Αδιάβαστος στις πανελλήνιες για 3η φορά

Vasipaps

Νεοφερμένος

Ο Vasipaps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Γεια σας
Δεν ξέρω που αλλού να γραψω
3η φορά πανελλήνιες κ δεν εχω διαβασει παλι.1 φορά 4000 κ τη 2η 8000 μορια.τους γονεις μου τους έχω χλωμωσει στο ψέμα κ νομίζουν οτι ο γιος τους εχει ξεσκιστει φετος στο διαβασμα κ θα παει να γραψει 20.Βρισκομαι σε απελπιστικη κατασταση. Δε μπορω να τους πω την αληθεια. Θέλω να σπουδάσω κ στο παρελθόν ήμουν χειροτερο ς κ από φυτο αλλα στη τελευταία τάξη παρατησα το διαβασμα,όλο το ανεβαλα. Όσο σκέφτομαι την αντιδραση του πατέρα μου οταν μαθει πως τον κοροιδεψα τρίτη φορα,μου ερχεται να τα τιναξω, δε ξέρω τι να κανω, θέλω να εξαφανιστω ντρεπομαι
 
Τελευταία επεξεργασία:

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Καλημέρα φίλε μου!

Καταρχάς τέτοιες αντιδράσεις αυτόν τον καιρό είναι κάπως αναμενόμενες λόγω της πίεσης και της έντασης μιας και βρίσκεστε λίγες μέρες πριν την έναρξη των Πανελληνίων.
Να σχολιάσω τα 4000 και 8000 μόρια, που συγκέντρωσες την 1η και 2η φορά, πως είναι πρόοδος εμφανέστατη.
Επιπλέον, το ότι κάποιος δεν τα πηγαίνει καλά στις εξετάσεις δεν σημαίνει απαραίτητα ότι δεν διάβασε, υπάρχουν και άλλοι παράγοντες που ενδέχεται να επηρεάσουν το αποτέλεσμα (πχ άγχος, κάποια απώλεια εκείνη την περιόδο, επειδή αρρώστησες). Βέβαια, στην προκειμένη περίπτωση όπως λες αν δεν γράψεις καλά μάλλον θα φταίει το ότι δεν διάβασες.

Η ζωή είναι δίκη μας και οι αποφάσεις που παίρνουμε πρέπει να προσανατολίζονται προς την κατεύθυνση που συνδράμει στο να γίνει όσο το δυνατόν καλύτερη για εμάς.

Θέλω να σε ρωτήσω πρώτον γιατί θέλεις να σπουδάσεις και τι σχολή/ες σε ενδιαφέρουν; Γιατί είπες/λες ψέματα στους γονείς σου; Ποιος ήταν ο λόγος; Η αναβλητικότητα του διαβάσματος που οφειλόταν θεωρείς ;
 

Vasipaps

Νεοφερμένος

Ο Vasipaps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Καλημέρα φίλε μου!

Καταρχάς τέτοιες αντιδράσεις αυτόν τον καιρό είναι κάπως αναμενόμενες λόγω της πίεσης και της έντασης μιας και βρίσκεστε λίγες μέρες πριν την έναρξη των Πανελληνίων.
Να σχολιάσω τα 4000 και 8000 μόρια, που συγκέντρωσες την 1η και 2η φορά, πως είναι πρόοδος εμφανέστατη.
Επιπλέον, το ότι κάποιος δεν τα πηγαίνει καλά στις εξετάσεις δεν σημαίνει απαραίτητα ότι δεν διάβασε, υπάρχουν και άλλοι παράγοντες που ενδέχεται να επηρεάσουν το αποτέλεσμα (πχ άγχος, κάποια απώλεια εκείνη την περιόδο, επειδή αρρώστησες). Βέβαια, στην προκειμένη περίπτωση όπως λες αν δεν γράψεις καλά μάλλον θα φταίει το ότι δεν διάβασες.

Η ζωή είναι δίκη μας και οι αποφάσεις που παίρνουμε πρέπει να προσανατολίζονται προς την κατεύθυνση που συνδράμει στο να γίνει όσο το δυνατόν καλύτερη για εμάς.

