ΑΕΙ ή ΙΕΚ Δημοσιογραφίας;

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Και εγώ το ίδιο...(Lower Α Γυμνασίου και καμία προετοιμασία).
Έτυχε, δεν είναι θέμα διαβάσματος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
Ό,τι γράψεις παίρνεις για τις δημοσιογραφίες. Από ότι γνωρίζω αν π.χ. γράψεις 17 παίρνεις 1700+ μόρια στα μόρια του πρώτου πεδίου!
Για αγγλική φιλολογία πάει επί 2 από ότι ξέρω.

Δηλαδή αυτό προστίθεται επιπλέον στο βαθμό των πανελλαδικών; Ο βαθμός εισαγωγής είναι με το ειδικό μάθημα, έτσι;

Συμβουλή: Αν θέλετε ΜΜΕ, πάρτε αγγλικά, όχι κάποια άλλη γλώσσα! Και καλό θα ήταν να την ξέρετε καλά...:)

Γιατί αγγλικά; Εγώ έλεγα να δώσω γερμανικά, γιατί είμαι μισή Γερμανίδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Γιατί αγγλικά; Εγώ έλεγα να δώσω γερμανικά, γιατί είμαι μισή Γερμανίδα.

Αν ξέρεις καλά αγγλικά, δεν υπάρχει πρόβλημα! Το ανέφερα γιατί μέσα στη σχολή ένα μεγάλο ποσοστό της βιβλιογραφίας είναι πλέον στα αγγλικά. Αν δεν μπορείς να διαβάσεις και να κατανοήσεις, θα υπάρχει θέμα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
Αν ξέρεις καλά αγγλικά, δεν υπάρχει πρόβλημα! Το ανέφερα γιατί μέσα στη σχολή ένα μεγάλο ποσοστό της βιβλιογραφίας είναι πλέον στα αγγλικά. Αν δεν μπορείς να διαβάσεις και να κατανοήσεις, θα υπάρχει θέμα! :)

Και εγώ το Lower μόνο έχω, αλλά κάποια στιγμή θέλω να δώσω και για Proficiency. Με τα γερμανικά νιώθω πιο σίγουρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Και εγώ με Lower μπήκα, δεν θα έχετε πρόβλημα. Απλά, να είστε προετοιμασμένοι ότι θα αντιμετωπίσετε ξένη βιβλιογραφία μέσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
Αν δώσω γερμανικά, θα υπάρχει πρόβλημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Όχι βρε συ, αφού ξέρεις αγγλικά θα είσαι ΟΚ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexpant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alexpant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Δηλαδή αυτό προστίθεται επιπλέον στο βαθμό των πανελλαδικών; Ο βαθμός εισαγωγής είναι με το ειδικό μάθημα, έτσι;.

Παράδειγμα...βγάζεις π.χ 16.131 στο πρώτο πεδίο και γράφεις αγγλικά 16.2 τότε γίνεται το εξής: 16.147 + 1.620 = 17.767 πιάνεις δηλαδή ΜΜΕ Θεσσαλονίκης και Επικοινωνίας των Μέσων και Πολιτισμού (Πάντειο) με βάση τις βάσεις 2011.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
Τώρα κατάλαβα, ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rubi Rubi

