Αγγλική Vs Αμερικάνικη προφορά

Ποια προφορά προτιμάτε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 113)
  • Αγγλική

    Ψήφοι: 54 47.8%
  • Αμερικάνικη

    Ψήφοι: 44 38.9%
  • Καμία

    Ψήφοι: 6 5.3%
  • Και οι 2 το ίδιο μου φαίνονται/το ίδιο μου κάνουν :Ρ

    Ψήφοι: 6 5.3%
  • Κουμπάκιας :Ρ

    Ψήφοι: 3 2.7%

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
British English, of course! :D :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
british standard! αν και έχει πολλούς κανόνες! είναι όμως όμορφη προφορά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Χμ, και γώ προτιμώ με τρέλα την αμιγώς βρετανική προφορά. Στα δικά μου τα αυτιά τουλαχιστον φαντάζει πιο ευγενική και εκλεπτυσμένη η προφορά των Βρετανών και αυτό είναι που με σαγηνεύει.Ο τονισμός των καταλήξεων και των επιμέρους συμφώνων καθώς και αυτό το πομπώδες της γλώσσας η καλύτερα της βρ. προφοράς είναι μοναδικό(ς)! Τα αμερικάνικα αγγλικά κρύβουν μια ατημέλητη προχειρότητα και στο επίπεδο της προφοράς αλλά και στο επίπεδο της χρήσης της γλώσσας(τρώνε γράμματα, τρώνε καταλήξεις λέξεων, απλουστεύουν τα πάντα)

ΟΛΕΣ οι προφορές "τρώνε" γράμματα και καταλήξεις. Μην σου πω η Βρετανική περισσότερο. Δεν είναι θέμα απλούστευσης, αλλά γρήγορης παραγωγής λόγου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amy001

Πολύ δραστήριο μέλος

Η amy001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,585 μηνύματα.
Χμ, και γώ προτιμώ με τρέλα την αμιγώς βρετανική προφορά. Στα δικά μου τα αυτιά τουλαχιστον φαντάζει πιο ευγενική και εκλεπτυσμένη η προφορά των Βρετανών και αυτό είναι που με σαγηνεύει.Ο τονισμός των καταλήξεων και των επιμέρους συμφώνων καθώς και αυτό το πομπώδες της γλώσσας η καλύτερα της βρ. προφοράς είναι μοναδικό(ς)! Τα αμερικάνικα αγγλικά κρύβουν μια ατημέλητη προχειρότητα και στο επίπεδο της προφοράς αλλά και στο επίπεδο της χρήσης της γλώσσας(τρώνε γράμματα, τρώνε καταλήξεις λέξεων, απλουστεύουν τα πάντα)

αυτο που αναφερεις σχετικα με το οτι τρωνε γραμματα και τα σχετικα ειναι στοιχειο της γλωσσας και οχι "χαζομαρα" των αμερικανων...:P;)

παντως προτιμω την βρετανικη προφορα με διαφορα...:D:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

puppet_58

Νεοφερμένος

Ο puppet_58 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Μα δεν είπα πως είναι χαζομάρα. Φυσικά και είναι στοιχείο της γλώσσας τους απλά θεωρώ πως είναι σημαδι προχειρότητας, ευκολίας, ατημελησιάς..σε σχέση με τους Βρετανούς και την αμιγώς αγγλική γλώσσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Μιας και μιλάω και με βρετανική και με αμερικάνικη προφορά, μπορώ να πω ότι η βρετανική μου αρέσει περισσότερο, αν και ολίγον δυσκολότερη. Το θέμα είναι, ότι για τον Έλληνα, η αμερικανική προφορά είναι πιο κοντά στην ακουστική της γλώσσας μας. Έτσι, σχεδόν αυθόρμητα, χρησιμοποιούμε αυτήν έναντι της βρετανικής.

