Όλα για Ικάρους - Αστυνομία - Πυροσβεστική

Marinakiiiiiii

Νεοφερμένος

Η Marinakiiiiiii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
si_EMBL-300X360.gif
download (1).png
Ελληνική-Αστυνομία-2.jpg


Ό,τι ξέρετε για τα κριτήρια εισαγωγής στην Αστυνομία και την Πυροσβεστική!
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Μαρινακι εσυ τι σχεση εχεις με την αστυνομια?
 

Marinakiiiiiii

Νεοφερμένος

Η Marinakiiiiiii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Η δίδυμή έμαθε χτες ότι έχουν γίνει μηνύσεις ( σχετικά με το 1,70 στις γυναίκες) και θα καταργηθεί στο νέο ΦΕΚ το ύψος ( θα πάει μάλλον 1,63) . Ειναι τρελαμένη από χαρά και μου ζήτησε να κάνω φάκελο να μάθει τα πάντα και για τα τρία σώματα γιατί θα δώσει σίγουρα σε ένα από τα τρία. Είναι μαθήτρια του 20 ΣΕ ΟΛΑ ΠΑΝΤΑ . Εχει την δύναμη... στα αθλήματα είναι πρωταθλήτρια... οπότε θέλει να μάθει τα πάντα!!!
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
1,63 ακριβως ? :loltooth:

υπαρχει καποια σιγουρη πηγη σχετικα με την καταργηση περα απο τις δικαστικες αποφασεις, διοτι απο του κυκλους της αστυνομιας δεν υπαρχει καποια τετοια πληροφορια
 
Τελευταία επεξεργασία:

Marinakiiiiiii

Νεοφερμένος

Η Marinakiiiiiii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Μην το δένουμε 100% τον ακριβή αριθμό.Περιμένουμε μού ειπαν το Νοέμβριο θα βγάλουν ανακοίνωση!!!
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,320 μηνύματα.
Καλά αν μειωθεί το όριο ύψους στα σώματα ασφαλείας βλέπω τη βάση να φτάνει στα 19.000 μόρια. Καλά είναι εκεί που είναι.

Κάθε χρόνο ακούγεται αυτό για τη μείωση του ορίου, μη το ακούτε και τόσο.
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
Καλά αν μειωθεί το όριο ύψους στα σώματα ασφαλείας βλέπω τη βάση να φτάνει στα 19.000 μόρια. Καλά είναι εκεί που είναι.

Κάθε χρόνο ακούγεται αυτό για τη μείωση του ορίου, μη το ακούτε και τόσο.
κοιτα δεν θελω να φανω κακος αλλα δεν ειναι μονο αυτο το θεμα, τι να την κανεις την γυναικα 1,60 στους δρομους θα παλεψει-συλλαβει εναν κακοποιο (δεν λεω οτι ολοι οι ανδρες με υψος >= 1.70 μπορουν να ανταπεξελθουν αλλα πρεπει να υπαρχει και μια συγκεκριμενη σωματικη διαπλαση ωστε να εχεις καποιες πιθανοτητες υπερ σου).

Αν ειναι αυτο το οριο να μπει στις σχολες αξιωματικων για τις γυναικες και οχι στις "μαχιμες" σχολες
 