Νεοφερμένος

Η Rubi Rubi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Παιδιά σας εύχομαι να την πιάσετε και να κάνετε το όνειρο σας πραγματικότητα γιατί εμένα χάθηκε...Την έπιανα τη σχολή, αλλά είχα την μάνα μου πάνω από το κεφάλι μου, να με πρήζει να την βάλω προς το τέλος τη σχολή. Την ήθελα και ακόμα την θέλω πολυ την συγκερκιμένη σχολή, αλλά πιάνω άλλη τώρα πια και είναι σίγουρο, εκεί κάτω που πήγα και την έβαλα. Ήξερα ότι δεν θα περάσει το δικό της και ότι ακόμα να την έβαζα πιο πάνω και να την έπιανα δεν θα με σταματούσε με καμία κυβέρνηση. Έκανα όμως μια άτακτη υποχώρηση γιατί σκέφτηκα την αποκατάσταση και είπα να την ακούσω για να μην χτυπάω αργότερα το κεφάλι μου. Τώρα...μάλλον έχω κάνει γερή βλακεία...θα δείξει. Αν δεν μου αρέσει η σχολή που θα περάσω θα κάνω με το 10% για να μπω δημοσιογραφία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Παιδιά σας εύχομαι να την πιάσετε και να κάνετε το όνειρο σας πραγματικότητα γιατί εμένα χάθηκε...Την έπιανα τη σχολή, αλλά είχα την μάνα μου πάνω από το κεφάλι μου, να με πρήζει να την βάλω προς το τέλος τη σχολή. Την ήθελα και ακόμα την θέλω πολυ την συγκερκιμένη σχολή, αλλά πιάνω άλλη τώρα πια και είναι σίγουρο, εκεί κάτω που πήγα και την έβαλα. Ήξερα ότι δεν θα περάσει το δικό της και ότι ακόμα να την έβαζα πιο πάνω και να την έπιανα δεν θα με σταματούσε με καμία κυβέρνηση. Έκανα όμως μια άτακτη υποχώρηση γιατί σκέφτηκα την αποκατάσταση και είπα να την ακούσω για να μην χτυπάω αργότερα το κεφάλι μου. Τώρα...μάλλον έχω κάνει γερή βλακεία...θα δείξει. Αν δεν μου αρέσει η σχολή που θα περάσω θα κάνω με το 10% για να μπω δημοσιογραφία.
τη σχολή τελικά διάλεξες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexpant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alexpant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Για ποια αποκατάσταση μιλάμε; Όλοι αν και όπου πιάσουμε δουλειά και με όποιο πτυχίο θα έχουμε μισθούς πείνας...είναι γεγονός. Εγώ έτσι σκέφτηκα και δήλωσα πρώτη επιλογή ΜΜΕ. Το να σπουδάσω κάτι που δεν μου άρεσε ήταν φρικτό για μένα τουλάχιστον. Αποφάσισα να κάνω αυτό που ΕΜΕΝΑ κάλυπτε και θα με έκανε χαρούμενο. Εσύ πρέπει να αποφασίσεις για το μέλλον σου. Οι γονείς πρέπει να έχουν μόνο συμβουλευτικό ρόλο. Εγώ τους άκουσα αλλά και εκείνοι ήξεραν ότι οι πρώτες τρεις μου επιλογές ήταν ακλόνητες. Οπότε με συμβούλεψαν για την τέταρτη κ.ο.κ. Είναι κρίμα να έχεις τα μόρια, να το αγαπάς τόσο πολύ και να μη μπεις. Βέβαια δεν τελειώνει το όνειρο σου εδώ. Έχεις και το 10 τοις εκατό που μπορείς να κάνεις αλλά και τις ιδιωτικές εφόσον αποφασίσεις να σπουδάσεις στη σχολή που περνάς. Μην σκας! Ο χρόνος θα δείξει... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rubi Rubi

Νεοφερμένος

Η Rubi Rubi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Για ποια αποκατάσταση μιλάμε; Όλοι αν και όπου πιάσουμε δουλειά και με όποιο πτυχίο θα έχουμε μισθούς πείνας...είναι γεγονός. Εγώ έτσι σκέφτηκα και δήλωσα πρώτη επιλογή ΜΜΕ. Το να σπουδάσω κάτι που δεν μου άρεσε ήταν φρικτό για μένα τουλάχιστον. Αποφάσισα να κάνω αυτό που ΕΜΕΝΑ κάλυπτε και θα με έκανε χαρούμενο. Εσύ πρέπει να αποφασίσεις για το μέλλον σου. Οι γονείς πρέπει να έχουν μόνο συμβουλευτικό ρόλο. Εγώ τους άκουσα αλλά και εκείνοι ήξεραν ότι οι πρώτες τρεις μου επιλογές ήταν ακλόνητες. Οπότε με συμβούλεψαν για την τέταρτη κ.ο.κ. Είναι κρίμα να έχεις τα μόρια, να το αγαπάς τόσο πολύ και να μη μπεις. Βέβαια δεν τελειώνει το όνειρο σου εδώ. Έχεις και το 10 τοις εκατό που μπορείς να κάνεις αλλά και τις ιδιωτικές εφόσον αποφασίσεις να σπουδάσεις στη σχολή που περνάς. Μην σκας! Ο χρόνος θα δείξει... :)

