ΑΕΙ ή ΙΕΚ Δημοσιογραφίας;

alexpant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alexpant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Αλήθεια ; Πρέπει να είναι πολύ ωραίο συναίσθημα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Είναι πάρα πολύ ωραίο...Έχει άπειρο διάβασμα, αλλά μου αρέσει πάρα πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexpant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alexpant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Αυτό έχει σημασία! Να αγαπάς αυτό που κάνεις !!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Μακάρι και εσύ να είσαι ευτυχισμένος με την επιλογή σου!!!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexpant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alexpant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Αν την πετύχω....ΣΙΓΟΥΡΑΑΑΑΑΑ! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Helenakh

Νεοφερμένος

Η Helenakh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Παιδια!τωρα θα παω τριτη λυκειου και ενδιαφερομαι για τη δημοσιογραφια θεσσαλονικης αλλα δεν ξερω τι ακριβως πρεπει να κανω με το ειδικο μαθημα...Τι επιπεδο πρεπει να εχω αν επιλεξω αγγλικα?θα απαλλαγω απο την εξεταση του ειδικου μαθηματος αν εχω lower,advanced,proficiency?στο σχολειο πρεπει να επιλεξω ως μαθημα επιλογης τα αγλλικα ή δεν χρειαζεται γιατι θα υπολογισουν τα αγγλικα γενικης παιδειας ?πρεπει να κανω καποια ειδικη αιτηση για να εξεταστω σε αυτο?τι προετοιμασια χρειαζεται?πρεπει να παω φροντιστηριο? και κατι τελευταιο..ποσα μορια πιανει το ειδικο μαθημα? εχω μαυρο σκοταδι σχετικα με την προετοιμασια του ειδικου μαθηματος και θα ημουν ειλικρινα ευγνωνων αν με διαφωτιζατε(sorry για τις πολλες ερωτησεις)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexpant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alexpant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Γεια σου! Λοιπόν, το επίπεδο του ειδικού είναι λίγο πιο πάνω από lower! Σου δίνει μέχρι 2000 μόρια επιπλέον. Δηλαδή σύμφωνα με τις βάσεις 2010 θα έπρεπε να γράψεις π.χ 16800 μόρια και ένα 16,6 αγγλικά που θα σε πήγαινε στο 18.460 (η βάση ήταν 18454). Με λίγα λόγια στα αγγλικά ό,τι γράψεις παίρνεις! Αν γράψεις 10 θα πάρεις 1000 μόρια αν γράψεις 20 θα πάρεις 2000. Για την Αγγλική φιλολογία πάει x2! Δεν χρειάζεται να πάρεις επιλογής αγγλικά ούτε και πιάνονται αυτά της γενικής παιδείας! Με αίτηση που θα κάνετε ΟΛΑ τα παιδιά τον Φλεβάρη θα δηλώσετε τι ειδικά θα δώσετε! Τέλος, αν είσαι επίπεδο Lower θα πρέπει σίγουρα να κάνεις κάποια μαθήματα για το ειδικό για να εξοικειωθείς με τον τρόπο εξέτασης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Helenakh

Νεοφερμένος

Η Helenakh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ευχαριστω παρα παρα πολυ για τις πληροφοριες...Με βοηθησατε πολυ.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggeliki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aggeliki! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
πιο πανω εγραψε καποιος οτι προτιμωνται φοιτητες απο αει και οχι ιδιωτικης εκπαιδευσης (ιεκ κλπ) αυτο ξερετε αν ισχυει και για το γνωστο εργαστηρι δημοσιογραφιας; γιατι λενε οτι απο εκει εχουν προελθει πολλοι γνωστοι σημερινοι δημοσιογραφοι...

Σημείωση: Το μήνυμα προήλθε από το θέμα "Δημοσιογραφία vs Φιλολογία".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αν δεν κάνω λάθος (δεν ξανακοίταξα) το είπα εγώ! :)

Οι μεγάλοι δημοσιογράφοι που βλέπεις τώρα, ξεκίνησαν στις αρχές της τηλεόρασης και έγιναν μεγάλα αστέρια στις αρχές της ιδιωτικής τηλεόρασης, το 1989 (όπου πήραν και τα πολλά χρήματα). Τότε λοιπόν δεν υπήρχαν ΑΕΙ ΜΜΕ, το πρώτο του ΕΚΠΑ δέχτηκε φοιτητές πρώτη φορά το 1990.