Marinakiiiiiii

Νεοφερμένος

Η Marinakiiiiiii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Εχεις δίκιο απλά βρήκαμε ένα πολύ πολύ πρόθυμο που είναι στο γραφείο σύνταξης των Φεκ και μας είπε κάποιοες λεπτομέριες αλλά θα περιμένουμε για σιγουριά τον Νοέμβριο/ Μια φορά αυτό το 1,70 για γυναίκες Ελληνίδες είναι κάργα ρατσιστικό. Επρεπε όντως να γίνει κάτι πιά...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ΟΧΙ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ!!!!! Η αδερφή (γιατί για αυτήν έχω φτιάξει αυτό το φάκελο) ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ ΕΛΛΑΔΑΣ. εΙΝΑΙ 16 ΧΡΟΝΏΝ και εχει ήδη πιάσει το όριο για ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΙΚΌ στο στίβο 2000 μέτρα στιπλ και 3000 μετρα. Ειναι 1,62. Δεν πιστεύω ότι ένα κορίτσι 1,70 ειναι πιο ικανό να μπει αστυνομιά και να πιασει εναν κλέφτει πιο πολύ από την αδερφη μου που που τρέχει τα 2000 μετρα με εμποδια και λίμνη σε 6 λεπτα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,320 μηνύματα.
αυτήν έχω φτιάξει αυτό το φάκελο) ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ ΕΛΛΑΔΑΣ. εΙΝΑΙ 16 ΧΡΟΝΏΝ και εχει ήδη πιάσει το όριο για ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΙΚΌ στο στίβο 2000 μέτρα στιπλ και 3000 μετρα. Ειναι 1,62. Δεν πιστεύω ότι ένα κορίτσι 1,70 ειναι πιο ικανό να μπει αστυνομιά και να πιασει εναν κλέφτει πιο πολύ από την αδερφη μου που που τρέχει τα 2000 μετρα με εμποδια και λίμνη σε 6 λεπτα.
Ναι αλλά η αστυνομία δεν είναι ακριβώς αγώνας δρόμου με το κλέφτη....
 

Vik25

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Vik25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Παλιοτερα ειχε ποσοστο για τις γυναικες και τους αντρες με διαφορετικα ορια για καθε φυλο. Αυτο καταργηθηκε και πλεον και τα δυο φυλα εχουν τα ιδια ορια για τις ιδιες θεσεις. Τωρα αν αλλαξει το υψος μονο για τις γυναικες απλα παμε πισω στο ζητημα. Το σωστο θα ηταν, αν κατεβει για τις γυναικες να κατεβει για τους αντρες τοτε. Προσωπικα δεν θεωρω το 1.70 "ρατσιστικο". Ειναι αυτο που απαιτει η υπηρεσια.
 

Marinakiiiiiii

Νεοφερμένος

Η Marinakiiiiiii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Η αστυνομία τουλάχιστον στην περιοχή που μένω εγώ είναι αγώνας δρόμου με τοκν κλέφτη. Διπλά μου ακριβώς ειναι η σχολη αστυνομίας Θρακομακεδόνων και πιό δίπλα ο χώρος πού έχουν " εγκλωβίσει" μεγάλη ομάδα αλλοδαπών μέχρι την απέλαση τους. Το σκάνε καθε μερα ανα μπουλόυκι και τα αστυνομικάκια τρέχουν σαν τους τρελούς μπροστά στα μάτια μας. Εκει να δεις τη βλέπουμε. Παλικάρια 1,70 αλλα και 100 κιλά αλλά επειδη ειναι αντρας όλα οκ? Αν έτρεχε η αδερφη μου θα είχε σταματησει εστω και εναν. Εκεινος και αλλα παιδια που ήταν μαζι κουράστηκαν και τελικα σταματησαν σε μια καφετεριατης περιοχης και πειραν καφε!!! Τελεια
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
Εχεις δίκιο απλά βρήκαμε ένα πολύ πολύ πρόθυμο που είναι στο γραφείο σύνταξης των Φεκ και μας είπε κάποιοες λεπτομέριες αλλά θα περιμένουμε για σιγουριά τον Νοέμβριο/ Μια φορά αυτό το 1,70 για γυναίκες Ελληνίδες είναι κάργα ρατσιστικό. Επρεπε όντως να γίνει κάτι πιά...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ΟΧΙ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ!!!!! Η αδερφή (γιατί για αυτήν έχω φτιάξει αυτό το φάκελο) ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ ΕΛΛΑΔΑΣ. εΙΝΑΙ 16 ΧΡΟΝΏΝ και εχει ήδη πιάσει το όριο για ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΙΚΌ στο στίβο 2000 μέτρα στιπλ και 3000 μετρα. Ειναι 1,62. Δεν πιστεύω ότι ένα κορίτσι 1,70 ειναι πιο ικανό να μπει αστυνομιά και να πιασει εναν κλέφτει πιο πολύ από την αδερφη μου που που τρέχει τα 2000 μετρα με εμποδια και λίμνη σε 6 λεπτα.
τι σχεση εχει η ταχυτητα :P
 

