Αγγλική Φιλολογία

taratata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ηρώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
θέλω κι εγώ να ρωτήσω κάτι:)
πόσο πρέπει να γράψεις στις πανελλήνιες εκτός από το ειδικό μάθημα(πόσο περίπου πρέπει να βγάλεις γενικό);
και πόσο στα πόσα στο ειδικό μάθημα...
Αυτά...:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lightmoon

Νεοφερμένος

Η Lightmoon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Και εγώ θα ήθελα να σας ρωτήσω αν τα μαθήματα της αγγλικής γίνονται ΜΟΝΟ στα αγγλικά..

Και πιο συγκεκριμένα στην αγγλική φιλολογία Θεσ/νίκης...
Εγώ που δεν είμαι επιπέδου proficiency άλλα lower θα μπορέσω να ανταπεξέλθω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marion1

Νεοφερμένος

Η marion1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Και εγώ θα ήθελα να σας ρωτήσω αν τα μαθήματα της αγγλικής γίνονται ΜΟΝΟ στα αγγλικά..

Και πιο συγκεκριμένα στην αγγλική φιλολογία Θεσ/νίκης...
Εγώ που δεν είμαι επιπέδου proficiency άλλα lower θα μπορέσω να ανταπεξέλθω?

Στη Θεσσαλόνίκη ειναι ολα στα αγγλικά. Δε θα εχεις πρόβλημα, τα εχουν καταφερει και χωρις Lower! Σε καποια μαθηματα, πχ Γλωσσολογικά, υπάρχει ορολογία αλλά και Proficiency να ειχες πάλι δε θα τα ήξερες. Εδώ υπάρχουν άτομα που τελειώνουν τη σχολή κι εχουν μείνει στο επίπεδο lower, δεν το χρειαζεσαι το υψηλο επίπεδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Και εγώ θα ήθελα να σας ρωτήσω αν τα μαθήματα της αγγλικής γίνονται ΜΟΝΟ στα αγγλικά..

Και πιο συγκεκριμένα στην αγγλική φιλολογία Θεσ/νίκης...
Εγώ που δεν είμαι επιπέδου proficiency άλλα lower θα μπορέσω να ανταπεξέλθω?
Στην Αθήνα πάντως έχουμε και κάποια ελληνικά μαθήματα,αλλά τα περισσότερα είναι αγγλικά ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zwrzi Papami

Νεοφερμένος

Η Zwrzi Papami αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Στη Θεσσαλόνίκη ειναι ολα στα αγγλικά. Δε θα εχεις πρόβλημα, τα εχουν καταφερει και χωρις Lower! Σε καποια μαθηματα, πχ Γλωσσολογικά, υπάρχει ορολογία αλλά και Proficiency να ειχες πάλι δε θα τα ήξερες. Εδώ υπάρχουν άτομα που τελειώνουν τη σχολή κι εχουν μείνει στο επίπεδο lower, δεν το χρειαζεσαι το υψηλο επίπεδο.


Αυτό που υποστηρίζω εγώ πάντως είναι πως φυσικά και πρέπει να έχεις υψηλό επίπεδο Αγγλικών. Βγαίνοντας από τη σχολή θα πας να διδάξεις αυτή τη γλώσσα σε μικρούς ή μεγάλους μαθητές. Αυτά που θα διδάσκεις πρέπει να έχουν βάση, πρέπει να ξέρεις πολύ καλά τα πάντα γύρω από αυτό - τη γλώσσα, τον πολιτισμό κλπ,κλπ. Έτσι θα είσαι μια αξιόπιστη καθηγήτρια και θα πετύχεις και στο επάγγελμα που θέλεις να ακολουθήσεις.

Άποψή μου είναι πως τα άτομα με χαμηλό επίπεδο γνώσεων δε μπορούν να ανταπεξέλθουν σε πραγματικές εμπειρίες διδασκαλίας. Άλλωστε μην ξεχνάς πως για να βρεις δουλειά σε φροντιστήριο, οι περισσότεροι πλέον ιδιοκτήτες σε παίρνουν συνέντευξη στα Αγγλικά....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marion1

Νεοφερμένος

Η marion1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Αυτό που υποστηρίζω εγώ πάντως είναι πως φυσικά και πρέπει να έχεις υψηλό επίπεδο Αγγλικών. Βγαίνοντας από τη σχολή θα πας να διδάξεις αυτή τη γλώσσα σε μικρούς ή μεγάλους μαθητές. Αυτά που θα διδάσκεις πρέπει να έχουν βάση, πρέπει να ξέρεις πολύ καλά τα πάντα γύρω από αυτό - τη γλώσσα, τον πολιτισμό κλπ,κλπ. Έτσι θα είσαι μια αξιόπιστη καθηγήτρια και θα πετύχεις και στο επάγγελμα που θέλεις να ακολουθήσεις.

