Αγγλική Φιλολογία

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Έχω μία ερώτηση , εγώ θέλω να σπούδασω αγγλική φιλολογία , πρέπει να έχω απαραίτητα πτυχίο 2ης γλώσσας πχ γερμανικά ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DespinaP

Νεοφερμένος

Η Δέσποινα Αθανασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Όχι , δεν χρειάζεσαι πτυχίο δεύτερης ξένης γλώσσας.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leo Killer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leo Killer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Πρεπει ομως να εχεις και Proficiency?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
δν χρειαζεται τπτ... απλα να δωσει ειδικο μαθημα αγγλικα και να γραψει πανω απο 10...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelaras-Herso_1

Νεοφερμένος

Ο Stelaras-Herso_1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
μην υπολογιζεις στο 10 γιατι οι βασεις εχουν ανεβει κατα παρα παρα πολυ..... βαλε απο 14-15 και πανω... (στο κατω κατω του *** αγγλικα ειναι!!!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofiaaa

Νεοφερμένος

Η σόφη! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
ναι, αλλα αν θες να πετυχεις σιγουρα το επιπεδο σου πρεπει να ειναι πολυ ψηλο(επιπεδο proficiency)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zwrzi Papami

Νεοφερμένος

Η Zwrzi Papami αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καθ'ό,τι είμαι στο τρίτο έτος της Αγγλικής Φιλολογίας, μπορώ να ομολογήσω πως δεν είναι εύκολη η σχολή. Αν κι έχω το Proficiency και προσπαθώ να κρατήσω ένα υψηλό επίπεδο στις γνώσεις μου,υπάρχουν αρκετά μαθήματα,όπως οι λογοτεχνίες ή ορισμένα γλωσσολογικά που περιέχουν εξεζητημένους ορισμούς και απαιτούν συνεχή μελέτη.
Κι έπειτα πρέπει να σκεφτείς το εξής: η διδασκαλια μιας ξενης γλωσσας δεν ειναι καθολου εύκολη υπόθεση. Πρέπει να να ανανεώνεις διαρκώς τις γνώσεις σου για να ανταποκριθείς στις ανάγκες των μαθητών σου ανεξάρτητα από την ηλικία τους. Πρέπει να είσαι έτοιμη για ο,τιδήποτε.
Συνεπώς,αν δεν το θέλεις πραγματικά ή δεν αγαπάς τα παιδιά,μην ασχοληθείς με αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Εγω ενδιαφερομαι τρελα για λογοτεχνια αγγλικη και γενικοτερα τα αγγλικα με συνεπαιρνουν.Ευτυχως συνειδητοποιησα οτι τα προφισιενσυ δε φτουρανε τιποτα και ,καθως οι γνωσεις μου ειναι περιορισμενες, αποφασισα να ασχοληθω με την αγγλικη.

Πες μας για τη σχολη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zwrzi Papami

Νεοφερμένος

Η Zwrzi Papami αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Η Αγγλική Φιλολογία είναι ένα εκπληκτικό τμήμα!Εγώ ήθελα να γίνω καθηγήτρια Αγγλικών από Γ' Δημοτικού!!!
Τα υπέρ είναι πως μαθαίνεις πολύ σημαντικά και ενδιαφέροντα πράγματα γύρω από τον πολιτισμό της Αγγλίας και της Αμερικής,αλλά και γύρω από τη διδασκαλία της γλώσσας. Κι αφού σ'αρέσουν οι λογοτεχνίες,αγαπητέ Δημήτρη,τότε πιστεύω πως θα λατρεύσεις τις αναλύσεις γύρω από γνωστά λογοτεχνικλα έργα. Ο Ρωμαίος και η Ιουλιέτα,για παράδειγμα αποκτά άλλη διάσταση-καμία σχέση με το ρομαντικό παραμυθάκι που έχουν όλοι στο μυαλό τους.
Φυσικά, υπάρχουν και τα κατά....το βασικότερο είναι πως υπάρχουν ορισμένοι "άχρηστοι" εντελώς καθηγητές οι οποίοι δεν προσφέρουν τίποτα περισσότερο εκτός από γέλιο στους φοιτητές. Φυσικά υπάρχουν προβλήματα και στη διοίκηση του τμήματος,αλλά όλα αυτά είναι λεπτομέρειες που παραβλέπουμε...
Συνιστώ ανεπιφύλακτα Αγγλική!!!!!!!!!! :iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
ΤΕΛΕΙΑ!!!!!!!!Διδασκεστε και τενεσι ουιλιαμς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
όταν ήταν η μαμα μου εκεί διαδασκόταν...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zwrzi Papami

