Ώρα της Γης: Σβήσιμο φώτων ή όχι;

_Silence_

Διάσημο μέλος

Η _Silence_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,382 μηνύματα.
Δε βλέπω κανένα να έχει εξαγριωθεί εδώ μέσα. :P
Μόνο νηφάλιες φωνές που υποδεικνύουν την έλλειψη ουσίας και αποτελεσματικότητας.

Από την άλλη βλέπω το αντιφατικό "κανείς δε σας έβαλε το μαχαίρι στο λαιμό" και από κάτω προσπάθεια μέχρις εσχάτων για να πεισθούν όσοι διαφωνούν να κλείσουν τα φώτα.
Επιτρέπεται να ρωτήσω γιατί τόσο πάθος για να συμμετάσχουν όλοι;
Θέμα συνείδησης είναι, κι ο καθένας έχει διαφορετική συνείδηση και αίσθηση των πραγμάτων, δεν υπάρχει μία συνείδηση. Από τη στιγμή που είναι κάτι συμβολικό, δε βλέπω το λόγο κάποιος που ασχολείται τον υπόλοιπο χρόνο να "αφυπνιστεί".

..Δεν προσπάθησα σε καμμία περίπτωση να πιέσω κανέναν απλά συμβουλή έδωσα και εξέφρασα την άποψη μου ...
Εδώ θέλω να φτάσω ΓΤ να μην τα κλείσουν ? Και αυτή η προσπάθεια απο μέρους μου να τους ''πείσω'' γτ να είναι κατακριτέα??
Γτ είναι μια κίνηση που μόνο καλό θα κάνει και θα παραδειγματίσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
συμφωνώ με Δια, κύριο Κρολευ, και όλους τους άλλους μου υποστηρίζουν ότι δεν υπάρχει λόγος να το κάνουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Εδώ θέλω να φτάσω ΓΤ να μην τα κλείσουν ? Και αυτή η προσπάθεια απο μέρους μου να τους ''πείσω'' γτ να είναι κατακριτέα??
Γτ είναι μια κίνηση που μόνο καλό θα κάνει και θα παραδειγματίσει.

Το γιατί να μην κλείσει κανείς τα φώτα έχει χιλιοειπωθεί κι εδώ και σε όλο το internet. Αν δε θες να καταλάβεις ότι πρακτικά δεν παραδειγματίζει, δεν μπορώ να σου πω τίποτε άλλο.

Το να προσπαθείς να πείσεις για κάτι δεν είναι κατακριτέο. Κι οι άλλοι αυτό κάνουν. Κατακριτέα είναι η αντιφατική ψιλοϋποκριτική στάση που ξεκινά από το "μην είστε αρνητικοί", "δε σας πίεσε κανείς" και καταλήγει στο "κάντε κι εσείς αυτό που θεωρώ κι εγώ σωστό".
Δηλαδή εσύ να εκφράζεις την άποψή σου (κανένα πρόβλημα με αυτό από μόνο του) αλλά οι άλλοι να μην εκφράζουν τον αντίλογό τους-αφού δεν τους πιέζουν κιόλας.


https://www.skylos.gr/index.cfm?q=articles/detail/658
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν υπάρχει λόγος να μην το σβησω από τη στιγμή που είναι κάτι συμβολικό.
Ας πούμε.Τόσοι εργαζόμενοι ένα χρόνο κατεβαίνουν σε πορείες για να δείξουν ότι ειναι δυσαρεστημενοι και ζητουν αλλαγες.Δεν σημαινει οτι η πορεια ως πραξη θα φερει την αλλαγη.Η πορεια ειναι ενδεικτικη της δυναμης του συνολου και αποδειξη οτι η δυσαρεσκεια αποτελει συναισθημα για την πλειοψηφια των εργαζομενων.
Ετσι βλεπω και την Ωρα της Γης.Δεν ειναι μια ωρα για να σωθει το περιβαλλον.Γιατί πολλοι βιαζονται να πουν ''θα σωθει το περιβαλλον αν κλεισουμε ΜΙΑ ΩΡΙΤΣΑ το φως?''
Ειναι μια συμβολικη πραξη.Κανουμε την παρουσια μας αισθητη.