Άποψή μου είναι πως τα άτομα με χαμηλό επίπεδο γνώσεων δε μπορούν να ανταπεξέλθουν σε πραγματικές εμπειρίες διδασκαλίας. Άλλωστε μην ξεχνάς πως για να βρεις δουλειά σε φροντιστήριο, οι περισσότεροι πλέον ιδιοκτήτες σε παίρνουν συνέντευξη στα Αγγλικά....

Καλά τα λες αλλά δεν είναι πάντα έτσι. Γνωρίζω πρώην συμφοιτήτριές μου που δε γνώριζαν ικανοποιητικά αγγλικά όταν μπήκαν, ούτε τα έμαθαν στην πορεία, και παρ όλα αυτά εργάζονται κανονικά σε φροντιστήρια. Ειδικα για μαθηματα σε προχωρημένες τάξεις, μου έχουν πει ότι προετοιμάζονται και διαβάζουν περισσότερο κι από τους μαθητές. Είναι ενδιαφέρουσα σχολή με πολλά ενδιαφέροντα μαθηματα αλλά δε σε προετοιμάζει επαρκώς για να διδάξεις τη γλώσσα. Πρέπει κυρίως να το προσπαθήσεις μόνος-η, γιατί θεωρείται δεδομένο ότι ξέρεις άπταιστα αγγλικά, κάτι που προφανως σεν ισχύει, κι αυτό που απομένει είναι να μελετήσεις θεωρητικά πώς μαθαίνεται μια γλώσσα και πώς να αναλύεις τα έργα του Σαίξπηρ πχ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efim18

Νεοφερμένος

Η efim18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
πιστευετε οτι εχεις καλες προοπτικες?
ειναι αυτο που μου αρεσει αλλα οι γονεις μου μου τα πρηζουν με τη νομικη...θελω να διοριστω στο δημοσιο, το ξερω οτι ειναι δυσκολο για καθηγητη αγγλικης αλλα θελω να διαβασω οσο και αν χρειαστει γιατι μου αρεσει το αντικειμενο παρα πολυ...υπαρχει εδω κανενας αποφοιτος της αγγλικης?
τι λετε για τη σχολη αυτη? εχει καλες προοπτικες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stella

Δραστήριο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 479 μηνύματα.
πιστευετε οτι εχεις καλες προοπτικες?
ειναι αυτο που μου αρεσει αλλα οι γονεις μου μου τα πρηζουν με τη νομικη...θελω να διοριστω στο δημοσιο, το ξερω οτι ειναι δυσκολο για καθηγητη αγγλικης αλλα θελω να διαβασω οσο και αν χρειαστει γιατι μου αρεσει το αντικειμενο παρα πολυ...υπαρχει εδω κανενας αποφοιτος της αγγλικης?
τι λετε για τη σχολη αυτη? εχει καλες προοπτικες?


Α ρε efim18!Σ ολα τα topic σου μιλάω αλλα τι να κάνω!Εμένα η ξαδέρφη μου είχε βγάλει πριν 3 χρόνια 19350 μορια και έβαλε αγγλική πρώτη!Φυσικά πέρασε με υποτροφία και επειδη της αρέσαν τα μαθήματα και διάβαζε πολύ, τελείωσε τα 2 πρώτα εξάμηνα με 9 και πήρε επιταγή 1500 ευρώ!!!Εχει ωραία μαθηματα σχετικα με αγγλική λογοτεχνία σε κάθε περίοδο, οπως πχ στην περίοδο του ρομαντισμου, εχει κατι για Shaekspear και ένα τμήμα μετάφρασης!Α!και όλα τα μαθήματα γίνονται στα αγγλικά!Αυτα ξέρω...Τώρα που θε τελειώσει η ξα μου, θα διαβάσει για τον ΑΣΕΠ γιατί διορίζεται ενας στους 17, αριθμος που ενδεχεται να αυξηθει καθως μπηκαν τα αγγλικα απο Α δημοτικου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efim18

