Αθήνα ή επαρχία;

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Ειναι πολλα τα έξοδα για να φοιτησεις αλλου δυστυχώς...ενοικιο,μεταφορικά,καινουρια έπιπλα κλπ κλπ...Αστα να παν...υπάρχει και οικονομική κριση...πω!μείνε Αθηνα και κάνε μεταπτυχιακό σε κάποιο άλλο πανεπιστήμιο στην επαρχεία όταν θα έχεις δικά σου χρήματα...γιατι κακα τα ψέμματα, για να σπουδασει μια οικογ το παιδι της σε άλλη πολη θέλει 1000 ευρω το μήνα και λιγα λέω...!Αθήνα και πάλι Αθήνα...Οι βάσεις δεν ανεβαίνουν άλλο παντως!

Πως εισαι σιγουρη γι'αυτο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stella

Δραστήριο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 479 μηνύματα.
Πως εισαι σιγουρη γι'αυτο;


Πόσο να ανέβουν?Αφού οι αριστούχοι στη θεωρητική είναι λιγότεροι απο πέρισυ...και εξάλλου σε υψηλοβαθμες σχολές που είχαν άνοδο 350 και 400 μόρια πέρισυ δε χωράει άλλη άνοδος γιατι θα φτάσουν τα 19500 μόρια, πράγμα αδύνατο στη θεωρητική που δύσκολα χτυπούν 20αρια οι μαθητες αφου υπάρχει σε μεγάλο βαθμο το υποκειμενικό στοιχειο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annapav.kal

Νεοφερμένος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
εγω παντως που μενω σε επαρχια αν και επιανα αθηνα δεν την εβαλα καθολου στο μηχανογραφικο!!!θεσσαλονικη γιαννενα και βολο εβαλα...θεωρω οτι η επαρχια ειναι καλυτερη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grigoris91

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γρηγορησ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 930 μηνύματα.
ειμαι απο χωριο και ελπιζω [δεν ειναι σιγουρο ]να περασω αθηνα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annapav.kal

Νεοφερμένος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
δεν ειναι σιγουρο??ποσο εχεις βγαλει και που θες να πας??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 272341

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
αν δεν ησουν απο αθηνα θα σου ελεγα να πας εκει..εγω που ειμαι απο επαρχια(κομοτηνη) με τιποτα δεν θα διαλεγα την επαρχια ειναι τοσο βαρετα δεν μπορεις να φανταστεις ειδικα εσυ που εχεις συνηθησει και την μεγαλη πολη..στην θεση σου θα πηγαινα σε καμια θεσσαλονικη ή γιαννενα δηλαδη σε καμια αλλα μεγαλουπολη!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grigoris91

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γρηγορησ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 930 μηνύματα.
αν παει σε εμενα η ερωτηση τισ annapav.kal απαντω
18743 αστυνομια[αξ/κων]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annapav.kal

Νεοφερμένος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
αν παει σε εμενα η ερωτηση τισ annapav.kal απαντω
18743 αστυνομια[αξ/κων]

σε εσενα πηγαινε..δηλαδη ποσα μορια πανω απ τη σχολη σου εισαι με βαση τις περσινες βασεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HelloWorld

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ψηφιακών Τεχνών & Κινηματογράφου ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά, αναβιώνω αυτό το thread γιατί θα ήθελα να ανοίξω συζήτηση πάνω σε ένα θέμα το οποίο με προβληματίζει από χτες που βγήκαν τα αποτελέσματα των Πανελλαδικών.

Πέρασα στην σχολή Ψηφιακών Τεχνών & Κινηματογράφου του ΕΚΠΑ. Αυτή η σχολή αν και ανήκει στο ΕΚΠΑ, βρίσκεται στην δορυφορική πανεπιστημιούπολη των Ψαχνών Ευβοίας, μία κωμόπολη που είναι 20 χιλιόμετρα βορειότερα της Χαλκίδας. Εγώ μένω κάπου στην Δυτική Αττική, στην τάξη των 100 χιλιομέτρων μακριά από την σχολή.

Και εδώ πέρα στεγάζεται και ο προβληματισμός μου. Στο να νοικιάσω ένα διαμέρισμα στα Ψαχνά/Χαλκίδα ή να μένω στο πατρικό μου και να πηγαινοέρχομαι με συγκοινωνία.

Αν και τα 100 χιλιόμετρα ακούγονται πολλά, το ΕΚΠΑ σε συνεργασία με τα ΚΤΕΛ Εύβοιας έχει ειδικό δρομολόγιο που πηγαίνει από τα Λιόσια απευθείας στα Ψαχνά, οπότε εγώ θα πρέπει μόνο να πηγαίνω από εκεί που μένω στα Λιόσια κάτι που δεν είναι ιδιαίτερα εξουθενωτικό για εμένα. (Εδώ πέρα να πω επίσης πως σε μερικούς μήνες τα ΚΤΕΛ θα μεταφερθούν στο Χαϊδάρι που είναι ακόμα πιο βολικό για εμένα).

