Έφηβοι vs Γονείς

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
χαχαχαχα πολυ αστειοι οι τροποι αντιμετωπισης........:redface:σοβαρολογεις...???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
''σε περνω τηλ στο κινητο,γιατι δεν το σηκωνεις?''
''το ειχα στο αθορυβο''
:P

ΧΑαχΑΧαχΑΧ. Και η δικιά μου. Και επειδή ξέρει την απάντηση όταν πάω κάπου μου λεει "να προσέχεις, μην αργήσεις...και βγάλε το κινητό από το αθόρυβο.":hehe:

Στο θέμα μας. Και εγώ μαλώνω με τους γονείς μου, βασικά μόνο με τη μάνα μου μαλώνω, ο μπαμπάς μου είναι καλούλης και όποτε μαλώνουμε προσπαθεί να μου μιλήσει ήρεμα για να τα βρούμε, και γενικά δε το τραβάει όπως η μάνα μου.:redface:
Το θέμα είναι ότι είναι φυσιολογικό, αφού μετά από καμιά ώρα είμαστε σα να μην έγινε τίποτα, και όσο περνάνε τα χρόνια είναι πιο ωραία όλα, μεγάλωσα κιόλας οπότε δεν έχει πολλές αφορμές για καβγά.:P
Τρόποι αντιμετώπισης; Ε μία είναι η λύση : ΜΙΛΑ ΤΟΥΣ για ό,τι σε ενοχλεί, ζήτα συγγνώμη όταν νιώθεις ότι αυτό που έκανες ή είπες ήταν λάθος κτλ. Γονείς είναι, θέλουν την προσοχή μας και να τους κάνουμε να μην νιώθουν περιττοί.
Βασικά θα μπορούσα να πω πολλά για αυτό το θέμα, αλλά δεν έχει νόημα, απλά άστο και θα περάσει και όταν δείξεις ότι είσαι αρκετά ώριμη για να παίρνεις σοβαρές αποφάσεις και για να σου έχουν εμπιστοσύνη θα πεις ότι καλώς έγιναν όλα όπως έγιναν.

Δε ξέρω για τους υπόλοιπους ρε παιδί μου, αλλά όταν είμαι σε καλό μουντ και σκέφτομαι το πώς με μεγάλωσαν, τι μου έμαθαν, και μου μαθαίνουν ακόμα οι γονείς μου, ξεχνάω ό,τι και να μου έχουν κάνει, όλες τις φορές που με έκαναν να κλάψω και να νιώσω χάλια κτλ. και στην τελική πάντα έχω καταλήξει ότι είχαν δίκιο, τουλάχιστον στα περισσότερα. Ε δεν είναι και εύκολο να μεγαλώνεις ένα παιδί, και κανείς δε γεννήθηκε τέλειος.

Οπότε υπομονή, και αν είσαι εσύ καλή απέναντί τους, θα είναι κι αυτοί (κάποτε στο κοντινό μέλλον).:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
συννενοηση μηδεν.επικοινωνια μηδεν...τσακωμοι ???στο φουλ...για τα παντα απο το ''γιατι φορεσες αυτη την μπλουζα που ειναι πολυ αποκαλυπτικη ''ως ''και γιατι εισαι εναντια στο φραγμα στον εβρο''...νευρα εμεις στην εφηβεια ,νευρα και εκεινοι.....:/::/::/:με τον πατερα μου παλι ειμαστε κολλητοι..του τα λεω ολα....με την μανα μου δε.....χαλια μαυρα!!!:whistle::whistle::whistle:Βλεπετε εχει αδυναμια αλλου και εγω ειμαι το μαυρο προβατο....


πουφφφφφφφφφφφ
δεν παει αλλο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


τροποι αντιμετωπισης?ξερω ξερω ακουστικα,guns and roses και εσωκλειστη στο δωματιο μου αλλα ....ετσι θα γινει ????


''μαμα, δεν φταιει η εφηβεια μου για τους καυγαδες,αλλα η κλιμακτηριος σου,μη στεναχωριεσαι θα αντιμετωπισουμε μαζι...:P:P:P''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tinkerbell8397

Νεοφερμένος

Η Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
συννενοηση μηδεν.επικοινωνια μηδεν...τσακωμοι ???στο φουλ...για τα παντα απο το ''γιατι φορεσες αυτη την μπλουζα που ειναι πολυ αποκαλυπτικη ''ως ''και γιατι εισαι εναντια στο φραγμα στον εβρο''...νευρα εμεις στην εφηβεια ,νευρα και εκεινοι.....:/::/::/:με τον πατερα μου παλι ειμαστε κολλητοι..του τα λεω ολα....με την μανα μου δε.....χαλια μαυρα!!!:whistle::whistle::whistle:Βλεπετε εχει αδυναμια αλλου και εγω ειμαι το μαυρο προβατο....


