Αγροτική οικονομία και γεωργοοικονομολόγοι

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τέλος πάντων έχεις δίκιο το έχω καταντήσει αηδία, ευχαριστώ για τις απόψεις και τα σχόλια σου, θα τα θυμάμαι το υπόσχομαι.

Είσαι μεγάλο μούτρο, μικρέ!
Και κολακεία και προσπάθεια σύνταξης λογοτεχνικής πρότασης προς εξευμενισμό και παραδοχή της κατάστασής σου και επίκληση στο συναίσθημα και τέλος αλλαγή άβαταρ με γεωπονικό θέμα!
Δεν ξέρω αν είναι αλήθεια ή ψέματα, πάντως σου το αναγνωρίζω!
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
Το πρόβλημα είναι ότι μόνιμα είσαι προβληματισμένος σε βαθμό που με τις ερήμην αποφάσεις σου, ακυρώνεις την βοήθεια που σου παρέχουμε, διάφορα μέλη του φόρουμ καλοπροαίρετα. Αυτή είναι η κλασική λογική κουτοπόνηρου Έλληνα: συλλέγω γνώμες και κάνω τα αντίθετα γιατί δεν τους πιστεύω. Κρίμα. Πολλά άλλα μέλη που έσκασαν και αποχώρησαν από το φόρουμ πριν χρόνια, ήταν λόγω τέτοιας λογικής. Έμπαιναν διάφοροι καμικάζοι άνοιγαν θέμα "Αστυνομία ή Φιλοσοφία" και μετά άφηναν το φόρουμ να σφάζεται. Έλεεος.

Η Λένω είναι ένα παράδειγμα ανιδιοτελούς ανθρώπου από τους λίγους σοβαρούς σε ένα τέτοιο φόρουμ, με απίστευτα κιλά υπομονής στις βλακείες που αναπαράγονται και φυσικά αισιόδοξης σκέψης. Νιώθω τυχερός που έχω μοιραστεί μαζί της απίστευτες συζητήσεις σε θέματα σπουδών και εργασιακής αποκατάστασης. Το θέμα δεν είναι να σου προτείνει ιδέες αλλά και εσύ να τις δέχεσαι. Αν την επόμενη μέρα πας και ρωτάς για την Ιατρική Ζιμπάμπουε, τα θέλει ο πισινός μου μετά.

Για το χρόνο που έχεις φάει για να ψάχνεις για την Ιατρική πόσο μουράτη είναι, θα μπορούσες να ενημερωθείς στην Αγρονομία και να γίνεις επιτυχημένος ειδικός επιστήμονας σε θέματα Αγρονομίας / Αγροτικής Βιοτεχνολογίας. Ξεκίνα να φτιάχνεις ένα πλάνο σπουδών. Γιατί δεν βλέπεις μπροστά από την φοιτητική σου μιζέρια; Ξεκόλλα λίγο με τα Ελληνικά βαρίδια. Κοινωνία δεν είναι μόνο η Ελλάδα. Ξέρεις πώς θα είναι η αγορά μετά από 30 χρόνια; Στην Ευρώπη πάνε με άλλες ταχύτητες και φοβάμαι ότι η Ελλάδα ήδη έχει χάσει μια δεκαετία λόγω "κρατικίστικων" πολιτικών.
Ποτέ δεν ακύρωσα την βοήθεια κανενός, το αντίθετο μάλιστα. Να σου πω την αλήθεια έχω επηρεαστεί από την ελληνική κοινωνία αυτό το παραδέχομαι. 19 χρόνια ζω σε αυτή τη κοινωνία πως γίνεται να μην επηρεαστώ και μανιοδός προσπαθώ να φύγω από αυτή τη κουλτούρα, θα προσπαθήσω μέχρι τέλους για αυτό.
Είσαι μεγάλο μούτρο, μικρέ!
Και κολακία και προσπάθεια σύνταξης λογοτεχνικής πρότασης προς εξευμενισμό και παραδοχή της κατάστασής σου και επίκληση στο συναίσθημα και τέλος αλλαγή άβαταρ με γεωπονικό θέμα!
Δεν ξέρω αν είναι αλήθεια ή ψέματα, πάντως σου το αναγνωρίζω!
Με πρόλαβες με το αλήθεια ή ψέμα, πάντως πρέπει να σου πω ότι είναι η τρίτη φορά που κάποιος με αποκαλεί πονηρό ή μούτρο, σε διαβεβαιώνω ότι όσον αφορά την φωτογραφία στη τύχη την έβαλα ψάχνοντας ένα από τα αγαπημένα μου βότανα την λεβάντα απλός το αναφέρω, όλα τα άλλα μάλλον είναι χάσιμο χρόνου σωστά; δεν θα μπορέσω να σου πω το αντίθετο διότι από ότι βλέπω έχεις ήδη καταλήξει στο συμπέρασμα σου και το αποδέχομαι
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Βρε καλά να σαι εσύ Νίκο και εγώ και η Λένω και ο nPb και ο καθένας εδώ μέσα και πάντα κάποιος θα βρίσκεται να απαντήσει σε κάθε απορία δική σου ή δική μας ή άλλου.