Νεοφερμένος

Η efim18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Α ρε efim18!Σ ολα τα topic σου μιλάω αλλα τι να κάνω!Εμένα η ξαδέρφη μου είχε βγάλει πριν 3 χρόνια 19350 μορια και έβαλε αγγλική πρώτη!Φυσικά πέρασε με υποτροφία και επειδη της αρέσαν τα μαθήματα και διάβαζε πολύ, τελείωσε τα 2 πρώτα εξάμηνα με 9 και πήρε επιταγή 1500 ευρώ!!!Εχει ωραία μαθηματα σχετικα με αγγλική λογοτεχνία σε κάθε περίοδο, οπως πχ στην περίοδο του ρομαντισμου, εχει κατι για Shaekspear και ένα τμήμα μετάφρασης!Α!και όλα τα μαθήματα γίνονται στα αγγλικά!Αυτα ξέρω...Τώρα που θε τελειώσει η ξα μου, θα διαβάσει για τον ΑΣΕΠ γιατί διορίζεται ενας στους 17, αριθμος που ενδεχεται να αυξηθει καθως μπηκαν τα αγγλικα απο Α δημοτικου!
ναι ξερω ασε...1 στους 19 συγκεκριμενα!
καλη επιτυχια στην ξαδερφη σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Αν θέλεις κάτι ρώτα με,είμαι φοιτήτρια αγγλικής...:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efim18

Νεοφερμένος

Η efim18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Αν θέλεις κάτι ρώτα με,είμαι φοιτήτρια αγγλικής...:thanks:
γεια σου ιωαννα μαλλον θα ερθω του χρονου αγγλικη με το 10%!
να σου πω η σχολη ειναι απαιτητικη? τι επιπεδο απαιτειται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Με το lower συνήθως αντιμετωπίζουν δυσκολίες,με το advanced νταξει την παλεύουνε,και με το prof δεν νομίζω να έχεις κάποιο πρόβλημα...Δεν νομίζω ότι ειναι δυσκολη σχολή,εγώ δεν ανοίγω βιβλίο και άνετα περναω τα μαθήματα,αρκεί να ξέρεις καλά αγγλικά.Έχει γενικώς αρκετά ενδιαφέροντα μαθήματα και είναι βατή σαν σχολή,ειδικά στα 2 πρώτα έτη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efim18

Νεοφερμένος

Η efim18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Με το lower συνήθως αντιμετωπίζουν δυσκολίες,με το advanced νταξει την παλεύουνε,και με το prof δεν νομίζω να έχεις κάποιο πρόβλημα...Δεν νομίζω ότι ειναι δυσκολη σχολή,εγώ δεν ανοίγω βιβλίο και άνετα περναω τα μαθήματα,αρκεί να ξέρεις καλά αγγλικά.Έχει γενικώς αρκετά ενδιαφέροντα μαθήματα και είναι βατή σαν σχολή,ειδικά στα 2 πρώτα έτη...
thanks ιωαννα! και να σου πω πού γινονται τα μαθηματα? ζωγραφου ή ιπποκρατους? ψαχνουμε και δεν το βρισκουμε με μια φιλη μου!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Ζωγράφου,στη φιλοσοφική σχολή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina9138376

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Γειά σας παιδιά...!! Είμαι καινούργια εδώ:)
Σήμερα που βγήκαν οι βάσεις έμαθα ότι πέρασα στην Αγγλική Φιλολογία Αθήνας.Χάρηκα πάρα πολύ γιατί ήταν η σχολή που έγινε η αφορμή να επιλέξω την θεωρητική κατεύθυνση..Διάβασα όμως εδώ,σε άλλα θέματα που αφορούν την Αγγλική Φιλολογία, πως το τμήμα της Θεσσαλονίκης είναι καλύτερο και της Αθήνας όχι τόσο και έχω απογοητευτεί κάπως:(..
Μου αρέσει πάρα πολύ η λογοτεχνία και πιστεύω πως πηγαίνοντας στην σχολή θα ασχολούμαι με τα μαθήματα αρκετά και δεν θα είμαι αδιάφορη..Είναι όμως τόσο χάλια το τμήμα εδώ στην Φιλοσοφική??:(:(

