Αγγλική Φιλολογία

laurentides

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Κατ'εμέ αυτοί που χ*ζονται στο τάλιρο είναι οι καθηγητές σπάνιων γλωσσών όλοι οι υπόλοιποι αν δεν είναι δικτυωμένοι ή κάτι το διαφορετικό δεν έχουν προκοπή τουλάχιστον στην Αθήνα. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Severous

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Παιδιά ξέρει κανείς αν στο ΑΠΘ είναι υποχρεωτικό μάθημα τα γερμανικά;
Γιατί η μαμά μιας κοπέλας που σπουδάζει εκεί έτσι μου είπε, αλλά στο site της σχολής έλεγε ότι είναι επιλογής (βέβαια είχαν να το ανανεώσουν από το 2011-12).

Στα 2 πρώτα έτη είναι υποχρεωτικό να πάρεις ή γερμανικά ή ιταλικά. Τα ιταλικά απ'όσο ξέρω ξεκινούν απ' το μηδέν ενώ τα γερμανικά θέλουν μια γνώση από πριν (ένα Α1 ας πούμε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosemary*

Νεοφερμένος

Η rosemary* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Πέρασε κανείς/καμία φέτος στο ΑΠΘ; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Severous

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Τελικά φέτος άλλαξαν το πρόγραμμα και καταργήθηκαν οι ξένες γλώσσες.
Συγχαρητήρια σε όσους πέρασαν! Αν χρειαστεί κάποιος κάτι ας ρωτήσει εδω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rankir146

Νεοφερμένος

Η Ράνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Πέρασα Αγγλική Φιλολογία στην Αθήνα!! Ξέρει κάποιος να μου πει για την σχολή, αν είναι εύκολα ή δύσκολα τα μαθήματα του πρώτου εξαμήνου, κάποιο tip ίσως σχετικά με καλούς ή κακούς καθηγητές και γενικότερα την εικόνα του τμήματος; Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DizzyButterfly

Νεοφερμένος

Η DizzyButterfly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
κι εγω περασα στο ΑΠΘ!!
συγχαρητηρια σε ολους...

βρηκα ενα γκρουπακι στο φβ για το ετος μας και εστειλα αιτημα για να μπω..
οποιος αλλος ενδιαφερεται ας μπει εδω:

https://www.facebook.com/groups/287029871503926/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,790 μηνύματα.
https://www.facebook.com/groups/1458702181060078/

Εδω ειναι η αντιστοιχη σελιδα για το ταγφ στην Αθηνα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Areti91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Areti91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Συγχαρητήρια και στις δυο σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Severous

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Για το τμήμα του ΑΠΘ υπάρχουν αρκετές σελίδες στο facebook αλλά αυτή είναι η πιο δραστήρια: https://www.facebook.com/groups/35598156011/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαθητρια Λυκειο

Νεοφερμένος

Η Μαθητρια Λυκειο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας! Ειμαι μαθητρια Δευτερας Λυκειου και ηδη απο τωρα εχω αποφασισει τι θελω να περασω. Αγγλικη φιλολογια :clapup:
Αλλα εχω καποιες εντονες ανασφαλειες σχετικα με αυτο!
1ον: Δεν φοβαμαι τον βαθμο που θα γραψω στα αγγλικα οσο για τα μορια που θα βγαλω στα αλλα βασικα μαθηματα! Αν βγαλω 14000 μορια? Εστω 15000..ακομα και 20 να γραψω Αγγλικα..αγγλικη φιλολογια δεν περναωω! Μπορω να ομολογησω αυτο με τρομοκρατει περισσοτερο απο ολα..(ξεροντας οτι τα αγγλικα εχουν συντελεστη 2 κλπ κλπ)
2ον: εστω μαζι με πανελληνιες+αγγλικα βγαλεις 19000..περνας αγγλικη φιλολογια?

