Ύπνος και υγεία

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Ξέρω, τραγικό να ανοίγω θέμα σχετικό με ύπνο στις δύο το πρωί. :P

Το προσπερνάμε όμως. Διάβασα πρόσφατα ένα άρθρο του BBC στο οποίο περιγράφεται η σχέση της έλλειψης ύπνου με ψυχικές διαταραχές, συγκεκριμένα την κατάθλιψη. Το θέμα βέβαια επεκτείνεται μέχρι και σε πιθανές τάσεις αυτοκτονίας καθώς περιγράφει με σχετική ακρίβεια αποτελέσματα ερευνών που έχουν διεξαχθεί κατά καιρούς με επίκεντρο εθελοντές εφήβους.

Το θέμα είναι λίγο έως πολύ γνωστό πιστεύω και παρόλο που υπάρχουν και καθησυχαστικές απόψεις, η γενικότερη επιστημονική πεποίθηση, σύμφωνα με όσα έχω διαβάσει, είναι πως ο ύπνος σχετίζεται σε μεγάλο επίπεδο με τη σωματική και ψυχική υγεία. Μπορεί, όπως και με τα κινητά, να γνωρίζουμε μόνο τα στοιχειώδη των επιδράσεων του ύπνου στον ανθρώπινο οργανισμό, όμως υποθέτω πως όλοι μπορούμε να διαπιστώσουμε (και έχουμε διαπιστώσει οι περισσότεροι) τα αποτελέσματα της έλλειψής του.

Επειδή το ζήτημα αφορά κυρίως μαθητές, φοιτητές και άτομα παραπλήσιας ηλικίας καθώς και εμένα προσωπικά, σκέφτηκα να φτιάξω ένα θέμα για να συλλέξω κυρίως εμπειρίες και απόψεις, πιθανώς διαφορετικές από τις δικές μου. Εφόσον δε πολλοί είναι αυτοί που πασχίζουν να συνδυάσουν σχολικές/φροντιστηριακές υποχρεώσεις με τυχόν άλλες ασχολίες, και δεδομένου του περιορισμένου χρόνου όλων μας κατά γενική ομολογία, ας συζητήσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Το δικό μου ωράριο νομίζω ότι είναι αρκετά τραγικό. Σπανίως κοιμάμαι πριν τις 4 το πρωί. Αν δεν έχω κάποια υποχρέωση που δεν αναβάλλεται, αργώ πολύ να ξυπνήσω. Μετά τις 12:00 σχεδόν πάντα δηλαδή. Κάτι προσπάθεις που κάνω να ξυπνήσω λίγο νωρίτερα καταλήγουν σε πολύωρο χουζούρεμα και τελικά σηκώνομαι πιο κουρασμένος. Γενικά δε νιώθω ότι με ξεκουράζει ο ύπνος μου, και αυτό το πράγμα γίνεται εδώ και καιρό. Μου φαίνεται πολύ πιθανό να φταίει το ωράριο που ακολουθώ, και θέλω πολύ να προσπαθήσω να το αλλάξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Το δικό μου ωράριο νομίζω ότι είναι αρκετά τραγικό. Σπανίως κοιμάμαι πριν τις 4 το πρωί. Αν δεν έχω κάποια υποχρέωση που δεν αναβάλλεται, αργώ πολύ να ξυπνήσω. Μετά τις 12:00 σχεδόν πάντα δηλαδή. Κάτι προσπάθεις που κάνω να ξυπνήσω λίγο νωρίτερα καταλήγουν σε πολύωρο χουζούρεμα και τελικά σηκώνομαι πιο κουρασμένος. Γενικά δε νιώθω ότι με ξεκουράζει ο ύπνος μου, και αυτό το πράγμα γίνεται εδώ και καιρό. Μου φαίνεται πολύ πιθανό να φταίει το ωράριο που ακολουθώ, και θέλω πολύ να προσπαθήσω να το αλλάξω.
Σχολη δεν πας;Ή εχετε αλλες ωρες εσεις;

