκι σημαίνει σουβλάκι και όχι καλαμάκι
5.Χαλκιδική>Άλιμος
6. Οποία πέτρα και αν σηκώσεις βρίσκεις ταξί
7.Νυχτερινή ζωή

Αρνητικα:
1.Οσο κοντά και να είναι τα πάντα ένα μέτρο θα ήταν βολικό
2. Πολλά παοκια
3. Μαύρους να φωνάζουν την κοπέλα σου Σακίρα


Όσον αφορά την Αθήνα:

Θετικά:

1. Αγορά. Ότι θες υπάρχει στην Αθήνα σε περισσότερη ποσότητα από την Θεσσαλονίκη
2. Καθαρό νερό
3. Μετρό
4.Μοναστηράκι,συνταγμα
5. Πειραιάς
6. Ακρόπολη
7. Μεγαλύτερη ποικιλία σε μαγαζιά όλων των ειδών




Αρνητικά:

1. Σαλαμιν-χαχαχαχαχα
2. Δυτική Αττική + Εξάρχεια
3. Αν είσαι κοπέλα την εκατσες
4. 2019 ακόμα δεν ξέρουν τι εστί "σως γιαούρτι"






List yours !
 

seferhs2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί "φιλονικούν" σχετικά με το σουβλάκι, καλαμάκι, σως, αλοιφή κλπ... Τι είναι όλα αυτά;:laugh:
 

Guest 019112

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η Αθηνα σε ολα καλυτερη ειναι.
 

Praxis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Praxis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 224 μηνύματα.

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λοιπόν θα απαντήσω εγώ στο θέμα, καθώς έχω μείνει από 2 χρόνια στις 2 πόλεις.

Αν θες να έχεις ασφάλεια, φτηνή και ποιοτική ζωή, ανθρώπινη και φυσικά διασκέδαση , Θεσσαλονίκη με τα 1000.

Αν θες να αισθάνεσαι Ευρωπαίος, να κυνηγήσεις περισσότερες επαγγελματικές ευκαιρίες, να έχεις ένα φοβερό κλιμα που θα σε κάνει να χορταίνεις ύπνο καλύτερα επέλεγε Αθήνα.

ΌΜΩΣ η Αθήνα είναι πανάκριβη, τα ενοίκια έχουν εκτοξευτεί στα ύψη και λόγω του airbnb, ενώ η απάτη και η εγκληματικότητα όσο πάνε και αυξάνονται. Α λέγοντας επαγγελματικές ευκαιρίες μη περιμένει κάποιος να γίνει διευθυντής ή υπάλληλος εταιρείας. Εννοώ τηλεφωνητής, σεκιούριτι , ασφαλιστικός σύμβουλος και κλπ. Η Αθήνα είναι καλή για γνωριμίες μόνο. Η ζωή είναι πανάκριβη, οι αποστάσεις τεράστιες και γενικά είναι χαοτική.

Σαλόνικα και με λίγα χρήματα περνάς τέλεια, ποιοτικά , ενώ κάνεις σχέσεις με ανθρώπους πιο εύκολα. Γενικά το μόνο αρνητικό στη Θεσσαλονίκη, είναι το κλίμα. Αυτό.
 

seferhs2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Λοιπόν θα απαντήσω εγώ στο θέμα, καθώς έχω μείνει από 2 χρόνια στις 2 πόλεις.

Αν θες να έχεις ασφάλεια, φτηνή και ποιοτική ζωή, ανθρώπινη και φυσικά διασκέδαση , Θεσσαλονίκη με τα 1000.

Αν θες να αισθάνεσαι Ευρωπαίος, να κυνηγήσεις περισσότερες επαγγελματικές ευκαιρίες, να έχεις ένα φοβερό κλιμα που θα σε κάνει να χορταίνεις ύπνο καλύτερα επέλεγε Αθήνα.

ΌΜΩΣ η Αθήνα είναι πανάκριβη, τα ενοίκια έχουν εκτοξευτεί στα ύψη και λόγω του airbnb, ενώ η απάτη και η εγκληματικότητα όσο πάνε και αυξάνονται. Α λέγοντας επαγγελματικές ευκαιρίες μη περιμένει κάποιος να γίνει διευθυντής ή υπάλληλος εταιρείας. Εννοώ τηλεφωνητής, σεκιούριτι , ασφαλιστικός σύμβουλος και κλπ. Η Αθήνα είναι καλή για γνωριμίες μόνο. Η ζωή είναι πανάκριβη, οι αποστάσεις τεράστιες και γενικά είναι χαοτική.