Θέλω να σε ρωτήσω πρώτον γιατί θέλεις να σπουδάσεις και τι σχολή/ες σε ενδιαφέρουν; Γιατί είπες/λες ψέματα στους γονείς σου; Ποιος ήταν ο λόγος; Η αναβλητικότητα του διαβάσματος που οφειλόταν θεωρείς ;

Δεν έχω ιδέα πως κατέληξα ετσι. Από τη κορυφή κατέληξα στον πάτοΣτην τριτη λυκειου, ισωςε Τελειομανία άγχος, φόβος για το πανεπιστήμιο,το ότι δεν είχα και συνεχιζω να μην έχω ιδέα τι θελω να γινω. Σταδιακά σταμάτησε το διάβασμα και έγινε συνήθεια η ανάβλητικότητα.Είμαι 20 χρονών δεν έχω δικαιολογίες. Αλλά νιώθω όλο το κόσμο να με καταπλακωνει αυτή τη στιγμή.
Δε ξέρω, ίσως θα ήταν καλύτερο να χαλαρώσω να διαβάσω μέχρι τις εξετάσεις όσο μπορώ μήπως και καταφέρω τουλάχιστον ένα 10.000. αλλά 50% δε γράφετε καθόλου εύκολα πρέπει να έχεις απαντήσει ολοσωστα Α και Β θέμα.
Έχω σπαταλήσει πολύτιμο χρόνο και χρήματα.Την κατάσταση που βρισκομαι αυτη τη στιγμη δεν την εύχομαι ουτε στον χειρότερο εχθρο μου. Πρώτη φορα νιωθω τετοια απελπισια
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Νομίζω πως σε έχει καταβάλει όντως το άγχος, όσο μπορείς να χαλαρώσεις θα ήταν το καλύτερο και να ασχοληθείς με το διάβασμα, έτσι ώστε να καταφέρεις ό,τι καλύτερο μπορείς.

Πάντως, μην τρομάζεις στην ιδέα με την αντίδραση των άλλων (=πατέρας-μητέρα), ενδέχεται να στεναχωρηθούν, θυμώσουν αλλά οκ θα τους περάσει.

Τόσο αυτομαστίγωμα δεν χρειάζεται θεωρώ :). Και χωρίς πανελλήνιες μια χαρά δρόμοι ανοίγονται στη ζωή, σπουδές γίνονται και αργότερα ή με διαφορετικούς τρόπους.
 

Στέφανος-Ιάσωνας

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος-Ιάσωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Δεν έχω ιδέα πως κατέληξα ετσι. Από τη κορυφή κατέληξα στον πάτοΣτην τριτη λυκειου, ισωςε Τελειομανία άγχος, φόβος για το πανεπιστήμιο,το ότι δεν είχα και συνεχιζω να μην έχω ιδέα τι θελω να γινω. Σταδιακά σταμάτησε το διάβασμα και έγινε συνήθεια η ανάβλητικότητα.Είμαι 20 χρονών δεν έχω δικαιολογίες. Αλλά νιώθω όλο το κόσμο να με καταπλακωνει αυτή τη στιγμή.
Δε ξέρω, ίσως θα ήταν καλύτερο να χαλαρώσω να διαβάσω μέχρι τις εξετάσεις όσο μπορώ μήπως και καταφέρω τουλάχιστον ένα 10.000. αλλά 50% δε γράφετε καθόλου εύκολα πρέπει να έχεις απαντήσει ολοσωστα Α και Β θέμα.
Έχω σπαταλήσει πολύτιμο χρόνο και χρήματα.Την κατάσταση που βρισκομαι αυτη τη στιγμη δεν την εύχομαι ουτε στον χειρότερο εχθρο μου. Πρώτη φορα νιωθω τετοια απελπισια

Αν και δεν μας είπες τι κατεύθυνση είσαι:

1. Παράτα τελείως την Έκθεση.Και ο αδιάβαστος ένα 10 θα το γράψει.