Εγω οταν εχω σχολη και δεν βγαινω προσπαθω να κοιμηθω 12.Πολλες καθημερινες που βγαινω ή ειμαι με παρεα κοιμαμαι ο,τι ωρα κατσει.:PΚαι παρασκευοσαββατα στανταρ μετα τις 7.Σταθερος ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Έχω τελειώσει με τα (προπτυχιακά) μαθήματα από το 4ο έτος :P Και τότε κοιμόμουν αργά βέβαια, αλλά ξύπναγα πάντα όσο νωρίς και να ήταν το μάθημα για να μη το χάσω. Αναπλήρωνα τις χαμένες ώρες ύπνου με καφέδες. 4 ώρες ύπνου + 4 καφέδες = 8 ώρες ύπνου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Έχω τελειώσει με τα (προπτυχιακά) μαθήματα από το 4ο έτος :P Και τότε κοιμόμουν αργά βέβαια, αλλά ξύπναγα πάντα όσο νωρίς και να ήταν το μάθημα για να μη το χάσω. Αναπλήρωνα τις χαμένες ώρες ύπνου με καφέδες. 4 ώρες ύπνου + 4 καφέδες = 8 ώρες ύπνου.
Αυτη την ταυτοτητα δεν την ηξερα....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Ναι,νομίζω ότι λίγο πολύ όλοι ξέρουμε ότι ο ελλιπής ύπνος συσχετίζεται με ψυχικές και σωματικές διαταραχές.Και σε προσωπικό επίπεδο νομίζω ότι η νυχτά ''ευνοεί'' την ύπαρξη συναισθημάτων που μπορούν να επηρεάσουν το άτομο αρνητικά.Εξάλλου ένα ασταθές ωράριο ύπνου οδηγεί σε πονοκεφάλους κτλ,επηρεάζει τν καθημερινότητά μας,και αυτό σε συνδυασμό με τη μοναξιά της νύχτας επιφέρει αρκετά αρνητικά αποτελέσματα.

Αυτό πάντα εξαρτάται από την περίπτωση.Και εγώ αν όλη νύχτα έκανα κλάμπινγκ ή σεξ με τον έρωτα μου δεν θα είχα καμία απολύτως ψυχική ασθένεια να με βαραίνει.Αλλά,καλώς ή κακώς,δεν κάνω ούτε κλάμπινγκ ούτε αχαλίνωτο έρωτα,οπότε ναι,ίσως η ψυχική μου ισορροπία επηρεάζεται απο το ωράριο ύπνου μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Το δικό μου ωράριο νομίζω ότι είναι αρκετά τραγικό. Σπανίως κοιμάμαι πριν τις 4 το πρωί. Αν δεν έχω κάποια υποχρέωση που δεν αναβάλλεται, αργώ πολύ να ξυπνήσω. Μετά τις 12:00 σχεδόν πάντα δηλαδή. Κάτι προσπάθεις που κάνω να ξυπνήσω λίγο νωρίτερα καταλήγουν σε πολύωρο χουζούρεμα και τελικά σηκώνομαι πιο κουρασμένος. Γενικά δε νιώθω ότι με ξεκουράζει ο ύπνος μου, και αυτό το πράγμα γίνεται εδώ και καιρό. Μου φαίνεται πολύ πιθανό να φταίει το ωράριο που ακολουθώ, και θέλω πολύ να προσπαθήσω να το αλλάξω.

Σχεδόν το ίδιο κι εγώ... Και μου είναι πολύ δύσκολο να το αλλάξω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Το δικό μου ωράριο νομίζω ότι είναι αρκετά τραγικό. Σπανίως κοιμάμαι πριν τις 4 το πρωί. Αν δεν έχω κάποια υποχρέωση που δεν αναβάλλεται, αργώ πολύ να ξυπνήσω. Μετά τις 12:00 σχεδόν πάντα δηλαδή. Κάτι προσπάθεις που κάνω να ξυπνήσω λίγο νωρίτερα καταλήγουν σε πολύωρο χουζούρεμα και τελικά σηκώνομαι πιο κουρασμένος. Γενικά δε νιώθω ότι με ξεκουράζει ο ύπνος μου, και αυτό το πράγμα γίνεται εδώ και καιρό. Μου φαίνεται πολύ πιθανό να φταίει το ωράριο που ακολουθώ, και θέλω πολύ να προσπαθήσω να το αλλάξω.

Α, ωραία. Και το δικό μου όμως δεν είναι σε καλύτερη κατάσταση. Το βασικό πρόβλημα είναι πως κατά τα φαινόμενα δε μπορώ να συγκεντρωθώ τις απογευματινές ώρες. Ως αποτέλεσμα, ξενύχτια και περιορισμένος χρόνος για ύπνο. Το διάβασμα βγαίνει βέβαια, δε λέω, αλλά πώς να το πω, είναι σαν να θέλει κανείς να πάει από την Αθήνα στη Θεσσαλονίκη και να περνά πρώτα από το Ηράκλειο μια βόλτα.

Έχω τελειώσει με τα (προπτυχιακά) μαθήματα από το 4ο έτος :P Και τότε κοιμόμουν αργά βέβαια, αλλά ξύπναγα πάντα όσο νωρίς και να ήταν το μάθημα για να μη το χάσω. Αναπλήρωνα τις χαμένες ώρες ύπνου με καφέδες. 4 ώρες ύπνου + 4 καφέδες = 8 ώρες ύπνου.