Παντως φοβαμαι οτι δεν θα περασω αγγλικη φιλολογια λογω του γεγονοτος οτι δεν θα γραψω καλα στις παννεληνιες στα αλλα μαθηματα.. :(

Καμοια απαντηση-συμβουλη περι του θεματος??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

laurentides

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Γεια σας! Ειμαι μαθητρια Δευτερας Λυκειου και ηδη απο τωρα εχω αποφασισει τι θελω να περασω. Αγγλικη φιλολογια :clapup:
Αλλα εχω καποιες εντονες ανασφαλειες σχετικα με αυτο!
1ον: Δεν φοβαμαι τον βαθμο που θα γραψω στα αγγλικα οσο για τα μορια που θα βγαλω στα αλλα βασικα μαθηματα! Αν βγαλω 14000 μορια? Εστω 15000..ακομα και 20 να γραψω Αγγλικα..αγγλικη φιλολογια δεν περναωω! Μπορω να ομολογησω αυτο με τρομοκρατει περισσοτερο απο ολα..(ξεροντας οτι τα αγγλικα εχουν συντελεστη 2 κλπ κλπ)
2ον: εστω μαζι με πανελληνιες+αγγλικα βγαλεις 19000..περνας αγγλικη φιλολογια?

Παντως φοβαμαι οτι δεν θα περασω αγγλικη φιλολογια λογω του γεγονοτος οτι δεν θα γραψω καλα στις παννεληνιες στα αλλα μαθηματα.. :(

Καμοια απαντηση-συμβουλη περι του θεματος??

Η αλήθεια είναι ότι η αγγλική φιλολογία έχει πάντα τεράστια ζήτηση που σημαίνει ότι ο ενδιαφερόμενος πρέπει να καταβάλλει περισσότερες προσπάθειες. Τώρα εσύ αν βγάλεις για παράδειγμα 16.000 και γράψεις και 20 στο ειδικό μάθημα των αγγλικών τότε τα μόρια σου θα ανέβουν στα 20.000 που σημαίνει ότι είτε περνάς οριακά Αθήνα είτε με άνεση Θεσ/νικη. Το θέμα είναι ότι μπορεί και να μην γράψεις 20 στο ειδικό μάθημα γιατί για να γίνει αυτό πρέπει να μην έχεις ούτε ένα λάθος. Και αν και τα θέματα τους είναι σχετικά βατά αρκετοί μαθητές την πατάνε και τσουπ πέφτουν μετά τα μόρια. Αλλά βρε αν είσαι θεωρητική τι αγχώνεσαι με σωστή και μεθοδική οργάνωση μπορείς να γράψεις πάρα πολύ καλά. Και αν και δεν συνιστώ τις ξένες φιλολογίες στους νέους πλέον αν το έχεις μεράκι και πάθος τότε η επιτυχία σου είναι μονόδρομος ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Severous

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Μάλλον ανάποδα τα είπες. Η αγγλική της Θεσσαλονίκης θέλει συνήθως περισσότερα μόρια απότι αυτή της Αθήνας.
Για ποια από τις δυο ενδιαφέρεσαι;
Για το διάβασμα συμφωνώ με laurentides.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,790 μηνύματα.
Γεια σας! Ειμαι μαθητρια Δευτερας Λυκειου και ηδη απο τωρα εχω αποφασισει τι θελω να περασω. Αγγλικη φιλολογια :clapup:
Αλλα εχω καποιες εντονες ανασφαλειες σχετικα με αυτο!
1ον: Δεν φοβαμαι τον βαθμο που θα γραψω στα αγγλικα οσο για τα μορια που θα βγαλω στα αλλα βασικα μαθηματα! Αν βγαλω 14000 μορια? Εστω 15000..ακομα και 20 να γραψω Αγγλικα..αγγλικη φιλολογια δεν περναωω! Μπορω να ομολογησω αυτο με τρομοκρατει περισσοτερο απο ολα..(ξεροντας οτι τα αγγλικα εχουν συντελεστη 2 κλπ κλπ)
2ον: εστω μαζι με πανελληνιες+αγγλικα βγαλεις 19000..περνας αγγλικη φιλολογια?