2. Εκτύπωσε όλα τα θέματα των πανελληνίων από τα προηγούμενα χρόνια και λιώστα μέχρι να δώσετε. Νομίζω έχεις 3 εβδομάδες ακόμη.Κάνε τα επανάληψη τουλάχιστον 3 φορές. Επειδή έχεις ξαναδώσει, σίγουρα έχεις κάποιες γνώσεις. Ο,τι δεν θυμάσαι, διάβασε θεωρία από το σχολικό. Πολλά θέματα ανακυκλώνονται τα ίδια.
Θεωρώ ότι κάνοντας αυτό, ανάλογα και με το τι κατεύθυνση είσαι μπορείς να ελπίζεις με άριστα το 15.

Άσε τις τύψεις τώρα και δώσε τον καλύτερο σου εαυτό. Μετά, όταν τελειώσεις, μπορείς να κάτσεις να σκεφτείς τι πήγε λάθος και να το συζητήσουμε.

Κλείσε τα πάντα όμως τώρα και κάτσε ξεσκίσου. Αν πέρυσι έγραψες 8000 δεν βρίσκω τόσο δύσκολο να φτάσεις ή και να ξεπεράσεις τα 10000 φέτος.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,669 μηνύματα.
Δεν έχω ιδέα πως κατέληξα ετσι. Από τη κορυφή κατέληξα στον πάτοΣτην τριτη λυκειου, ισωςε Τελειομανία άγχος, φόβος για το πανεπιστήμιο,το ότι δεν είχα και συνεχιζω να μην έχω ιδέα τι θελω να γινω. Σταδιακά σταμάτησε το διάβασμα και έγινε συνήθεια η ανάβλητικότητα.Είμαι 20 χρονών δεν έχω δικαιολογίες. Αλλά νιώθω όλο το κόσμο να με καταπλακωνει αυτή τη στιγμή.
Δε ξέρω, ίσως θα ήταν καλύτερο να χαλαρώσω να διαβάσω μέχρι τις εξετάσεις όσο μπορώ μήπως και καταφέρω τουλάχιστον ένα 10.000. αλλά 50% δε γράφετε καθόλου εύκολα πρέπει να έχεις απαντήσει ολοσωστα Α και Β θέμα.
Έχω σπαταλήσει πολύτιμο χρόνο και χρήματα.Την κατάσταση που βρισκομαι αυτη τη στιγμη δεν την εύχομαι ουτε στον χειρότερο εχθρο μου. Πρώτη φορα νιωθω τετοια απελπισια
μου θυμιζεις τον εαυτο μου οταν μπηκα στο πανεπιστημιο οσον αφορα την αναβλητικοτητα.βεβαια εγω ημουνα καβατζωμενος οτι ειχα πετυχει να μπω στο πανεπιστημιο απλα βαριομουνα να διαβασω εκει.και γω αναβλητικοτητα ειχα οσον αφορα την βιολογια αλλα μολις εφτασε γεναρης,φλεβαρης το πηρα αποφαση και διαβασα οχι κατι απιστευτο αλλα οσο επρεπε για να πετυχω.πιστευω οτι αυτο φταιει στην περιπτωση σου.ισως δεν το εχεις παρεις αποφαση ακομα.αυτο που εχω να σου προτεινω ειναι κανε την προσπαθεια σου τωρα οτι πιασεις που λεμε γραψου στη σχολη που θα περασεις(υπαρχουν σχολες με πολυ λιγα μορια αρα καπου θα μπεις αυτο ειναι το μονο βεβαιο) και προσπαθησε διαβαζοντας μονος σου(δεν χρειαζεται να πας φροντιστηριο παλι αφου εχεις τις σημειωσεις) και κανοντας σοβαρη προσπαθεια διεκδικησε μια καλυτερη επιδοση.Θα μου πεις βεβαια εχεις δωσει ηδη 3 φορες να πας για τεταρτη??Γτ οχι λεω εγω εφοσον θα κανεις σοβαρη προσπαθεια
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Eπειδη πραγματικα στενοχωριεμαι οταν βλεπω τετοια μηνυματα απελπισιας θα προσπαθησω να φτιαξω στα μαθηματικα ενα μηνυμα με τι θεωρω σος και καποιοι βασικοι τροποι λυσεων ασκησεων.Θα μου πεις καποιος και αν το γραψω σημαινει οτι καποιος θα πιασει τη βαση??Ε προφανως και οχι μια προσπαθεια θα την κανω και αμα κατσει εκατσε
 
