Ύπνος και υγεία

~kynthia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
IDILKA που λέμε;

Καναπές απ' το ΙΚΕΑ είναι αυτό; :D

Κι εγώ ακολουθώ μίζερο ωράριο ύπνου τύπου Αρνί, βλέπε ξύπνημα στις 2, ύπνος στις 4, χωρίς πραγματική αιτία.
(έχω χάσει αρκετές πρωινές ώρες στη σχολή σε μαθήματα που δεν με καίνε και πολύ).

ΟΜΩΣ. Νομίζω ήρθε η ώρα να είναι λίγο πιο φυσιολογικά τα πράγματα στο θέμα ύπνου, θα βελτιωθεί η παρουσία στη σχολή :P, η απόδοσή μου, το κέφι μου, θα σταματήσω να νιώθω σα ζόμπι τόσο συχνά.

Σήμερα ας πούμε ξύπνησα στις 10 για κάτι δουλειές και μου φάνηκε ότι η μέρα έχει 5678097 ώρες, τί ωραία. :xixi: Είμαι ήδη πτώμα βέβαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
εγω οταν εχω σχολειο, ενω θελω να κοιμηθω απο νωρις, δεν γινεται. Δεν προλαβαινω. Θελω και λιγο να κατσω στον καναπε με την ησυχία μου αλλα αμα γυρνας 10 απο το φροντ. αντε να σου μεινει χρονο. Με αποτελεσμα να κοιμαμαι παντα μετα τη 1, και αμα δεν κοιμηθω και το μεσημερι ειμαι νεκρη τελειως xD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Καλα εγω το εχω χασει το παιχνιδι. Τα Χριστουγεννα κοιμομουν 3,4 και ξυπνουσα 12+. Ψιλονορμαλ δηλαδη, γιατι διαβαζα μεσημερι-απογευμα και το βραδυ λιγο.
Σημερα εγραφα στις 9 και απο προχτες προσπαθω να με βαλω σε ενα προγραμμα ωστε να μην νιωθω πτωμα οποτε ξυπναω νωρις. Προχτες λοιπον δεν με επαιρνε ο υπνος και κοιμηθηκα τελικα 4, και ξυπνησα 9 που ειχα βαλει ξυπνητηρι. Χτες κοιμηθηκα 2 και ξυπνησα 8. Και κοιμηθηκα και 2,5 ωρες το μεσημερι γιατι ενιωθα χαλια.
Οι βιορυθμοι μου περνανε κριση σε λλλλεω. :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Anarki, δεν ξέρω αν δουλέψει (:P), αλλά μην κοιμηθείς καθόλου μια μέρα και κοιμήσου την άλλη, όταν θα είσαι πτώμα, όποτε θες να αρχίσεις να κοιμάσαι:P.
Η κατάστασή μου είναι χρόνια, έχει πλέον phase offset το βιολογικό μου ρολόι, δε θα διορθώσει την κατάσταση μια τόσο απλή προσέγγιση (το'χω δοκιμάσει) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zod

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
Όταν δεν κοιμάμαι αρκετά, γίνομαι επιθετικότερος, νιώθω υπερβολικά κουρασμένος και η ικανότητα μου να κατανοήσω κάτι ελλατώνεται σημαντικά. Βέβαια τώρα τελευταία το έχω ψιλοσυνηθίσει και παλεύεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όταν δεν κοιμάμαι αρκετά με πονάει το κεφάλι μου τόόόσο πολύ,έχω πιο πολλά νεύρα και νιώθω άρρωστη κι έχω και μια αδυναμία γενική.Μια φορά που ήμουν αύπνη κα κουρασμένη είχα ανεβάσει και πυρετό.Και σήμερα άυπνη είμαι και σε λίγο λέω να πάω για ύπνο με τις κότες.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Όταν δεν έχω σχολείο κοιμάμαι μετά τις 4 συνήθως και τώρα τελευταία το έχω παρατραβήξει και κοιμάμαι κατά τις 6. Ξυπνάω κατά τις 12-1 πάντα, αλλά δεν σηκώνομαι από το κρεβάτι πριν τις 2-3.

Όταν έχω σχολείο ξαπλώνω κατά τις 1 αλλά αργεί να με πάρει ο ύπνος τις περισσότερες φορές. Συνήθως νυστάζω τα μεσημέρια αλλά δεν κοιμάμαι επίτηδες μήπως κοιμηθώ το βράδυ αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Έτσι μερικές φορές αφήνω τον εαυτό μου στα χέρια του Μορφέα, το μεσημέρι. Ξυπνάω στις 7.30 το πρωί αλλά πλέον έχω συνηθίσει και δεν έχω τόσο μεγάλο πρόβλημα στο μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Η κατάστασή μου είναι χρόνια, έχει πλέον phase offset το βιολογικό μου ρολόι, δε θα διορθώσει την κατάσταση μια τόσο απλή προσέγγιση (το'χω δοκιμάσει) :P

Ω... Έχεις συμβουλευτεί κανέναν ειδικό;:what:

Όταν δεν κοιμάμαι αρκετά, γίνομαι επιθετικότερος, νιώθω υπερβολικά κουρασμένος και η ικανότητα μου να κατανοήσω κάτι ελλατώνεται σημαντικά. Βέβαια τώρα τελευταία το έχω ψιλοσυνηθίσει και παλεύεται.

Αυτό ακριβώς. Αν δεν κοιμηθώ καλά μια μέρα, ολόκληρη η επόμενη είναι χάλια:(. Προσπαθώ να κοιμάμαι τουλάχιστον 7 ώρες ημερησίως, κανονικά θα έπρεπε 9 αλλά 'ντάξει:P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Anarki, δεν ξέρω αν δουλέψει (:P), αλλά μην κοιμηθείς καθόλου μια μέρα και κοιμήσου την άλλη, όταν θα είσαι πτώμα, όποτε θες να αρχίσεις να κοιμάσαι:P.