Παντως φοβαμαι οτι δεν θα περασω αγγλικη φιλολογια λογω του γεγονοτος οτι δεν θα γραψω καλα στις παννεληνιες στα αλλα μαθηματα.. :(

Καμοια απαντηση-συμβουλη περι του θεματος??

Είσαι ακόμη δευτέρα λυκείου, έχεις πολύ χρόνο να αναπληρώσεις κενά και να στρωθείς στο διάβασμα για να πετύχεις το στόχο σου. Θέληση, επιμονή και κυρίως υπομονή. Έτσι λέγαμε όλοι για τις πανελλήνιες και μια χαρά τα πήγαμε. Αρκεί να το πάρεις απόφαση και θα τα καταφέρεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Merendaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Merendaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Έδωσα φέτος πανελλήνιες και μάλλον πιάνω παιδαγωγικά....πρώτη μου επιλογή ήταν η αγγλική φιλολογία και για αυτό το λόγο σκέφτομαι να ξαναδώσω.......είναι δύσκολο τμήμα....έχω πάρει μόνο Lower και θα κάνω φέτος καλή προετοιμασία στα αγγλικά......θα δυσκολευτώ πολύ στη σχολή επειδή έχω μόνο Lower? Είμαι διατεθειμένη να διαβάζω πολύ και να μην γίνω σαν του φοιτητές που πατάνε όποτε θέλουν στη σχολή.......Αν περάσω πιστεύετε ότι θα τα καταφέρω να τα βγάλω πέρα?? Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,790 μηνύματα.
Ως πρωτοετής, έχω να σου πω πως το επίπεδο αρκετών συμφοιτητών μου ήταν lower. Στο πρώτο εξάμηνο μας έκαναν ένα διαγνωστικό τεστ και, ενώ πολλοί είχαν proficiency, βγήκαν επιπέδου lower. Να ξέρεις πως τα μαθήματα είναι μεν στ' αγγλικά, ωστόσο ο καθένας μπορεί να τα καταλάβει, οι καθηγητές μιλούν απλά χωρίς εξεζητημένο λεξιλόγιο. Αυτά που κάνουμε δεν επικεντρώνονται τόσο σε γραμματική/ συντακτικό. Αν θες να βελτιωθείς σε αυτά, θα πρέπει να δουλέψεις μόνη σου. Τα μαθήματα στρέφονται γύρω από τη μετάφραση, τη γλωσσολογία και τη λογοτεχνία, πράγματα στα οποία δεν χρειάζεται προφανώς να έχεις ιδιαίτερες βάσεις, τις χτίζεις εκεί. Προς το παρόν δεν έχω δυσκολευτεί τόσο. Πιστεύω πως αν κάνεις ένα χαλαρό διάβασμα μέσα στο εξάμηνο, κάνεις και 1-2 επαναλήψεις, και δεν περιμένεις να διαβάσεις 1 μέρα πριν την εξεταστική, δεν έχεις πρόβλημα. Και φυσικά δε χρειάζεται να παπαγαλίζεις. Ειδικά σε μαθήματα μετάφρασης και γλωσσολογίας, το διαγώνισμα είναι ως επί το πλείστον ασκήσεις. Προσωπικά, χαίρομαι που πέρασα στο συγκεκριμένο τμήμα, το ήθελα από α' λυκείου και δεν το μετανοιώνω! Ενδιαφέροντα μαθήματα και (μέχρι στιγμής) καλοί καθηγητές. Αν το θες πολύ, πάλεψέ το :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Merendaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Merendaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ.....θα ξαναδώσω του χρόνου για να μπω σε αυτό το τμήμα....και εγώ από την Γ ' γυμνασίου το θέλω.....μου αρέσει πολύ το μετά....αυτά δηλαδή που διδάσκονται σχολείο και στο φροντιστήριο αντίστοιχα....με αυτά θέλω να ασχοληθώ και είμαι καλή.....απλά φοβάμαι μήπως χαθώ εκεί μέσα αφού θα είναι όλα στα αγγλικά...και κάτι άλλο....η λογοτεχνία και τα μαθήματα δεν είναι τόσο δύσκολα εε? και αν δεν τα πας καλά στο τεστ...τι γίνεται?......ευχαριστώ και πάλι...ελπίζω του χρόνου να είμαι και εγώ εκεί.....για ότι απορία έχω να βασίζομαι πάνω σου? :D :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,790 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ.....θα ξαναδώσω του χρόνου για να μπω σε αυτό το τμήμα....και εγώ από την Γ ' γυμνασίου το θέλω.....μου αρέσει πολύ το μετά....αυτά δηλαδή που διδάσκονται σχολείο και στο φροντιστήριο αντίστοιχα....με αυτά θέλω να ασχοληθώ και είμαι καλή.....απλά φοβάμαι μήπως χαθώ εκεί μέσα αφού θα είναι όλα στα αγγλικά...και κάτι άλλο....η λογοτεχνία και τα μαθήματα δεν είναι τόσο δύσκολα εε? και αν δεν τα πας καλά στο τεστ...τι γίνεται?......ευχαριστώ και πάλι...ελπίζω του χρόνου να είμαι και εγώ εκεί.....για ότι απορία έχω να βασίζομαι πάνω σου? :D :whistle:

Το διαγνωστικό τεστ δεν επηρεάζει τη βαθμολογία σου. Γίνεται στα μέσα του α' εξαμήνου απλά για να έχεις μια ιδέα στο που βρίσκεσαι... Όσο για τη λογοτεχνία, πρέπει οπωσδήποτε να διαβάζεις τα κείμενα που σου λέει ο καθηγητής, να κρατάς σημειώσεις και να ψάχνεις κι εσύ μόνη σου παραπάνω υλικό σε ίντερνετ/βιβλιοθήκη. Φυσικά αυτά δεν τα μαθαίνεις απέξω, στις εξετάσεις γράφεις δικά σου πράγματα, πρέπει να είσαι δημιουργική (εκτός βέβαια από κάποια στάνταρ ζητούμενα όπως τεχνικές, point of view κλπ που απλά τα διαβάζεις). Have faith, μπορεί να μπεις και φέτος! Εννοείται πως ό,τι χρειαστείς, μου στέλνεις :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Merendaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Merendaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Χίλια ευχαριστώ!....δηλαδή στην εξεταστική γράφω στα αγγλικά τις απαντήσεις μου? Αντί όμως Σολωμό....Σέξπιρ....ωραίο μου ακούγεται....εσύ πόσο έγραψες πανελλήνιες? Αν θες μου λες φυσικά! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,790 μηνύματα.
Χίλια ευχαριστώ!....δηλαδή στην εξεταστική γράφω στα αγγλικά τις απαντήσεις μου? Αντί όμως Σολωμό....Σέξπιρ....ωραίο μου ακούγεται....εσύ πόσο έγραψες πανελλήνιες? Αν θες μου λες φυσικά! :clapup:

Τα 4 πρώτα εξάμηνα έχουμε 3 μαθήματα στ' αγγλικά και 2 στα ελληνικά. Σέξπιρ κάνουμε από 5ο εξάμηνο κι έπειτα, είναι μάλιστα μάθημα από μόνο του αλλά ανήκει στην κατεύθυνση λογοτεχνίας και το επιλέγεις αν θες, δεν είναι υποχρεωτικό.

έγραψα 17.717 και με τα αγγλικά 21.197 μόρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαθητρια Λυκειο

Νεοφερμένος

Η Μαθητρια Λυκειο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Αυτα ειναι δυσκολα..(σεξπηρ κ.α.)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top