Σαλόνικα και με λίγα χρήματα περνάς τέλεια, ποιοτικά , ενώ κάνεις σχέσεις με ανθρώπους πιο εύκολα. Γενικά το μόνο αρνητικό στη Θεσσαλονίκη, είναι το κλίμα. Αυτό.
Μια επεξήγηση σχετικά με το κλίμα της Αθήνας που σε κάνει να χορταίνεις ύπνο;:P
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μια επεξήγηση σχετικά με το κλίμα της Αθήνας που σε κάνει να χορταίνεις ύπνο;:P

Ξηρό κλίμα . Δεν έχει υγρασία. Καμία σχέση με της Σαλονικας και των νησιων π ειναι τινγκα στην υγρασια και ξυπνας και πονοκεφαλο. Στην Αθήνα το κλιμα σου δινει ενέργιεα. Ξυπνας ευδιάθετος
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,247 μηνύματα.
Λοιπόν θα απαντήσω εγώ στο θέμα, καθώς έχω μείνει από 2 χρόνια στις 2 πόλεις.

Αν θες να έχεις ασφάλεια, φτηνή και ποιοτική ζωή, ανθρώπινη και φυσικά διασκέδαση , Θεσσαλονίκη με τα 1000.

Αν θες να αισθάνεσαι Ευρωπαίος, να κυνηγήσεις περισσότερες επαγγελματικές ευκαιρίες, να έχεις ένα φοβερό κλιμα που θα σε κάνει να χορταίνεις ύπνο καλύτερα επέλεγε Αθήνα.

ΌΜΩΣ η Αθήνα είναι πανάκριβη, τα ενοίκια έχουν εκτοξευτεί στα ύψη και λόγω του airbnb, ενώ η απάτη και η εγκληματικότητα όσο πάνε και αυξάνονται. Α λέγοντας επαγγελματικές ευκαιρίες μη περιμένει κάποιος να γίνει διευθυντής ή υπάλληλος εταιρείας. Εννοώ τηλεφωνητής, σεκιούριτι , ασφαλιστικός σύμβουλος και κλπ. Η Αθήνα είναι καλή για γνωριμίες μόνο. Η ζωή είναι πανάκριβη, οι αποστάσεις τεράστιες και γενικά είναι χαοτική.

Σαλόνικα και με λίγα χρήματα περνάς τέλεια, ποιοτικά , ενώ κάνεις σχέσεις με ανθρώπους πιο εύκολα. Γενικά το μόνο αρνητικό στη Θεσσαλονίκη, είναι το κλίμα. Αυτό.


Από ποτέ η Θεσσαλονίκη έχει ασφάλεια;
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Από ποτέ η Θεσσαλονίκη έχει ασφάλεια;


σόρυ αδερφέ αλλά βγες βράδυ κέντρο στη μια πόλη ( Θεσσαλονίκη) και μετά βγες και στην Αθήνα. Έλα τώρα μας δουλεύεις μου φαίνεται. Μένω Θεσσαλονίκη και βγαίνω 2 η ωρα το βραδυ χωρίς να έχω δει ή να εχω αντιμετωπίσει κίνδυνο. Μόνο Δυτικά υπάρχει ο κίνδυνος. Οκ στην Αθήνα υπάρχει παντού. Εμένα δεν μ αρεσει να παιζω τη ζωή μου κορώνα γράμματα
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,247 μηνύματα.
σόρυ αδερφέ αλλά βγες βράδυ κέντρο στη μια πόλη ( Θεσσαλονίκη) και μετά βγες και στην Αθήνα. Έλα τώρα μας δουλεύεις μου φαίνεται. Μένω Θεσσαλονίκη και βγαίνω 2 η ωρα το βραδυ χωρίς να έχω δει ή να εχω αντιμετωπίσει κίνδυνο. Μόνο Δυτικά υπάρχει ο κίνδυνος. Οκ στην Αθήνα υπάρχει παντού. Εμένα δεν μ αρεσει να παιζω τη ζωή μου κορώνα γράμματα


Ποιος σου είπε ότι η Αθήνα είναι ασφαλής;Καμία από τις δυο δεν είναι.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ποιος σου είπε ότι η Αθήνα είναι ασφαλής;Καμία από τις δυο δεν είναι.


Είπα εγώ ότι η Αθήνα έχει ασφάλεια πουθενά. Ίσα ίσα έμενα Καισαριανή και ακόμα και το πρωί πολλά μπορούν να συμβούν. Σαλόνικα είναι μια χαρά. Είμαστε το Παρίσι της Ελλάδος. ΕΞού και ότι το κέντρο της δημιουργήθηκε από το Γάλλο Αρχιτέκτονα
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,247 μηνύματα.
Είπα εγώ ότι η Αθήνα έχει ασφάλεια πουθενά. Ίσα ίσα έμενα Καισαριανή και ακόμα και το πρωί πολλά μπορούν να συμβούν. Σαλόνικα είναι μια χαρά. Είμαστε το Παρίσι της Ελλάδος. ΕΞού και ότι το κέντρο της δημιουργήθηκε από το Γάλλο Αρχιτέκτονα


