'Αγχος: Βλαβερό ή κινητήριος δύναμη;

Αδάμ

Νεοφερμένος

Ο Αδάμ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Εγώ άγχος έχω μόνο σε συμαντικά πράγματα εξετάσεις, αγώνες στο πόλο κ.α
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_92

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Εχω ακουσει πολλες αποψεις και εκδοχες και...... θα ηθελα να διασταυρωσω περισσοτερες :P
Παρακαλω εκθεστε την γνωμη σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Το λίγο άγχος είναι καλό σε σημείο που δεν σε καταβάλλει πνευματικά, απλά σε κρατά σε τροχιά με το στόχο σου. Για το υπερβολικό άγχος δυστυχώς δεν υπάρχουν θετικά στοιχεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Εγώ θα ηθελα να έχω λιιιγο παραπάνω παντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
Εχω ακουσει πολλες αποψεις και εκδοχες και...... θα ηθελα να διασταυρωσω περισσοτερες :P
Παρακαλω εκθεστε την γνωμη σας.
Θα ήταν πολύ κοινό να σου πω ότι μέσα σε λογικά όρια το άγχος είναι ωφέλιμο αλλά έξω από αυτά είναι καταστροφικό?
Υ.Γ. Υπάρχει όμοιο θέμα ή μου φαίνεται?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_92

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Θα ήταν πολύ κοινό να σου πω ότι μέσα σε λογικά όρια το άγχος είναι ωφέλιμο αλλά έξω από αυτά είναι καταστροφικό?
Υ.Γ. Υπάρχει όμοιο θέμα ή μου φαίνεται?


Χμμ δν ξερω εκανα αναζητηση για τετοιο θεμα κα δεν βρεθηκε. Παρ'ολα αυτα αν υπαρχει, ζητω συγγνωμη απο τους συντονιστες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
εγω δεν ειμαι αγχωτικη γενικως επομενως οταν αγχωθω λειτουργει αρνητικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Οταν ειναι λιγο σιγουρα ειναι καλο και ωφελιμο.Στην περιπτωση ομως,που αγχωνομαι κυριολεκτικα με το παραμικρο παρα πολυ και για μερες ειναι πολυ ασχημο και μαλλον εξαιτιας του εχω καθημερινα πονοκεφαλουσ απο κει που ποτε δεν ειχα και ειναι πολυ χαλια.Ειδικα αν με πιασει στο σχολειο...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
Ε καλά η αναζήτηση που έχει στο φόρουμ δε φημίζεται και για την ευστοχία της...:lol:
Βάζω στην αναζήτηση "Άγχος" και μου βγάζει "Μας συγχωρείτε - Δε βρέθηκαν λέξεις που να ταιριάζουν. Παρακαλώ δοκιμάστε με κάποιους άλλους όρους αναζήτητησης." ενώ έπρεπε να βγάλει τουλ. αυτό το θέμα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Για να επανέλθουμε στον πρωταρχικό σκοπό αυτού του topic...:P

Θεωρώ πως το άγχος έχει διαφορετική επιρροή σε κάθε άνθρωπο επειδή κάθε άνθρωπος είναι και μια διαφορετική προσωπικότητα... Για κάποιους, το άγχος είναι όντως κινητήρια δύναμη και έχει θετικά αποτελέσματα πάνω τους. Κάποιοι άλλοι αποδιοργανώνονται τελείως υπό την επίρρεια άγχους και δεν μπορούν να λειτουργήσουν καθόλου.
Προσωπικά, δεν μπόρεσα ποτέ να καταλάβω αν το άγχος με βοηθάει ή όχι.. Είναι ανάλογα στις στιγμές που βρίσκομαι ( τι να πω, μπορεί να φταίει και ο ανάδρομος Ερμής :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Καλό υπό προϋποθέσεις. Και ανάλογα τον άνθρωπο βέβαια. Καλό με την έννοια, ότι σε φυσιολογικά επίπεδα, σε κινητοποιεί. Από 'κει και πέρα, προσωπικά, το πολύ άγχος με σκοτώνει. Δε μπορώ να κάνω τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paparounas

Νεοφερμένος

Ο paparounas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Κοιτα, το αγχος ειναι καλο, μερικες φορες, την ωρα που γραφεις εξετασεις, καθως εισαι σε μια, ας πουμε, εγρηγορση, αλλα αν ειναι υπερβολικο τοτε ξεχνας και αυτα που ηξερες.
Στη ζωη σου δεν ειναι καλο να εχεις αγχος, εγω προσωπικα πριν την 2α λυκειου ειχα αρκετο αγχος. Απο τη 2α και μετα εχω πολυ λιγοτερο, και εχω φτασει σημερα να εχω σχεδον καθολου... (αλλα απο οτι βλεπω ολο και ανεβαινει οσο πλησιαζουν οι αναθεματισμενες πανελληνιες).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
βλαβερο 100000000000000000000000000%
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Ε, εντάξει, κόψε κάτι, είσαι κομμάτι υπερβολική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
Ε, εντάξει, κόψε κάτι, είσαι κομμάτι υπερβολική.

εμενα μ 'εχει καταστρεψει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blue_butterfly

Τιμώμενο Μέλος

Η Ριρίκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 25,456 μηνύματα.
αλλοτε ειναι βλαβερο και αλλοτε κινητηριος δυναμη εξαρταται απο το ποσο αγχος εχεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dk13

Δραστήριο μέλος

Ο dk13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 508 μηνύματα.
εγω πιστευω οτι ειναι βλαβερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Το ανχος ειναι κακο
Αυτο που σε κινητοποιει ειναι η αποφασιστικοτητα σου, και η ψυχικη σου δυναμη. Δεν κανει τπτ καλο το ανχος, μαλιστα στις εξετασεις κανω αρκετα ψηλολαθακια λογο του ανχους :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.

roseberry

Διάσημο μέλος

Η roseberry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,130 μηνύματα.
βλαβερο.
μπορει να σου κανει το χειροτερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top