'Αγχος: Βλαβερό ή κινητήριος δύναμη;

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
συμφωνω, πρεπει να εισαι ανετος και να λυνεις τα προβληματα με σκεψη και συνεση.
αλλα ο μηχανισμος του αγχους σιγουρα βοηθαει!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roseberry

Διάσημο μέλος

Η roseberry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,130 μηνύματα.
και μαλιστα πρεπει να εισαι ηρεμος και χωρις ανγχος σε σημαντικες εξετασεις οπως (πανελληνιες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pemptousia

Διάσημο μέλος

Η Pemptousia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,420 μηνύματα.
για εμένα βλαβερό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Άγχος = 70% της ζωής μου.
Πέρασα πάρα πολύ δύσκολα τα τελευταία τρία χρόνια. Μονίμως μες το άγχος. Μέχρι τα 14 δεν είχα άγχος ούτε για δείγμα..με το που πάτησα τα 15 άρχισε το πράγμα να δυσκολεύει εξ αιτίας συγκεκριμένων ατόμων και καταστάσεων..με αποτέλεσμα στα 15μιση να μην ξέρω που πατάω και που βρίσκομαι. Το άγχος μου άρχισε παράλληλα να εκφράζεται μέσω του σωματός μου με διάφορα ψυχοσωματικά προβλήματα: 39 πυρετός ο οποίος έπεφτε μετά από λίγη ώρα, αυπνία, πονοκέφαλοι, εξανθήματα που εμφανίζονται σε περιόδους έντασης και πίεσης, κρίσεις πανικού, κλειστοφοβία που μου δημιουργήθηκε λόγω άγχους..και αυτά δεν είναι ούτε τα μισά:(
όλοι λένε "μην αγχώνεσαι, χαλάρωσε" και θεωρούν ότι όλα είναι τόσο απλά.
Για μένα όμως είναι ένας φαύλος κύκλος. Με το που τελειώσει το άγχος μου για ένα πράγμα θα ξεκινήσει για κάτι καινούριο. Μου ρχεται συχνά να κοπανήσω το κεφάλι μου στον τοίχο από τα νεύρα και το άγχος που μου τα δημιουργεί.
Το μόνο που με ηρεμεί είναι να βρίσκομαι με άτομα που με αγαπούν, με καταλαβαίνουν και προπαντώς δεν με παρεξηγούν, γιατί δυστυχώς το άγχος με κανει να φαίρομαι άσχημα πολλές φορές ενώ δεν το θέλω.
Απο κεί και πέρα προσπαθώ όταν διαβάζω ή ολοκληρώνω μία υποχρέωση να το κάνω ήρεμα, να προσπαθώ να το ευχαριστιέμαι σκεπτόμενη τα θετικά αποτελέσματα που θα έχει.
Πιστεύω και νιώθω ότι το μεγαλύτερο μέρος του άγχους μου οφείλεται στο σχολείο. Είμαι πολύ καλή μαθήτρια, έχω πολύ καλούς βαθμούς και ξέρω πως το διπλωμα θα το πάρω. Παρολαυτα μεχρι να γίνει αυτό πρεπει να πηγαίνω σχολείο. Εκεί είναι το πρόβλημα μου. Δεν αντέχω το σχολείο. Όχι λόγω βαρεμάρας και αηδίες. Απλά δεν μπορώ σε ένα περιβάλλον τέτοιας πίεσης. Νιώθω ότι σε 2μισι μήνες τελειώνουν όλα και ήδη νιώθω μια πρωτόγνωρη ανακούφιση. Άντε καλοκαίρι, που είσαι...


