Αίγια Fuxia

meidei

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο meidei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Μη έχοντας άλλη εργασία να τελέσω, αποφάσισα να μαζώξω όσους παρακολουθούν την κυπριακή σειρά, που βλέπω ότι έχει θεατές και στην Ελλάδα, "Αίγια Fuxia" (προφορά: 'eʝa 'fukʃa).
Βρισκόμαστε στη 2η σεζόν που μπορεί να έχει κάνει λίγο κοιλιά αλλά τώρα τελευταία ξαναπαίρνει τα πάνω της.

Να δώσω και την -όχι ιδιαιτέρα καλογραμμένη- περιγραφή από τη Βικιπαίδεια
Η Αίγια Fuxia (συναντάται και ως “Αίγια Φούξια” ή απλά “Αίγια”) είναι κυπριακή κωμική τηλεοπτική σειρά που προβάλλεται από τον ΑΝΤ1 Κύπρου (2008-σήμερα). Πρόκειται για τη δεύτερη τηλεοπτική σειρά του συγγραφικού διδύμου Λώρης Λοϊζίδης - Χριστιάνα Αρτεμίου.
Η ιστορία εκτυλίσσεται στο «Παλιοχώρι» (στη πραγματικότητα, Φικάρδου), ένα μικρό ορεινό χωριό της Κύπρου, 100 χρόνια πριν. Ο θεατής γίνεται μάρτυρας στις καθημερινές ιστορίες των κατοίκων, δοσμένες με κωμικό ύφος και αναφορές στη σύγχρονη κυπριακή πραγματικότητα, καυτηριάζοντας θεσμούς όπως η πολιτική και τα κόμματα, η εκκλησία-θρησκεία και τα Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης, μέσα από διάφορους αναχρονισμούς και έμμεσες αναφορές. Ταυτόχρονα, σταδιακά αποκαλύπτονται στοιχεία από το μεγάλο μυστικό του χωριού που όλοι οι κάτοικοι θέλουν να ξεχάσουν, το “Μεάλο Θανατικό”. Το “Μεάλο Θανατικό” λαμβάνει χώρα χρόνια πριν την έναρξη της σειράς και είναι το όνομα που δόθηκε στον μυστήριο θάνατο 15 κατοίκων του χωριού. Πολλές θεωρίες υπάρχουν για το τι συμβολίζει το “Μεάλο Θανατικό”, μεταξύ άλλων, το πώς οδηγήθηκε η Κύπρος στη τραγωδία του 1974.

Σιερετούμεν! (προφορά: ʃere'tumen)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 377 μηνύματα.
δεν την έχω δει ποτέ, αλλά ακούγεται αρκετά ενδιαφέρουσα σειρά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonia91

Νεοφερμένος

Η Αντωνία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Λατρεμένη σειρά, η καλύτερη κυπριακή κωμική σειρά τα τελευταία χρόνια. Δεν περιγράφεται το πόσο γέλιο έχω ρίξει παρακολουθώντας την. Κάτι σκηνές, κάτι ατάκες...
Σιερετούμεν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
εμένα μου άρεσε η αρχή φοβερό τραγουδάκι

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=B-wdKn_XqcA&feature=related[/ame]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι οτι δεν το παρακολουθω αν και ξέρω το όλο κονσεπτ και έχω δει κάποια επεισόδια και είναι όντως η καλύτερη σειρά που έχει προβληθεί απο την κυπρικακη τηλεώραση και ανώτερη και απο πολλες ελληνικες σειρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top