Έχεις απόλυτο δίκαιο και συμφωνώ, ήταν ειλικρινά η πρώτη φορά που άκουσα συμβουλή-κινδυνολογία της μάνας μου. Βέβαια η ίδια μου είπε πως είναι πρόθυμη να με στείλει σε μια ιδιωτική αλλά εγώ ήθελα του ΑΠΘ :P. Θα πάω βέβαια στην ιδιωτική, αν τελικά αποφασίσω να φοιτήσω στη σχολή και δεν προτιμήσω το 10%. Η μάνα μου επέμενε να περάσω σε μια άλλη σχολή, να έχω πτυχιο από αυτήν και ένα πτυχίο δημοσιογραφίας από κάποια ιδιωτική, αυτό ήταν το ιδανικό και έτσι με δελέασε. Η πλάκα είναι πως μόλις το μετάνιωσα και το συζητούσαμε για 10%, γυρνάει και μου λέει "ε καλά γιατί την έβαλες τόσο κάτω κι εσύ;;" ενω ήταν αντίθετη με το να μπει 4-5 επιλογή για παράδειγμα...

τη σχολή τελικά διάλεξες
Ετσι όπως το κόβω, περνάω ή αγγλική φιλολογία ή φιλοσοφική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexpant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alexpant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Γνώμη μου...αν συνδυάσεις Αγγλική Φιλολογία με δημοσιογραφία θα είσαι αστέρι! Θα μπορέσεις να δουλέψεις παντού (ενν. σε πολλές χώρες του εξωτερικού) αφού θα ξέρεις πολύ καλά αγγλικά. Πόσα μόρια έβγαλες περίπου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rubi Rubi

Νεοφερμένος

Η Rubi Rubi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Με τα αγγλικά είμαι στα 19200(για την αγγλική φιλολογια) γιατί;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

alexpant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alexpant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Μια χαρά είσαι. Μακάρι να πετύχεις τους στόχους και να τα συνδυάσεις αυτά τα δύο. Τώρα για την απλή φιλολογία εσύ ξέρεις. Και από εκεί έχεις να πάρεις πολλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Έχεις απόλυτο δίκαιο και συμφωνώ, ήταν ειλικρινά η πρώτη φορά που άκουσα συμβουλή-κινδυνολογία της μάνας μου. Βέβαια η ίδια μου είπε πως είναι πρόθυμη να με στείλει σε μια ιδιωτική αλλά εγώ ήθελα του ΑΠΘ :P. Θα πάω βέβαια στην ιδιωτική, αν τελικά αποφασίσω να φοιτήσω στη σχολή και δεν προτιμήσω το 10%. Η μάνα μου επέμενε να περάσω σε μια άλλη σχολή, να έχω πτυχιο από αυτήν και ένα πτυχίο δημοσιογραφίας από κάποια ιδιωτική, αυτό ήταν το ιδανικό και έτσι με δελέασε. Η πλάκα είναι πως μόλις το μετάνιωσα και το συζητούσαμε για 10%, γυρνάει και μου λέει "ε καλά γιατί την έβαλες τόσο κάτω κι εσύ;;" ενω ήταν αντίθετη με το να μπει 4-5 επιλογή για παράδειγμα...


Ετσι όπως το κόβω, περνάω ή αγγλική φιλολογία ή φιλοσοφική.
Δεν ξέρω για αγγλική φιλολογία αλλά για τη φιλοσοφική θεώρησε η μητέρα σου ότι έχει καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση??????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Καλημέρα! :)

