Αγροτική οικονομία και γεωργοοικονομολόγοι

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
Καλησπέρα...
θα συζητήσω πάλι για αυτό το θέμα, τώρα το καλοκαίρι ελπίζω να ξεμπερδέψω με την εππαγελματική πορεία μου.
Καταρχάς θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος ξέρει την διαφορά των γεωργοοικονομολόγον από τους απλούς οικονομολόγους;
Από ότι έχω ψάξει στο ίντερνετ υπάρχουν περιπτώσεις που η ΓΟ(Γεωργοοικονομολόγοι) βγάζουν περισσότερα χρήματα από ότι τους Ο(οικονομολόγους) και μου φάνηκε περίεργο. Σε μερικές ιστοσελίδες το πτυχίο των ΓΟ κατατάσσεται στα 100 καλύτερα από τα 800 που υπάρχουν.


Εχτές που είχα βγει με τους φίλους μου είχα προσέξει στην τύχη ένα τέτοιο γραφείο ΓΟ, δίπλα σε γραφεία δικηγόρων και γιατρών και πάλι μου έκανε εντύπωση.

Όντας φοιτητής γεωπόνος και αν τυχών συνεχίσω την γεωπονική και δεν αλλάξω προς την ιατρική (όλα πιθανά) θα πρέπει να διαλέξω κατεύθυνση. Λοιπόν η κατεύθυνση αγρ. οικονομίας μου κάνει εντύπωση λόγω μαθημάτων όπως δίκαιο, διεθνές, λογιστικά, οικονομικά και γενικά την πληθώρα μαθημάτων που έχει

Όσον αφορά το μέλλον αν διαλέξω αυτή τη κατεύθυνση σκέφτομαι για μεταπτυχιακό σε international business ή international relations αν πάω στο εξωτερικό και δουλέψω σε οργανισμούς και παράλληλα να έχω γραφείο

Τι λέτε;

Υ.Γ @Λένω no hate please :loltooth:
 

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
γεωργοοικονομικός = γεωπόνος-αγροτικής οικονομίας (και μέλος ΓεωτΕΕ)
οικονομικός = οικονομικός (και μέλος ΟΕΕ)
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
γεωργοοικονομικός = γεωπόνος-αγροτικής οικονομίας (και μέλος ΓεωτΕΕ)
οικονομικός = οικονομικός (και μέλος ΟΕΕ)
Ναι γνωρίζω τον διαχωρισμό που υπάρχει, ο ένας είναι στο ΓεωτΕΕ και ο άλλος στο ΟΕΕ πράγμα περίεργο για εμένα μιας που ο γεωργοοικονομικός έχει μαθήματα σχεδόν παρόμοια με κάθε τμήμα οικονομικής επιστήμης με μικρές διαφορές όμως αυτό είναι άλλο θέμα
 

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Ο διαχωρισμός αυτός συμπαρασύρει και τα ανάλογα επαγγελματικά δικαιώματα. Ο αγροτικής οικονομίας έχει κάνει, ακαδημαϊκώς, και μαθήματα γενικής γεωπονικής υποδομής, που οι περισσότεροι δεν επιθυμούν.

Στις οικονομικές μελέτες, ο γεωπόνος-αγροτικής οικονομίας έχει περιορισμούς μεγέθους για δικαίωμα υπογραφής (δεν ανήκει στο ΟΕΕ), δεν τα θυμάμαι απέξω.
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
Ο διαχωρισμός αυτός συμπαρασύρει και τα ανάλογα επαγγελματικά δικαιώματα. Ο αγροτικής οικονομίας έχει κάνει, ακαδημαϊκώς, και μαθήματα γενικής γεωπονικής υποδομής, που οι περισσότεροι δεν επιθυμούν.

