Αθήνα ή επαρχία;

xrisitna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Xριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 234 μηνύματα.
οκ...ωρα να θεσω κι εγω το ερωτημα μου μιας και εχω διαβασει πολυ αξιολογες απαντησεις...
λοιπον με 19120 μορια περναω αθηνα παιδαγωγικο,πραγμα το οποιο με ευχαριστει εν μερει!θελω παρα πολυ να φυγω απ το σπιτι!οχι οτι ειναι ασχημα,απλα εχω την αναγκη να νιωσω ανεξαρτητη,να γνωρισω νεους ανθρωπους και φιλους(στην αθηνα ειναι δυσκολες οι γνωριμιες),να κανω πραγματα για μενα και γενικα να ζησω νεες καταστασεις!τι λετε?καλυτερα δεν ειναι επαρχια??????η ξαδερφη μου αυτο λεει...οσοι σπουδαζετε εδω?πως τα βρισκετε?
μηπως εχω παρεξηγησει την αθηνα?????:(
πραγματικα σκεφτηκα...μηπως ανεβει η νομικη και πιανω θεσσαλονικη να δηλωσω αυτην!!!!!!!!!!!(νταξει πλακιτσα..)
-----------------------------------------
ας ριξει καποιος το φως του!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Eγώ Αθήνα πέρασα και μια χαρά παρέες έχω κάνει,και τη φοιτητική ζωή μου ζω κι απ'όλα...Εφόσον περνάς Αθήνα νομίζω ότι είναι περιττό να φορτώσεις τους δικούς σου με επιπλέον έξοδα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrisitna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Xριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 234 μηνύματα.
ναι ρε γαμωτο ειναι τα εξοδα...
απλα μου πιπιλιζουν το μυαλο για τη γαματη ζωη στην επαρχια!ασε που βαρεθηκα να βλεπω ιδιες φατσες.....αλλα τι λεω?η αθηνα ειναι γεματη κοσμο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laraska

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο laraska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
επαρχια θα ελεγα να επιλεξεις .
θα εισαι μονη σου και θα μαθεις πολλα ετσι .
Επισης θα ζησεις σε ενα μερος οπου θα κανεις αυτο που θα ηθελες παντα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrisitna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Xριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 234 μηνύματα.
αυτο σκεφτομουν κι γω....για μια γυναικα ειναι σημαντικο να μαθαινει να ζει μονη της!οχι απο σπιτι με γονεις κατευθειαν σε συγκατοικηση(η γαμο κ τα συναφη...)
εσυ laraska εχεις εμπειρια προσωπικη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kvgreco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 256 μηνύματα.
Η καλή φοιτητική ζωή υποθέτω δεν έχει να κάνει μάνο με την πόλη(δεν πάμε γιά τουρισμό) αλλά βασικά με την παρέα.Εντάξει δεν λέω να είναι και κανένα χωριό που οι άνθρωποι κοιμούνται με τις... κότες αλλά με όσους έχω συζητήσει που σπουδάζουν, μού έχουν πεί ότι στην Αθήνα χάνεσαι ενώ καλή ζωή μπορείς να κάνεις κατ αρχήν στη Θεσσαλονίκη και μετά σε πόλεις όπως Πάτρα, Ηράκλειο, Λάρισα, Ξάνθη.Βασικά είναι να μην είναι τεράστιες οι αποστάσεις.Να είναι ζεστοί οι κάτοικοι εκεί, γιατί μοιραία θα τους συναντάς κάθε μέρα.
Αλλά ρε παιδιά το διάβασμα δεν το αποφεύγουμε όπου και να πάμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laraska

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο laraska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
αυτο σκεφτομουν κι γω....για μια γυναικα ειναι σημαντικο να μαθαινει να ζει μονη της!οχι απο σπιτι με γονεις κατευθειαν σε συγκατοικηση(η γαμο κ τα συναφη...)
εσυ laraska εχεις εμπειρια προσωπικη?