πουφφφφφφφφφφφ
δεν παει αλλο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


τροποι αντιμετωπισης?ξερω ξερω ακουστικα,guns and roses και εσωκλειστη στο δωματιο μου αλλα ....ετσι θα γινει ????
Easy guys! Ειναι δυσκολες οι σχεσεις με τους γονεις και τ'αδερφια (αν εχεις), ομως ειναι και πολυ ευχαριστες! Πρεπει να σεβομαστε ο ενας τον αλλον και να κατανοουμε τα ελαττωματα του αλλου, ειδικα με την οικογενεια μας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Οι γονεις θελουν το καλο μας, γι'αυτο και καμια φορα γινονται λιγο υπερπροστατευτικοι! Ας γινουμε κι εμεις λιγο πιο ανακτικοι και ας αρχισουμε να τους καταλαβαινουμε!!!!!!!!!! Η οικογενεια μας ειναι το παν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
λες και ακουω την μανα μου.....:redface:μα συγγνωμη απ την στιγμη που δεν υπαρχει ιχνος σεβασμου απ την μερια της πως να ειμαι και εγω ανεκτικη και ηρεμη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
Easy guys! Ειναι δυσκολες οι σχεσεις με τους γονεις και τ'αδερφια (αν εχεις), ομως ειναι και πολυ ευχαριστες! Πρεπει να σεβομαστε ο ενας τον αλλον και να κατανοουμε τα ελαττωματα του αλλου, ειδικα με την οικογενεια μας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Οι γονεις θελουν το καλο μας, γι'αυτο και καμια φορα γινονται λιγο υπερπροστατευτικοι! Ας γινουμε κι εμεις λιγο πιο ανακτικοι και ας αρχισουμε να τους καταλαβαινουμε!!!!!!!!!! Η οικογενεια μας ειναι το παν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

εισαι μικρη ακομα,σε λιγα χρονια θα μας καταλαβεις...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fanouria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fanouria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 261 μηνύματα.
λες και ακουω την μανα μου.....:redface:μα συγγνωμη απ την στιγμη που δεν υπαρχει ιχνος σεβασμου απ την μερια της πως να ειμαι και εγω ανεκτικη και ηρεμη?

συζητησε με τους γονεις σου ,δωστους να καταλαβουν χωρις να ανεβασεις τους τονους οτι εχεις μεγαλωσει και θελεις την ανεξαρτησια σου και σεβασμο απο τη μερια τους προσπαθησε να καταλαβεις μεσα απο τη συζητηση τι ειναι αυτο που τους ωθει σε μια τετοια συμπεριφορα και προσπαθηστε να βρειτε μια λυση ...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annouskagia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 358 μηνύματα.
μηπως να τους ακουγες κι εσυ λιγο?μπορει να εχει καπου δικιο κι η μαμα σου


με τν μαμα μου προσωπικα εχω πολυ καλες σχεσεις...ειμαι κι εγω ηρεμος χαρακτηρας η αληθεια ειναι ως επι το πλειστον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
κοιταξτε η μητερα μου ειναι εκπαιδευτικος οποτε ξερει πολυ καλα την ψυχολογια των παιδιων...απ την αλλη δουλεευει στο σχολειο,κανει ολες τις δουλειες σπιτι (ειναι υπερβολικη με την καθαριοτητα ως υποχονδρια) και γι αυτο ειναι συνεχεια μες τα νευρα ...απ την μια την κατανοω αλλα απ την αλλη??εγω δεν κουραζομαι ??εχω βαρεθει να γυριζω σπιτι και να ακουω την μητερα μου να φωναζει γτ ο αδελφος μου δεν εβγαλε τα παπουτσια του απ την προπονηση ή γτ δεν εγραψε με καλα γραματα την οδυσσεια.ε-λε-ο0-ς πια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
κοιταξτε η μητερα μου ειναι εκπαιδευτικος οποτε ξερει πολυ καλα την ψυχολογια των παιδιων...απ την αλλη δουλευει στο σχολειο,κανει ολες τις δουλειες σπιτι......
Γιατί δεν την βοηθάς λίγο στις δουλειές του σπιτιού? (Το "έχω διάβασμα" καλή δικαιολογία είναι ε?). Μπορεί να είμαι αγόρι, αλλά από πολυ μικρός βοηθούσα αρκετά στο σπίτι. Όταν πήγαινα δημοτικό, ο πατέρας μου έλειπε μήνες στο εξωτερικό και η μητέρα μου δούλευε πολλές και άσχετες ώρες (εφημερίες σε νοσοκομείο, είναι γιατρός), ανέλαβα οικιακά καθήκοντα. Κρατούσα το δωμάτιο μου καθαρό, συγύριζα την κουζίνα, ακόμα και μαγείρευα απλά φαγητά. Όταν όμως είδα την ταινία "πολίτικη κουζίνα" (νομίζω πήγαινα 5η δημοτικού) έδειχνε ένα παιδάκι που μαγείρευε και επηρεάστηκα. Διάβαζα συνταγές και προσπαθούσα να φτιάξω πολύπλοκα φαγητά και μπορώ να πω ότι τα πετύχαινα. Όμως η μανία αυτή μου πέρασε γρήγορα...