Προσωπικά δεν χρειάζεται ούτε να με ευχαριστείς ούτε να ζητάς συγγνώμη για ταλαιπωρίες και «πρήξιμο» γιατί δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Μακάρι να ήξερα περισσότερα, να διάβαζα περισσότερα, να έκανα καλύτερη αναζήτηση στο διαδίκτυο για τα θέματα και να μπορούσα να βοηθήσω, όπως βοηθάω τέλος πάντων, περισσότερο. Το ίδιο θα πω ισχύει για πολλά παιδιά εδώ που απαντάνε σε απορίες. Πολλοί μπορεί να «μαλώνουν» που και που κάποιους που ρωτάνε πράγματα είτε τα ίδια και τα ίδια είτε «άκυρα» μεταξύ τους, αλλά σίγουρα θα συνεχίσουν να απαντάνε.

Χαίρομαι πραγματικά να βλέπω άτομα, που ψάχνονται και ας ψάχνονται σε χίλια δύο πράγματα μέχρι να αποφασίσουν, αν αποφασίσουν ποτέ, πού θα κατασταλάξουν.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με πρόλαβες με το αλήθεια ή ψέμα, πάντως πρέπει να σου πω ότι είναι η τρίτη φορά που κάποιος με αποκαλεί πονηρό ή μούτρο, σε διαβεβαιώνω ότι όσον αφορά την φωτογραφία στη τύχη την έβαλα ψάχνοντας ένα από τα αγαπημένα μου βότανα την λεβάντα απλός το αναφέρω, όλα τα άλλα μάλλον είναι χάσιμο χρόνου σωστά; δεν θα μπορέσω να σου πω το αντίθετο διότι από ότι βλέπω έχεις ήδη καταλήξει στο συμπέρασμα σου και το αποδέχομαι

Και όμως το "μούτρο" το είπα με την "καλή" του έννοια δηλαδή με την έννοια του γαλίφη, του μαλαγάνα.
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
Και όμως το "μούτρο" το είπα με την "καλή" του έννοια δηλαδή με την έννοια του γαλίφη, του μαλαγάνα.
Merci :give_rose:


Πάντως χαίρομαι για αυτή τη συζήτηση έστω και λιγοστή, ομολογώ ότι πάντα μου "φτιάχνεις" την ημέρα διότι είσαι ένα άτομο που ο καθένας μπορεί να εκφράσει τα προβλήματα του και εσύ αμέσως τα λύνεις ή τουλάχιστον προσπαθείς, από τα λόγια σου και μόνο κάποιος καταλαβαίνει ότι είσαι καλοπροαίρετη και σοφή!

Stay cool! :clapup:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Βρε καλά να σαι εσύ Νίκο και εγώ και η Λένω και ο nPb και ο καθένας εδώ μέσα και πάντα κάποιος θα βρίσκεται να απαντήσει σε κάθε απορία δική σου ή δική μας ή άλλου.

Προσωπικά δεν χρειάζεται ούτε να με ευχαριστείς ούτε να ζητάς συγγνώμη για ταλαιπωρίες και «πρήξιμο» γιατί δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Μακάρι να ήξερα περισσότερα, να διάβαζα περισσότερα, να έκανα καλύτερη αναζήτηση στο διαδίκτυο για τα θέματα και να μπορούσα να βοηθήσω, όπως βοηθάω τέλος πάντων, περισσότερο. Το ίδιο θα πω ισχύει για πολλά παιδιά εδώ που απαντάνε σε απορίες. Πολλοί μπορεί να «μαλώνουν» που και που κάποιους που ρωτάνε πράγματα είτε τα ίδια και τα ίδια είτε «άκυρα» μεταξύ τους, αλλά σίγουρα θα συνεχίσουν να απαντάνε.

Χαίρομαι πραγματικά να βλέπω άτομα, που ψάχνονται και ας ψάχνονται σε χίλια δύο πράγματα μέχρι να αποφασίσουν, αν αποφασίσουν ποτέ, πού θα κατασταλάξουν.
Και εσύ δεν πας πίσω!
Είσαι αρκετά καλό άτομο και όπως η Λένω και ο npb έχετε βοηθήσει αρκετά άτομα και το παραδέχομαι!
Τώρα ας σταματήσω καλύτερα διότι νομίζω σας έχω φάει κάποια ώρα λογικά, θα έχετε δουλειές ή άλλα άτομα να βοηθήσετε, au revoir!
 
