Αθήνα ή Θεσσαλονίκη;

kotsos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 351 μηνύματα.
Ωραια, να στο κανω ακομη πιο λιανο:

Για μια θεση εργασιας ή ενος μεταπτυχιακου, προσοντα θεωρουνται (με τυχαια σειρα):

-Το πανεπιστημιο στο οποιο σπουδασες.
-Ο βαθμος πτυχιου.
-Συστατικες επιστολες απο καθηγητες.
-Τυχον εργασιες που εχεις κανει [διπλωματικες π.χ.].
-Τυχον πρακτικη εξασκηση που μπορει να θεωρηθει προυπηρεσια.
-Το αν κατεχεις GMAT (για το μεταπτυχιακο).
-Τα σεμιναρια τα οποια εχεις παρακολουθησει [ειτε εντος ειτε εκτος πανεπιστημιου].
-Η ποσοτητα των ξενων γλωσσων που ξερεις να μιλας.
-Το επιπεδο στο οποιο ξερεις αυτες τις γλωσσες.
-Αλλες γνωσεις, οπως π.χ. η χρηση Η/Υ (και αν δεν μιλαμε για ΑΕΙ πληροφορικης, τοτε μιλαμε για πιστοποιητικα τυπου ECDL)
-Το ποσο καλη εντυπωση θα κανεις σε μια συνεντευξη. Αυτο περιλαμβανει χιλιους δυο παραγοντες, απο το ντυσιμο και την εμφανιση γενικα, μεχρι το πως μιλας, τι λεξιλογιο χρησιμοποιεις, τι προφορα εχεις, ακομη και το πως κανεις χειραψια.
-Το αν εχεις βυσμα.

Μεσα σε 3 λεπτα μπορεσα και απαριθμησα καμια δεκαρια παραγοντες. Αληθεια, ισχυριζεσαι πως πραγματικα μπορει να υπαρχουν πολλοι υποψηφιοι που να παρουσιαζουν ακριβως τα ιδια προσοντα σε ολους τους τομεις πλην του πανεπιστημιου στο οποιο φοιτησαν;

Σκεψου το λογικα!!!

οκ φιλε μου ο καθενας εχει την δικη του αποψη...αν πιστευεις οτι σε ολα τα πανεπιστημια της ελλαδας γινεται η ιδια δουλεια και οτι το ονομα του πανεπιστημιου δεν παιζει τον παραμικρο ρολο τοτε αυτο ειναι δικο σου θεμα...απλα να ξερεις οται κανενας φοιτητης δεν ειναι μ@κ@κ@ς για να κατεβει απ τον εβρο στην αθηνα για το καθε εμπ ή την καθε ασοεε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αφροδίτη-Λυδία

Νεοφερμένος

Η Αφροδίτη-Λυδία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Παιδιά δεν επιχειρηματολογώ καθόλου, γιατί με 1000 η Θεσσαλονίκη είναι η καλύτερη πόλη για σπουδές...! Τι με 1000 λεώ....με 100.000.000.000.000!!!!! από την Αθήνα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 351 μηνύματα.
Παιδιά δεν επιχειρηματολογώ καθόλου, γιατί με 1000 η Θεσσαλονίκη είναι η καλύτερη πόλη για σπουδές...! Τι με 1000 λεώ....με 100.000.000.000.000!!!!! από την Αθήνα!

το οτι δεν επιxειρηματολογεις κατι λεει...αυτος που ανοιξε το θεμα πιστευω πως δεν το ανοιξε για να ακουσεις αοριστολογιες αλλα καποιες συγκερκριμενες γνωμες με επιχειρηματα για το που θα ηταν καλυτερα...αν λετε θεσσαλονικη με 1000000000000 γιατι θα περασω τελεια φοιτητικη ζωη τοτε δεν πατε για σπουδες αλλα για διασκεδαση....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ο αναγνώστης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ο αναγνώστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Παιδιά δεν επιχειρηματολογώ καθόλου, γιατί με 1000 η Θεσσαλονίκη είναι η καλύτερη πόλη για σπουδές...! Τι με 1000 λεώ....με 100.000.000.000.000!!!!! από την Αθήνα!