Αυτη την ταυτοτητα δεν την ηξερα....:P

Ούτε κι εγώ αλλά δε με βλέπω να τη χρησιμοποιώ ούτως ή άλλως. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Αμαρτάνεις, Γεώργιε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mechanicarts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Ο ύπνος είναι χάσιμο χρόνου για μένα.:nono: Δε μιλάω για το χουχούλιασμα ή για το απαλό στρώμα-μαξιλάρι-πάπλωμα, ποιος δεν τα λατρεύει :D, μιλάω για τις (συνήθως) 8-10 ώρες ύπνου που χρειάζεται ο οργανισμός μας. Αν δεν σχετιζόταν με την κακή ψυχολογική και σωματική υγεία, θα καθόμουν ξύπνιος μέχρι να λιποθυμήσω από τη νύστα :lol:

Η ώρα είναι 7.40 και δεν έχω κοιμηθεί καθόλου, επίσης δεν έχω προγραμματίσει καθόλου ύπνο, έχω πολλές δουλειές σήμερα.

Πολύ μου αρέσει το βράδυ, που όλοι κοιμούνται και έχει αρκετή ησυχία για να ακούς τη φασαρία σου :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Εγώ προσπαθώ στάνταρ να κοιμηθώ 6 με 7 ώρες. Ειδικά τις μέρες που έχω σχολή, ξυπνάω στις 6μιση, οπότε την προηγούμενη, αν είμαι νωρίς σπίτι, κοιμάμαι κατά τις 12, αλλιώς, 12μιση-μία. Αλλά ακόμα κι έτσι, την επομένη κοιμάμαι όρθιος. Δε με πιάνει κι ο καφές, οπότε δεν υπάρχει σωτηρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Οταν εχω σχολη κοιμαμαι συνηθως κατα τις 11-12 και ξυπναω 8 οποτε εχω κοιμηθει αρκετα. Στην τριτη λυκειου ομως κοιμομουν 5-6 ωρες τη μερα και δε μπορουσα να παρω τα ποδια μου απο το μεσημερι και μετα, χωρια τη χαλια ψυχολογικη κατασταση που ειχα αλλα χειροτερευε με αυτο ακομα περισσοτερο. Δεν αμφιβαλλω καθολου οτι η ελλειψη υπνου προκαλει προβληματα... Γι'αυτο να κοιμασται τουλαχιστον 8 ωρες ειδικα οσοι εχουν φορτωμενο προγραμμα, δηλαδη κυριως οι μαθητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
IDILKA που λέμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Εγω τωρα που ειμαι 3η Λυκειου κοιμαμαι τις καθημερινες παντα πριν τις 12 και το Σαββατο κατα τις 1-2.Ο υπνος για μενα ειναι σαν το φαγητο, αν δεν κοιμηθω δεν μπορω να λειτουργησω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roseberry

Διάσημο μέλος

Η roseberry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,130 μηνύματα.
κοιμαμαι πολυ αργα και το πρωι ξυπναω νωρις τι τασκα γινεται?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

.:aLeX:.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο. :aLeX:. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Κι εγω πλεον εχω ενα ωραριο που δεν το συνιστω σε κανεναν:P

Και πραγματι, τα διαστηματα που καταφερνω και κοιμαμαι και ξυπναω νορμαλ ωρες, νοιωθω καλυτερα. Δυστυχως ομως, ειναι να μην γινει η αρχη...:fss:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daskalenko7

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 655 μηνύματα.
Σχεδόν το ίδιο κι εγώ... Και μου είναι πολύ δύσκολο να το αλλάξω...
Καλά εσύ κάθε φορά που μπαίνω msn μετά τις τρεις είσαι στανταράκι μέσα :P .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Θα γίνει σοβαρή προσπάθεια για βελτίωση του ωραρίου, θα ποστάρω τις παρατηρήσεις μου όταν τις έχω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Anarki, δεν ξέρω αν δουλέψει (:P), αλλά μην κοιμηθείς καθόλου μια μέρα και κοιμήσου την άλλη, όταν θα είσαι πτώμα, όποτε θες να αρχίσεις να κοιμάσαι:P.

Eγώ προσπαθώ να κοιμάμαι όσο πιο πολύ μπορώ, αλλά πολλές φορές κάθομαι και ασχολούμαι με άλλα πράγματα γιατί τα μαθήματα δε μου αφήνουν πολύ ελεύθερο χρόνο φέτος, οπότε αν έχω ακόμη όρεξη να ακούσω μουσική πριν πάω για ύπνο, θα το κάνω, κι ας χάσω ύπνο. Είναι ψυχολογικό:P. Aλλά πολλές φορές προσπαθώ να ακούσω μουσική, και πάει να με πάρει ο ύπνος, οπότε...

Διάβασα πάντως ότι οι έφηβοι πρέπει να κοιμούνται τουλάχιστον 9 ώρες, αν θέλουν να αναπτυχθούν σωστά. Τώρα, ποιος το κάνει αυτό...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σελήνη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Τελευταία κοιμάμαι και -αρκετά- πιο αργά, αλλά, συνήθως, στις δώδεκα το βράδυ το μυαλό μου κατεβάζει κουρτίνες. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top