Ας ξεκινήσουμε με τα βασικά..Δεν θα δηλώσεις δημοσιογραφία, θα δηλώσεις επικοινωνία (ειδικά αν επιλέξεις κάποιο από τα τμήματα της Αθήνας. Του ΑΠΘ είναι λίγο πιο στοχευμένο στη δημοσιογραφία αλλά έχει και γενικά μαθήματα). Τι σημαίνει αυτό πρακτικά; Ότι εκτός από την δημοσιογραφία (σε τηλεόραση, έντυπα, ραδιόφωνο, διαδίκτυο) έχει και τις επιλογές της επικοινωνίας. Το πτυχίο είναι ενιαίο, δεν λέει πάνω δημοσιογράφος, μπορείς να το κάνεις ότι θέλεις. Μπορείς να κάνεις λοιπόν ότι έχει σχέση με την επικοινωνία και φυσικά με ένα μεταπτυχιακό το εστιάζεις όπου θες. Γινόμαστε δεκτοί μέχρι και σε οικονομικά μεταπτυχιακά! :)

Τι μπορείς να κάνεις ως επικοινωνιολόγος; Από δημόσιες σχέσεις, πολιτική επικοινωνία, υπεύθυνος επικοινωνίας και άλλα σχετικά με το βασικό πτυχίο. Μέχρι και ακόλουθος επικοινωνίας στην ΕΣΔΔ. Με το μεταπτυχιακό ανοίγονται και άλλοι δρόμοι οι οποίοι είναι πάρα πολλοί. Αν μας πεις τι θέλεις, μπορούμε να σε βοηθήσουμε.

Διαφορά με το ΙΕΚ..Αν τελειώσεις ένα ΙΕΚ, έχεις λιγότερες πιθανότητες αποκατάστασης. Αν βρεις δουλειά, θα είναι με πολύ λίγα χρήματα. Το σημαντικότερο όμως για μένα είναι ότι με το ΙΕΚ είσαι περιορισμένη σε ένα μόνο αντικείμενο. Ό,τι κάνεις εκεί, αυτά τα 2 χρόνια και τέλος. Ενώ από ένα ΑΕΙ το εύρος γνώσεων είναι μεγάλο και έχει ποικιλία, το οποίο σου ανοίγει ταυτόχρονα και άλλες επαγγελματικές πόρτες ΑΝ το σενάριο της δημοσιογραφίας ναυαγήσει. Φυσικά έχεις άλλο κύρος, δεν το συζητάμε αυτό, μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακά και στην τελική, μπορείς πάντα να δώσεις και κατατακτήριες για να συνδυάσεις και με κάτι άλλο.

Αν θέλεις κάτι άλλο, πες μου. :)

Και από το ΑΕΙ του ΑΠΘ μπορείς να βγεις επικοινωνιολόγος; Τι άλλο μπορείς να κάνεις από αυτή τη σχολή;

Γεια σας παιδιά. Είμαι στο δεύτερο έτος της φιλολογίας του ΑΠΘ. Το όνειρό μου είναι η δημοσιογραφία. Τώρα που δυσκολεύει η σχολή, αρχίζω και συνειδητοποιώ ότι δεν είμαι για εδώ, δεν έχω κανένα κοινό με τους συμφοιτητές μου και σιχαίνομαι τα μαθήματα. Δε θέλω ούτε καν να πηγαίνω στα μαθήματα και δεν έχω καμία ευχαρίστηση στη συγκεκριμένη σχολή. Είχα σκοπό να βγάλω τη σχολή και έπειτα να κάνω ΙΕΚ δημοσιογραφίας. Πλέον σκέφτομαι να κάνω 10% για δημοσιογραφία ΑΠΘ και τουλάχιστον να κάνω μαθήματα που θα μου αρέσουν και θα με ενδιαφέρουν για 4 χρόνια. Έτσι είναι όμως σαν να πήγανε χαμένα δυο χρόνια στη φιλολογία. Εκείνο που επίσης με προβληματίζει είναι η αποκατάσταση. Έχω να ρωτήσω λοιπόν αν αξίζει να αφήσω φιλολογία για δημοσιογραφία και αν με το πτυχίο της δημοσιογραφίας του ΑΠΘ μπορώ να κάνω και άλλα πράγματα. Σας παρακαλώ απαντήστε μου και δώστε τα φώτα σας! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

alexpant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alexpant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Και από το ΑΕΙ του ΑΠΘ μπορείς να βγεις επικοινωνιολόγος; Τι άλλο μπορείς να κάνεις από αυτή τη σχολή;