Η βρετανική προφορά χαρακτηρίζεται από την ευγένεια και την ομοιογένεια, αντίθετα με την αμερικάνικη, που όπως και να το κάνουμε, ομιλείται από διάφορα έθνη. Συνεπώς, δεν υπάρχει ομοιογένεια και δίνει μια αίσθηση γλώσσας η οποία δε φαντάζει αριστοκρατική:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amy001

Πολύ δραστήριο μέλος

Η amy001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,585 μηνύματα.
Μα δεν είπα πως είναι χαζομάρα. Φυσικά και είναι στοιχείο της γλώσσας τους απλά θεωρώ πως είναι σημαδι προχειρότητας, ευκολίας, ατημελησιάς..σε σχέση με τους Βρετανούς και την αμιγώς αγγλική γλώσσα.

και στην βρετανικη υπαρχουν ομως τα ιδια φαινομενα...για παραδειγμα το butter διαβαζεται χωρις το -t...ειναι glottis stop...;):)χωρις αυτο να σημαινει προχειροτητα βεβαια..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Μιας και μιλάω και με βρετανική και με αμερικάνικη προφορά, μπορώ να πω ότι η βρετανική μου αρέσει περισσότερο, αν και ολίγον δυσκολότερη. Το θέμα είναι, ότι για τον Έλληνα, η αμερικανική προφορά είναι πιο κοντά στην ακουστική της γλώσσας μας. Έτσι, σχεδόν αυθόρμητα, χρησιμοποιούμε αυτήν έναντι της βρετανικής.

Η βρετανική προφορά χαρακτηρίζεται από την ευγένεια και την ομοιογένεια, αντίθετα με την αμερικάνικη, που όπως και να το κάνουμε, ομιλείται από διάφορα έθνη. Συνεπώς, δεν υπάρχει ομοιογένεια και δίνει μια αίσθηση γλώσσας η οποία δε φαντάζει αριστοκρατική:P

Britsh forever! Αν και είναι πιο "βαρια" απο την αμερικάνικη, γιατί για μένα η αμερικάνικη μιλιέται και από τη γιαγιά μου!
Δεν ξέρω αλλά εγώ γουστάρω τρελά την αγγλική! Με τρελλαααααα! Φέρε μου εναν άγγλο και θα τον ακουω όλη μερα και ας λέει χαζομάρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Britsh forever! Αν και είναι πιο "βαρια" απο την αμερικάνικη, γιατί για μένα η αμερικάνικη μιλιέται και από τη γιαγιά μου!
Δεν ξέρω αλλά εγώ γουστάρω τρελά την αγγλική! Με τρελλαααααα! Φέρε μου εναν άγγλο και θα τον ακουω όλη μερα και ας λέει χαζομάρες.
:offtopic:Σε εσένα δεν έχω διαβάσει ποτέ αγγλικό κείμενο να με ακούσεις;:P

Ας μην ξεχνάμε, ότι η "μαμά" των αγγλικών όπως τα γνωρίζουμε σήμερα, σαφώς είναι η Αγγλία. Όλα τα υπόλοιπα, δεν ακούγονται τόσο καλά. Συγκρίνετε, για παράδειγμα, τα ελληνικά με τα κρητικά.

(Χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανέναν, άλλωστε η γλώσσα που χρησιμοποιούμε δεν είναι σε καμία περίπτωση "χάλια", με όποιον τρόπο και να τη χρησιμοποιούμε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
:offtopic:Σε εσένα δεν έχω διαβάσει ποτέ αγγλικό κείμενο να με ακούσεις;:P

Ας μην ξεχνάμε, ότι η "μαμά" των αγγλικών όπως τα γνωρίζουμε σήμερα, σαφώς είναι η Αγγλία. Όλα τα υπόλοιπα, δεν ακούγονται τόσο καλά. Συγκρίνετε, για παράδειγμα, τα ελληνικά με τα κρητικά.

(Χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανέναν, άλλωστε η γλώσσα που χρησιμοποιούμε δεν είναι σε καμία περίπτωση "χάλια", με όποιον τρόπο και να τη χρησιμοποιούμε)

:offtopic: μου έχεις διαβάσει

UK ρε! Τα αμέρικανικα δεν ακούγονται :pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HumaneTouch

