Αγγλικά χωρίς δάσκαλο

catgirlbarbara

Δραστήριο μέλος

Η catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 428 μηνύματα.
ξερετε καποιον τροπο ωστε να μαθω μονη μου καλα αγγλικα, δωρεαν? η μεταφραση του γοογλε δεν ειναι πολυ καλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
ξερετε καποιον τροπο ωστε να μαθω μονη μου καλα αγγλικα, δωρεαν? η μεταφραση του γοογλε δεν ειναι πολυ καλη.
Εννοείς να τελειοποιήσεις τα αγγλικά σου ή να τα μάθεις από το μηδέν?
Για το πρώτο βοηθάει πολύ να βλέπεις ταινίες-σειρές χωρίς υπότιτλους και να ακούς τραγούδια στα αγγλικά και να προσπαθείς να καταλάβεις τα λόγια. Στην αρχή είναι δύσκολο, αλλά μετά όσο συνηθίζεις είναι καλύτερα.
Καλο είναι επίσης να βάζεις αγγλικούς υπότιτλους. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catgirlbarbara

Δραστήριο μέλος

Η catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 428 μηνύματα.
ουτε να τα τελειοποιησω , αλλα ουτε και απο το μηδεν. ξερω αγγλικα λιγο, ισα ισα καταλαβαινω. Θελω να μαθω να μιλαω καλα, αλλα ειναι δυσκολο να μαθαινω τις λεξεις μια μια στο λεξικο. Εξαλλου, δεν ξερω πως να σχηματιζω φρασεις. Καποια λυση υπαρχει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
SKYPE και talking με native speakers
ή και τα αγγλόφωνα φόρουμ είναι μια καλή επιλογή τώρα που το σκέφτομαι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catgirlbarbara

Δραστήριο μέλος

Η catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 428 μηνύματα.
καλη ιδεα αυτο με τα φορουμ, αλλα το προβλημα ειναι πώς θα μεταφραζω αφου η ηλεκτρονικη μεταφραση δεν ειναι καλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
https://www.thefreedictionary.com/

https://www.pons.eu/

Δοκίμασε για αρχή αυτά τα 2, είναι καλού επιπέδου και το 1ο έχει ότι λέξη μπορείς να βρεις..!!

Μέχρι και το recherche βρήκα εκεί :P (ναι είναι αγγλικά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catgirlbarbara

Δραστήριο μέλος

Η catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 428 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ
ειδικα το δευτερο ειναι πολυ καλο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Υπάρχουν βιβλία ειδικά σχεδιασμένα για ενήλικες. Πήγαινε σε ένα βιβλιοπωλείο και ζήτα να σου προτείνουν κάποια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foithths

Νεοφερμένος

Ο foithths αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
καλησπερα, εχετε να προτεινεται καποια βιβλια ή καποιο πακετο για αυτοδιδασκαλια αγγλικων με σκοπο την προτετοιμασια για εξετασεις PROFICIENCY . εχω παρει το lower πριν καποια χρονια και διατηρω μια αρκετα καλη σχεση πιστευω με τα αγγλικα σκεφτομαι να δοκιμασω να προετοιμαστω μονος μου για το πτυχιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elpida1988

Νεοφερμένος

Η elpida1988 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
foithths καλησπερα! Υπαρχουν πολλα βιβλια ομως δεν ξερω κατα ποσο θα κατσεις να λυσεις μονος σου ενα ολοκληρο πχ coursebook..Θα σου προτεινα καποια practice tests με λυσεις φυσικα ωστε να δεις σε τι επιπεδο εισαι...εγω προετιμαστηκα μονη μου για ecce παντως..να κατεβασεις σιγουρα χρησιμες εκφρασεις για την εκθεση και να δεις μερικα δειγματα βαθμολογημενων εκθεσεων..ταινιες στα αγγλικα για ακουστικη εξασκηση...αρθρα στο ιντερνετ και αν σκοπευεις να δωσεις ecce να διαβασεις καλα subjonctive kai inversions...πεφτουν παντα..γενικα με μια αναζητηση στο γκουγκλ μπορεις να βρεις τα παντα για την προετοιμασια σου! Οσον αφορα το προφορικο..θα σου προτεινα να κανεις 2-3 ωρες με μια καθηγητρια γιατι ειναι λιγο περιεργο και θελει συγκεκριμενες εκφρασεις...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Makis12345

Νεοφερμένος

Ο Makis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Γεια σας
Θέλω να μάθω αγγλικά αλλά δυστυχώς δεν μου δώθηκε τόσα χρόνια..
Μπορείτε να μου προτείνεται κάποιο καλό βιβλίο που να είναι γραμμένο βέβαια στα ελληνικά ;
Είδα το "Μάθε μόνος σου αγγλικά", είναι καλό όμως ή χρειάζεται κάτι έξτρα ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.

...Αλεξάνδρα...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η. ..Αλεξάνδρα... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 871 μηνύματα.
Δεν ξέρω καθόλου για το βιβλίο που παραθέτεις παραπάνω αλλά αν ήμουν στην θέση σου θα έπαιρνα μια καλή γραμματική και σε συνδυασμό με κάποια sites από το ιντερνετ θα το προσπαθούσα.
Ρίξε μια ματιά σε αυτό: https://www.e-shop.gr/grammarway-1-students-book-greek-edition-p-BKS.1025117
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Ένα πολύ καλό σάιτ είναι αυτό:https://brixfax.co/ma/home/Επίσης,μπορείς να γραφτείς στο duolingo.com,μία ιστοσελίδα που σου μαθαίνει δωρεάν ξένες γλώσσες!Έχει και μαθήματα αγγλικών για ξένους!Όσο για το βιβλίο που προτείνεις Αλεξάνδρα,δεν ξέρω.Αυτό το βιβλίο το είχα κάνει και νομίζω πως απευθύνεται σε εφήβους 12-13 χρονών (το πολύ!-εγώ στα 12 μου πήρα λοουερ!!!)Το βιβλίο που παρέθεσα παραπάνω της Ελληνοεκδοτικής πρέπει να είναι αρκετά καλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Makis12345

