Έχετε κάνει το εμβόλιο της νέας γρίπης H1N1;

Έχετε κάνει το εμβόλιο για την νέα γρίπη (H1N1)
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 9)

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
και το εμβόλιο είδος πρόληψης είναι. Εγώ που το έκανα πάντως το χέρι στο σημείο που το έκανα πονάει (2η μέρα). Εκτές ανέβασα και λίγο πυρετό κσι είχα και μυαλγίες.

γκουχ γκουχ... παρενέργειες? (περαστικά να' ναι φυσικά)

Ρε παιδιά, για ποιά πρόληψη μιλάμε? Για το εμβόλιο με τα αμφισβητούμενα αποτελέσματα?
Είναι σαν να λέμε 'καλού-κακού ας πάρω ένα κοκτέιλ ουσιών, κι αν με βοηθήσει κατά της γρίπης, με βοήθησε', άσχετα που δεν ξέρουμε τί άλλο μπορεί να επιφέρει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Δεν το έκανα και δεν υπάρχει πιθανότητα να το κάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
δεν το εχω κανει κι ουτε προκειται.
ο αδερφος μου εκανε το τεστ και βγηκε αρνητικο,αλλα ειναι πολυ χαλια...
και μπορει να εχω κολλησει κι εγω,γιατι εχω τρομερο συναχι και λιγο πονοκεφαλο.
βασικα δεν ξερω,γιατι εχιε παρει μικροβια απο 3 "διαφορετικα" μικροβια¨το αγορι μου,τον αδερφο μου και εμνα,που ειναι ΘΑΥΜΑ αν δεν κρυωσω για 20 μερες.ολο το χρονο ειμαι κρυωμενη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toxotis1991

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
εγω δεν το εχω κανει γιατι τα συμτοματα λενε οτι ειναι χιροτερα αν εχεις κανει το εμβολιο !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nancy_92

Νεοφερμένος

Η Nancy_92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Δεν το έκανα και ούτε πρόκειται! Κάπου διάβασα ότι το εμβόλιο αυτό περιέχει μεγαλύτερη ποσότητα ψευδαργύρου από όση μπορεί να αντέξει ο ανθρώπινος οργανισμός με αποτέλεσμα να υπάρχει κίνδυνος να προκληθεί από μερική μέχρι ολική παράλυση. Δεν ξέρω κατά πόσο αληθεύει αλλά δε σκοπεύω να το ρισκάρω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioanna ?

Νεοφερμένος

Η Dunno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Ουτε εγω το κανω.. ουτως η αλλως σπανια αρρωσταινω :up:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Πραγματικα απορω γιατι υπαρχει τοσος φόβος...
-----------------------------------------
Μια απλη γριπη ειναι.
Λιγοι κινδυνευουν,όχι όλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
2-72 το σκορ:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
2,70% εναντια στo 97.30%...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Semfer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Semfer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 332 μηνύματα.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Έχεις καιρό ακόμα να σκεφτείς τι λάθος πας να κάνεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
σιγα το λαθος καλε. οι 2 που το εχουν κανει απο εδω, νομιζεις επαθαν τιποτα?? ακομα ζουν :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,095 μηνύματα.
σιγα το λαθος καλε. οι 2 που το εχουν κανει απο εδω, νομιζεις επαθαν τιποτα?? ακομα ζουν :P

εγώ ζω ακόμα πάντως (αν και πονάει ακόμα λίγο το χέρι μου) για τον άλλο δεν ξέρω

ήμουν από τους τυχερούς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
εγώ ζω ακόμα πάντως (αν και πονάει ακόμα λίγο το χέρι μου) για τον άλλο δεν ξέρω

ήμουν από τους τυχερούς


εε και μενα μου ποναγε οταν εκανα μικρη:D
φυσιολογικο ειναι [λογικα] :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
2 πράγματα μόνο:
Όπως έχει προαναφερθεί Ο Ομπάμα στις κόρες του μια φορά δεν θα το κάνει (θα μου πείτε τώρα και τι με ενδιαφέρει τι κάνει ο ένας και ο άλλος αλλά πρόεδρος της Αμερικής είναι όλο και κάτι παραπάνω θα ξέρει).