διαβαζα ενα βιβλιο χθες σχετικα με το Ομηρικο ζητημα. Ο τυπας που το γραψε με επεισε πληρως για αυτα που ειπε. Παραθετω το αποσπασμα

" Συναδελφοι, αφηστε τωρα τις επιχειρηματολογιες, ο Ομηρος υπηρχε 100%. Τι 100% λεω...100.000.000.000.000.000.000!!!! "

Νομιζω μετα απο αυτο, καθε ακαδημαικος σοβαρος διαλογος εχει λαβει τελος.

Και οπως ειπε κ ο kotsos αν για σενα σπουδες ειναι βολτα στην παραλια, να τις χαιρεσαι!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 351 μηνύματα.
ο καλυτερος συνδυασμος πρεπει να ειναι καλυτερο πανεπιστημιο και καλη φοιτητικη ζωη ....αν ομως δεν μπορουν να συνδυαστουν αυτα τα δυο συμφωνα με τις προτιμησεις ενος υποψηφιου τοτε θα πρεπει να διαλεξει το καλυτερο πανεπιστημιο και οχι την πολη που πιστευει οτι θα περασει καλυτερα...αλλωστε δεν εχει σημασια να συζηταμε για τις πολεις...ολες καλες ειναι και οσοι λενε με 100000 θεσσαλονικη και η αθηνα ειναι χαλια απλα δεν ξερουν τιποτα απο αθηνα..η αθηνα ειναι η πρωτευσουσα τις ελλαδας 100πλασια σε μεγεθος απο την θεσσαλονικη και παρεχει τις περισσοτερες επιλογες απο καθε αλλη πολη...δεν υπαρχει απολυτως τιποτα που να θες ν κανεις και να γινεται στην θεσσαλονικη ενω στην αθηνα οχι...το αντιθετο ομως ισχυει η αθηνα παρεχει επιλογες που η θεσσαλονικη δεν εχει..επιπλεον εχει το πιο βολικο συγκοινωνιακο δυκτυο(αυτα για οσους σνομπαρουν την αθηνα ως πολη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D.Gray-man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
D.Gray-man έχεις κάποιον γνωστό στο Απθ ή στο Πα.Μακ;

Ναι έχω γνωστούς ΑΠΘ που μου λένε τα καλύτερα. Για το ΠΑΜΑΚ έχω ρωτήσει καθηγητές μου, μου έχουν πει τα χειρότερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
δυο αποφοιτοι με τα ακριβως ιδια προσοντα ενας απο εμπ και ενας απο απθ υποψηφιοι για μια κοινη θεση εργασιας...ο αποφοιτος εμπ εχει συγκριτικο πλεονεκτημα...επισης ο αποφοιτος εμπ εχει περισσοτερες πιθανοτητες να γινει δεκτος σε καποιο καλο πανεπιστημιο του εξωτερικου για καποιο μεταπτυχιακο...καλως η κακως αλλο να σπουδαζεις στο εμπ και αλλο στο πολυτεχνειο της κωλοπετινιτσας...δεν ειναι ολα ροδινα στην αγορα εργασιας ουτε αντικενικα....τα περισσοτερα ελληνικα πανεπιστημια εχουν καλυτερα προγραμματα σπουδων απ τα κολεγια κι ομως ενας αποφοιτος πανεπιστημιου μπορει να χασει θεση απο αποφοιτο κολεγιου...αυτο εχει να κανει με τις δημοσιες σχεσεις του κολεγιου,το ονομα κοκ....
Ε όχι και το απθ κ***οπετινίτσα! Αν είναι δυνατόν! Απ' όπου κι αν βγεις έχεις την ίδια αντιμετώπιση. Είτε βγήκες γιατρός από αθήνα είτε από Αλεξανδρούπολη (δεν το λέω υποτιμητικά) ίδιος γιατρός θα βγεις! Το αν θα γίνεις καλός και αν θα έχεις αποκατάσταση εξαρτάται και από σένα τον ίδιο, αν θα ενδιαφερθείς, αν έχεις διάθεση να μάθεις κτλ. Για τα μεταπτυχιακά του εξωτερικού δεν επιλέγονται με βάση το "γόητρο" της κάθε σχολής...

