Όρια και αποστήθιση πινάκων

aekarare

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aekarare αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Καλημερα παιδια θελω να σας κανω μια ερωτηση..οι πινακες με τις πραξεις στα πεπερασμενα ορια θα δινονται σε ενα τεστ ας πουμε η πρεπει να τους μαθω απεξω;γιατι βλεπω ειναι τεραστιοι πινακες
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Απέξω; Μαθηματικά και απέξω; :P :xtipao: Προσπάθησε να καταλαβαίνεις τι διαβάζεις, γιατί το μυαλό θα γίνει γιαούρτι από την πολλή αποστήθιση. Για καλύτερη αποστήθιση φτιάξε ένα δικό σου μικρό παράδειγμα.
 

aekarare

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aekarare αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Απέξω; Μαθηματικά και απέξω; :P :xtipao: Προσπάθησε να καταλαβαίνεις τι διαβάζεις, γιατί το μυαλό θα γίνει γιαούρτι από την πολλή αποστήθιση. Για καλύτερη αποστήθιση φτιάξε ένα δικό σου μικρό παράδειγμα.


Ναι απλα επειδη δεν μπορω να σκεφτω πως μπορει να γινουν απλουστεροι οι πινακες για να τους μαθω ευκολοτερα θα μπορουσες να μου στειλεις πως θα τους εκανες εσυ;??????
 
Τελευταία επεξεργασία:

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Καλημερα παιδια θελω να σας κανω μια ερωτηση..οι πινακες με τις πραξεις στα πεπερασμενα ορια θα δινονται σε ενα τεστ ας πουμε η πρεπει να τους μαθω απεξω;γιατι βλεπω ειναι τεραστιοι πινακες


Το να μαθαίνεις μαθηματικά απεξω είναι μεθοδολογίες είναι χάσιμο χρόνου
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Καλημερα παιδια θελω να σας κανω μια ερωτηση..οι πινακες με τις πραξεις στα πεπερασμενα ορια θα δινονται σε ενα τεστ ας πουμε η πρεπει να τους μαθω απεξω;γιατι βλεπω ειναι τεραστιοι πινακες


Χαίρετε , τυπολόγιο δεν δίνεται ποτέ στο Λύκειο στα Μαθηματικά. Κάνε συνεχώς ασκήσεις για να εξοικειωθείς με τις πράξεις , και μετά δεν θα τους χρειάζεσαι τους πίνακες.
 

Γατέχων

Νεοφερμένος

Ο Γατέχων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Σπάρτη (Λακωνία). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Επειδή έχω χρόνια να διδάξω μαθηματικά μια και είμαι φυσικός αναρωτιέμαι αν εννοούμε κάτι τέτοιο

https://ebooks.edu.gr/modules/ebook/show.php/DSGL-C105/492/3197,12975/

επειδή κι εγώ υπήρξα υποψήφιος πανελλαδικών με ανάλογη ύλη το θεωρώ αδιανόητο να παπαγαλίζει κανείς σε ύλη όπως εδώ χωρίς να καταλαβαίνει τη μαθηματική λογική ,αδιανόητο .
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top