Νεοφερμένος

Ο Makis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Ναι σε αυτό το βιβλίο αναφέρομαι..
Τι λες είναι καλό ;
Αν μπορείτε να μου προτείνεται βιβλία γραμμένα στα ελληνικά ωστε να μάθω όσο γίνεται αγγλικά από κει προτείνεται μου..
Αυτό της ελληνοεκδοτικής από ότι είδα δεν έχει πολλές ασκήσεις... Θα μου χρειαστεί νομίζω ένα βιβλίο με πολλές ασκήσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Ναι σε αυτό το βιβλίο αναφέρομαι..
Τι λες είναι καλό ;
Αν μπορείτε να μου προτείνεται βιβλία γραμμένα στα ελληνικά ωστε να μάθω όσο γίνεται αγγλικά από κει προτείνεται μου..
Αυτό της ελληνοεκδοτικής από ότι είδα δεν έχει πολλές ασκήσεις... Θα μου χρειαστεί νομίζω ένα βιβλίο με πολλές ασκήσεις

Σιγά-σιγά αυτά!:DΑρχικά θα πρέπει να μάθεις κάποια βασικά πράγματα στο λεξιλόγιο και στη γραμματική!Αν θέλεις μία συνηθισμένη σειρά τύπου student's book-workbook-class CDs-teacher's CDs-teacher's manual-....................(βιβλίο μαθητή-τετράδιο εργασιών-CD τάξης-CD καθηγητή-βιβλίο καθηγητή-........) τότε μπορείς να πας σε ένα βιβλιοπωλείο και να πάρεις όποια σειρά θέλεις!(αλλά να ξέρεις πως θα σου στοιχίσει και πως μέχρι να φτάσεις σε επίπεδο να μιλάς και να καταλαβαίνεις με μία σχετική άνεση (Α2-Β1) θα έχεις πάρει 100 βιβλία και θα έχεις δώσει κανά χιλιάρικο (σε προετοιμάζω γι' αυτά που θα δεις αν πας σε κάποιο μη εξειδικευμένο στις ξένες γλώσσες βιβλιοπωλείο) Καλύτερα θα ήταν να έπαιρνες κάποιο βιβλίο αυτοεκμάθησης όπως αυτό που βρήκες ή να γραφτείς σε κάποιο σάιτ όπως το duolingo.com.Το πιθανότερο είναι μετά από 2 περίπου χρόνια και με χαλαρή ενασχόληση με τα αγγλικά να έχεις φτάσει στο Β1!Μετά κάνεις ιδιαίτερα και παίρνεις το λοουερ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Makis12345

Νεοφερμένος

Ο Makis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Λέω από τον σεπτέμβρη να αρχίσω ιδιαίτερα αγγλικών.
Οπότε θα ήθελα να μάθω μόνος κάποια βασικά πράγματα τώρα το καλοκαίρι και μετά να αρχίσω τα ιδιαίτερα.

Δυστυχώς δεν έχω την δυνατότητα να πάω σε κάποιο βιβλιοπωλείο λόγο τόπου κατοικίας (κουφονήσι)
Για αυτό σας ζητάω να μου προτείνεται εσείς κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Λέω από τον σεπτέμβρη να αρχίσω ιδιαίτερα αγγλικών.
Οπότε θα ήθελα να μάθω μόνος κάποια βασικά πράγματα τώρα το καλοκαίρι και μετά να αρχίσω τα ιδιαίτερα.

Δυστυχώς δεν έχω την δυνατότητα να πάω σε κάποιο βιβλιοπωλείο λόγο τόπου κατοικίας (κουφονήσι)
Για αυτό σας ζητάω να μου προτείνεται εσείς κάτι.

Κατά πού πέφτει αυτό?:hmm:
τεσπα!Το σάιτ που σου προτείνω είναι πολύ καλό!Και για όποια βοήθεια/απορία θέλεις,γι' αυτό είναι το ischool!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilonop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ευαγγελία Μ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Κι εγώ αυτό το βιβλίο θα σου πρότεινα για να μάθεις έστω κάποια βασικά. Αν και, από το σχολείο δεν έχεις κάποιες εντελώς βασικές γνώσεις; Αν είσαι λύκειο τουλάχιστον σε μερικά σχολεία κααάτι γίνεται με το θέμα των αγγλικών (όχι όπως το χάλι στα γυμνάσια).
Τελος πάντων, Η μόνη συμβουλή που θα σου δώσω είναι να μην κάνεις την βλακεία και όσο μαθαίνεις την γλώσσα σκέφτεσαι με βάση τα ελληνικά. Προσπάθησε να καταλάβεις πως λειτουργεί η γλώσσα και θα σου φανούν όλα πολύ πιο εύκολα. Όσο ανεβαίνεις επίπεδο διάβαζε κανένα περιοδικό ή κανένα site ή κανένα εύκολο βιβλίο, προσπάθησε σιγά σιγά να βλέπεις σειρές και γενικότερα να ενεργοποιείς αυτά που μαθαίνεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Μία άλλη καλή συμβουλή είναι να συχνάζεις σε αγγλόφωνα σάιτ και φόρουμ.Έτσι θα μιλάς με πολλούς Άγγλους και Αμερικανούς,θα μάθεις την αργκό και θα μάθεις περισσότερα για τον τρόπο ζωής και σκέψης σε αυτές τις χώρες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top