Αγγλικά χωρίς δάσκαλο

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Γεια σας
Θέλω να μάθω αγγλικά αλλά δυστυχώς δεν μου δώθηκε τόσα χρόνια..
Μπορείτε να μου προτείνεται κάποιο καλό βιβλίο που να είναι γραμμένο βέβαια στα ελληνικά ;
Είδα το "Μάθε μόνος σου αγγλικά", είναι καλό όμως ή χρειάζεται κάτι έξτρα ;

Δεν ξέρω κάποιο site με βιβλία κλπ. αλλά μπορώ να σου πω, να ψάξεις στο YouTube: Learning English with Adam. Κάπου στις επιλογές θα σου έχει μια εικόνα με έναν άντρα και από κάτω από την εικόνα με κεφαλαία γράμματα: ENGLISH... είναι μια σελίδα στην οποία μπορείς να βοηθηθείς και είναι ολόκληρη σειρά... δηλαδή υπάρχουν και άλλοι ''δάσκαλοι''! Κάπου δεξιά θα εμφανιστούν και οι υπόλοιποι (δάσκαλοι...) Ψάξε το... έχει πολλά μαθήματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilonop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ευαγγελία Μ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Πω, αυτό το thread μου θύμισε το Muzzy, δεν ξέρω αν το θυμάστε αλλά πρέπει να κυκλοφορούσε γύρω στο 2006 στην Ελλάδα και είχε κάτι βιβλία και DVD με κάτι ζωάκια που και καλά σου μάθαιναν αγγλικά, ισπανικά, γαλλικά, γερμανικά και ιταλικά. Και δίναμε εμείς τζάμπα λεφτά και το παίζαμε και multilingual στους συμμαθητές. Ωωωραίες εποχές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Πω, αυτό το thread μου θύμισε το Muzzy, δεν ξέρω αν το θυμάστε αλλά πρέπει να κυκλοφορούσε γύρω στο 2006 στην Ελλάδα και είχε κάτι βιβλία και DVD με κάτι ζωάκια που και καλά σου μάθαιναν αγγλικά, ισπανικά, γαλλικά, γερμανικά και ιταλικά. Και δίναμε εμείς τζάμπα λεφτά και το παίζαμε και multilingual στους συμμαθητές. Ωωωραίες εποχές

Εγώ είχα πάρει μόνο το πρώτο τεύχος!!!Δεν μου άρεσε το Muzzy γιατί αν δεν υπήρχε κάποιος στο σπίτι που να μιλούσε την γλώσσα που ήθελες να μάθεις,δεν καταλάβαινες τίποτα και συνεπώς δεν μάθαινες και τίποτα!Έπρεπε να έχει,έστω μερικές φρασούλες στα ελληνικά!(εκτός κι αν προορίζεται για παιδιά νηπιαγωγείου εγώ νομίζω το είχα β-γ δημοτικού!)Το Magic English ήταν πολύ καλύτερο!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilonop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ευαγγελία Μ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Πωωωω φίλε, magic english!! Τι ωραίες εποχές :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Ψάχνοντας στο ίντερνετ βρήκα και αυτό: https://dinolingo.com/ έχει πάρα πολλές γλώσσες αλλά είναι για πολύ μικρά παιδιά!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Makis12345

Νεοφερμένος

Ο Makis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Μόλις χθες έκανα εγγραφή στο duolingo.com και έκανα τα πρώτα μου μαθήματα :D
Λέω να πάρω και το βιβλίο της Ελληνοεκδροτικής αλλά νομίζω πως θα χρειαστώ και κάτι παραπάνω..
Ψάχνω για κάποια σειρά όπως μου είπες από το διαδίκτυο..
Αυτό που θέλω όμως είναι να είναι στα ελληνικά ώστε να καταλαβαίνω τι ζητάει...
Αν μπορείτε να με βοηθήσετε να βρω κάτι τέτοιο θα σας ήμουν ευγνώμων..
Βρήκα ΑΥΤΟ αλλά δεν ξέρω αν είναι στα ελληνικά. Έστειλα email να μάθω βέβαια.. Γνωρίζεται κάτι εσείς πάνω σε αυτό το πακέτο ;

Βρήκα ΑΥΤΟ και ΑΥΤΟ , έχετε κάποια γνώμη για αυτά ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Μόλις χθες έκανα εγγραφή στο duolingo.com και έκανα τα πρώτα μου μαθήματα :D
Λέω να πάρω και το βιβλίο της Ελληνοεκδροτικής αλλά νομίζω πως θα χρειαστώ και κάτι παραπάνω..
Ψάχνω για κάποια σειρά όπως μου είπες από το διαδίκτυο..
Αυτό που θέλω όμως είναι να είναι στα ελληνικά ώστε να καταλαβαίνω τι ζητάει...
Αν μπορείτε να με βοηθήσετε να βρω κάτι τέτοιο θα σας ήμουν ευγνώμων..
Βρήκα ΑΥΤΟ αλλά δεν ξέρω αν είναι στα ελληνικά. Έστειλα email να μάθω βέβαια.. Γνωρίζεται κάτι εσείς πάνω σε αυτό το πακέτο ;