Marinakiiiiiii

Νεοφερμένος

Η Marinakiiiiiii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Να ξέρεις απειδη όλοτο πρωι μιλάγαμε με τις σχολές αστυνομίας και ικάρων όυτε ένα από τα αγόρια που μιλήσαμε δεν μας είπε κατι άλλο εκτός από " ναι ναι έχετε δίκιο περιμένετε το ΦΕΚ ειναι θέμα ημερων να βγεί, και έχετε απολυτο δίκιο" ακόμα και ο ευγενέστατος ανώτερος Θρακομακεδόνων (μην γράψω όνομα) μου είπε ότι " αργησε η δικαίωση αλλά ήρθε" αρα καταλαβαινεις ότι κανένας δεν συμφωνόυσε με αυτό απλά το είχαν αποδεκτή.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,320 μηνύματα.
Δυστυχώς οι γυναίκες της αστυνομίας κυρίως για γραφεία προορίζονται μετά από λίγα χρόνια. Ακόμα και σε μάχιμες υπηρεσίες που πάνε λίγες υπάρχει μία διάκριση. Ας πούμε έχω ακούσει ότι στη ΔΙΑΣ αν έχεις γυναίκα συνοδηγό στη μηχανή σε αφήνουν πάντα πίσω από τις επιχειρήσεις για αυτό ακούς πολλούς άντρες να αναθεματίζουν τη τύχη τους. Πρέπει να γίνουν πολλές αλλαγές μέσα στο σώμα για να υποστηριχτεί μία μείωση του ύψους.

Για την ώρα θεωρώ ότι καλά είναι εκεί που είναι για πολλούς λόγους.
 

Vik25

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Vik25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Η αστυνομία τουλάχιστον στην περιοχή που μένω εγώ είναι αγώνας δρόμου με τοκν κλέφτη. Διπλά μου ακριβώς ειναι η σχολη αστυνομίας Θρακομακεδόνων και πιό δίπλα ο χώρος πού έχουν " εγκλωβίσει" μεγάλη ομάδα αλλοδαπών μέχρι την απέλαση τους. Το σκάνε καθε μερα ανα μπουλόυκι και τα αστυνομικάκια τρέχουν σαν τους τρελούς μπροστά στα μάτια μας. Εκει να δεις τη βλέπουμε. Παλικάρια 1,70 αλλα και 100 κιλά αλλά επειδη ειναι αντρας όλα οκ? Αν έτρεχε η αδερφη μου θα είχε σταματησει εστω και εναν. Εκεινος και αλλα παιδια που ήταν μαζι κουράστηκαν και τελικα σταματησαν σε μια καφετεριατης περιοχης και πειραν καφε!!! Τελεια
Η αδερφη σου 1.62 πρωταθλητρια στα 2000 και 3000 μετρα οπως λες πρεπει να ειναι σχετικα αδυνατη για να αντεχει να βγαζει μαραθωνιους μικρου μηκους. Πως θα μπορεσει να διαχειριστει τετοιες κατασταστεις μονη της; Γενικα στην αστυνομια οι συναδελφοι πρεπει να ειναι παντα +1 ατομο απο τους απεναντι.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,320 μηνύματα.
Πάντως σε τέτοια ενδεχόμενη μείωση θα δεις τη βάση της αστυφυλάκων να φτάνει τα 17.000+ μόρια σίγουρα.
 

Marinakiiiiiii

Νεοφερμένος

Η Marinakiiiiiii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Εγω μίλησα με πάνω από -θα πω λίγα - 25 διαφορετικά άτομα σήμερα ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΗΤΑΝ ΠΡΟΘΥΜΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΑΥΤΟ, ΚΑΝΕΝΑ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΟΥΣΕ!!! Οι νέοι ήταν έτοιμοι καιρό τώρα ευτυχως έιναι και του Υπουργείο
 

Marinakiiiiiii

Νεοφερμένος

Η Marinakiiiiiii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
ΝΑΙ να ανέβει και 17000 και 18000 και όσο πρέπει μόρια. Να μην γίνονται άλλο αδικιες κατά γυναικών επειδή στην Ελλάδα της Μεσογείου γεννήθηκε 1,62 λόγο του DNA.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,320 μηνύματα.
Ελπίζω να κατανοείς ότι σε τέτοια ενδεχόμενη μείωση το 80% των εισακτέων της σχολής θα είναι γυναίκες έτσι;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top