Στις οικονομικές μελέτες, ο γεωπόνος-αγροτικής οικονομίας έχει περιορισμούς μεγέθους για δικαίωμα υπογραφής (δεν ανήκει στο ΟΕΕ), δεν τα θυμάμαι απέξω.
Ενδιαφέρον, δηλαδή σε κάθε περίπτωση ο γεωργοοικονομολόγος απλός έχει λίγα επαγγελματικά δικαιώματα όσον αφορά τον οικονομικό τομέα, ευχαριστώ για την απάντηση σου!
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Νίκο αν γράψεις agricultural economics vs economics, και agri economics/economist έχει πάρα πολλές πληροφορίες. Στα ελληνικά δύσκολα να βρεις κατατοπιστικές απαντήσεις.
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
Νίκο αν γράψεις agricultural economics vs economics, και agri economics/economist έχει πάρα πολλές πληροφορίες. Στα ελληνικά δύσκολα να βρεις κατατοπιστικές απαντήσεις.
Τα έχω ψάξει συνέχεια το αναμενόμενο μου βγάζει, ότι είναι καλύτερα κάποιος να σπουδάσει απλά οικονομικά διότι ο αγροτικός τομέας καλύπτει ένα μικρό ποσοστό της οικονομίας των αναπτυγμένων χωρών, τέλος πάντων πάλι σε αδιέξοδο βρέθηκα...
 

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Ενδιαφέρον, δηλαδή σε κάθε περίπτωση ο γεωργοοικονομολόγος απλός έχει λίγα επαγγελματικά δικαιώματα όσον αφορά τον οικονομικό τομέα, ευχαριστώ για την απάντηση σου!
Ο γεωπόνος-αγροτικής οικονομίας έχει μαζί με τα οικονομικά και την εξειδίκευση της άσκησης κοινωνικής πολιτικής των οικονομικών και της συνεταιριστικής οικονομίας σε συνδυασμό της γνώσης της τεχνικής ορολογίας του αγροτικού χώρου, για να μπορεί να αντιλαμβάνεται με οικοονομική σκοπιά τα εν λόγω δεδομένα. Ο Οικονομικός δεν το έχει ανεπτυγμένο αυτό (δεν ξέρω αν ασχολούνται με αυτά στα Οικονομικά Τμήματα και πόσο).

Σχετικά με το μέγεθος των οικονομικών μελετών που μπορεί να αναλάβει μπορεί ο εν λόγω "κόφτης" να μην έχει και σημασία (δεν τα ξέρω) μιας και δεν μιλάμε για π.χ. πολυεθνικές στο χώρο (οκ, υπάρχουν μερικές)
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
Μόλις είδα ότι και ο Ντάισεμπλουμ ο υπουργός οικονομικών της Ολλανδίας είναι γεωργοοικονομολόγος και όχι οικονομολόγος. Αυτό μου έκανε τεράστια εντύπωση διότι περίμενα ο άνθρωπος που θα διοικεί τα οικονομικά της Ευρώπης θα ήταν καθαρά οικονομολόγος
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Μόλις είδα ότι και ο Ντάισεμπλουμ ο υπουργός οικονομικών της Ολλανδίας είναι γεωργοοικονομολόγος και όχι οικονομολόγος. Αυτό μου έκανε τεράστια εντύπωση διότι περίμενα ο άνθρωπος που θα διοικεί τα οικονομικά της Ευρώπης θα ήταν καθαρά οικονομολόγος

Σπούδασε αγροτική οικονομία στο Πανεπιστήμιο του Βαγκενίνγκεν έχοντας εξειδικευτεί στα οικονομικά των επιχειρήσεων, στην αγροτική πολιτική και σε κοινωνική και οικονομική ιστορία,[2] πάνω στα οποία απέκτησε τίτλο μάστερ.[1] Ο Ντάισελμπλουμ πραγματοποίησε έρευνα στα οικονομικά των επιχειρήσεων στο Πανεπιστημιακό Κολλέγιο του Κορκ στη Δημοκρατία της Ιρλανδίας,[1] από το οποίο δεν απέκτησε κάποιο πτυχίο.[3][4]