Σαν να μου περιγραφεις τον εαυτο μου!Ισως να μην τα παθαινεις αυτα πλεον,αλλα εγω (τα περισσοτερα απ' αυτα τουλαχιστον)τα περναω και μαλιστα ασχημα.Ειναι υπερβολικο εκνεθριστικο,ειρωνικο αλλα και αστειο.Απ'την μια αγχωνομαι,αλλα απ'την αλλη γνωριζω πολυ καλα οτι αγχβωνομαι για βλακειες,αδικα και με το παραμικρο και γενικα ειναι εντελως αντιφατικο το ολο θεμα.Αυτο που μου τη σπαει περισσοτερο ειναι αν τυχον και με κοροιδεψουν γι'αυτο ή το θεωρουν παντελως ασημαντο.Και οσον αφορα το σχολειο,μ'αρεσει παρα ωπολυ ρε γαμ,ωτο και ειναι κριμα να εχει ολη αυτη την πιεση,ποσους καθηγητες που δεν ξερουν τι τους γινεται και ποσα αλλα.Καθομαι και διαβαζω και χαιρομαι πολλες φορες γιατι γενικα με ενδιαφερουν πολλα απ' ολα αυτα (κοροιδεψτε αν θελετε αλλα ετσι ειναι)και γενικα μ'αρεσε να μαθαινω .Οτιδηποτε και το πιο μικρο πραγματακι.Αλλα οταν αγχωνεσαι ολα αυτα παν χαμενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Δεν γνωρίζω αν το άνγχος είναι κινητήρια δύναμη αλλά για εμένα μόνο κακό μου έχει προσφέρει.
Έχω δύο κατηγορίες που το υποστηρίζω:
Α)Πέρσυ τον Νοέμβριο που έδωσα Ισπανικά είχα τρομερό άνγχος με αποτέλεσμα να τα πάω χάλια με το πτυχίο
β)Το άνγχος μου προκάλεσε ταχυπαλμία με αποτέλεσμα να πάω στο γιατρό για καρδιογράφημα.Δεν εχω τίποτα αλλά μου είπε ότι αν συνεχίσω να ανγχόνομαι θα πάθω καρδιολογικά προβλήματα:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Αν είναι σε υπερβολικό βαθμό πιστεύω ότι αποφέρει μόνο δυσάρεστες συνέπειες. Λόγου χάρη αν την επόμενη μέρα έχεις εξετάσεις στο σχολείο και έχεις υπερβολικό άγχος , με αποτέλεσμα να μην κοιμηθείς, τότε θα μειωθεί και η αποδοση σου.
Αντιθέτως, πιστεύω πως το άγχος σε ελάχιστο βαθμό, 'ίσα ίσα να περνάει τα όρια της αναισθησίας:P, μπορεί να αποτελέσει κινητηρια δυναμη καθως σημαινει πως εχεις θεσει καποιους στοχους και επιθυμεις να τους πετυχεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Χρειάζεται μέτρο. Το καθόλου άγχος είναι αντιπαραγωγικό, διότι δεν έχεις κανένα κίνητρο για προσπάθεια.
Το υπερβολικό άγχος σε θολώνει και παθαίνεις black-out (πχ το παθαίνω σε τεστάκια των 5 λεπτών, ευτυχώς δεν έχουμε συχνά τέτοια στο πανεπιστήμιο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Εγώ ή δε θα έχω καθόλου ή θα που θα τρέμω ολόκληρος! Σπάνια έχω αυτό που λέμε "παραγωγικό άγχος".
Και συνήθως αγχώνομαι όταν δεν μπορώ να κάνω κάτι πλέον. Αύριο πχ δίνω το 1ο μάθημα για αυτήν την εξεταστική, δεν έχω ακόμη προετοιμαστεί πλήρως (!) και δεν έχω κανένα άγχος! Και θα έρθει κάποια στιγμή μέσα στην υπόλοιπη μέρα μέχρι να πάω να γράψω (γιατί σήμερα ύπνο δεν έχει...) που θα υπάρξει έκρηξη άγχους-θυμού-νεύρων!

Κάποτε υπήρχαν κάτι χάπια καφεϊνης στα φαρμακεία. Μόνο τρεις φορές βρήκα. Τώρα υπάρχουν κάτι άλλα, όμως η ποσότητα καφεϊνης που έχουν είναι πολύ μικρή και είναι αρκετά ακριβότερα. Βοηθούσαν, γιατί είχες ένας συνεχές άγχος στα πλαίσια της εγρήγορσης και δε σου ερχόταν μαζεμένο σε μια στιγμή (και επιπλέον γιατί δε θέλω να πίνω καφέ).

Αρχική Δημοσίευση από theodora:
με αποτέλεσμα να μην κοιμηθείς, τότε θα μειωθεί και η αποδοση σου.
Συνέχεια το ακούω αυτό, αλλά εγώ όσες φορές πήγα άυπνος με βοήθησε. Βεβαίως δεν καθόμουν να μαθαίνω καινούρια πράγματα τελευταία στιγμή! Επανάληψη έκανα!

Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
πχ το παθαίνω σε τεστάκια των 5 λεπτών, ευτυχώς δεν έχουμε συχνά τέτοια στο πανεπιστήμιο
Και ποιός δεν παθαίνει black out στα 10λεπτα τεστάκια... Και εγώ γράφω και συχνά! Σε κάθε εργαστήριο που κάνω έχω και ένα τεστάκι ή μία προφορική εξέταση (που μετράει και κατά τα 2/3 της βαθμολογίας, αυτό κι αν είναι άγχος!).
Νομίζω είναι περιττό να πω ότι στο Φυσικό είμαστε γεμάτο εργαστήρια...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
(γιατί σήμερα ύπνο δεν έχει...)
Lol same here. Μόνο αν γράφω απόγευμα παίζει να κοιμηθώ. Κακό αυτό, το ξέρεις ε;
Κάποτε υπήρχαν κάτι χάπια καφεϊνης στα φαρμακεία. Μόνο τρεις φορές βρήκα. Τώρα υπάρχουν κάτι άλλα, όμως η ποσότητα καφεϊνης που έχουν είναι πολύ μικρή και είναι αρκετά ακριβότερα. Βοηθούσαν, γιατί είχες ένας συνεχές άγχος στα πλαίσια της εγρήγορσης και δε σου ερχόταν μαζεμένο σε μια στιγμή (και επιπλέον γιατί δε θέλω να πίνω καφέ).
Στην Αμερική υπήρχαν ανέκαθεν, εγώ από εκεί τα γνώρισα. Και φυσικά, πλέον το internet καταργει τις αποστάσεις ;)
Συνέχεια το ακούω αυτό, αλλά εγώ όσες φορές πήγα άυπνος με βοήθησε. Βεβαίως δεν καθόμουν να μαθαίνω καινούρια πράγματα τελευταία στιγμή! Επανάληψη έκανα!
Εγώ και καινούρια πράγματα να μαθαίνω, πιάνει.
Έχεις παραγωγικό άγχος όταν ξέρεις ότι σε λίγες ώρες γράφεις.
Αρκεί να μην το συνηθίσεις και αυτό, και το υπολογίζεις εκ των προτέρων.
Και ποιός δεν παθαίνει black out στα 10λεπτα τεστάκια... Και εγώ γράφω και συχνά! Σε κάθε εργαστήριο που κάνω έχω και ένα τεστάκι ή μία προφορική εξέταση (που μετράει και κατά τα 2/3 της βαθμολογίας, αυτό κι αν είναι άγχος!).
Νομίζω είναι περιττό να πω ότι στο Φυσικό είμαστε γεμάτο εργαστήρια...:P
Α καλά, σε κάτι τέτοιες προφορικές εξετάσεις σε εργαστήρια είναι που τρέμω κανονικότατα, ακόμη κι αν τα ξέρω άψογα :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Lol same here. Μόνο αν γράφω απόγευμα παίζει να κοιμηθώ. Κακό αυτό, το ξέρεις ε;
Δεν έχει τύχει να γράφω απόγευμα και να πάω καλά προετοιμασμένος ακόμα. Θα το έχω όμως υπόψη μου, γιατί πλησιάζουν κάποιες μεσημεριανές-απογευματινές εξετάσεις.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Στην Αμερική υπήρχαν ανέκαθεν, εγώ από εκεί τα γνώρισα. Και φυσικά, πλέον το internet καταργει τις αποστάσεις ;)
Αυτό δεν το είχα σκεφτεί! Βέβαια τώρα και να τα παραγγείλω δε θα έρθουν έγκαιρα... Οπότε, από Ιούνιο!:P
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Α καλά, σε κάτι τέτοιες προφορικές εξετάσεις σε εργαστήρια είναι που τρέμω κανονικότατα, ακόμη κι αν τα ξέρω άψογα :redface:
Άσχετο, αλλά πλάκα έχει όταν σου κάνουν μεταπτυχιακοί το εργαστήριο και κάνουν μεταπτυχιακό, όμως, σε άλλο τομέα! Τα ξέρεις εσύ καλύτερα από αυτούς και τρέμουν αυτοί μην τυχόν και τους ρωτήσεις κάτι που δεν ξέρουν!:P (Μου έτυχε πολλές φορές φέτος! Φοβάμαι, όμως, για το βαθμό γιατί συνέχεια τους διόρθωνα και σκέφτομαι μήπως τους έπρηξα... Με μία μαλώναμε για κανένα τέταρτο μέχρι να καταλάβει ότι είχα δίκιο...:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
Χρειάζεται μέτρο. Το καθόλου άγχος είναι αντιπαραγωγικό, διότι δεν έχεις κανένα κίνητρο για προσπάθεια.
Το υπερβολικό άγχος σε θολώνει και παθαίνεις black-out (πχ το παθαίνω σε τεστάκια των 5 λεπτών, ευτυχώς δεν έχουμε συχνά τέτοια στο πανεπιστήμιο).

Στο πανεπιστήμιο βάζουν και τεστακιά ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Προόδους, για να δουν αυτό που λένε, την πρόοδο σου μέσα στο εξάμηνο. Και αν έχεις εργαστήρια, δίνεις τεστάκια πάνω σε αυτά που έμαθες. Επίσης τραβηγμένο είναι να σου βάλουν τεστάκι για να σε τσεκάρουν σε εργασία που παρέδωσες, αλλά γίνεται ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μπα, το χαίρονται να υπάρχουν φοιτητές που ενδιαφέρονται. Κι εμένα μου έχουν τύχει τέτοιες περιπτώσεις, και αυτό κατάλαβα.
Και στη θέση τους δηλαδή, οι περισσότεροι φοιτητές είναι τόσο αδιάφοροι που θα χαιρόμουν να με διορθώνουν και να υπάρχει ένα interaction.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitris0mg

Νεοφερμένος

Ο Dimitris0mg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Εγω παλι ειμια δευτερα λυκειου και εχω πολυ ανχος και ιδιοσ στα διαγωνισματα... Ετσι ωστε να μιν γραφω αυτα που ξερω η να κολαω η να μν μπορω να λυσω τπτ..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Εγω παλι ειμια δευτερα λυκειου και εχω πολυ ανχος και ιδιοσ στα διαγωνισματα... Ετσι ωστε να μιν γραφω αυτα που ξερω η να κολαω η να μν μπορω να λυσω τπτ..!
και μενα μου εχει τυχει αυτο με τα διαγωνισματα του σχολειου αλλα και στις πανελληνιες...το υπερβολικο αγχος κανει κακο.

μετρον αριστον:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top