Υ.Γ. Η ταινία αυτή έχει και ένα καταπληκτικό τραγούδι: https://www.youtube.com/watch?v=45t4WGQ4Zgw
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_lulu

Επιφανές μέλος

Η Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 8,475 μηνύματα.
κοιταξτε η μητερα μου ειναι εκπαιδευτικος οποτε ξερει πολυ καλα την ψυχολογια των παιδιων...απ την αλλη δουλεευει στο σχολειο,κανει ολες τις δουλειες σπιτι (ειναι υπερβολικη με την καθαριοτητα ως υποχονδρια) και γι αυτο ειναι συνεχεια μες τα νευρα ...απ την μια την κατανοω αλλα απ την αλλη??εγω δεν κουραζομαι ??εχω βαρεθει να γυριζω σπιτι και να ακουω την μητερα μου να φωναζει γτ ο αδελφος μου δεν εβγαλε τα παπουτσια του απ την προπονηση ή γτ δεν εγραψε με καλα γραματα την οδυσσεια.ε-λε-ο0-ς πια
Ναι, εχεις δικιο... Αλλα μπορεις να βοηθησεις λιγο στις δουλειες του σπιτιου, οπως ειπε ο Dias... Εγω εχω αναλαβει την φροντιδα των ζωων (βλεπεις ειναι και πολλα):P Γενικα, δεν εχω κακες σχεσεις με τους γονεις μου, εκτος απο μερικες φορες που με εκνευριζουν.;) Προσπαθησε να κανεις μια υποχωρηση για να δεις ποιος φταιει:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
δεν ειναι παιδια οτι δεν βοηθω....βοηθω ...οσο μπορω τουυλαχιστον αλλα π.χ φτιαχνεις το κρεβατι σου ετσι??και βγουν καπως στραβες οι κουβερτες...θα ερθει εκεινη αμεσως να τις φτιαξει επειδη θα πει ...δεν το εκανες καλα...εκανες π.χ σκουπα και σου ξεφυγει κατι θα παει παλι να το ξανακανει..:(δηλαδη τι να κανεις μετα απ αυτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_lulu

Επιφανές μέλος

Η Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 8,475 μηνύματα.
δεν ειναι παιδια οτι δεν βοηθω....βοηθω ...οσο μπορω τουυλαχιστον αλλα π.χ φτιαχνεις το κρεβατι σου ετσι??και βγουν καπως στραβες οι κουβερτες...θα ερθει εκεινη αμεσως να τις φτιαξει επειδη θα πει ...δεν το εκανες καλα...εκανες π.χ σκουπα και σου ξεφυγει κατι θα παει παλι να το ξανακανει..:(δηλαδη τι να κανεις μετα απ αυτο?
Γιατι δεν το συζητας μαζι της? Για να βρειτε μια λυση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
κοιταξτε τα πραγματα δεν ειναι τοσο τραγικα...υπαρχει αυτο που λεμε <<αρμονικη συνυπαρξη>> αλλα παντα με τους καθιερωμενους καυγαδες...



και να το συζητησω....δεν θα οδηγησει πουθενα...παντα θα ειναι κουρασμενη και παντα θα φωναζει....τις εχω πει για ολα εκεινα περι υποχονδριας και το μονο πυ λεει ειναι ....''ετσι τα κανω εγω ....αν θελεις να με βοηθας να τα κανεις και εσυ ετσι αλλιως μην τα κανεις καθολου''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Πω, πω, κι εγώ τσακωνόμουν από πάντα με τη μητέρα μου για οτιδήποτε μπορείς να φανταστείς......τι να πω, ίσως δεν ταιριάζουν οι προσωπικότητές μας.

Είναι η επιτομή του ανθρώπου που θα σε βρίσει και ύστερα από 2-3 ώρες θα το ξεχάσει τελείως και θα σου φέρεται σαν να μην συνέβη τίποτα. Κυκλοθυμική much? Επίσης, απεχθάνεται τις "αμπελοφιλοσοφίες", όπως με τόση απέχθεια τις αποκαλεί.... ξέρετε, φημίζομαι για τη μόνιμη διάθεσή μου να αναλύω και να επεκτείνω επί άκυρων θεμάτων... οπότε πιθανόν γι'αυτό δεν μπορώ να συννενοηθώ μαζί της..... βρισκόμαστε σε 100% διαφορετικό μήκος κύματος :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
χαχαχαχα πολυ αστειοι οι τροποι αντιμετωπισης........:redface:σοβαρολογεις...???
Μα και φυσικά δεν το είπα για αστείο.Όταν βλέπεις ότι έχεις πρόβλημα με την οικογένειά σου πρέπει να συζητάς με τους γονείς σου. Δεν βρίσκω κάτι αστείο ούτε καταλαβαίνω τον λόγο απορίας σου (αν σοβαρολογώ). Δεν μπορεί ο ένας να λέει ότι φταίει η εφηβεία και ο άλλος η κλημακτήριος/η κούραση κλπ. Όταν οι καβγάδες είναι καθημερινοί κάτι δεν πάει καλά.Και τότε χρειάζεται συζήτηση. Κατί που είναι απαραίτητο για μια σωστή οικογένεια.:D :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top