απο ανατολικη αττικη στα γιαννενα ( επι της ευκαιριας την προτεινω ) !
εδω το καλο ειναι πως η πολη δεν ειναι ακριβως ''πολη'' , γιατι δεν ειναι και πολυ μεγαλη . Συνδιαζει το στοιχειο του χωριου με την πολη παντως .
Ειναι ιδανικο μερος για φοιτητικη ζωη , και το πανεπιστημιο πολυ καλο !
παιδαγωγικο δεν σκεφτεσαι ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris-aigio

Νεοφερμένος

Ο dimitris-aigio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
μην το σκεφτεσαι για Αθηνα καθολου...!! δηλωσε οτι θες αρκει να ειναι στην επαρχια...!!! πιστευω πως η Αθηνα εχει τα εξης αρνητικα, κατα πρωτον θα τρελαθεις στις καταληψεις σε οποια σχολη και να δηλωσεις!! δηλαδη υπολογισε πως θα την τελειωσεις σε 6+χρονια αυτο συνεπαγεται με μεγαλυτερη οικονομικη επιβαρυνση και πε πιο πολυ διαβασμα.......και κατα δευτερον χωρις να θελω να θεωρηθω κομπλεξικος στην Αθηνα υπαρχει καθε καρυδιας καρυδι......για να περπατησεις βραδυ στην ομονοια πρεπει να εχεις πανω σου τουλαχιστον 3 σπαθια σαμουραι!!!!!!lollollollol ελπιζω να μην σε τρομαξα...αλλα και εγω στην Αθηνα ζουσα με τους δικους μου και μολις ηρθα επαρχια ηρεμησα...;);)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Μα η κοπέλα στην Αθήνα μένει...Εγώ πάντως δεν θα της έλεγα να μείνει γιατί τα έξοδα παρά είναι πολλά όταν σπουδάζει ένα παιδί στην επαρχία:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
οκ...ωρα να θεσω κι εγω το ερωτημα μου μιας και εχω διαβασει πολυ αξιολογες απαντησεις...
λοιπον με 19120 μορια περναω αθηνα παιδαγωγικο,πραγμα το οποιο με ευχαριστει εν μερει!θελω παρα πολυ να φυγω απ το σπιτι!οχι οτι ειναι ασχημα,απλα εχω την αναγκη να νιωσω ανεξαρτητη,να γνωρισω νεους ανθρωπους και φιλους(στην αθηνα ειναι δυσκολες οι γνωριμιες),να κανω πραγματα για μενα και γενικα να ζησω νεες καταστασεις!τι λετε?καλυτερα δεν ειναι επαρχια??????η ξαδερφη μου αυτο λεει...οσοι σπουδαζετε εδω?πως τα βρισκετε?
μηπως εχω παρεξηγησει την αθηνα?????:(
πραγματικα σκεφτηκα...μηπως ανεβει η νομικη και πιανω θεσσαλονικη να δηλωσω αυτην!!!!!!!!!!!(νταξει πλακιτσα..)
-----------------------------------------
ας ριξει καποιος το φως του!!!

δυσκολο το ερωτημα που θετεις Χριστινα:(Παντως αν εχεις τη(οικονομικη) δυνατοτητα να πας σε καποια σχολη εκτος Αθηνας γιατι οχι ;
-----------------------------------------
μην το σκεφτεσαι για Αθηνα καθολου...!! δηλωσε οτι θες αρκει να ειναι στην επαρχια...!!! πιστευω πως η Αθηνα εχει τα εξης αρνητικα, κατα πρωτον θα τρελαθεις στις καταληψεις σε οποια σχολη και να δηλωσεις!! δηλαδη υπολογισε πως θα την τελειωσεις σε 6+χρονια αυτο συνεπαγεται με μεγαλυτερη οικονομικη επιβαρυνση και πε πιο πολυ διαβασμα.......και κατα δευτερον χωρις να θελω να θεωρηθω κομπλεξικος στην Αθηνα υπαρχει καθε καρυδιας καρυδι......για να περπατησεις βραδυ στην ομονοια πρεπει να εχεις πανω σου τουλαχιστον 3 σπαθια σαμουραι!!!!!!lollollollol ελπιζω να μην σε τρομαξα...αλλα και εγω στην Αθηνα ζουσα με τους δικους μου και μολις ηρθα επαρχια ηρεμησα...;);)...