Θα ήθελα την γνώμη σας..:)
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Kαταρχάς συγχαρητήρια για την εισαγωγή σου στη σχολή μας!! Και εγώ Αθήνας είμαι και δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να ανησυχείς γιατί πρώτα απ'όλα είναι το ίδιο πτυχίο! Είναι γεγονός ότι το τμήμα της Θεσσαλονίκης είναι καλύτερο καθώς στο τρίτο έτος που διαλέγουμε κατεύθυνση έχει περισσότερες επιλογές απ'ότι εμείς που έχουμε μόνο 2 (γλώσσα-γλωσσολογία και λογοτεχνια-πολιτισμός). Επίσης,απ'ότι θα δεις στην Αθήνα θα κάνετε και ελληνικά μαθήματα με καθηγητές του ιστορικού,του φιλολογικού ή του ΦΠΨ...Στη Θεσσ αντιθέτως δεν κάνουν ελληνικά και κάνουν δεύτερη γλώσσα απ'ότι έχω πληροφορηθεί... 'Οτι άλλο θελήσεις μη διστάσεις να μου στείλεις πμ γιατί πιθανό να μπορώ να σε βοηθήσω... Πάντως δεν νομίζω ότι πρέπει να ανησυχείς που είσαι στην Αθήνα και όχι στη Θεσσ γιατί είναι η ίδια σχολή after all!! Kαλή αρχή!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina9138376

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Kαταρχάς συγχαρητήρια για την εισαγωγή σου στη σχολή μας!! Και εγώ Αθήνας είμαι και δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να ανησυχείς γιατί πρώτα απ'όλα είναι το ίδιο πτυχίο! Είναι γεγονός ότι το τμήμα της Θεσσαλονίκης είναι καλύτερο καθώς στο τρίτο έτος που διαλέγουμε κατεύθυνση έχει περισσότερες επιλογές απ'ότι εμείς που έχουμε μόνο 2 (γλώσσα-γλωσσολογία και λογοτεχνια-πολιτισμός). Επίσης,απ'ότι θα δεις στην Αθήνα θα κάνετε και ελληνικά μαθήματα με καθηγητές του ιστορικού,του φιλολογικού ή του ΦΠΨ...Στη Θεσσ αντιθέτως δεν κάνουν ελληνικά και κάνουν δεύτερη γλώσσα απ'ότι έχω πληροφορηθεί... 'Οτι άλλο θελήσεις μη διστάσεις να μου στείλεις πμ γιατί πιθανό να μπορώ να σε βοηθήσω... Πάντως δεν νομίζω ότι πρέπει να ανησυχείς που είσαι στην Αθήνα και όχι στη Θεσσ γιατί είναι η ίδια σχολή after all!! Kαλή αρχή!!
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ...!!!!!:no1::no1::no1::):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Tίποτα!! 'Ο,τι άλλο χρειαστείς θα χαρώ να σε βοηθήσω!! Από Αθήνα είσαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina9138376

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Tίποτα!! 'Ο,τι άλλο χρειαστείς θα χαρώ να σε βοηθήσω!! Από Αθήνα είσαι?
Nαι:)!!Από Αθήνα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Killer Queen

Νεοφερμένος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
γεια σας!!κι εγώ καινούρια είμαι εδώ και έχω περάσει Αγγλική Φιλολογία Αθήνας!!Είμαι πολύ ενθουσιασμένη!! όμως η αλήθεια είναι πως έχω ένα μεγάλο άγχος γιατί δεν έχω ιδέα πώς είναι το κτήριο, τα μαθήματα, οι καθηγητές, οι εξετάσεις...Ουφ! Μπορεί κάποιος να μου δώσει μερικές πληροφορίες?? ευχαριστώ!!:):)

ναι κι εγώ έτσι έχω ακούσει... είμαι κ εγώ πρωτοετής στην Αγγλική φιλολογία και ανυπομονώ να αρχίσουν τα μαθήματα!! αλήθεια μέσα η τάξη πώς είναι;; γιατί έχω ακούσει ότι στο ΦΠΨ στάζει η οροφή!!:lol:

παιδιά κι εγώ πέρασα Αγγλική Φιλολογία αθηνών και έχω 2 proficency... Forg0tt3n πες μου λίγο γι αυτό το διαγνωστικό τεστ ......:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top