Τελευταία επεξεργασία:

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Το να μην σπουδάσεις εφόσον βλέπεις ότι με το διάβασμα δεν γιατί δεν σου περνάει απ'το μυαλό;
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
Χωρίς να είμαι σε θέση να δωσω μια αντικειμενική συμβουλή, μήπως δεν έχεις κάποιον ξεκάθαρο στόχο; Γιατί εγώ νομίζω αν δεν είχα δεν θα διαβαζα τόσο
 

JohnGreek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JohnGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω όμως, γιατί προσπαθείς 3 χρόνια σερί να δώσεις εξετάσεις από την στιγμή που δεν κάθεσαι να ασχοληθείς σοβαρά;

Θες να περάσεις στο πανεπιστήμιο. Χάρηκα πολύ.
Πιστεύεις υπάρχει μαθητής που αν υπήρχε ελεύθερη είσοδος στο πανεπιστήμιο της επιλογής του θα έριχνε άκυρο; Όχι βέβαια, αλλά όσοι θέλουν πραγματικά να μπούνε καταλαβαίνουν ότι η εισαγωγή προϋποθέτει να στρώσεις τον πισινό σου και να διαβάσεις πολύ. Αν δεν μπορείς να το κάνεις αυτό, άστο. Χάνεις άδικα χρόνια από την ζωή σου.

Όσο για τον Πατέρα σου, για εμένα καλύτερα να του πεις από τώρα ότι δεν έχεις διαβάσει. Μην το αφήσεις για "έκπληξη" και περιμένει ο άνθρωπος θρίαμβο και Ιατρικές/νομικές (ή whatever). Από εκεί και πέρα, κάτσε σκίσου. Έχεις 2 εβδομάδες γεμάτες, μην τις αφήσεις να πάνε χαμένες, έχεις εμπειρία από την εξέταση, όπως λες ήσουν καλός μαθητής άρα έχεις και τις βάσεις, οπότε ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει. Ειδικά αν στοχεύεις σε σχολή με χαμηλά μόρια.

Αν δεν πάνε καλά τα πράγματα, μην απελπίζεσαι. Η ζωή δεν τελειώνει στις πανελλήνιες. Επιλογές έχεις αμέτρητες. Από το να πας εξωτερικό, σε κολέγιο εδώ στην Ελλάδα, σε ΙΕΚ ή απλά να ψάξεις δουλειά σε κάτι που σε ενδιαφέρει και να εξελιχθείς. Απλά, μην κάνεις το λάθος και αφήσεις τα χρόνια να περνάνε έτσι.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,669 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω όμως, γιατί προσπαθείς 3 χρόνια σερί να δώσεις εξετάσεις από την στιγμή που δεν κάθεσαι να ασχοληθείς σοβαρά;

Θες να περάσεις στο πανεπιστήμιο. Χάρηκα πολύ.
Πιστεύεις υπάρχει μαθητής που αν υπήρχε ελεύθερη είσοδος στο πανεπιστήμιο της επιλογής του θα έριχνε άκυρο; Όχι βέβαια, αλλά όσοι θέλουν πραγματικά να μπούνε καταλαβαίνουν ότι η εισαγωγή προϋποθέτει να στρώσεις τον πισινό σου και να διαβάσεις πολύ. Αν δεν μπορείς να το κάνεις αυτό, άστο. Χάνεις άδικα χρόνια από την ζωή σου.

Όσο για τον Πατέρα σου, για εμένα καλύτερα να του πεις από τώρα ότι δεν έχεις διαβάσει. Μην το αφήσεις για "έκπληξη" και περιμένει ο άνθρωπος θρίαμβο και Ιατρικές/νομικές (ή whatever). Από εκεί και πέρα, κάτσε σκίσου. Έχεις 2 εβδομάδες γεμάτες, μην τις αφήσεις να πάνε χαμένες, έχεις εμπειρία από την εξέταση, όπως λες ήσουν καλός μαθητής άρα έχεις και τις βάσεις, οπότε ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει. Ειδικά αν στοχεύεις σε σχολή με χαμηλά μόρια.