Και δεν συγκρινω τα δυο γεγονοτα αλλα τα παραλληριζω (αν το λεω και το γραφω σωστα)

Εμενα δεν μου τη δινει αν καποιος δεν σβηνει τα φωτα αυτη την μια ωρα.Μου την δινει οταν νομιζει οτι φαινεται πιο εξυπνος χρησιμοποιωντας το επιχειρημα : ''Μια ωρα θα το σωσει το περιβαλλον''

Μην τα σβηνετε!Εκεινη την μια ωρα μαζεψτε τα πλαστικα και τα χαρτια και πηγαιντε τα στον καδο ανακυκλωσης!

Συμφωνω με αυτα που ειπωνονται στο αρθρο που παρεθεσε ο garch.Αν εσβησες το φως,δεν σημαινει οτι εκανες και το καθηκον σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
γτ το σβησιμο των φωτων πεφτει καθε χρονο με το παιχνιδι της ελληνικης ομαδας ποδοσφαιρου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Goseithor

Διάσημο μέλος

Ο Νότα στο Διάστημα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
κλασσικά όπως κάθε μέρα θα σβήνω τ φώτα που αφήνουν οι άλλοι,αν ήμουν σπίτι μου θα τα έσβηνα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
wtf,ΔΕΝ ειπα να ανοιξουμε ολα τα φωτα στο τερμα και ουτε εκφρασα την αποψη μου...απλα εθεσα καποιες ανησυχιες ΜΟΥ.γιατι εγινε ο κακος χαμος ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasilina93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 395 μηνύματα.

wtf,ΔΕΝ ειπα να ανοιξουμε ολα τα φωτα στο τερμα και ουτε εκφρασα την αποψη μου...απλα εθεσα καποιες ανησυχιες ΜΟΥ.γιατι εγινε ο κακος χαμος ?

:P Όχι και πολύ ΣΟΥ.... Δεν έγινε τέτοιος χαμός, απλά ο περισσότερος κόσμος εδώ μέσα δεν θεωρεί "Αντίδραση" το να κάτσουμε σπιτάκι μας, στις ζεστές μας πιτζαμούλες και απλά να ανοίξουμε τα φώτα... Υπάρχουν άλλοι τρόποι αντίδρασης πιο δραστικοί από το τίποτα που πρότεινες-(πρότεινε η πηγή σου). Είναι ανούσιο τόσο το κλείσιμο όσο και το άνοιγμα των ηλεκτρικών συσκευών μας σήμερα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
οταν μιλαγα για τις αποψεις μοτυ εννοουσα αυτο το κομματι------>σημερα ειναι η παγκοσμια μερα της γης.οπως καθε χρονο ετσι και φετος καλουνται ολοι οι πολιτες ολων των χωρων του κοσμου να κλεισουν τους διακοπτες ,να σβησουν τηλεοραση και υπολογιστη και να παραμεινουν για μια ωρα στο σκοταδι λεγοντας ετσι ενα ''ΟΧΙ'' στην ρυπανση του πλανητη μας...

ειναι τα πραγματα ομως ετσι ??

ας το σκεφτουμε καλυτερα......

Δυστυχως δεν ειναι λιγες οι εταιριες οι οποιες πρωτοστατουν σε τετοιου ειδους ενεργειες,υποστηριζοντας πως πρεπει να σκεφτουμε περισσοτερο το περιβαλλον.εχετε σκεφτει ομως πως μεσα απ ολα αυτα υπαρχει και ΘΑ υπαρχει παντα το κερδος?μπλουζακια,κονκαρδες,καπελα υπερ της γης που ολα πανω αναφερουν ....ενα συνθημα τυπου<<Ας σβησουμε τα φωτα και ας φωτισουμε τις ζωες μας>>οι εταιριες αυτες δεν ειναι και λιγες..ειναι εταιριες οι οποιοι εκμεταλευονται μια ημερα σαν αυτη για να εχουν κερδος και ταυτοχρονα να ενισχυσουν το προφιλ τους.θα ακουστουν πολλα οπως.<<ΑΑΑ!!η εταιρια χ ειναι κατα στην μολυνση του πλανητη και εκανε αυτο ...αυτο ...αυτο ....και ...αυτο....Επιτελους και μια αλλαγη!!>>
Αμμ δε.........
πολλες εταιριες σαν αυτην την χ μολυνουν τις υπολοιπες 364 μερες νερο,αερα γη..ειτε επειδη δεν βαζουν τα καταλληλα φιλτρα,ειτε επειδη ριχνουν τα λυματα τους στην θαλασσα....