Τελευταία επεξεργασία:

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
@Nick234 απο οσο εχω καταλαβει εσενα σε αρεσουν πολλα πραγματα και για αυτο επομενως βρισκεσαι σε συγχηση για το τι πραγματικα θελεις.Απο οσο εχω αντιληφθει σε αρεσει αρκετα εως και πολυ η ιατρικη( συμφωνα παντα με τα λεγομενα σου) και αυτο που σε προβληματιζει ειναι εαν θα "στιγματιστεις" σπουδαζοντας στην Ρουμανια.Απο την αλλη σε αρεσουν αρκετα οι διεθνεις σχεσεις και η διπλωματια.Αυτο το σεναριο πιστευω οτι πρεπει να αποκλισεις απο το μυαλο σου, καθως αυτο το field ειναι γενικοτερα περιεργο και θελει και γερο βυσμα.Μου θυμιζεις τον εαυτο μου πριν απο λιγους μηνες στην επιλογη κατευθυνσης, καθως αμφιταλαντευομουνα για το τι να επιλεξω, καθως και στις δυο κατευθυνσεις.Ωστοσο μετα απο ωριμη σκεψη και συζητησεων κατεληξα στην θεωρητικη.Αυτο που θελω να πω ειναι οτι αυτο που ουσιαστικα με οδηγησε σε αυτην την αποφαση ειναι η ερωτηση:Με τι θα ειμαι χαρουμενος?Ποιο πραγμα με κανει να γουσταρω παρα πολυ και να πορωνομαι?Σκεψου το καλα πριν παρεις καμια αποφαση που θα μετανιωνεις στην ζωη σου.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Ποιο πραγμα με κανει να γουσταρω παρα πολυ και να πορωνομαι?Σκεψου το καλα πριν παρεις καμια αποφαση που θα μετανιωνεις στην ζωη σου.

Να κάνω flex και να σπάω γλάστρες στη γειτονιά...Μη κωλόπαιδο, θα σου δείξω εγώ, θα δεις τι θα πάθεις... :loltooth: Η νεολαία νομίζω σήμερα πορώνεται με είδωλα στο MAD: Μαρίνα, Καρίνα, Λέλη, Μέλη, Κέλη, κλπ και όχι με σοβαρές αποφάσεις που λες να πάρει ο κάθε Νίκος.

Ο Νίκος της ιστορίας μας, περιτριγυρίζεται από μια κοινωνική πραγματικότητα έντονων προκλήσεων. Ειδικά στην αγαπημένη μας Ελλάδα, λόγω απουσίας σοβαρής εργασίας και η συντήρηση ενός συστήματος υποαπασχολήσεων, ψευτοδουλειών και επιδομάτων για να βουλώνονται οι γκρίνιες των ανέργων - εκλογικού σώματος, ο Νίκος θα πρέπει να βουλώσει και εκείνος τα αυτιά του και να επικεντρωθεί στην επιστήμη του. Μαγικές λύσεις δεν υπάρχουν.
 

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
@Λένω και οποιοσδήποτε που γνωρίζει, έψαξα και βρήκα ότι με αυτό το πτυχίο καταλαμβάνονται οι θέσεις 401-405, 448, 449 και 455 στο ΑΣΕΠ τι είναι αυτές οι θέσεις;
Αναφέρεσαι στην προκήρυξη 3Κ/2020 που έληξε χθες και οι κωδικοί αυτοί αναφέρονται σε γεωπόνους και κάθε θέση σε συγκείμενο τμήμα (μόνο 401-402 για όλα τα πτυχία γεωπόνων).

Όπως έχουμε πει και παλιότερα, οι γεωπόνοι δεν είναι ίδιοι μεταξύ τους και ακόμα και στο δημόσιο ζητούνται συγκεκριμένα πτυχία γεωπονίας.

@Viedo ο γερουν δεν τελείωσε αν θυμάμαι καλά το WUR (δηλαδή το πανεπιστήμιο του Βααχενινχεν), αλλά το φαν χολ λαρεστε'ι'ν του Βααχενινχεν (άλλο πράγμα).
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Αναφέρεσαι στην προκήρυξη 3Κ/2020 που έληξε χθες και οι κωδικοί αυτοί αναφέρονται σε γεωπόνους και κάθε θέση σε συγκείμενο τμήμα (μόνο 401-402 για όλα τα πτυχία γεωπόνων).

Όπως έχουμε πει και παλιότερα, οι γεωπόνοι δεν είναι ίδιοι μεταξύ τους και ακόμα και στο δημόσιο ζητούνται συγκεκριμένα πτυχία γεωπονίας.