Πραγματι για να περπατησει κανεις στην ομονοια χρειαζεται απαραιτητως αλεξισφαιρο γιλεκο, καλασνικοφ, ενα walther p-99,υποπολυβολο,οπλοπολυβολο,αντιαρματικα,καθως επισης πυρομαχικα μικρων και μεγαλων διαμετρηματων:attack:...
Καλο ειναι να κυκλοφορειτε με τεθωρακισμενα οχηματα στο κεντρο της πολης καθως ειναι συχνες οι επιθεσεις ιδιαιτερα τις μεταμεσονυκτιες ωρες !!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrisitna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Xριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 234 μηνύματα.
υπαρχει ομως και το ενδεχομενο του κορεσμου στην επαρχια..και μην το αρνηθειτε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Δηλαδή;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Κοιτα, εμεινα ενα χρονικο διαστημα στη Θεσσαλονικη και ενα χρονικο διαστημα στην Αθηνα (στην Αθηνα μαλιστα μενουμε και στην ιδια περιοχη:P).
Δεν ειμαι ουτε απο Αθηνα ουτε απο Θεσσαλονικη.

Οι δυο πολεις απλως δεν συγκρινονται. Η καθε μια εχει τα δικα της θετικα και αρνητικα. Προσωπικα, το μοναδικο θετικο που βρισκω στην Αθηνα ειναι οι πολλες επιλογες διασκεδασης που εχεις.
Αλλα γενικα δε μ αρεσει καθολου αφενος λογω των αποστασεων και αφετερου λογω του "κακου περιβαλλοντος". Δεν ξερω πως ακριβως να το πω αυτο (δεν ημουν καλη και στην εκθεση:P) αλλα οσο ημουν ρε παιδι μου στη Θεσσαλονικη εβλεπες πρασινο, ευχαριστιοσουν την καθε μερα, περπατουσες και εβλεπες ωραιες εικονες. Την Αθηνα δεν ξερω για ποιο λογο την εχω συνδεσει με το γκρι χρωμα και με το χαος.
Ακομη, η Θεσσαλονικη (και οι περισσοτερες επαρχιακες πολεις πιστευω) ειναι πιο "παρειστικες". Δεν ειναι το ιδιο να μενεις 5 λεπτα απο τους φιλους σου και μολις σου καπνισει να βγεις για καφε. Επισης, το βραδυ (κατι το οποιο θεωρω αρκετα σημαντικο για κοπελα) και μονη σου να χρειαστει να κυκλοφορισεις δε θα χεις προβλημα, κατι που δεν ισχυει τοσο στην περιπτωση της ΑΘηνας. Τελος, θεωρω πολυ μεγαλο πλεονεκτημα το οτι το πανεπιστημιο εκει ειναι μεσα στο κεντρο, αντε να χρειαστεις ενα λεωφορειο για να πας αν μενεις "μακρια". Στην Αθηνα λεωφορειο, γραμμη 2 στο μετρο, μετα γραμμη 3.... τρως 1-1,5 ωρα στο δρομο. Δεν μου αρεσει να χαλαω 3 ωρες απο την ημερα μου χωρις λογο, ενω θα μπορουσα να τις αξιοποιησω καλυτερα.

Ο καθενας κανει τις επιλογες του βεβαια , αλλα προσωπικα δεν θα επελεγα να ζησω στην Αθηνα τη φοιτητικη ζωη. Προτιμω να ειμαι πιο ηρεμη και χαλαρη αυτα τα 4-5 χρονια και μετα να μπω στους ρυθμους των μεγαλουπολεων, οταν πια θ αρχισω να εργαζομαι. Βεβαια, ισως μου κακοφανηκε κ εμενα διοτι ειχα συνηθισει σε αλλους πιο χαλαρους ρυθμους και με το που ηρθα στην Αθηνα .... χαθηκα. Εσυ σαν Αθηναια μπορει να εχεις συνιθισει σ αυτο.