Και σας παρακαλώ πιο ήρεμα η συζήτηση. δε χρειάζονται οι άσχημοι χαρακτηρισμοί αν έχει κανέις επιχειρήματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Κολοπετινιτσα η Θεσσαλονίκη??
Κάποιοι από τα κόμπλεξ σας δεν πάτε καθόλου καλά. Ελπίζω μόνο στη πορεία σας στο πανεπιστήμιο να ωριμασετε γιατί με αυτές τις ιδέες κανένας εργοδότης δεν θα σας προτιμήσει αργότερα σε κάποια σοβαρή θέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lordV

Νεοφερμένος

Ο V αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
ε, αν ειναι και το Αριστοτελειο και το ΠαΜακ ''κ*****πετινιτσα'' τοτε τι να πω... Καποιοι εδω περα ειναι για να γελαμε μερες με αυτα που λενε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 351 μηνύματα.
Ε όχι και το απθ κ***οπετινίτσα! Αν είναι δυνατόν! Απ' όπου κι αν βγεις έχεις την ίδια αντιμετώπιση. Είτε βγήκες γιατρός από αθήνα είτε από Αλεξανδρούπολη (δεν το λέω υποτιμητικά) ίδιος γιατρός θα βγεις! Το αν θα γίνεις καλός και αν θα έχεις αποκατάσταση εξαρτάται και από σένα τον ίδιο, αν θα ενδιαφερθείς, αν έχεις διάθεση να μάθεις κτλ. Για τα μεταπτυχιακά του εξωτερικού δεν επιλέγονται με βάση το "γόητρο" της κάθε σχολής...

Και σας παρακαλώ πιο ήρεμα η συζήτηση. δε χρειάζονται οι άσχημοι χαρακτηρισμοί αν έχει κανέις επιχειρήματα...

ρε παιδια ελεος ειπα εγω το απθ η την θεσ/νικη κωλοπετινιτσα????γενικα μιλουσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chartson

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κανενας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Αθήνα οεο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 351 μηνύματα.
δεν ειπα ουτε το απθ ουτε τ παμακ κωλοπετινιτσα....το ολα τα πτυχια εχουν την ιδια αξια πιστευω οτι ισχυει μονο στον δημοσιο τομεα...πολλα πανεπιστημια στην ελλαδα εχουν αναπτυξει ενα καλυτερο ονομα στην κατηγορια τους ειτε σας αρεσει ειτε οχι δεν θα αναφερω κανενα ονομα....ομως μακαρι να ειχα την αγγελια που διαβαζα κι ελεγε ζητουνται αποφοιτοι λογιστικης απο τει εκτος του τει ... να σας την εδειχνα....και πιστεψτε με δεν εχω κανενα απολυτως κομπλεξ με την σχολη μου και φυσικα δεν υποστηριζω οτι καποιος απο μια σχολη με μικροτερο ονομα απο μια αλλη δεν μπορει να φτασει ψηλα...ομως σιγουρα αλλη ισχυ εχει ενα πτυχιο του εμπ και αλλη ισχυ ενα πτυχιο ενος αλλου ελληνικου πολυτεχνειου ειτε σας αρεσει ειτε οχι...και δεν γινεται σε ολες τις σχολες το ιδιο μαθημα....εχετε κολησει ολοι στις υποδομες αλλα βλεπετε το κουνουπι και δεν βλεπετε την καμηλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ο αναγνώστης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ο αναγνώστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Παντως εγω ξερω πως ολοι οι Θεσσαλονικεις φοιτητες φιλοι μου απο τη μια μου λενε πως ειναι η καλυτερη πολη και τα γνωστα που λενε ολοι εκει, και απο την αλλη γκρινιαζουν ποσο αδικο ειναι που ολες οι συναυλιες κ τα θεατρα ειναι στην Αθηνα...λιγο αντιφατικο το βρισκω. Και σιγα που ειναι η Θεσσαλονικη πιο ωραια απο την Αθηνα. Η Πλακα, η Ακροπολη ( για την περιοχη μιλαω, για οσους δεν ξερουν ), το Θησειο απλα δεν παιζονται !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 351 μηνύματα.
Παντως εγω ξερω πως ολοι οι Θεσσαλονικεις φοιτητες φιλοι μου απο τη μια μου λενε πως ειναι η καλυτερη πολη και τα γνωστα που λενε ολοι εκει, και απο την αλλη γκρινιαζουν ποσο αδικο ειναι που ολες οι συναυλιες κ τα θεατρα ειναι στην Αθηνα...λιγο αντιφατικο το βρισκω. Και σιγα που ειναι η Θεσσαλονικη πιο ωραια απο την Αθηνα. Η Πλακα, η Ακροπολη ( για την περιοχη μιλαω, για οσους δεν ξερουν ), το Θησειο απλα δεν παιζονται !!