Βρήκα ΑΥΤΟ και ΑΥΤΟ , έχετε κάποια γνώμη για αυτά ;
Φίλε μπορείς να μου πεις το ψευδώνυμό σου στο duolingo για να σε κάνω φίλο?(αν θέλεις στείλ' το μου με πμ)
Λοιπόν,το Access και το To the top είναι πολύ καλά βιβλία αλλά αν κάνεις ένα απ' τα δύο θα πρέπει να πάρεις και το βιβλίο με τις λύσεις που απ' ότι βλέπω δεν περιλαμβάνεται στα πακέτα που παρέθεσες εδώ.Αν θέλεις τη γνώμη μου το Access είναι λίγο καλύτερο.Γενικά όλα τα βιβλία αυτών των εκδόσεων είναι καλά.Τώρα για το Pons δεν ξέρω τίποτα αλλά οι εκδόσεις αυτές είναι πολύ καλές.Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις το Pons αλλά και ταυτόχρονα να κάνεις τα μαθήματά σου στο duolingo!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Makis12345

Νεοφερμένος

Ο Makis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Είναι στα ελληνικά όμως ;
Γιατί αν όλα είναι γραμμένα στα αγγλικά δεν θα καταλαβαίνω τίποτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Αν πάρεις το Acess ή το To the top η γραμματική και το companion (το βιβλίο με τις λέξεις) θα είναι στα ελληνικά!Για το Pons δεν ξέρω.Μπορείς να πάρεις τηλέφωνο και να ρωτήσεις!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Makis12345

Νεοφερμένος

Ο Makis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Ναι αλλά το student Book θα είναι στα αγγλικά.
Πως θα καταλαβαίνω τι γράφει έτσι ;
Επίσης αυτά τα βιβλία αρχίζουν από την αρχή; Δηλαδή από αυτά που αρχίζει ένας τελείως αρχάριος με τα αγγλικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Ναι αλλά το student Book θα είναι στα αγγλικά.
Πως θα καταλαβαίνω τι γράφει έτσι ;
Επίσης αυτά τα βιβλία αρχίζουν από την αρχή; Δηλαδή από αυτά που αρχίζει ένας τελείως αρχάριος με τα αγγλικά;

Θα μαθαίνεις τις λέξεις από το Companion... πρώτα, πρώτα θα μαθαίνεις τις λέξεις. Μετά την γραμματική από το grammar.. τέλος θα διαβάζεις το κείμενο στο student's book και θα ακολουθούν οι ασκήσεις του. Επίσης, αν θες να κάνεις παραπάνω ασκήσεις, αγόρασε ένα workbook. Έχει μόνο ασκήσεις στα αγγλικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Θα μαθαίνεις τις λέξεις από το Companion... πρώτα, πρώτα θα μαθαίνεις τις λέξεις. Μετά την γραμματική από το grammar.. τέλος θα διαβάζεις το κείμενο στο student's book και θα ακολουθούν οι ασκήσεις του. Επίσης, αν θες να κάνεις παραπάνω ασκήσεις, αγόρασε ένα workbook. Έχει μόνο ασκήσεις στα αγγλικά!

Ναι αλλά το θέμα είναι από πού θα βρίσκει τις λύσεις για να αυτοδιορθώνεται.Εγώ προτείνω το Pons!!! :)
Γενικά,τα αγγλικά είναι πολύ εύκολη γλώσσα!!!Θα τα μάθεις εύκολα πιστεύω.Όσο για μαθήματα με καθηγητή,θα πρέπει να κάνεις καλό ψάξιμο γιατί υπάρχουν πολύ που ύλη τριών μηνών την κάνουν σε έναν χρόνο-αυτό που κάνουν στα φροντιστήρια δηλαδή!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Makis12345

Νεοφερμένος

Ο Makis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Θα μαθαίνεις τις λέξεις από το Companion... πρώτα, πρώτα θα μαθαίνεις τις λέξεις. Μετά την γραμματική από το grammar.. τέλος θα διαβάζεις το κείμενο στο student's book και θα ακολουθούν οι ασκήσεις του. Επίσης, αν θες να κάνεις παραπάνω ασκήσεις, αγόρασε ένα workbook. Έχει μόνο ασκήσεις στα αγγλικά!

Ναι αλλά το θέμα είναι από πού θα βρίσκει τις λύσεις για να αυτοδιορθώνεται.Εγώ προτείνω το Pons!!! :)
Γενικά,τα αγγλικά είναι πολύ εύκολη γλώσσα!!!Θα τα μάθεις εύκολα πιστεύω.Όσο για μαθήματα με καθηγητή,θα πρέπει να κάνεις καλό ψάξιμο γιατί υπάρχουν πολύ που ύλη τριών μηνών την κάνουν σε έναν χρόνο-αυτό που κάνουν στα φροντιστήρια δηλαδή!!!