Αν δεν υπαρχει οικονομικος λογος παντως θα σε συμβουλευα να φυγεις απο τον τοπο μονιμης κατοικιας των γονεων σου (οποιος κι αν ηταν αυτος Αθηνα-Θεσσαλονικη-Κωλοπετινιτσα) για να ανεξαρτητοποιηθεις.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrisitna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Xριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 234 μηνύματα.
αχ αλεκα...με αυτο που διαβασα...με εκανες να παρακαλω να εκτοξευτουν οι βασεις...:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
αχ καλε δεν ειχα τετοια προθεση!!!
αποφασισε εσυ αυτο που θελεις!!!
εξαλου ολα αυτα σου ειπα και πριν ειναι απο τη δικη μου σκοπια εσυ σαν Αθηναια μπορει να τα εχεις συνηθισει...απλως εγω δεν τα καταφερα ακομα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kvgreco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 256 μηνύματα.
υπαρχει ομως και το ενδεχομενο του κορεσμου στην επαρχια..και μην το αρνηθειτε!
Κορεσμός?
Τι θέλεις να πείς?

Είπαμε ότι σε πόλεις πάνω από 80000 κατοίκους δεν καταλαβαίνεις διαφορά ούτε πλήξη.
Αν περάσεις όμως σε κανένα χωριό θα το βαρεθείς γρήγορα.
Στις μικρές πόλεις πάντως το φοιτηταριό είναι πιό συγκεντρωμένο και έχει τη δική του κοινωνία.
Αυτά από γνώμες άλλων που σπουδάζουν.Εγώ απλά υποθέτω.

Να σας πω κι ένα ανέκδοτο(Γιά άλλους θεωρείται αληθινή ιστορία)
Πριν από καμιά τριανταριά χρόνια ένα παιδί από την Κρήτη(δεν λέω όνομα και ιδιαίτερο μέρος καταγωγής) σπούδαζε στη Θεσσαλονίκη και μένανε παρέα με ένα άλλο συμφοιτητή του.Κάποια στιγμή ο πατέρας του φοιτητή(Μιχάλη το όνομά τού φοιτητή) ήθελε να κάνει ένα επαγγελματικό ταξίδι στις Σέρρες να αγοράσει κάτι γιά την επιχείρησή του από εκεί και είπε να περάσει να δεί τον γιό του από τη Θεσσαλονίκη αλλά δεν τον ειδοποίησε.Ήθελε βλέπετε να του κάνει έκπληξη αλλά και πιθανόν να ήθελε να ελέγξει την κατάσταση αφού γιά αρκετό καιρό ο Μιχάλης έλεγε ότι βρισκόταν στο πτυχίο και πτυχίο δεν έπαιρνε.
Κάποια μέρα λοιπόν να ο πατέρα να κτυπάει το κουδούνι του γιού του στη Σαλόνικα και να προβάλει στην πόρτα ο συγκάτοικος τού Μιχάλη.Πού είναι ο γιός μου ρωτάει ο πατέρας και ο συμφοιτητής λέει ότι κοιμάται να τον ξυπνήσω?Λέει ο πατέρας άσε θα τον ξυπνήσω εγώ να του κάνω και έκπληξη.
Πάει λοιπόν ο πατέρας πάνω από το κρεββάτι και λέει στο γιό του.
Ξύπνα παιδί μου Μιχαλάκη να σε δω γιατί έχω δουλειές και είμαι περαστικός.
Ο Μιχάλης αλλάζει πλευρό και βγάζει ένα μικρό αναστεναγμό χωρίς να ανοίγει τα μάτια.
Κάποια στιγμή ο πατέρας χάνει την υπομονή του έπειτα από αρκετή ώρα και πιάνει τον Μιχάλη και τον σκουντάει στον ώμο λίγο δυνατά.
Ο Μιχάλης ζαλισμένος και χωρίς να ανοίξει τα μάτια ρωτάει.Τί ώρα και τι μέρα είναι.
Ο πατέρας απαντάει Τετάρτη ώρα έξι πέντε παρα(απόγευμα)
Και ο Μιχάλης θυμωμένος χωρίς ποτέ να ανοίξει τα μάτια του απαντάει(στον πατέρα του!)
Καλά ρε μαλάκα δεν σού είπα να μην με ξυπνάς μεσοβδόμαδα?!!!!!!:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrisitna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Xριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 234 μηνύματα.
χαχαχα!!!!!!πω ρε μιχαλη!!!!!!!αυτα ειναι παιδια ρε.....ετσι!........φανταζομαι ο πατερας μετα θα ελαβε τα μετρα του...:mad::mad:
να τετοιες στιγμες δεν τις βρισκεις ευκολα εδω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paganini666