Eγώ προσπαθώ να κοιμάμαι όσο πιο πολύ μπορώ, αλλά πολλές φορές κάθομαι και ασχολούμαι με άλλα πράγματα γιατί τα μαθήματα δε μου αφήνουν πολύ ελεύθερο χρόνο φέτος, οπότε αν έχω ακόμη όρεξη να ακούσω μουσική πριν πάω για ύπνο, θα το κάνω, κι ας χάσω ύπνο. Είναι ψυχολογικό:P. Aλλά πολλές φορές προσπαθώ να ακούσω μουσική, και πάει να με πάρει ο ύπνος, οπότε...

Διάβασα πάντως ότι οι έφηβοι πρέπει να κοιμούνται τουλάχιστον 9 ώρες, αν θέλουν να αναπτυχθούν σωστά. Τώρα, ποιος το κάνει αυτό...:P

Ειναι πολυ αληθεια αυτο!
Εγω κοιμαμαι πρπ 7-8 ωρες τις καθημερινες και 9-11 ωρες τα σαββατοκυριακα και ειμαι ψιλος και δυνατος(και λιγα λεω :P )
Ο φιλος μου που ειναι ακομα πιο δυνατος κ ψιλος απο μενα κοιμαται 9 ωρες καθε μερα. Νομιζω πως βγαζει νοημα.


Φιλε οταν ακουω εγω την μουσικη μου, η πιεση αναιβανει και το μονο που θελω να κανω ειναι να κουναω το κεφαλι μου και να ριξω μερικες μπουνιες στον αερα για να ξεθυμανω. αμαν αυτη η μεταλ :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
υπνος..μια απο τις μεγαλυτερες απολαυσεις της ζωης..
δεν ζω χωρις αυτον :jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Εγώ πάντως που σχεδόν έφτιαξα το ωράριο ύπνου φέτος, σε σύγκριση με πέρισυ, πάλι ψόφια είμαι. Ναι χμ. Βασικά μέχρι να ξεκινήσουν τα διαγωνίσματα κοιμόμουν γύρω στις 12 και ξυπνούσα κλασσικά 7.30, σχολείο, διάβασμα (αμέσως μετά το σχολείο), αγγλικά, χορός, που κουράγιο για ξενύχτι. Και τώρα που το σκέφτομαι μέχρι τον Νοέμβριο ήμουν αρκετά καλά, κουρασμένη, αλλά καλά, είχα αντοχές που λέμε. Με το που ξεκίνησε ο πανικός με τα διαγωνίσματα και άρχισαν τα ξενύχτια άστα να πάνε. Τώρα που έχουμε διακοπές χτυπάω έναν 10ωρο ύπνο κάθε βράδυ και το χαίρομαι. :D
Πάντως θα επιστρέψω στο πρόγραμμα 12 με 7.30 και θα γράψω εντυπώσεις. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rea_94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Rea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Εσείς κοιμάστε εύκολα? Εγώ λετραύω τον ύπνο -φυσικά:P- όμως κοιμάμαι πάρα πολύ δύσκολα. Έχω κάνει και δυο ώρες τη σούβλα μου στο κρεβάτι... Είναι πολύ ενοχλητικό:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Εσείς κοιμάστε εύκολα? Εγώ λετραύω τον ύπνο -φυσικά:P- όμως κοιμάμαι πάρα πολύ δύσκολα. Έχω κάνει και δυο ώρες τη σούβλα μου στο κρεβάτι... Είναι πολύ ενοχλητικό:mad:

κι εγω το παθαινω πολυ συχνα...θελω τουλαχιστον μιση ωρα για να με παρει υπνος αλλα εχω φτασει και 2 κ 3 ωρες... κυριως τον καιρο που κοιμαμαι πολυ το παθαινω αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Μέσα σ' όλα πέτυχα και αρκετά άρθρα που, λίγο έως πολύ, περιγράφουν το ''μέτρον άριστον''. Ρίξτε μια ματιά.

"There's been at least two epidemiological studies to show that if people get less than five hours, or more than 10 hours of sleep, it increases their mortality," said Michael Breus, the clinical director of the sleep division at Southwest Spine and Sports in Scottsdale, Arizona.

Is too much sleep making you tired?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειμαρμένη

Δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 494 μηνύματα.
Και κανείς άλλος θαρρώ. :P
Άνετα ζω χωρίς ύπνο για ένα μήνα.Γκαραντί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μέσα σ' όλα πέτυχα και αρκετά άρθρα που, λίγο έως πολύ, περιγράφουν το ''μέτρον άριστον''. Ρίξτε μια ματιά.



Is too much sleep making you tired?


Εγώ πάντως άμα κοιμηθώ πολλές ώρες μετά νυστάζω πάλι:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Έτσι, ναι. Το έπαθα (πάλι) σήμερα και αποφάσισα να το ψάξω λίγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Και γω μεχρι να με παρει ο υπνος περναει σιγουρα πανω απο 45 λεπτα!!! Και βλεπεις τον αδερφο μου μεσα σε ενα 10λεπτο εχει αρχισει και ροχαλιζει κιολας :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roseberry

Διάσημο μέλος

Η roseberry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,130 μηνύματα.
Και γω μεχρι να με παρει ο υπνος περναει σιγουρα πανω απο 45 λεπτα!!! Και βλεπεις τον αδερφο μου μεσα σε ενα 10λεπτο εχει αρχισει και ροχαλιζει κιολας :P

ακριβως το ιδιο
παω για υπνο και μπορει να με παρει ο υπνος μετα απο 1-2 ωρες:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 0 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top