Από Wikipedia :P

Δεν είναι κάτι αποστασιοποιημένο από την Οικονομία η Αγροτική Οικονομία ;D
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
Σπούδασε αγροτική οικονομία στο Πανεπιστήμιο του Βαγκενίνγκεν έχοντας εξειδικευτεί στα οικονομικά των επιχειρήσεων, στην αγροτική πολιτική και σε κοινωνική και οικονομική ιστορία,[2] πάνω στα οποία απέκτησε τίτλο μάστερ.[1] Ο Ντάισελμπλουμ πραγματοποίησε έρευνα στα οικονομικά των επιχειρήσεων στο Πανεπιστημιακό Κολλέγιο του Κορκ στη Δημοκρατία της Ιρλανδίας,[1] από το οποίο δεν απέκτησε κάποιο πτυχίο.[3][4]

Από Wikipedia :P

Δεν είναι κάτι αποστασιοποιημένο από την Οικονομία η Αγροτική Οικονομία ;D
Τουλάχιστον αυτό μου δίνει μια ελπίδα... πάντως σε όποιο site και αν πατήσω αυτό το πτυχίο το βγάζει στα 100 καλύτερα και συνέχεια διαβάζω για τρομερά ποσά που παίρνουν...
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Τουλάχιστον αυτό μου δίνει μια ελπίδα... πάντως σε όποιο site και αν πατήσω αυτό το πτυχίο το βγάζει στα 100 καλύτερα και συνέχεια διαβάζω για τρομερά ποσά που παίρνουν...
Τα πτυχία, τα τελευταία αρκετά χρόνια, είναι γενικά και με ένα μεταπτυχιακό σε κάποιον τομέα της αρέσκειάς σου μπορείς να κάνεις τούμπες επιτυχίας :).

Πρέπει να υπάρχει στρεβλή αντίληψη στην Ελλάδα ότι σπουδάζεις στο Γεωπονικό για να ασχοληθείς με τις καλλιέργειες μόνο. Ότι βγαίνεις πτυχιούχος αγρότης κάτι τέτοιο. Δεν ισχύουν αυτά...
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
@Λένω και οποιοσδήποτε που γνωρίζει, έψαξα και βρήκα ότι με αυτό το πτυχίο καταλαμβάνονται οι θέσεις 401-405, 448, 449 και 455 στο ΑΣΕΠ τι είναι αυτές οι θέσεις;
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
'H με το πάχος μιας μελιτζάνας...ανωμαλιάρηδες Έλληνες. :kill: :loltooth:

Πραγματικά Νίκο πρέπει να σκέφτεσαι έξω από το πλαίσιο και ότι μπαρούφα σε ταϊζουν στην Ελλάδα. Υπάρχουν οι πηγές και μπορείς να ενημερωθείς για τις τρέχουσες εξελίξεις του κλάδου. O viedo έχει δίκιο. Σημασία έχει πλέον όχι το πρώτο πτυχίο αλλά σε τι ειδίκευση θα το στρέψεις και μην πεις πάλι Ιατρική γιατί θα χεστούμε. :bye2::morning1: Έσκασες και τη Λένω, μια τόσο αξιόλογη κοπέλα που πραγματικά έχει βοηθήσει πολύ κόσμο στο φόρουμ με τον τρόπο της. Όλες οι επιστήμες έχουν θετικά και αρνητικά σημεία. Σημασία έχει να κοιτάζουμε τι μπορούμε να κάνουμε και φυσικά να εντοπίζουμε την προσωπική μας κλίση και να επενδύουμε σε αυτήν με περαιτέρω σπουδές.

Στην Ελλάδα του ψέματος βέβαια, αυτά δεν μετράνε γιατί ο καθένας πουλάει ψέμα με το κιλό και κάτι τύποι σαν εσένα Νίκο επηρεάζονται εύκολα και είναι κρίμα να αλλάζουν γνώμη ανά δευτερόλεπτο.