Όλοι αυτοί λοιπόν πήγαν στο εργαστήρι απλά για να μην τους ¨κατηγορούν" ότι δεν έχουν σχέση με το αντικείμενο (έχω μιλήσει με κάποιους από αυτούς και το λέω με σιγουριά!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggeliki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aggeliki! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σου.. ειναι πολυ καλο οταν ενας ανθρωπος που ξερει μπορει να σε κατατοπισει ακριβως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ότι θέλεις σχετικά με ΜΜΕ σχολές, επικοινωνια και δημοσιογραφία, μπορώ να βοηθήσω αν και δεν έχω ακολουθήσει τον δρόμο αυτό! Δεν τα ξέρω όλα φυσικά, αλλά νομίζω ότι έχω αρκετές εμπειρίες!! :):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggeliki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aggeliki! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ! ναι η αληθεια ειναι οτι ενδιαφερομαι αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα το ακολουθησω.. η ανεργια πληττει αυτο το επαγγελμα:( (απ' οσο γνωριζω δλδ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elisavet21

Δραστήριο μέλος

Η Ελίσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 504 μηνύματα.
Με ενδιαφέρει πολύ η Δημοσιογραφία Θεσ/νίκης. Μέχρι την Α' λυκείου τη συγκεκριμένη σχολή είχα στο μυαλό μου. Ξέρει κανένας τη συντελεστή έχουν τα Αγγλικά για τα ΜΜΕ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ο συντελεστής είναι 1 για τα ΜΜΕ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elisavet21

Δραστήριο μέλος

Η Ελίσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 504 μηνύματα.

Rubi Rubi

Νεοφερμένος

Η Rubi Rubi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Γράφω και εγώ εδώ για να μην ανοίξω νέο θέμα μιας και έχω απορία εντελώς συναφή με την ερώτηση του ατόμου που άνοιξε το topic. Έδωσα φέτος πανελλαδικές και θα δηλώσω δημοσιογραφία. Λοιπόν, οκ ο ήδη σπουδαστής της δημοσιογραφίας είπε πως ένα πτυχίο δημοσιογραφίας από ΑΕΙ είναι ανώτερο. Όμως τι γίνεται με την αποκατάσταση;; Που μπορώ να δουλέψω εκτός από τηλεόραση -που θέλει και μέσον όσο να ναι- πως μπορώ να αξιοποιήσω ένα τέτοιο πτυχίο;; Αρθρογράφος σε εφημερίδα;; Κάτι άλλο; Κάτι ανέφερε ο σπουδαστής ότι μπορείς να κάνεις και άλλα πράγματα αλλά δεν το διευκρίνιζε...Τι ακριβώς;; Η μάνα μου επιμένει πως με τη δημοσιογραφία θα πάω "στράφι" δεν έχει μέλλον και προσπαθεί να με πείσει πως ένα ΙΕΚ δημοσιογραφίας είναι καλύτερο όσον αφορά την αποκατάσταση. Για ρίξτε λίγο τα φώτα σας εσείς οι "ειδικοί".:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Γράφω και εγώ εδώ για να μην ανοίξω νέο θέμα μιας και έχω απορία εντελώς συναφή με την ερώτηση του ατόμου που άνοιξε το topic. Έδωσα φέτος πανελλαδικές και θα δηλώσω δημοσιογραφία. Λοιπόν, οκ ο ήδη σπουδαστής της δημοσιογραφίας είπε πως ένα πτυχίο δημοσιογραφίας από ΑΕΙ είναι ανώτερο. Όμως τι γίνεται με την αποκατάσταση;; Που μπορώ να δουλέψω εκτός από τηλεόραση -που θέλει και μέσον όσο να ναι- πως μπορώ να αξιοποιήσω ένα τέτοιο πτυχίο;; Αρθρογράφος σε εφημερίδα;; Κάτι άλλο; Κάτι ανέφερε ο σπουδαστής ότι μπορείς να κάνεις και άλλα πράγματα αλλά δεν το διευκρίνιζε...Τι ακριβώς;; Η μάνα μου επιμένει πως με τη δημοσιογραφία θα πάω "στράφι" δεν έχει μέλλον και προσπαθεί να με πείσει πως ένα ΙΕΚ δημοσιογραφίας είναι καλύτερο όσον αφορά την αποκατάσταση. Για ρίξτε λίγο τα φώτα σας εσείς οι "ειδικοί".:)

Καλημέρα! :)

Ας ξεκινήσουμε με τα βασικά..Δεν θα δηλώσεις δημοσιογραφία, θα δηλώσεις επικοινωνία (ειδικά αν επιλέξεις κάποιο από τα τμήματα της Αθήνας. Του ΑΠΘ είναι λίγο πιο στοχευμένο στη δημοσιογραφία αλλά έχει και γενικά μαθήματα). Τι σημαίνει αυτό πρακτικά; Ότι εκτός από την δημοσιογραφία (σε τηλεόραση, έντυπα, ραδιόφωνο, διαδίκτυο) έχει και τις επιλογές της επικοινωνίας. Το πτυχίο είναι ενιαίο, δεν λέει πάνω δημοσιογράφος, μπορείς να το κάνεις ότι θέλεις. Μπορείς να κάνεις λοιπόν ότι έχει σχέση με την επικοινωνία και φυσικά με ένα μεταπτυχιακό το εστιάζεις όπου θες. Γινόμαστε δεκτοί μέχρι και σε οικονομικά μεταπτυχιακά! :)