Νεοφερμένος

Η Zwrzi Papami αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Τον Tennessee δε θα διδασκόμασταν?! Φυσικά! Εγώ τον είχα σε ένα μάθημα που ονομάζεται "Αμερικανικό Θέατρο του 19ου αιώνα" και κάναμε το "A Streetcar Named Desire", κοινώς "Λεωφορείον ο Πόθος". Μία καταπληκτική παράσταση,παρεμπιπτόντως,στην οποία ενσαρκώνει καταπληκτικά το ρόλο της πρωταγωνίστριας η Πέμη Ζούνη!!!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Και το εχω διαβασει και το εχω δει.Δηλαδη τι κανετε ακριβως?πιανετε απο την αρχη το εργο?και μετα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
είναι σαν το σορμπονε... δηλαδή σαν τα δικά μας τα κείμενα.. ανάλυση και στην εξέταση ερώτησεις πάνω στο κείμενο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zwrzi Papami

Νεοφερμένος

Η Zwrzi Papami αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Κοίτα να δεις,είναι πάλι ανάλογα με τον τρόπο διδασκαλίας που χρησιμοποιεί ο καθηγητής.Μερικοί ξεκινούν κάνοντας μία εισαγωγή στην εποχή κατά την οποία γράφτηκε ή στο συγγραφέα και αργότερα ξεκινούν την ανάλυση παίρνοντας ένα-ένα τα κεφάλαια. Από την άλλη,υπάρχουν κάποιοι άλλοι καθηγητές που απλώς αναλύουν τα πιο σημαντικά σημεία του κειμένου,αφήνοντας όλα τα υπόλοιπα. Την ώρα της εξεταστικής πάντως πρέπει να ξέρεις τα πάντα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

missdenim

Νεοφερμένος

Η natassoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Γεια σας, ειμαι καινοργια εδω και ειμαι λιγο χαμενη. Εχω ερθει απο αμερικη και ειμαι στη 2η ταξη του ενιαιου λυκειου αλλα δεν ξερω τιποτα για το συστημα εδω. Και αν μπορεσει καποιος να απαντησει στις ερωτησεις μου, καλος. :D 1. Τι μαθηματα πρεπει να δωσω στις πανελληνειες για αγγλικη φιλολογια και ποσα μορια πρεπει να μαζεψω και πως?
2. Ποια ειναι η καλυτερη σχολη για αυτο στην Αθηνα και υπαρχουν περισσοτερα απο μονο 1?
Αυτα βασικα... Α, και να αναφερω οτι ειμαι στην θεωριτικη κατευθυνση αλλα δεν ειμαι καλη στα αρχαια... Αλλα στα λατινικα ειμαι. :)
επειδη και μενα με ενδιαφέρει η Αγγλικη φιλολογία.....
επειδη οι βασεις ανεβαινουν πολυ.....πρεπει να ειναι γυρω στ 19,000κατι ......:P
ειχα ακουσει.......οτι ουσιαστικα πρεπει να βγαλεις....πιο λιγα......δλδ καπου στο 14,000κατι...:P...και οτι τα υπολοιπα τα παιρνεις απο τα Αγγλικα που δινεις στις Πανελληνιες.....ελπιζω να καταλαβατε :P................αν καταλαβατε...ισχυει αυτο??
αα...και πρεπει να εχεις παρει καποιο πτυχιο....για να περασεις εκει....?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trelospektis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο trelospektis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 156 μηνύματα.
δεν χρειάζεται πτυχίο.
όσον αφορά το πρώτο που είπες ναι αυτή είναι η διαδικασία!!
+ να πω και επίσης αν κάποιος δηλώσει αγγλικά, δεν είναι υποχρεωμένος να πάει στο τέλος να το δώσει. αν βαριέται κτλπ δλδ για όποιον έχει την απορία! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefos

Νεοφερμένος

Ο stefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
και εμενα με ενδιαφερει η αγγλικη φιλολογια δηλαδη δεν χρεαζεται να γραψουμε 19 χιλιαδες τα παιρνουμε απο το μαθημα ειδικοτητας..ξερει κανεις ποσο μορια παινεις απο τα αγγλικα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

missdenim

Νεοφερμένος

Η natassoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
πολυ καλο αυτο......:P....
οντως...ποσα μορια παιρνεις??
αα..και παλι καλα που δεν χρειαζεται πτυχιο.....γτ εγω εδωσα για lower...δν το πηρα....τωρα ομως θα ξαναδωσω....αντε να δουμεεεε....!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Νομίζω αν διαλέξεις τα αγγλικά ως ειδικό μάθημα ο συντελεστής είναι 2 για παράδειγμα αν γράψεις 20 παίρνεις 4000 μόρια ( 20 = 2000 μόρια επί 2 )

Ξαναλέω δεν είμαι σίγουρος !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top