Αν δεν πάνε καλά τα πράγματα, μην απελπίζεσαι. Η ζωή δεν τελειώνει στις πανελλήνιες. Επιλογές έχεις αμέτρητες. Από το να πας εξωτερικό, σε κολέγιο εδώ στην Ελλάδα, σε ΙΕΚ ή απλά να ψάξεις δουλειά σε κάτι που σε ενδιαφέρει και να εξελιχθείς. Απλά, μην κάνεις το λάθος και αφήσεις τα χρόνια να περνάνε έτσι.
που απαιτειται πισινος για να μπεις πανεπιστημιο??πισινος απαιτειται για τις μουρατες σχολες.με 7000 μορια μπαινεις μαθηματικο λαμιας.
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
Εκτός αν είσαι θεωριτικη και 3ο πεδίο που δεν φτάνουν τέτοια μόρια ούτε για πλάκα ώστε να περασεις
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Δεν αντιλαμβάνομαι κάτι. Εφόσον λες ότι ήσουν καλός μαθητής, πως γίνεται να συγκέντρωσες την πρώτη φορά 4000 μόρια και τη δεύτερη 8000. Πράγματι τυχαίνει σε καλούς μαθητές να γράφουν πολύ πιο κάτω από αυτό που θα μπορούσαν αλλά υπάρχει και ένα όριο (από εκεί που ήταν να γράψουν 17,18,19 γράφουν 14,15,16 κυρίως γιατί 2-3 μήνες πριν πάνε να δώσουν εγκαταλείπουν την προσπάθεια κυριευμένοι από το άγχος και την πίεση). Το να γράψει ένας καλός μαθητής 4000 μόρια με προβληματίζει. Μπορεί και να έχω άδικο και πράγματι να συνέτρεχαν λόγοι που να δικαιολογούν απόλυτα την αποτυχία αυτή (κυρίως λόγοι υγείας, ψυχολογικοί, κοινωνικοοικονομικοί, λόγοι που σχετίζονται με οικογενειακά προβλήματα)
Όσον αφορά τις φετινές πανελλήνιες πήγαινε να δώσεις προσπαθώντας να γράψεις όσο καλύτερα γίνεται. Στην τελική δεν έχεις να χάσεις και κάτι. Εάν θεωρήσεις ότι δεν σε ικανοποιεί ούτε το φετινό αποτέλεσμα, ξαναδίνεις αλλά αυτή τη φορά με μέθοδο, οργάνωση, σύστημα, πειθαρχία και κυρίως αισιοδοξία (40-50% στις πανελλήνιες είναι ψυχολογία και ένα άλλο 50-60% σχετίζεται με το γνωστικό-διανοητικό κομμάτι).
Στους γονείς σου πρέπει να μιλήσεις και να τους πεις την αλήθεια το συντομότερο δυνατό!!! Μην το καθυστερείς γιατί δυσχεραίνεις τη θέση σου.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Προσωπικά θεωρώ καλύτερο να αποφύγει αυτήν την περίοδο να μιλήσει με τους δικούς του σχετικά με αυτό το θέμα, γιατί ήδη η κατάστασή του είναι έντονη από άποψη ψυχολογίας (έχει άγχος, πίεση, σκέψεις και ξανά σκέψεις) με το να το πει στους δικούς του τώρα δεν θα γίνει κάτι προς το καλύτερο.

Ίσα ίσα θα δυσχεράνει την κατάσταση συν του ότι, λόγω της ήδη επιβαρυμένης κατάστασης που επικρατεί στο σπίτι εξαιτίας των πανελληνίων (οι οποίες φέρνουν άγχος, ένταση στην ατμόσφαιρα του οικογενειακού βίου) θα οδηγούσε μάλλον σε μία χειρότερη αντίδραση από πλευράς των γονιών του.

Ας φύγουν οι πανελλήνιες από τη μέση και έχει καιρό να το πει. Τώρα 2 εβδομάδες πριν τις εξετάσεις, το να δημιουργεί και άλλα μέτωπα και πυρήνες άγχους-έντονης συναισθηματικής δυσφορίας δεν θα ωφελήσει πουθενά...
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Έχεις δίκιο σε αυτό. Αυτό σκεφτόμουνα αφού υπέβαλα το σχόλιο μου. Ίσως είναι καλύτερο να το πει τη μέρα που θα δώσει και το τελευταίο μάθημα (οπωσδήποτε πριν βγουν τα αποτελέσματα).
 