Τέλος, θέλω να πω πως αν και οι γονείς μου δεν έχουν πρόβλημα στο να διαθέσουν για εμένα ένα διαμέρισμα κοντά στην σχολή, εγώ δεν θέλω να τους επιβαρύνω οικονομικά.

Θα ήθελα, λοιπόν, συμβουλές, εμπειρίες, τι θα κάνατε στην θέση μου, κτλ. Σας ευχαριστώ !!
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Δεν σε συμφέρει περισσότερο να πάρεις αμάξι από το να νοικιάζεις;
 

manosz

Νεοφερμένος

Ο manosz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Γεια,

Καταρχας εσυ θελεις να πας? Αυτη ειναι η σχολη που ηθελες να σπουδασεις?

Αφου δεν υπαρχει οικονομικο προβλημα δε βλεπω το λογο να μην πας

100χλμ καθε μερα πηγαινελα ειναι τουλαχιστον 3 ωρες χαμενες, ασε που θα ξοδεψεις καποια χρηματα ουτως ή αλλως εκει, νοικιασεις ή οχι

Επιπλεον, ζυγισε και τη ζωη που θες να κανεις. Πχ κλαμπινγκ καθε βραδυ? Που ισως να μην το προσφερει η κωμοπολη (δεν το γνωριζω απλα υποθετω) - παρεες με τις οποιες βρισκεσαι καθε μερα στην αθηνα
Ή θες να κανεις μια νεα αρχη?

Παντως παρα πολλα παιδια απο αθηνα περνανε τελεια επαρχια, αλλα εξαρταται απο το πως εισαι σαν ανθρωπος
 

HelloWorld

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ψηφιακών Τεχνών & Κινηματογράφου ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Δεν σε συμφέρει περισσότερο να πάρεις αμάξι από το να νοικιάζεις;
Έχω ήδη αμάξι. Στο μυαλό μου το έχω, πως θα πηγαίνω με το αμάξι μου μέχρι τα Λιόσια και μετά θα παίρνω το ΚΤΕΛ.

Γεια,

Καταρχας εσυ θελεις να πας? Αυτη ειναι η σχολη που ηθελες να σπουδασεις?

Αφου δεν υπαρχει οικονομικο προβλημα δε βλεπω το λογο να μην πας

100χλμ καθε μερα πηγαινελα ειναι τουλαχιστον 3 ωρες χαμενες, ασε που θα ξοδεψεις καποια χρηματα ουτως ή αλλως εκει, νοικιασεις ή οχι

Επιπλεον, ζυγισε και τη ζωη που θες να κανεις. Πχ κλαμπινγκ καθε βραδυ? Που ισως να μην το προσφερει η κωμοπολη (δεν το γνωριζω απλα υποθετω) - παρεες με τις οποιες βρισκεσαι καθε μερα στην αθηνα
Ή θες να κανεις μια νεα αρχη?

Παντως παρα πολλα παιδια απο αθηνα περνανε τελεια επαρχια, αλλα εξαρταται απο το πως εισαι σαν ανθρωπος
Ναι, στην σχολή θέλω να πάω. Ήταν η πρώτη μου επιλογή στο μηχανογραφικό, μου αρέσει αρκετά σαν τμήμα και σαν πρόγραμμα σπουδών.
Όσο αφορά το κομμάτι "φοιτητική ζωή" να πω, πως πρωτού περάσω σε αυτήν την σχολή ήμουνα φοιτητής στην Πάτρα και μπούχτισα. Τώρα απλά θέλω να τελειώσω στην ώρα μου και να πάρω το πτυχίο με καλό βαθμό.
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Έχω ήδη αμάξι. Στο μυαλό μου το έχω, πως θα πηγαίνω με το αμάξι μου μέχρι τα Λιόσια και μετά θα παίρνω το ΚΤΕΛ.

Στα Λιόσια να ξέρεις πρέπει να βρεις πολύ καλό σημείο να αφήνεις το αμάξι.

Κλέβουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ

Ειδικά εάν δουν ότι το αφήνεις καθημερινά και ξέρουν ποιες ώρες λείπεις
 

manosz

Νεοφερμένος

Ο manosz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Πτυχιο με καλο βαθμο θελει διαβασμα και προσηλωση. Επισης, δε θυσιαζονται τα παντα στο βωμο του χρηματος. Η φιλοτιμια ειναι ομορφο πραγμα αλλα οι σπουδες ειναι εκτος των αλλων και επενδυση.