Δεύτερο οι εταιρίες έχουν τονίσει πως σε καμία περίπτωση δεν ευθείνονται για τυχόν "επιπλοκές".

Είμαι σίγουρος ότι τουλάχιστον αυτά τα 2 μπορούν να σε κάνουν να το ξανασκεφτείς.Παρ' όλ' αυτά μην δίνετε βάση στα πάντα δεν πιστεύω πως είναι όλα αλήθεια για το εμβόλιο.Σίγουρα κρύβονται συμφέροντα και απ τις 2 μεριές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,095 μηνύματα.
εε και μενα μου ποναγε οταν εκανα μικρη:D
φυσιολογικο ειναι [λογικα] :D

Δεν ενούσα ότι πονάει την ώρα που κάνεις την ένεση αλλά μετά (δημιουργείται εσωτερική φλεγμονή και όταν ανεβάσεις το χέρι σου πάνω από ένα όριο πονάει). Αυτό σταματάει μετά από 2,3 μέρες. Επίσης άλλες επιπλοκές είναι μυαλγίες και μικρός πυρετός κατα την διάρκεια της 2,3ης μέρας (έγω είχα ανεβάσει λίγο πυρετό το βράδυ της δεύτερης μέρας).
Φυσικά δεν τα λέω αυτά για να καταδικάσω το εμβόλιο. Μερικές ομάδες πληθυσμών πρέπει να το κάνουνε (π.χ. μικροί μαθητές, στρατιώτες) γιατί τα συμπτώματα που παρουσιάζονται είναι πολύ πιο ήπια από τα συμπτώματα όταν κολήσεις τον ιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Kαι ομως εγω που μαλλον περασα την Η1Ν1 μπορω να πω πως τα συμπτωματα δεν ηταν δα και τρομερα.Οπως μια απλη γριπη απλα ειχα και ενα πονο στο στηθος.
Σε 2 μερες τελειωσε η υποθεση.
Τι εμβολια και μπαρμπουτσαλα...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Δεν ενούσα ότι πονάει την ώρα που κάνεις την ένεση αλλά μετά (δημιουργείται εσωτερική φλεγμονή και όταν ανεβάσεις το χέρι σου πάνω από ένα όριο πονάει). Αυτό σταματάει μετά από 2,3 μέρες. Επίσης άλλες επιπλοκές είναι μυαλγίες και μικρός πυρετός κατα την διάρκεια της 2,3ης μέρας (έγω είχα ανεβάσει λίγο πυρετό το βράδυ της δεύτερης μέρας).
Φυσικά δεν τα λέω αυτά για να καταδικάσω το εμβόλιο. Μερικές ομάδες πληθυσμών πρέπει να το κάνουνε (π.χ. μικροί μαθητές, στρατιώτες) γιατί τα συμπτώματα που παρουσιάζονται είναι πολύ πιο ήπια από τα συμπτώματα όταν κολήσεις τον ιο.

ναι καλε, δεν εννουσα την ωρα που στο κανουν:P για το μετα ελεγα.
εξαλλου, αυτο για τον πυρετο, το'χουν πολλα εμβολια, δεν ειναι κατι νεο:P και ειναι αναλογα τον οργανισμο γιατι τοχουν κανει καποιοι φιλοι μου και απλα ποναγε/ετσουζε το χερι τους. φυσιλογικο ειναι. :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dk13

Δραστήριο μέλος

Ο dk13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 508 μηνύματα.
εγω εχω ακουσει οτι θα εχει παρενεργειες οποτε δεν θα το κανω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
σιγα το λαθος καλε. οι 2 που το εχουν κανει απο εδω, νομιζεις επαθαν τιποτα?? ακομα ζουν :P


Τις επιπλοκές ενός εμβολίου δε μπορείς να τις αξιολογήσεις δύο μέρες αφού το κάνεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top