απλα εγω απο οτι καταλαβαινω απο τις μεχρι τωρα συζητησεις μου και στο φορουμ και γενικοτερα καταλαβαινω οτι οι θεσσαλονικεις φοιτητες ειναι αυτοι που εχουν το κομπλεξ και οχι οι αθηναιοι...δεν ειδα κανεναν αθηναιο να λεει αθηνα με 100000000000000000 με διαφορα η καλυτερη πολη και τετοια...οποιος ομως ηταν να παινεψει την θεσσαλονικη το εκανε στην υπερβολη!!!!!!!!δεν θα συνεχισω αλλο σε αυτο το θεμα γιατι και τα λογια μου διαστρεβλωθηκαν και η γνωμη μου δεν θα αλλαξει...αλλωστε το θεμα εχει ξεφυγει εντελως και απ την αρχη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑλεξάνδραΠΜ

Νεοφερμένος

Η ΑλεξάνδραΠΜ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Προσωπικά πιστεύω ότι πρέπει να κοιτάξει κάποιος πρώτα που είναι η καλύτερη σχολή (αθήνα από ότι έχω ακούσει, προσωπικά δεν γνωρίζω) και μετά την καλύτερη πόλη. δεν είμαι ούτε από αθήνα ούτε από θεσσ. έχω πάει πολλές φορές και στις δύο. λατρεύω την θεσσ και δεν μου λέει τίποτα απολύτως η αθήνα σαν πόλη - το μόνο καλό είναι ότι ό,τι και αν θέλεις μπορείς να το βρεις. σε μία πόλη που σου αρέσει μπορείς να πας όποτε θέλεις ,αλλά την σχολή αδύνατον να την αλλάξεις. εστίασε στο μέλλον σου και όχι στην καλοπέραση μόνο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
η αθηνα δεν εχει και τρομακτικες διαφορες απο τη θεσσαλονικη.λιγα ειναι τα τμηματα της αθηνας που υπερτερουν κατα πολυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lordV

Νεοφερμένος

Ο V αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
το ποιος έχει κόμπλεξ νομίζω είναι πασιφανές... Δεν έχω να απαντήσω κάτι για να υποστηρίξω τη Θεσσαλονίκη διότι δεν έχει ανάγκη ''προστασίας'' το μεγαλύτερο πανεπιστήμιο των Βαλκανίων που έχει προσφέρει τόσους μεγάλους επιστήμονες όλα αυτά τα χρόνια στην Ελλάδα. Oι alumni μιλούν από μόνοι τους. Κάντε μία επίσκεψη στη wikipedia και δείτε https://el.wikipedia.org/wiki/Αριστοτέλειο_Πανεπιστήμιο_Θεσσαλονίκης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ο αναγνώστης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ο αναγνώστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
ναι την καναμε την επισκεψη, τους περισσοτερους δεν τους ξερει ουτε η μανα τους...τελος παντων, η ποιοτητα σπουδων ειναι εξισου καλη κ στις δυο πολεις πιστευω, με εξαιρεση το ΕΜΠ που ειναι σαφως καλυτερο. Απο κει κ περα περι ορεξεως κολοκυθοπιτα, αν δε βαριεσαι να κοβεις βολτες ολη την ωρα στα ιδια μερη, πηγαινε Θεσσαλονικη. Αν θες ποικιλια, προσβαση σε συναυλιες, εκδηλωσεις κ γενικα πολιτιστικα δρωμενα πηγαινε Αθηνα, αν δε σε πειραζουν οι μετακινησεις, που στην Αθηνα ειναι προβλημα. Προσωπικα την Αθηνα δεν την αλλαζω, στη Θεσσαλονικη βαριεμαι.