Δραστήριο μέλος

Ο Ίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 468 μηνύματα.
αχ αλεκα...με αυτο που διαβασα...με εκανες να παρακαλω να εκτοξευτουν οι βασεις...:'(
μην ανησυχεις!!! Θα εκτοξευτουν ουτως η αλλως!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Στην Αθήνα όπως είπαν τα παιδιά έχεις άπειρες διεξόδους για διασκέδαση και ψυχαγωγία, ακόμα και για μόρφωση, αλλά δυστυχώς όλα αυτά κοστίζουν. Είναι πολύ μεγάλη πόλη, οι συμφοιτητές σου το πιο πιθανό να μένουν μακριά από σένα, και όταν λέμε μακριά μπορεί να εννοούμε και δύο ώρες δρόμο. Αυτό πολλές φορές αποθαρρύνει συγκεκριμένα άτομα να κάνουν παρέα, ειδικά όταν δεν παίζει αμάξι στη μέση :) Αν σε ενδιαφέρει να μη γονατίσεις την οικογένεια σου σίγουρα η Αθήνα δεν είναι και η καλύτερη λύση. Φυσικά μπορείς να μείνεις σε εστία, ή να συγκατοικήσεις ή να βρεις ένα οικονομικό (καλά το οικονομικό εδώ είναι σχετικό) σπίτι, αλλά αν ξεκινήσεις καφέ, βόλτες, φαγητό έξω και σούπα μούπες, θα μένεις γρήγορα ταπί. Στη Θεσσαλονίκη μπορείς να βρεις και τα πιο οικονομικά μέρη, έχουν άλλη φιλοσοφία εκεί. Δουλεύουν και κινούνται πιο αργά, στην Αθήνα αν δε μένεις σε προάστιο είναι να τρελαίνεσαι. Και επειδή επαρχία δεν είναι μόνο Θεσσαλονίκη, νομίζω πως κάποιος θα περάσει φίνα όπου κι αν είναι η σχολή του αρκεί να βρίσκεται σε μία σχετικά μεγάλη πόλη, με ζεστό κόσμο και όλες τις παροχές/εξόδους κοντά σου. Πάντως νομίζω ότι μεγαλύτερη σημασία έχει η σχολή που θέλετε να περάσετε παρά η πόλη. 4 χρόνια είναι μόνο, αν κάποιος είναι κοινωνικός δε χάνεται πουθενά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stella

Δραστήριο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 479 μηνύματα.
Ειναι πολλα τα έξοδα για να φοιτησεις αλλου δυστυχώς...ενοικιο,μεταφορικά,καινουρια έπιπλα κλπ κλπ...Αστα να παν...υπάρχει και οικονομική κριση...πω!μείνε Αθηνα και κάνε μεταπτυχιακό σε κάποιο άλλο πανεπιστήμιο στην επαρχεία όταν θα έχεις δικά σου χρήματα...γιατι κακα τα ψέμματα, για να σπουδασει μια οικογ το παιδι της σε άλλη πολη θέλει 1000 ευρω το μήνα και λιγα λέω...!Αθήνα και πάλι Αθήνα...Οι βάσεις δεν ανεβαίνουν άλλο παντως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top