Γεια σας παιδιά. Είμαι στο δεύτερο έτος της φιλολογίας του ΑΠΘ. Το όνειρό μου είναι η δημοσιογραφία. Τώρα που δυσκολεύει η σχολή, αρχίζω και συνειδητοποιώ ότι δεν είμαι για εδώ, δεν έχω κανένα κοινό με τους συμφοιτητές μου και σιχαίνομαι τα μαθήματα. Δε θέλω ούτε καν να πηγαίνω στα μαθήματα και δεν έχω καμία ευχαρίστηση στη συγκεκριμένη σχολή. Είχα σκοπό να βγάλω τη σχολή και έπειτα να κάνω ΙΕΚ δημοσιογραφίας. Πλέον σκέφτομαι να κάνω 10% για δημοσιογραφία ΑΠΘ και τουλάχιστον να κάνω μαθήματα που θα μου αρέσουν και θα με ενδιαφέρουν για 4 χρόνια. Έτσι είναι όμως σαν να πήγανε χαμένα δυο χρόνια στη φιλολογία. Εκείνο που επίσης με προβληματίζει είναι η αποκατάσταση. Έχω να ρωτήσω λοιπόν αν αξίζει να αφήσω φιλολογία για δημοσιογραφία και αν με το πτυχίο της δημοσιογραφίας του ΑΠΘ μπορώ να κάνω και άλλα πράγματα. Σας παρακαλώ απαντήστε μου και δώστε τα φώτα σας! :)

Θα σου πρότεινα να διαβάσεις αυτό για αρχή :)
ftp://pacific.jour.auth.gr/odigos_spoudon2013-14.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Και από το ΑΕΙ του ΑΠΘ μπορείς να βγεις επικοινωνιολόγος; Τι άλλο μπορείς να κάνεις από αυτή τη σχολή;

Γεια σας παιδιά. Είμαι στο δεύτερο έτος της φιλολογίας του ΑΠΘ. Το όνειρό μου είναι η δημοσιογραφία. Τώρα που δυσκολεύει η σχολή, αρχίζω και συνειδητοποιώ ότι δεν είμαι για εδώ, δεν έχω κανένα κοινό με τους συμφοιτητές μου και σιχαίνομαι τα μαθήματα. Δε θέλω ούτε καν να πηγαίνω στα μαθήματα και δεν έχω καμία ευχαρίστηση στη συγκεκριμένη σχολή. Είχα σκοπό να βγάλω τη σχολή και έπειτα να κάνω ΙΕΚ δημοσιογραφίας. Πλέον σκέφτομαι να κάνω 10% για δημοσιογραφία ΑΠΘ και τουλάχιστον να κάνω μαθήματα που θα μου αρέσουν και θα με ενδιαφέρουν για 4 χρόνια. Έτσι είναι όμως σαν να πήγανε χαμένα δυο χρόνια στη φιλολογία. Εκείνο που επίσης με προβληματίζει είναι η αποκατάσταση. Έχω να ρωτήσω λοιπόν αν αξίζει να αφήσω φιλολογία για δημοσιογραφία και αν με το πτυχίο της δημοσιογραφίας του ΑΠΘ μπορώ να κάνω και άλλα πράγματα. Σας παρακαλώ απαντήστε μου και δώστε τα φώτα σας! :)

Η γνώμη μου είναι πώς όχι δεν αξίζει να αφήσεις την φιλολογία για την δημοσιογραφία.Τελειώνοντας την φιλολογία θεωρητικά διαθέτεις κατάρτιση στην χρήση της γλώσσας και άρα μπορείς κάλλιστα να εξασκήσεις στο επάγγελμα της δημοσιογραφίας και της αρθογραφίας.Μπορείς να κάνεις φυσικά μεταπτυχιακό στα μμε η κάτι σχετικό με δημοσιογραφία.Απο το τμήμα μμε θα κάνεις λίγο απο όλα και στην ουσία δεν βγαίνεις τίποτα.Την θεωρώ μια απο τις πιο άχρηστες σχολές.Τα μαθήματα λογικό να μην σου αρέσουν όλα,αλλά μου κάνει εντύπωση ότι δεν έχεις βρεί κάτι που να σε ενδιαφέρει έστω και λίγο και σου φαίνονται όλα χάλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top