Καλά φίλε ηρέμησε λίγο και η Θεσσαλονίκη γεμάτη προβλήματα είναι.Αν βάλεις στο Google Θεσσαλονίκη εγκληματικότητα Θανσου βγάλει 200 άρθρα με ληστείες κτλ.Σε καμία μεγαλούπολη δεν είσαι ασφαλής αν δεν προσεχείς.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για μένα σήμερα αν είσαι νέος ή φοιτητής καλύτερα να πας Σαλόνικα. Εγώ το παραδέχομαι πάντως ότι η Αθήνα έχει περισσότερες επαγγελματικές ευκαιρίες, και φυσικά το κλίμα π είναι βασικό για τον ύπνο και την ενέργεια κυρίως. Αλλά είσαι ξένος μέσα στους ξένους και ανώνυμος.

Πας εκεί που έχεις γνωστούς και δνε σκέφτεσαι ούτε με το συναίσθημα παρά με τη λογική. Α και οι Αθηναίες και οι Θεσσαλονικιές είναι αρκετά κουλ και προσεγγίσιμες. Αυτά περι ντιβών δεν ισχύουν είναι ΜΥΘΟΣ
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,247 μηνύματα.
Για μένα σήμερα αν είσαι νέος ή φοιτητής καλύτερα να πας Σαλόνικα. Εγώ το παραδέχομαι πάντως ότι η Αθήνα έχει περισσότερες επαγγελματικές ευκαιρίες, και φυσικά το κλίμα π είναι βασικό για τον ύπνο και την ενέργεια κυρίως. Αλλά είσαι ξένος μέσα στους ξένους και ανώνυμος.

Πας εκεί που έχεις γνωστούς και δνε σκέφτεσαι ούτε με το συναίσθημα παρά με τη λογική. Α και οι Αθηναίες και οι Θεσσαλονικιές είναι αρκετά κουλ και προσεγγίσιμες. Αυτά περι ντιβών δεν ισχύουν είναι ΜΥΘΟΣ


Συνφωνω αλλά και στην Θεσσαλονίκη αν δεν έχεις κάποιον ξένος είσαι.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Aπό το να είμαι στο χάος που δεν θα μπορω να γίνω εύκολα creative καλύτερα σαλονικα από το μηδέν. είναι πιο προσεγγίσιμος ο κόσμος. Μη συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,247 μηνύματα.
Aπό το να είμαι στο χάος που δεν θα μπορω να γίνω εύκολα creative καλύτερα σαλονικα από το μηδέν. είναι πιο προσεγγίσιμος ο κόσμος. Μη συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα


Δεν είναι και τόσο ανομία.Και οι 2 μεγάλες πόλεις είναι.Και στην Αθήνα αν θέλεις κανείς παρέες άνετα όπως παντού.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν είναι και τόσο ανομία.Και οι 2 μεγάλες πόλεις είναι.Και στην Αθήνα αν θέλεις κανείς παρέες άνετα όπως παντού.


Η Αθήνα είναι για επαγγελματικές ευκαιρίες- εξέλιξη. Δηλ κατεβαίνεις Αθήνα όταν έχεις το πτυχιο σου, το μαστερ σου και θα βρεις τη καταλληλη ευκαιρία. το μονο που ζηλευω ειναι το κλιμα της Αθηνας. κοιμασαι σαν αρχοντας
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Ρε συ Φώτη συγγνωμη. Εχεθς ζήσει σαλονικα; Την έχεις περπατήσει το βράδυ; Ποια περιοχή; Μην λέμε και ότι ναναι. Μην εκφέρεις απόλυτη άποψη για κάτι που δεν το ζεις. Μια χαρά ασφάλεια έχει η Θεσσαλονίκη πλην πολύ συγκεκριμένων περιοχών που και πάλι δεν είναι τόσο εφιαλτικές όσο η αθηνα. Εκτός και αν μιλάς για την ασφάλεια στον Δενδροποτάμο ας πουμε
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,247 μηνύματα.
Ρε συ Φώτη συγγνωμη. Εχεθς ζήσει σαλονικα; Την έχεις περπατήσει το βράδυ; Ποια περιοχή; Μην λέμε και ότι ναναι. Μην εκφέρεις απόλυτη άποψη για κάτι που δεν το ζεις


Τι κακό ειπα;Ότι και οι δυο πόλεις έχουν εγκληματικότητα;Δεν το λέω εγώ τα στοιχεία της αστυνομίας το λένε.Φυσικα και η Θεσσαλονίκη είναι πιο ασφαλής από την Αθήνα,αυτο δεν σημαίνει ότι δεν έχει εγκληματικότητα.
 

ChrisFromGreece

Νεοφερμένος

Ο ChrisFromGreece αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Καλαμάκι ή σουβλάκι ειναι τελικά?Αυτά ειναι τα αληθινά προβληματα!!:laugh:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top