Νεοφερμένος

Ο HumaneTouch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Aμερικάνικη ! Και ιδιαίτερα όπως την μιλούν οι αφοραμερικάνοι-ες! Έχει τόσο πολύ πλάκα !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
Americanisms: 50 of your most noted examples

or else:how to enrage the British :P

https://www.bbc.co.uk/news/magazine-14201796
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Μα δεν είπα πως είναι χαζομάρα. Φυσικά και είναι στοιχείο της γλώσσας τους απλά θεωρώ πως είναι σημαδι προχειρότητας, ευκολίας, ατημελησιάς..σε σχέση με τους Βρετανούς και την αμιγώς αγγλική γλώσσα.
Είναι σαν να λες ότι τα νέα Ελληνικά είναι πρόχειρα, έυκολα και ατημέλητα σε σύγκριση με τα Αρχαία. Υπάρχει μια καλύτερη λέξη και λέγεται εξέλιξη. H General American δεν έχει τίποτα πρόχειρο, αντίθετα "κάνει τον κόπο" και προφέρει ήχους που οι Αγγλοι "αγνοούν" σε ορισμένες λέξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

puppet_58

Νεοφερμένος

Ο puppet_58 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Φυσικά και τα νέα ελληνικά σε σχέση με τα αρχαία ελληνικά υστερούν..και αν το βαπτίζεις σε θέμα εξέλιξης όλο αυτό, τότε μιλάμε για μια εξελιση σε μια φθίνουσα κλίμακα. Το ίδιο αντιλαμβάνομαι και για την εξελιξη της αμερικανικής προφοράς και γλώσσας. Το χω συζητήσει το θέμα αυτό με αρκετούς καθηγητές μου και η γνώμη τους συγκλίνει προς αυτό. Ωστόσο, δέχομαι και τον αντίλογο και τον σέβομαι φυσικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis_96

Νεοφερμένος

Ο giannis_96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Παιδιά, ας ξεκαθαρίσουμε κάτι. There's not such thing as a british accent! Δε θα μιλήσω για την αμερικάνικη γιατί δεν τη γνωρίζω βαθύτερα. Λοιπόν, η Μεγάλη Βρετανία αποτελείται από την Αγγλία, τη Σκωτία, την Ουαλία και την βόρεια Ιρλανδία. Κάθε μια από αυτές, έχει προφορά που απέχει παρασάγγας από τις υπόλοιπες. Ακόμα και μέσα στην Αγγλία, η οποία είναι χωρισμένη σε counties (κάτι σαν τους ελληνικούς νομούς), υπάρχει πληθώρα διαφορετικών προφορών. Λοιπόν, θεωρώ, πως θα ήταν καλύτερο να αναφερόμαστε σε συγκεκριμένη (γεωγραφικά) βρετανική προφορά ή γενικότερα στη received pronunciation.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr K.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mr K. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Αγγλική!
Με τρελαίνει αυτός ο ψιλομυτισμός και αυτό το :pfff:!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
απλά η Αμερικάνικη προφορά δεν χρειάζεται τόση σκέψη και προσοχή όταν ομιλείται. παράδειγμα: η αμερικάνικη προφορά είναι rhotic (προφέρει το 'r' σε όλες τις θέσεις του) ενώ η received pronunciation (queen's english) είναι non-rhotic. δηλαδή, όταν το 'r' είναι μπροστά από σύμφωνο ή στο τέλος της λέξης και ακολουθεί λέξη που ξεκινά από σύμφωνο, δεν προφέρεται. οπότε τυπικά, αν θες να μιλήσεις σωστά την RP, πρέπει να προσέχεις που προφέρεις το 'r'. στην αμερικάνικη απλά το προφέρεις. δεν τίθεται θέμα ανωτερότητας, πάντως, όπως είπε και ένα παιδί παραπάνω, η RP μιλιέται από ελάχιστους ανθρώπους (σε σχέση με τον πληθυσμό του αγγλόφωνου κόσμου). υπάρχουν διάφορες διάλεκτοι στην Αγγλία (Η Ιρλανδία έχει πολλές διαφορές από την standard ενώ οι Σκωτσέζοι έχουν rhotic προφορά) οπότε π.χ. παίζει να ξέρετε να μιλάτε τέλεια Αγγλικά αλλά όταν πάτε Ιρλανδία, να μη καταλαβαίνετε Χριστό :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Προτιμώ Ελληνική Χαλκιδικιώτικη προφορά :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orient.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Όρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Βρετανική προφορά. (Brummie accent :yahoo:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top