Η Ολλανδία γαρ ...Ιουδαϊκή έχει ιστορία στην αγροτική οικονομία (δηλαδή, λεφτά από το ψεκασμένο λαχανικό με φυτοφάρμακο). Ο Ντάϊσελμπλουμ για την ιστορία δεν χαίρει και εκτίμησης στους Ολλανδούς ούτε θεωρείται καλός επιστήμονας! Πολιτικός παπατζής ήταν που έκανε κάποιες μεταρρυθμίσεις στο Ολλανδικό εκπαιδευτικό σύστημα ως πρώην υπουργός παιδείας δίνοντας προσβάσεις σε εργολάβους να αναλάβουν σχολικές μονάδες κλπ. Αν δεν ζεις σε μια χώρα, δεν ξέρεις τι κουφά φίδια υπάρχουν. ;)

Μόνο από αυτό: Ο Ντάισελμπλουμ πραγματοποίησε έρευνα στα οικονομικά των επιχειρήσεων στο Πανεπιστημιακό Κολλέγιο του Κορκ στη Δημοκρατία της Ιρλανδίας, από το οποίο δεν απέκτησε κάποιο πτυχίο.

...για να μην βρίζουμε μόνο τους Έλληνες πολιτικούς. Το όνομά του εβραϊκό (Γέρουν, Ιερώνυμος) και η κατάληξη -μπλουμ... ένα καλό "διδακτορικό" για να μπορεί να μπει στην Ολλανδική πολιτική με όχι και τόσο καλές σπουδές ή μάλλον οι σπουδές και εκεί δεν παίζουν ρόλο.

Η Ολλανδία είναι η χώρα της βιοτεχνολογίας. Αν μπορείς, ψάξε τίποτα σχετικό με την αγρονομία και βιοτεχνολογία.
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
Δεν φταίει η Ελλάδα σε όλα, το κεφάλι μας φταίει :girl_angel:
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
΄Επεα πτερόεντα ήταν όλα όσα σου είπα!
΄Αρα δεν υπάρχει κανένας λόγος να ζητάς τη γνώμη μου!
Όχι δεν ήταν,

ζητάω την γνώμη σου διότι όλοι η κοινότητα γνωρίζει τις γνώσεις και τις εμπειρίες που έχεις σε θέματα επίλυσης προβλημάτων, ο χρόνος που αφιέρωσες δεν πήγε χαμένος και στο λέω εγώ!

Όντας και εγώ συνεχώς προβληματισμένος άνθρωπος διότι σκέφτομαι συνέχεια το μέλλον και το άγνωστο επιζητώ τις γνώμες όλων των ανθρώπων. Είπες για εμένα ότι η κατάλληλη επιλογή είναι η γεωπονία και ότι είναι καλό επάγγελμα το γνωρίζω αυτό όμως με συγχωρείς αλλά πρέπει να σου πω ότι εκ φύσεως ξεζουμίζω κάθε πληροφορία, μερικές φορές είμαι σπαστικός αλλά το κάνω για το μέλλον

Τα λόγια σου είναι σαν φως μέσα σε μια έγχρωμη θάλασσα που δεν κοπιάζει, οι λέξεις που γράφεις είναι ορθές και σωστές σαν την ισορροπία της φύσης (cringy), είμαι λίγο ρομαντικός το ξέρω όμως πρέπει με κάποιο τρόπο να σε κάνω να καταλάβεις ότι ο χρόνος σου δεν χαραμίζεται



Επίσης το ίδιο ισχύει και για σένα @nPb και @Viedo, μαζί με την @Λένω είστε η τριάδα της πληροφόρησης και της γνώσεις :crazy::xtipao:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τέλος πάντων έχεις δίκιο το έχω καταντήσει αηδία, ευχαριστώ για τις απόψεις και τα σχόλια σου, θα τα θυμάμαι το υπόσχομαι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Όχι δεν ήταν,

ζητάω την γνώμη σου διότι όλοι η κοινότητα γνωρίζει τις γνώσεις και τις εμπειρίες που έχεις σε θέματα επίλυσης προβλημάτων, ο χρόνος που αφιέρωσες δεν πήγε χαμένος και στο λέω εγώ!