ποια ειναι λοιπον η σκεψη σας?τα κλινουμε ή οχι ???

παντως οι περισσοτεροι θα τα κλεισουν λογω της Δ.Ε.Η.




δεν συμφωνησα στο ανοιξουμε-κλεισουμε φωτα και συσκευες...ειναι και τα δυο ακραια...απλα ηθελα να δειξω ποιες ειναι οι πλησιεστερες αποψεις..με λιγα λογια τα <<ναι>>,ι<<οχι>> και το ουδετερο.τελος παντων.
περι ορεξεως ουδεις λογος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Γι' αυτό και τα 20-sized lowercase άλλωστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,064 μηνύματα.
Ήμουν έξω και δεν είδα πουθενά σβησμένα φώτα. Μάλλον πολύ λίγοι δώσανε σημασία.

Άντε και του χρόνου ! ! !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Πως γινεται να κρατησω το μαυρο youtube?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
ναι ,ηταν πολυ μαματο.
νομιζω δεν γινεται ......:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Δεν ξέρω πως και γιατί, αλλά ένας γείτονας είχε ενημερωθεί ότι η όλη διαδικασία θα γίνει 19:30-20:30.

Guess what?
Μόλις πήγε 20:30, φτου ξελευτερία. Ήταν το μόνο φωτισμένο σπίτι σε όλο το τετράγωνο. :bounce:

Τουλάχιστον ένιωσε αυτός καλά. :redface:

Πως γινεται να κρατησω το μαυρο youtube?!
Ξανασβήσε τα φώτα του σπιτιού. :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mc08071

Νεοφερμένος

Ο 22160717181518 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
γενικα, με εθελοντικες δρασεις, φιλανθρωπιες, κλπ δε γινεται τιποτα. οτιδηποτε δεν ειναι υποχρεωτικο δε βοηθα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
εννοειται οτι τα κλεινουμε!!! γιατι ο πλανητης μας παει απο το κακο στο χειροτερο και κατι οφειλουμε να κανουμε για αυτο!!!! :mad: οχι οτι απο αυτο θα σωθει,αλλα κατι μπορει να γινει...... :worry: γιατι αν συνεχισουμε να αδιαφορουμε για πολυ δεν θα εχουμε μελλον!!!!! :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
εννοειται οτι τα κλεινουμε!!! γιατι ο πλανητης μας παει απο το κακο στο χειροτερο και κατι οφειλουμε να κανουμε για αυτο!!!! :mad: οχι οτι απο αυτο θα σωθει,αλλα κατι μπορει να γινει...... :worry: γιατι αν συνεχισουμε να αδιαφορουμε για πολυ δεν θα εχουμε μελλον!!!!! :confused:
4εις σελίδες είναι όλες και όλες διάβασε τις να δεις γιατί ΔΕΝ τα κλείνουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
4εις σελίδες είναι όλες και όλες διάβασε τις να δεις γιατί ΔΕΝ τα κλείνουμε...

Εγω ομως ΤΑ κλεινω!!!!!!! :rtfm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εγω ομως ΤΑ κλεινω!!!!!!! :rtfm:
ΟΚ δεν θα μαλώσουμε για το ποιος τα κλείνει και ποιος όχι, κάνε ό,τι θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
ΟΚ δεν θα μαλώσουμε για το ποιος τα κλείνει και ποιος όχι, κάνε ό,τι θες.

ok!!! :giveup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top