Vasipaps

Νεοφερμένος

Ο Vasipaps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω όμως, γιατί προσπαθείς 3 χρόνια σερί να δώσεις εξετάσεις από την στιγμή που δεν κάθεσαι να ασχοληθείς σοβαρά;

Θες να περάσεις στο πανεπιστήμιο. Χάρηκα πολύ.
Πιστεύεις υπάρχει μαθητής που αν υπήρχε ελεύθερη είσοδος στο πανεπιστήμιο της επιλογής του θα έριχνε άκυρο; Όχι βέβαια, αλλά όσοι θέλουν πραγματικά να μπούνε καταλαβαίνουν ότι η εισαγωγή προϋποθέτει να στρώσεις τον πισινό σου και να διαβάσεις πολύ. Αν δεν μπορείς να το κάνεις αυτό, άστο. Χάνεις άδικα χρόνια από την ζωή σου.

Όσο για τον Πατέρα σου, για εμένα καλύτερα να του πεις από τώρα ότι δεν έχεις διαβάσει. Μην το αφήσεις για "έκπληξη" και περιμένει ο άνθρωπος θρίαμβο και Ιατρικές/νομικές (ή whatever). Από εκεί και πέρα, κάτσε σκίσου. Έχεις 2 εβδομάδες γεμάτες, μην τις αφήσεις να πάνε χαμένες, έχεις εμπειρία από την εξέταση, όπως λες ήσουν καλός μαθητής άρα έχεις και τις βάσεις, οπότε ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει. Ειδικά αν στοχεύεις σε σχολή με χαμηλά μόρια.

Αν δεν πάνε καλά τα πράγματα, μην απελπίζεσαι. Η ζωή δεν τελειώνει στις πανελλήνιες. Επιλογές έχεις αμέτρητες. Από το να πας εξωτερικό, σε κολέγιο εδώ στην Ελλάδα, σε ΙΕΚ ή απλά να ψάξεις δουλειά σε κάτι που σε ενδιαφέρει και να εξελιχθείς. Απλά, μην κάνεις το λάθος και αφήσεις τα χρόνια να περνάνε έτσι.