Κι αν ζορισουν τα οικονομικα, χτυπας του χρονου μια δουλεια και ξεμπερδευεις

Συγχαρητηρια για την επιτυχια σου και καλη αρχη!
 

HelloWorld

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ψηφιακών Τεχνών & Κινηματογράφου ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Στα Λιόσια να ξέρεις πρέπει να βρεις πολύ καλό σημείο να αφήνεις το αμάξι.

Κλέβουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ

Ειδικά εάν δουν ότι το αφήνεις καθημερινά και ξέρουν ποιες ώρες λείπεις
Αυτό είναι κάτι που το έχω ακούσει και όντως με ανησυχεί σε ένα βαθμό, ίσως θα ήταν καλή ιδέα να εκμεταλλευτώ το νέο μετρό του Πειραιά.
 

littlefungi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο littlefungi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά, αναβιώνω αυτό το thread γιατί θα ήθελα να ανοίξω συζήτηση πάνω σε ένα θέμα το οποίο με προβληματίζει από χτες που βγήκαν τα αποτελέσματα των Πανελλαδικών.

Πέρασα στην σχολή Ψηφιακών Τεχνών & Κινηματογράφου του ΕΚΠΑ. Αυτή η σχολή αν και ανήκει στο ΕΚΠΑ, βρίσκεται στην δορυφορική πανεπιστημιούπολη των Ψαχνών Ευβοίας, μία κωμόπολη που είναι 20 χιλιόμετρα βορειότερα της Χαλκίδας. Εγώ μένω κάπου στην Δυτική Αττική, στην τάξη των 100 χιλιομέτρων μακριά από την σχολή.

Και εδώ πέρα στεγάζεται και ο προβληματισμός μου. Στο να νοικιάσω ένα διαμέρισμα στα Ψαχνά/Χαλκίδα ή να μένω στο πατρικό μου και να πηγαινοέρχομαι με συγκοινωνία.

Αν και τα 100 χιλιόμετρα ακούγονται πολλά, το ΕΚΠΑ σε συνεργασία με τα ΚΤΕΛ Εύβοιας έχει ειδικό δρομολόγιο που πηγαίνει από τα Λιόσια απευθείας στα Ψαχνά, οπότε εγώ θα πρέπει μόνο να πηγαίνω από εκεί που μένω στα Λιόσια κάτι που δεν είναι ιδιαίτερα εξουθενωτικό για εμένα. (Εδώ πέρα να πω επίσης πως σε μερικούς μήνες τα ΚΤΕΛ θα μεταφερθούν στο Χαϊδάρι που είναι ακόμα πιο βολικό για εμένα).

Τέλος, θέλω να πω πως αν και οι γονείς μου δεν έχουν πρόβλημα στο να διαθέσουν για εμένα ένα διαμέρισμα κοντά στην σχολή, εγώ δεν θέλω να τους επιβαρύνω οικονομικά.

Θα ήθελα, λοιπόν, συμβουλές, εμπειρίες, τι θα κάνατε στην θέση μου, κτλ. Σας ευχαριστώ !!
Κοίτα εξαρτάται από τα οικονομικά σου. Για μένα πχ δε θα ήταν καν ερώτηση γιατί no money οπότε θα εμένα με τους γονείς μου. Ξέρω παιδιά που μένουν προς νέα Μάκρη, Λούτσα και πηγαίνουν κάθε μέρα στη σχολή τους. Προφανώς είναι πολύ κουραστικό.
Δε σε βλέπω να σε ενοχλεί ιδιαίτερα η διαδρομή που θα πρέπει να κάνεις, βέβαια όταν χρειάζεται να την κάνεις κάθε μέρα και νωρίς το πρωί ίσως το δεις διαφορετικά.
Αν έχετε τη δυνατότητα να νοικιασετε σπίτι τότε κάντο, για μένα θα ήταν απίστευτη διευκόλυνση να μένω κοντά στη σχολή μου.
 

Than003

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Than003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Αν υπάρχει η δυνατότητα καλύτερα να νοικιάσεις. Έκανα έναν χρόνο κάτι σχετικά πιο εύκολο από το δικό σου (τρένο για Θεσσαλονίκη-ένα μισάωρο περίπου) και ήταν εξουθενωτικό. Προσωπικά έπρεπε μερικές φορές να φύγω 6 το πρωί και να γυρνάω 7 το απόγευμα... Άσε τα κρύα, τις βροχές, τα χιόνια. Και στα εργαστήρια δεν θα μπορείς να πεις α δεν πάω σήμερα. Φαντάζομαι βέβαια θέμα με καθυστερήσεις δεν θα έχεις εσύ αν υπάρχει συννενόηση κτελ-σχολής. Σκέψου το καλά
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top