Έρωτας και Ηλικία

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Γιώργο είναι η σωστότερη κατ εμέ αγορίστικη άποψη που ακούστηκε στο θέμα!
Συνοψίζεις όσα λέμε σε 10 σελίδες ;)
Υπάρχουν και οι κοπέλες που θέλουν το μεγαλύτερο για να το παίξουν κάποιες.Αλλά για αυτή την κατηγορία μιλάμε τόση ώρα;Δεν νομίζω...
Εγώ καταλήγω στο οτι όλα είναι σχετικά σε αυτή τη ζωή.Αν κάποιος είναι ανώριμος στα 16,δεν θα αλλάξει στα 20 :)Θέμα ανθρώπου λοιπόν,και όχι ηλικίας.
Και καλύτερα να μην λέμε ''εγώ δεν θα έκανα/δεν κάνω...'' γιατί ρόδα είναι και γυρίζει!;)

εχεις δικιο τελικα....εμενα ας πουμε το αμορε μου ειναι 21, και πολυ ωριμοτερη και εξυπνοτερη απο μενα, αναρωτιεμαι τι μου βρισκει αλλα αυτα τα 9 χρονια ερωτα, της εχω τοση λατρεια, που δν τολμω να το ρωτισω ευθεως αν και καποιες φορες το ξεκιναω μα το μετανιωνω στη πορεια...ερωτευτηκα λοιπον "ωριμα" ή πραγματικα αν θες, στα 9 μου...οποτε καταληγω πως ναι, υπαρχουν και οι ωριμοι ερωτες, οι μεγαλοι ερωτες, αλλοι τους γνωριζουν μικροι, αλλοι μεγαλοι. ΟΛΟΙ μας νομιζω θα γνωρισουμε το μεγααααλο ερωτα, απλα μεχρι τοτε θα περασουμε πολλα, ή καποιοι δν θα προλαβουν να περασουν τπτ....ή μπορει οτι ειπα τωρα να μην ισχυει :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepper ann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Σιγουρα δεν ειπα πουθενα το αντιθετο.... και ακριβως επειδη μου περνανε και μενα απο το μυαλο πως θα παω να τα φτιαξω πχ με μια κοπελα 4-5 χρονια μικροτερη μου... εσυ το θεωρεις σωστο??

χμ,κοίτα,αν είναι η κλασικη κοπέλα που θα έπρεπε να είναι αν ήταν 4-5 χρόνια μικροτερη σου,τότε συμφωνω μαζί σου.Αλλά είναι τόοοσο σχετικό...
Υπαρχουν κοπελες που το κάνουν απο την Πρώτη γυμνασίου,και μεχρι την 3η λυκείου έχουν βιώσει όλα τα είδη του σεξ,υπαρχουν και αλλες που φτανουν τα 22-23 κ δεν έχουν φιληθεί ακομα.Καμία απο αυτές δεν κατηγορώ,ο καθενας είναι διαφορετικός,μεγαλώνει με διαφορετικό τρόπο και έχει αλλα ερεθίσματα απο το περιβάλλον του.

Σε γενικές γραμμες πιστεύω ότι είναι πιο 'βολικό' να έχεις σχεση με συνομήλικο σου,γιατι έχετε περισσοτερα κοινα,και στα ενδιαφεροντα σας και στις αναγκες σας (συναισθηματικές και σωματικές).Όμως τα πραγματα σ'αυτο το θέμα είναι πολύ ρευστα μια και ο καθένας εχει αλλα γουστα.
Μπορεις για παραδειγμα να τα φτιαξεις με μια κοπελα 4-5 χρονια μικροτερη σου,που ομως δεν θέλει να κανει κατι,κι επειδη την αγαπας πραγματικά να την περιμενεις και να εχεις υπομονη.Μπορεί πάλι αυτη η κοπέλα να ξέρει καλύτερα απο σένα τι 'παιζει' στο σεξ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lovesome