Δεν συνηλθα ποτέ από την πρώτη αποτυχία αυτο συνέβη.Περασα τον καιρό μου κολλημένος στο παρελθόν και στις τυψεις μου και δεν επικεντρώθηκαν στο τώρα να αλλάξω τα πράγματα. Όλοι όσοι με ξέρουν μου είπαν να ξαναδώσω γιατί γνωρίζουν ότι αυτη η κατάσταση δε με αντιπροσωπεύει. Αν θεωρούσαν ότι δεν κάνω για πανεπιστήμιο θα μου το έλεγαν κατευθείαν.
Αυτά τα χρόνια ήταν η πρώτη και τελευταία μου μεγάλη αποτυχία. Δεν θα επιτρέψω ποτε ξανά να συμβει κάτι τετοιο.Θα αποτελεί πλέον φόβο αλλά και ωθητικη δύναμη για να μην ξαναπεσω. Δεν ήμουν ποτέ το παιδί που είχε γραμμενο το σχολείο, δεν τον ενδιέφερε η ζωή του και δεν έβαζε στόχους. Ίσα ίσα που πάντοτε έκανα υπερπροσπάθεια προσπαθώντας για το τέλειο και γι'αυτό πιθανώς στην Γ λυκειου κατερρευσα.
Σταματάω τις κλάψεις γιατί δεν βοηθάνε, σβήνω το παρελθόν και από εδώ και στο εξής θα βάλω τον εαυτό μου στη θέση που του αξιζει. Θα κάνω ότι μπορω για τις πανελλήνιες έτσι θα αρχίσω να μπαίνω σιγά σιγά πίσω στους ρυθμούς διαβάσματος που είχα και σταδιακά θα ξαναβρώ τον εαυτό μου.ευχαριστω για όλες τις απαντήσεις αν και στην αρχή ένιωθα απελπισία γράφοντας το αυτό κατάλαβα τι έφταιξε και έφτασα εδώ και τώρα νιώθω πως ότι και αν έγινε θα βρω τρόπο να το αλλαξω.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν αντιλαμβάνομαι κάτι. Εφόσον λες ότι ήσουν καλός μαθητής, πως γίνεται να συγκέντρωσες την πρώτη φορά 4000 μόρια και τη δεύτερη 8000. Πράγματι τυχαίνει σε καλούς μαθητές να γράφουν πολύ πιο κάτω από αυτό που θα μπορούσαν αλλά υπάρχει και ένα όριο (από εκεί που ήταν να γράψουν 17,18,19 γράφουν 14,15,16 κυρίως γιατί 2-3 μήνες πριν πάνε να δώσουν εγκαταλείπουν την προσπάθεια κυριευμένοι από το άγχος και την πίεση). Το να γράψει ένας καλός μαθητής 4000 μόρια με προβληματίζει. Μπορεί και να έχω άδικο και πράγματι να συνέτρεχαν λόγοι που να δικαιολογούν απόλυτα την αποτυχία αυτή (κυρίως λόγοι υγείας, ψυχολογικοί, κοινωνικοοικονομικοί, λόγοι που σχετίζονται με οικογενειακά προβλήματα)
Όσον αφορά τις φετινές πανελλήνιες πήγαινε να δώσεις προσπαθώντας να γράψεις όσο καλύτερα γίνεται. Στην τελική δεν έχεις να χάσεις και κάτι. Εάν θεωρήσεις ότι δεν σε ικανοποιεί ούτε το φετινό αποτέλεσμα, ξαναδίνεις αλλά αυτή τη φορά με μέθοδο, οργάνωση, σύστημα, πειθαρχία και κυρίως αισιοδοξία (40-50% στις πανελλήνιες είναι ψυχολογία και ένα άλλο 50-60% σχετίζεται με το γνωστικό-διανοητικό κομμάτι).
Στους γονείς σου πρέπει να μιλήσεις και να τους πεις την αλήθεια το συντομότερο δυνατό!!! Μην το καθυστερείς γιατί δυσχεραίνεις τη θέση σου.
Δεν διάβασα όλο το μήνυμα, έγραψα τόσο γιατί δεν διάβασα καθολου με ότι έπιασα από το μάθημα πηγα
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Δεν συνηλθα ποτέ από την πρώτη αποτυχία αυτο συνέβη.Περασα τον καιρό μου κολλημένος στο παρελθόν και στις τυψεις μου και δεν επικεντρώθηκαν στο τώρα να αλλάξω τα πράγματα. Όλοι όσοι με ξέρουν μου είπαν να ξαναδώσω γιατί γνωρίζουν ότι αυτη η κατάσταση δε με αντιπροσωπεύει. Αν θεωρούσαν ότι δεν κάνω για πανεπιστήμιο θα μου το έλεγαν κατευθείαν.
Αυτά τα χρόνια ήταν η πρώτη και τελευταία μου μεγάλη αποτυχία. Δεν θα επιτρέψω ποτε ξανά να συμβει κάτι τετοιο.Θα αποτελεί πλέον φόβο αλλά και ωθητικη δύναμη για να μην ξαναπεσω. Δεν ήμουν ποτέ το παιδί που είχε γραμμενο το σχολείο, δεν τον ενδιέφερε η ζωή του και δεν έβαζε στόχους. Ίσα ίσα που πάντοτε έκανα υπερπροσπάθεια προσπαθώντας για το τέλειο και γι'αυτό πιθανώς στην Γ λυκειου κατερρευσα.