Τα βιβλία αρχίζουν από το μηδέν όμως ; Δηλαδή από την ΑΒ τους αριθμούς κλπ ; Όχι ότι δεν τα ξέρω αυτά αλλά καλύτερα να τα αρχίσω όλα από το μηδέν;
Δεν υπάρχει βιβλίο να πάρω ξέχωρα από το πακέτο που να έχει τις λύσεις δηλαδή το To the top ή το άλλο ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Τα βιβλία αρχίζουν από το μηδέν όμως ; Δηλαδή από την ΑΒ τους αριθμούς κλπ ; Όχι ότι δεν τα ξέρω αυτά αλλά καλύτερα να τα αρχίσω όλα από το μηδέν;
Δεν υπάρχει βιβλίο να πάρω ξέχωρα από το πακέτο που να έχει τις λύσεις δηλαδή το To the top ή το άλλο ;

Υπάρχουν βιβλία με λύσεις αλλά είναι ξεχωριστά για κάθε βιβλίο (ένα βιβλίο με λύσεις για το βιβλίο του μαθητή,ένα βιβλίο με λύσεις για το τετρ.εργασιών,......) κι έτσι θα δώσεις τα διπλάσια χρήματα.Πίστεψέ με δε συμφέρει όχι μόνο οικονομικά αλλά και σκέψου και το άλλο: αυτά τα βιβλία έχουν πάρα πολλές προφορικές ασκήσεις τις οποίες δεν μπορείς να κάνεις μόνος σου!!!Πάντως επιμένω:ή το Pons ή το βιβλίο της Ελληνοεκδοτικής!!! :)
Πάντως συνέχισε τα μαθήματα από το Ίντερνετ!Θα σε βοηθήσουν πολύ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Makis12345

Νεοφερμένος

Ο Makis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Έχω ήδη παραγγείλει της ελληνοεκδοτικής το βιβλίο και θα συνεχίσω κανονικά τα μαθήματα στο duolingo..
Μου αρέσει η όλη φάση του και ήδη έχει αρχίσει να μου προσφέρει κάποιες γνώσεις..
Το pons λες να είναι στα ελληνικά; Μόνο του όμως δεν θα μου προσφέρει πολύ λίγα ;
Έστειλα email και περιμένω απάντηση αλλιώς θα πάρω τηλ. για πιο άμεσα να μάθω πληροφορίες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Έχει κανείς γνώμη για το πρώτο πακέτο στο παρακάτω σάιτ ;

https://www.linguaphone.gr/page.php?p=36&lang=1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Έχει κανείς γνώμη για το πρώτο πακέτο στο παρακάτω σάιτ ;
https://www.linguaphone.gr/page.php?p=36&lang=1
Ωραίο φαίνεται! :) Αλλά είμαι σίγουρος πως θα κοστίσει πολύ! (Ειδικά αν έχεις οικονομικά προβλήματα!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikoslarissa

Δραστήριο μέλος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Λοιπόν έχω το εξής θέμα:Θέλω σε 3-4 χρόνια να κάνω μεταπτυχιακό στο εξωτερικό.Πριν από 4μιση χρόνια είχα πάρει το lower του michigan όμως από τότε δεν έχω ασχοληθεί ξανά με αγγλικά και τα έχω ξεχάσει.Θέλω λοιπόν να μου προτείνετε τι πρέπει να κάνω για να βελτιώσω τα αγγλικά μου ώστε να φτάσω σε επίπεδο να μπορώ να παρακολουθήσω σε 3-4 χρόνια μαθήματα σε ξένο πανεπιστήμιο χωρίς να χρειαστεί να πληρώσω ένα σκασμό λεφτά σε φροντιστήρια και ιδιαίτερα.Να πω ότι εκεί που έχω μεγάλο πρόβλημα είναι κυρίως στο λεξιλόγιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Λοιπόν έχω το εξής θέμα:Θέλω σε 3-4 χρόνια να κάνω μεταπτυχιακό στο εξωτερικό.Πριν από 4μιση χρόνια είχα πάρει το lower του michigan όμως από τότε δεν έχω ασχοληθεί ξανά με αγγλικά και τα έχω ξεχάσει.Θέλω λοιπόν να μου προτείνετε τι πρέπει να κάνω για να βελτιώσω τα αγγλικά μου ώστε να φτάσω σε επίπεδο να μπορώ να παρακολουθήσω σε 3-4 χρόνια μαθήματα σε ξένο πανεπιστήμιο χωρίς να χρειαστεί να πληρώσω ένα σκασμό λεφτά σε φροντιστήρια και ιδιαίτερα.Να πω ότι εκεί που έχω μεγάλο πρόβλημα είναι κυρίως στο λεξιλόγιο.

https://www.aueb.gr/pages/foithsh/lesxi.php?anchor=16
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikoslarissa

Δραστήριο μέλος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Το έχω κοιτάξει απλά τις περισσότερες φορές δε βολεύει το πρόγραμμα άσε που δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι προσαρμοσμένο στις δικές μου ανάγκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top