@Viedo ο γερουν δεν τελείωσε αν θυμάμαι καλά το WUR (δηλαδή το πανεπιστήμιο του Βααχενινχεν), αλλά το φαν χολ λαρεστε'ι'ν του Βααχενινχεν (άλλο πράγμα).

 

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Αν θυμάμαι καλά είχε κατηγορηθεί για αυτό αφήνοντας τεχνηέντως να νοείται, ότι σπούδασε στο πανεπιστήμιο (το WUrR, Wageningen University and Research Centre) και όχι στο άλλο (το φαν χολ λαρεστε'ι'ν του Βααχενινχεν).

Τότε (αρχές 90ς), το WUR λεγόταν Agricultural University of Wageningen... όχι όπως το λέει στα links του.
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
Αν θυμάμαι καλά είχε κατηγορηθεί για αυτό αφήνοντας τεχνηέντως να νοείται, ότι σπούδασε στο πανεπιστήμιο (το WUrR, Wageningen University and Research Centre) και όχι στο άλλο (το φαν χολ λαρεστε'ι'ν του Βααχενινχεν).

Τότε (αρχές 90ς), το WUR λεγόταν Agricultural University of Wageningen... όχι όπως το λέει στα links του.
Το έψαξα το θέμα και βρήκα ότι το πανεπιστήμιο Van Hall μια περίοδο άνηκε στο Wur και έπειτα ξεχωρίστηκε. Από το 2012 έχει φύγει από το Wageningen και έχει μεταφερθεί στο Velp
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Εγω δε νομίζω οτι φταίει ντε και καλα η κοινωνία .

Ειναι απόλυτα λογικές ολες αυτές οι σκέψεις απλα τούς περισσότερους τους πιάνουν αρκετά αργότερα.
Στα 22/23 οι μισοί είναι φρικαρισμενοι ασχέτως που μετά βρίσκουν το δρομο τους.

Παλιότερα σπουδάζες κατι κι λίγο πολύ ήξερες τι θα κανεις μετα.

Δεν ειναι τυχαίες ολες αυτες οι φιλοσοφικές αναζητήσεις που τους πιάνουν όλους τώρα.

Πολλοι άνθρωποι κάνουμε για χιλια δυο πράγματα κι ελάχιστοι είναι για μονο ενα.

Το θεμα ειναι εσένα σε ενδιαφέρει οντως κατι τέτοιο;
Σε τι σε φαντάζεσαι;
που θες να ζήσεις; έχει προοπτικές αυτο που θες εδω;
Οι προοπτικές που σου δίνει γενικά η σχολή- και οχι ενα πράγμα - σου αρέσουν;
Αυτα θα έπρεπε να ρωτήσεις τον εαυτό σου και θα καταλάβεις αν είσαι στη σωστή σχολή.

Και θα πω και κάτι ΤΡΟΜΕΡΑ ΚΛΙΣΕ.
Αλλα πραγματικά ακολούθα το ένστικτο σου.
Cringe οκ αλλα πιστεύω οτι μεσα μας έχουμε την απάντηση σε καθε τι που μας απασχολεί απλα πολλες φορές σκοπιμα την αποφεύγουμε.
 

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Το έψαξα το θέμα και βρήκα ότι το πανεπιστήμιο Van Hall μια περίοδο άνηκε στο Wur και έπειτα ξεχωρίστηκε. Από το 2012 έχει φύγει από το Wageningen και έχει μεταφερθεί στο Velp
Το φαν χολλ δεν είναι (ήταν) πανεπιστήμιο... Το θυμάμαι vocational institution στο ολλανδικό εκπαιδευτικό σύστημα (κάτι σαν τα δικά μας ΙΕΚ στο σήμερα).

Το velp αν θυμάμαι σωστά είναι προς το Άρνεμ (κοντά στο Βααχενινχεν, οι Ολλανδοί πάνε με τα ποδήλατα)... Στο Άρνεμ ήταν το ΤΕΙ με γεωπονικές ειδικότητες (χονγκεσκουλ κάπως έτσι στα ολλανδικά, που δεν ξέρω).

Στο Βααχενινχεν (το WUR-πανεπιστημιο) το " research centre" σημαίνει ότι συνενώθηκε και με όλα τα ερευνητικά ινστιτούτα της ευρύτερης γεωγραφικής περιοχής.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,848 μηνύματα.
Για τους γεωπόνους που ξέρουν γαλλικά υπάρχει ένα σενεγαλέζικο κανάλι πολύ ενδιαφέρον με εξαιρετικά ντοκυμαντέρ...

Λέγεται ANETV = άνηθος τιβί
 
Top