Αγγλική Vs Αμερικάνικη προφορά

Ποια προφορά προτιμάτε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 113)
  • Αγγλική

    Ψήφοι: 54 47.8%
  • Αμερικάνικη

    Ψήφοι: 44 38.9%
  • Καμία

    Ψήφοι: 6 5.3%
  • Και οι 2 το ίδιο μου φαίνονται/το ίδιο μου κάνουν :Ρ

    Ψήφοι: 6 5.3%
  • Κουμπάκιας :Ρ

    Ψήφοι: 3 2.7%

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Η Αυστραλιανή είναι κάτι ανάμεσα στα Αμερικάνικα και στα Αγγλικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Εγώ προτιμώ την Αμερικάνικη προφορά!!!Μιλάς και το ευχαριστιέσαι περισσότερο,πιστεύω απ'την Αγγλική!Όμως δεν μπορώ να πω πως δεν μ'αρέσει και η αγγλική;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g@ngster95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 376 μηνύματα.
αμερικανικη για μενα....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aero

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aero :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Η Αγγλικη μ'αρεσει περισσοτερο αλλα η Αμερικανικη ειναι πιο ευκολα κατανοητη.

+φωνώ :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hale

Δραστήριο μέλος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
Εγώ προτιμώ την αμερικάνικη προφορά γιατί, όπως ειπώθηκε, είναι πιο εύκολα κατανοητή αλλά και επειδή η αγγλική προφορά δε μου αρέσει και τόσο......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Η αμερικάνικη προφορά είναι πιο "καθαρή" και πιο κατανοητή σε σχέση με την αυστραλιανή ή την αγγλική. Προσωπικά, την προτιμώ... Εξάλλου, η καθηγήτρια των αγγλικων μου ήταν "αμερικανοθρεμμένη", επομένως με αυτήν την προφορά μιλάω κι εγώ, γιατί έτσι έμαθα... Η Αυστραλιανη μου φαίνεται λίγο αστεία... "Χόλιντάι"
Και η αγγλική με εκνευρίζει λίγο... Τονίζουν υπερβολικά τις λέξεις... Και έχουν κι αυτά τα επιφωνήματα του στυλ: "Oi!"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Η αμερικάνικη προφορά είναι πιο "καθαρή" και πιο κατανοητή σε σχέση με την αυστραλιανή ή την αγγλική. Προσωπικά, την προτιμώ... Εξάλλου, η καθηγήτρια των αγγλικων μου ήταν "αμερικανοθρεμμένη", επομένως με αυτήν την προφορά μιλάω κι εγώ, γιατί έτσι έμαθα... Η Αυστραλιανη μου φαίνεται λίγο αστεία... "Χόλιντάι"
Και η αγγλική με εκνευρίζει λίγο... Τονίζουν υπερβολικά τις λέξεις... Και έχουν κι αυτά τα επιφωνήματα του στυλ: "Oi!"...[/quote]


:D:no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Η αγγλικη ειναι η αυθεντικη προφορα ενω η αμερικανικη η πιο γυφτικη η πιο βλάχικη.
Πιστευω πως το καλυτερο θα ήτανε να καθιερωθει μια συγκεκριμένη προφορά να ομιλείται σε καθε εξεταση πιστοποιησης αγγλικων.
Βεβαια η αγγλικη προφορα προσδιδει κύρος.
Δειτε πως μιλαει ο Gordon Brown και πως ο Obama.
Η διαφορα ειναι τεραστια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δεν νομιζω οτι εισαι υποχρεωμενος να μιλας με αγγλικη/αμερικανικη προφορα στις εξετασεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Δεν λεω για τους υποψηφιους ρε συ.
Για τα Listening εννοω και ιδιαιτερως αυτα του Cambridge που μπορείς να βρεις οτι προφορά θέλεις.
Να καθιερωθει μια συγκεκριμενη προφορα σε αυτα τα Listening.
Οχι σαν φετος στο edexcel που μιλουσε ενας σαν μαστουρωμένος...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δεν λεω για τους υποψηφιους ρε συ.
Για τα Listening εννοω και ιδιαιτερως αυτα του Cambridge που μπορείς να βρεις οτι προφορά θέλεις.
Να καθιερωθει μια συγκεκριμενη προφορα σε αυτα τα Listening.
Οχι σαν φετος στο edexcel που μιλουσε ενας σαν μαστουρωμένος...:P

Α λεω κι εγω... ε βασικα δε νομιζω οτι ειναι κ τοσο σωστο αυτο, ετσι κι αλλιως πρακτικα ειναι καπως δυσκολο να γινει, σιγα μη καθονται να αλλαζουν τις προφορες τους, εξαλλου με αρκετη εξασκηση δεν παιζει προβλημα. Αρκει να μιλανε καπως καθαρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Eγω δεν εχω προβλημα.
Και μπορω να ακουσω αμρικανικη/αγγλικη προφορα και μπορω να μιλησω.
Απλα καποια παιδια δυσκολευονται ιδιαιτερα.
Ειδικα στο Cambridge που στο δευτερο παρτ του Listening που ειναι συμπληρωση κενων χρησιμοποιούν μια ιρλανδεζικη προφορα συνηθως και ο εκφωνητης γκαζώνει μιλωντας ακατανοητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Η αγγλικη ειναι η αυθεντικη προφορα ενω η αμερικανικη η πιο γυφτικη η πιο βλάχικη.
Πιστευω πως το καλυτερο θα ήτανε να καθιερωθει μια συγκεκριμένη προφορά να ομιλείται σε καθε εξεταση πιστοποιησης αγγλικων.
Βεβαια η αγγλικη προφορα προσδιδει κύρος.
Δειτε πως μιλαει ο Gordon Brown και πως ο Obama.
Η διαφορα ειναι τεραστια.

Ο G. Brown είναι Σκωτσέζος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Scotland=UK=Αγγλία με λίγα λόγια...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna_md

Δραστήριο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 414 μηνύματα.
Scotland=UK=Αγγλία με λίγα λόγια...:P

Ναι, αλλα οι Σκωτσεζοι δεν εχουν την ιδια προφορα με τους Αγγλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

makisr91

Νεοφερμένος

Ο makisr91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου η αγγλική είναι λίγο κρυόκωλη γλώσσα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Στο UK διαφορετικη προφορα εχουνε οι Σκωτζεζοι,αλλη οι Βρετανοι και αλλη οι Ιρλανδεζοι.
Αλλα ολες εχουν κοινα σημεια.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Αμερικάνικη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Στο UK διαφορετικη προφορα εχουνε οι Σκωτζεζοι,αλλη οι Βρετανοι και αλλη οι Ιρλανδεζοι.
Αλλα ολες εχουν κοινα σημεια.:)

και άλλη οι Ουαλλοί. Αχ αυτοί οι Άγγλοι. Ουπς! Βρετανοί ήθελα να πω, μη φάω βόλι από κανά Σκωτσέζο:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Kαλα η πιο δυσνοητη ever στο UK ειναι αυτη των Ιρλανδών.
Ολες οι αλλες επιμερους προφορες ειναι κατανοητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top