Επισης, το αν ειναι πασιφανες ποιος εχει το κομπλεξ το αμφισβητω...αν ηταν, δε θα καναμε αυτη τη συζητηση...Παντως, θυμαμαι τον εαυτο μου 10 χρονων παιδακι να μου λεει ο θεσσαλονικιος γειτονας των παππουδων μου " σιγα την Αθηνα, μπορει εσεις να ειστε πρωτευουσα, αλλα εμεις ειμαστε πολιτιστικη πρωτευουσα " ( χεστηκ' η φοραδα στ' αλωνι, ηταν πολιτ. πρωτ. για κανα χρονο κ το κανε θεμα ο τυπος ) απλα μου εκανε εντυπωση που χωρις να του πω εγω τπτ ξεκινησε να μου τη λεει. Στο δεκαχρονο τωρα !!! Οποτε...ας μου επιτρεψετε να αμφιβαλω περι κομπλεξ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Aααα, καιρο ειχα να μπω σε αυτο το θεμα και βλεπω παρεκτραπηκε εντελως :ΡΡΡ

Τι εχει σειρα; Να μιλησουμε για σουβλακια vs καλαμακια, μπουγατσα με τυρι vs τυροπιτα, κασερι/τυρι vs φετα;;; Δεν σοβαρευομαστε λεω εγω...

Ο ενας αρπαζεται επειδη καταλαβε [!] οτι ο αλλος αποκαλεσε Κωλοπετινιτσα την Θεσσαλονικη... Ο παραλλος νομιζει [!] οτι το ολο θεμα ειναι να αποδειξει ποιος εχει το κομπλεξ, ο Θεσσαλονικιος ή ο Αθηναιος...

Ξεκολληστε. Και οι δυο πολεις εχουν τα καλα τους και τα κακα τους, τις διαφορες τους και τις ομοιοτητες τους... Η καθε μια εχει τις σχολες της, τα στεκια της, τα μπαρακια της, τις καφετεριες της, τις γειτονιες της. Και μαντεψτε, ναι, πιστευω οτι καποιος μπορει να περασει εξισου καλα ΚΑΙ στις δυο πολεις και να σπουδασει εξισου καλα ΚΑΙ στις δυο.

Καθε αλλη συζητηση, περι του ποιος εχει περισσοτερο κομπλεξ απο τον αλλον ή περι του ποια πολη "παμε με τα χιλια, οχι, σορρυ, με τα ενα δισεκατομυριο", ή αν η μια πολη ειναι μεγαλυτερη ή αν εχει περισσοτερες επιλογες ή αν ειναι πιο χαλαρη ή ξερω γω τι αλλα μανταλακια, μου θυμιζουν διαλογο μεταξυ Καραμανλη και Παπανδρεου.

Χαιρετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
το ποιος έχει κόμπλεξ νομίζω είναι πασιφανές... Δεν έχω να απαντήσω κάτι για να υποστηρίξω τη Θεσσαλονίκη διότι δεν έχει ανάγκη ''προστασίας'' το μεγαλύτερο πανεπιστήμιο των Βαλκανίων που έχει προσφέρει τόσους μεγάλους επιστήμονες όλα αυτά τα χρόνια στην Ελλάδα. Oι alumni μιλούν από μόνοι τους. Κάντε μία επίσκεψη στη wikipedia και δείτε https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%84%CE%AD%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%BF_%CE%A0%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B9%CE%BF_%CE%98%CE%B5%CF%83%CF%83%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CE%BD%CE%AF%CE%BA%CE%B7%CF%82

Σόρρυ φιλε μου, αλλά ειδικα στον τομέα που ενδιαφέρεται το παιδί, δηλαδή τα Οικονομικά, άλλο Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών, άλλο Αριστοτέλειο που δεν έχει καμία, μα καμία, σχέση με το αντικείμενο. Δεν ειναι δυνατον να υπάρχει σύγκριση ανάμεσα στο Οικονομικό του ΟΠΑ και στο Οικονομικό του ΑΠΘ. Ειδικα για το συγκεκριμένο τμήμα δηλαδή...Όσο για το "μεγαλύτερο πανεπιστήμιο", προφανώς εννοείς αριθμητικά, με 100 χιλιάδες φοιτητές κατέχει επάξια την πρώτη θέση δυσλειτουργικότητας και ανοργανωσιάς στην Ελλάδα, no offense, από φοιτητές του ΑΠΘ τα έχω ακούσει αυτά και μάλιστα πολλές φορές. Και δεν ειναι θεμα πόλης, ειναι θέμα ιδρυματος. Στον τομέα μου, πχ., δεν ειναι δυνατον να συγκρινεται η Πληροφορικη του ΟΠΑ και του ΕΚΠΑ με την Επιστημη Υπολογιστών Τρίπολης. Με του Ηρακλείου, αντίθετα, μπορεί να συγκρίνεται επ'ισοις όροις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top