Σταματάω τις κλάψεις γιατί δεν βοηθάνε, σβήνω το παρελθόν και από εδώ και στο εξής θα βάλω τον εαυτό μου στη θέση που του αξιζει. Θα κάνω ότι μπορω για τις πανελλήνιες έτσι θα αρχίσω να μπαίνω σιγά σιγά πίσω στους ρυθμούς διαβάσματος που είχα και σταδιακά θα ξαναβρώ τον εαυτό μου.ευχαριστω για όλες τις απαντήσεις αν και στην αρχή ένιωθα απελπισία γράφοντας το αυτό κατάλαβα τι έφταιξε και έφτασα εδώ και τώρα νιώθω πως ότι και αν έγινε θα βρω τρόπο να το αλλαξω.
Εννοείται, δεν σε πήραν και τα χρόνια ! Διάβασε όσο μπορείς περισσότερο, βάσει των δυνάμεών σου. Το ότι κατάλαβες εσύ πώς πρέπει να διαχειριστής το θέμα των πανελληνίων είναι το σημαντικότερο. Καλή τύχη!
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,669 μηνύματα.
Δεν συνηλθα ποτέ από την πρώτη αποτυχία αυτο συνέβη.Περασα τον καιρό μου κολλημένος στο παρελθόν και στις τυψεις μου και δεν επικεντρώθηκαν στο τώρα να αλλάξω τα πράγματα. Όλοι όσοι με ξέρουν μου είπαν να ξαναδώσω γιατί γνωρίζουν ότι αυτη η κατάσταση δε με αντιπροσωπεύει. Αν θεωρούσαν ότι δεν κάνω για πανεπιστήμιο θα μου το έλεγαν κατευθείαν.
Αυτά τα χρόνια ήταν η πρώτη και τελευταία μου μεγάλη αποτυχία. Δεν θα επιτρέψω ποτε ξανά να συμβει κάτι τετοιο.Θα αποτελεί πλέον φόβο αλλά και ωθητικη δύναμη για να μην ξαναπεσω. Δεν ήμουν ποτέ το παιδί που είχε γραμμενο το σχολείο, δεν τον ενδιέφερε η ζωή του και δεν έβαζε στόχους. Ίσα ίσα που πάντοτε έκανα υπερπροσπάθεια προσπαθώντας για το τέλειο και γι'αυτό πιθανώς στην Γ λυκειου κατερρευσα.
Σταματάω τις κλάψεις γιατί δεν βοηθάνε, σβήνω το παρελθόν και από εδώ και στο εξής θα βάλω τον εαυτό μου στη θέση που του αξιζει. Θα κάνω ότι μπορω για τις πανελλήνιες έτσι θα αρχίσω να μπαίνω σιγά σιγά πίσω στους ρυθμούς διαβάσματος που είχα και σταδιακά θα ξαναβρώ τον εαυτό μου.ευχαριστω για όλες τις απαντήσεις αν και στην αρχή ένιωθα απελπισία γράφοντας το αυτό κατάλαβα τι έφταιξε και έφτασα εδώ και τώρα νιώθω πως ότι και αν έγινε θα βρω τρόπο να το αλλαξω.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Δεν διάβασα όλο το μήνυμα, έγραψα τόσο γιατί δεν διάβασα καθολου με ότι έπιασα από το μάθημα πηγα
απο περιεργεια και μονο εσυ σε τι μεσους ορους κυμαινοσουν πριν την γ λυκειου?ησουνα μαθητης του 19,του 20,του 18??
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
τους γονεις μου τους έχω χλωμωσει στο ψέμα κ νομίζουν οτι ο γιος τους εχει ξεσκιστει φετος στο διαβασμα κ θα παει να γραψει 20.

Έχω σπαταλήσει πολύτιμο χρόνο και χρήματα.

Θύμισέ μου να σου απαντήσω μετά τις πανελλαδικές!
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
που απαιτειται πισινος για να μπεις πανεπιστημιο??πισινος απαιτειται για τις μουρατες σχολες.με 7000 μορια μπαινεις μαθηματικο λαμιας.


Γνωστός μου μπήκε ΗΜΜΥ ΑΠΘ έχοντας γράψει ενα 12 στην έκθεση κι ολα τα υπόλοιπα κατω απο τη βαση...Να ναι καλα οι μετεγγραφές.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γνωστός μου μπήκε ΗΜΜΥ ΑΠΘ έχοντας γράψει ενα 12 στην έκθεση κι ολα τα υπόλοιπα κατω απο τη βαση...Να ναι καλα οι μετεγγραφές.

Το θέμα αγαπητή μου δεν είναι μόνο να μπει, είναι και να βγει!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top