Όντας και εγώ συνεχώς προβληματισμένος άνθρωπος διότι σκέφτομαι συνέχεια το μέλλον και το άγνωστο επιζητώ τις γνώμες όλων των ανθρώπων. Είπες για εμένα ότι η κατάλληλη επιλογή είναι η γεωπονία και ότι είναι καλό επάγγελμα το γνωρίζω αυτό όμως με συγχωρείς αλλά πρέπει να σου πω ότι εκ φύσεως ξεζουμίζω κάθε πληροφορία, μερικές φορές είμαι σπαστικός αλλά το κάνω για το μέλλον

Τα λόγια σου είναι σαν φως μέσα σε μια έγχρωμη θάλασσα που δεν κοπιάζει, οι λέξεις που γράφεις είναι ορθές και σωστές σαν την ισορροπία της φύσης (cringy), είμαι λίγο ρομαντικός το ξέρω όμως πρέπει με κάποιο τρόπο να σε κάνω να καταλάβεις ότι ο χρόνος σου δεν χαραμίζεται



Επίσης το ίδιο ισχύει και για σένα @nPb και @Viedo, μαζί με την @Λένω είστε η τριάδα της πληροφόρησης και της γνώσεις :crazy::xtipao:

Το πρόβλημα είναι ότι μόνιμα είσαι προβληματισμένος σε βαθμό που με τις ερήμην αποφάσεις σου, ακυρώνεις την βοήθεια που σου παρέχουμε, διάφορα μέλη του φόρουμ καλοπροαίρετα. Αυτή είναι η κλασική λογική κουτοπόνηρου Έλληνα: συλλέγω γνώμες και κάνω τα αντίθετα γιατί δεν τους πιστεύω. Κρίμα. Πολλά άλλα μέλη που έσκασαν και αποχώρησαν από το φόρουμ πριν χρόνια, ήταν λόγω τέτοιας λογικής. Έμπαιναν διάφοροι καμικάζοι άνοιγαν θέμα "Αστυνομία ή Φιλοσοφία" και μετά άφηναν το φόρουμ να σφάζεται. Έλεεος.

Η Λένω είναι ένα παράδειγμα ανιδιοτελούς ανθρώπου από τους λίγους σοβαρούς σε ένα τέτοιο φόρουμ, με απίστευτα κιλά υπομονής στις βλακείες που αναπαράγονται και φυσικά αισιόδοξης σκέψης. Νιώθω τυχερός που έχω μοιραστεί μαζί της απίστευτες συζητήσεις σε θέματα σπουδών και εργασιακής αποκατάστασης. Το θέμα δεν είναι να σου προτείνει ιδέες αλλά και εσύ να τις δέχεσαι. Αν την επόμενη μέρα πας και ρωτάς για την Ιατρική Ζιμπάμπουε, τα θέλει ο πισινός μου μετά.

Για το χρόνο που έχεις φάει για να ψάχνεις για την Ιατρική πόσο μουράτη είναι, θα μπορούσες να ενημερωθείς στην Αγρονομία και να γίνεις επιτυχημένος ειδικός επιστήμονας σε θέματα Αγρονομίας / Αγροτικής Βιοτεχνολογίας. Ξεκίνα να φτιάχνεις ένα πλάνο σπουδών. Γιατί δεν βλέπεις μπροστά από την φοιτητική σου μιζέρια; Ξεκόλλα λίγο με τα Ελληνικά βαρίδια. Κοινωνία δεν είναι μόνο η Ελλάδα. Ξέρεις πώς θα είναι η αγορά μετά από 30 χρόνια; Στην Ευρώπη πάνε με άλλες ταχύτητες και φοβάμαι ότι η Ελλάδα ήδη έχει χάσει μια δεκαετία λόγω "κρατικίστικων" πολιτικών.
 
Top