Τι μπορείς να κάνεις ως επικοινωνιολόγος; Από δημόσιες σχέσεις, πολιτική επικοινωνία, υπεύθυνος επικοινωνίας και άλλα σχετικά με το βασικό πτυχίο. Μέχρι και ακόλουθος επικοινωνίας στην ΕΣΔΔ. Με το μεταπτυχιακό ανοίγονται και άλλοι δρόμοι οι οποίοι είναι πάρα πολλοί. Αν μας πεις τι θέλεις, μπορούμε να σε βοηθήσουμε.

Διαφορά με το ΙΕΚ..Αν τελειώσεις ένα ΙΕΚ, έχεις λιγότερες πιθανότητες αποκατάστασης. Αν βρεις δουλειά, θα είναι με πολύ λίγα χρήματα. Το σημαντικότερο όμως για μένα είναι ότι με το ΙΕΚ είσαι περιορισμένη σε ένα μόνο αντικείμενο. Ό,τι κάνεις εκεί, αυτά τα 2 χρόνια και τέλος. Ενώ από ένα ΑΕΙ το εύρος γνώσεων είναι μεγάλο και έχει ποικιλία, το οποίο σου ανοίγει ταυτόχρονα και άλλες επαγγελματικές πόρτες ΑΝ το σενάριο της δημοσιογραφίας ναυαγήσει. Φυσικά έχεις άλλο κύρος, δεν το συζητάμε αυτό, μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακά και στην τελική, μπορείς πάντα να δώσεις και κατατακτήριες για να συνδυάσεις και με κάτι άλλο.

Αν θέλεις κάτι άλλο, πες μου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,411 μηνύματα.
Γράφω και εγώ εδώ για να μην ανοίξω νέο θέμα μιας και έχω απορία εντελώς συναφή με την ερώτηση του ατόμου που άνοιξε το topic. Έδωσα φέτος πανελλαδικές και θα δηλώσω δημοσιογραφία. Λοιπόν, οκ ο ήδη σπουδαστής της δημοσιογραφίας είπε πως ένα πτυχίο δημοσιογραφίας από ΑΕΙ είναι ανώτερο. Όμως τι γίνεται με την αποκατάσταση;; Που μπορώ να δουλέψω εκτός από τηλεόραση -που θέλει και μέσον όσο να ναι- πως μπορώ να αξιοποιήσω ένα τέτοιο πτυχίο;; Αρθρογράφος σε εφημερίδα;; Κάτι άλλο; Κάτι ανέφερε ο σπουδαστής ότι μπορείς να κάνεις και άλλα πράγματα αλλά δεν το διευκρίνιζε...Τι ακριβώς;; Η μάνα μου επιμένει πως με τη δημοσιογραφία θα πάω "στράφι" δεν έχει μέλλον και προσπαθεί να με πείσει πως ένα ΙΕΚ δημοσιογραφίας είναι καλύτερο όσον αφορά την αποκατάσταση. Για ρίξτε λίγο τα φώτα σας εσείς οι "ειδικοί".:)

Φυσικά το ΑΕΙ είναι ανώτερο απο το ΙΕΚ. Ωστόσο, οι περισσότεροι δημοσιογράφοι έχουν τελειώσει Νομική, πήγαν σε μια ιδιωτική σχολή δημοσιογραφίας και εργάζονται τώρα ως δημοσιογράφοι. Και μάλιστα είναι πάρα πολύ καλοί στη δουλειά τους.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Φυσικά το ΑΕΙ είναι ανώτερο απο το ΙΕΚ. Ωστόσο, οι περισσότεροι δημοσιογράφοι έχουν τελειώσει Νομική, πήγαν σε μια ιδιωτική σχολή δημοσιογραφίας και εργάζονται τώρα ως δημοσιογράφοι. Και μάλιστα είναι πάρα πολύ καλοί στη δουλειά τους.:)

Δεν υπήρχαν ΑΕΙ επικοινωνίας όταν βγήκε η φουρνιά των "μεγάλων" σημερινών δημοσιογράφων.
Και διαφωνώ στο ότι είναι καλοί, είναι τηλε-περσόνες οι περισσότεροι, όχι μαχόμενοι δημοσιογράφοι. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top