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η για σήμερα Debbie ;p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Και εμένα μου αρέσουν οι μεγαλύτεροι καλέ! Ντάξι δεν μιλάμε για καμία τραγική διαφορά! Μέχρι τα 18 ;p Ίσως γιατί τα συνομίληκα μας είναι λίγο ανώριμα! Αλλά ντάξι μωρέ! Σε αυτές τις ηλικίες! Στις πιο μεγάλες ηλικίες τα πράγματα αλλάζουν. Φυσικά και ο έρωτας δεν έχει ηλικία! Ο καθένας ερωτεύεται με τον δικό του τρόπο και την δική του χρονική στιγμή! Τώρα βέβαια υπάρχουν έρωτες που μένουν αξέχαστοι είτε γιατί ήταν οι πιο μεγάλοι, είτε γιατί ήταν ανεκπλήρωτοι, είτε γιατί μαζί τους έδωσες το πρώτο αληθινό φιλί, είτε γιατί ήταν αυτοί που ολοκλήρωσες μαζί τους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Και εμένα μου αρέσουν οι μεγαλύτεροι καλέ!
Δεν θα προτοτυπήσω.

Κι εγώ έχω μια ιδιαίτερη προτίμηση στους μεγαλύτερους. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexander93

Νεοφερμένος

Ο alexander93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
γεια σε ολους! με λενε αλεξανδρο και ειμαι καινουριος στο φορουμ..! θελω να μοιραστω ενα μυστικο μου μαζι σας..ειμαι 17 χρονων και δεν εχω κανει ακομα σχεση με κοπελα!ουτε φιλι ουτε τιποτα!ντρεπομαι πολυ γιαυτο γιατι ολοι σχεδον οι συνομιληκοι μου εχουν σχεση ή ειχαν σχεση τουλαχιστον 1 φορα!δεν ξερω τπτ για τις σχεσεις και ενας απο τους λογους που ντρεπομαι καποιες φορες να προχωρησω ειναι το οτι ειμαι απειρος,δεν εχω καθολου εμπειριες με αποτελεσμα να μην ξερω και πως φιλανε!!!! αυτο με εμποδιζει παρα πολυ στο να προχωρησω με μια κοπελα..επισης δεν εχω την τολμη να προχωρησω γιατι ειμαι ''καπως ντροπαλος''..ξερω πως δεν πρεπει να ντρεπομαι αλλα....δεν μπορω να το ελεγξω... περιμενω τη γνωμη σας και ελπιζω να με βοηθησετε.!!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 833 μηνύματα.
γεια σε ολους! με λενε αλεξανδρο και ειμαι καινουριος στο φορουμ..! θελω να μοιραστω ενα μυστικο μου μαζι σας..ειμαι 17 χρονων και δεν εχω κανει ακομα σχεση με κοπελα!ουτε φιλι ουτε τιποτα!ντρεπομαι πολυ γιαυτο γιατι ολοι σχεδον οι συνομιληκοι μου εχουν σχεση ή ειχαν σχεση τουλαχιστον 1 φορα!δεν ξερω τπτ για τις σχεσεις και ενας απο τους λογους που ντρεπομαι καποιες φορες να προχωρησω ειναι το οτι ειμαι απειρος,δεν εχω καθολου εμπειριες με αποτελεσμα να μην ξερω και πως φιλανε!!!! αυτο με εμποδιζει παρα πολυ στο να προχωρησω με μια κοπελα..επισης δεν εχω την τολμη να προχωρησω γιατι ειμαι ''καπως ντροπαλος''..ξερω πως δεν πρεπει να ντρεπομαι αλλα....δεν μπορω να το ελεγξω... περιμενω τη γνωμη σας και ελπιζω να με βοηθησετε.!!!! :)

Μην ντρέπεσαι καθόλου. Και εγώ τα ίδια. Ούτε φιλί στο μάγουλο δεν έχω δώσει σε γυναίκα που δεν ειναι συγγενής μου. Μόνο αγκαλιά έχω δώσει σε 2 συμμαθήτριές για τον αποχεραιτισμο στην έκτη δημοτικού. Κάποια στιγμή πιστεύω ότι θα συμβεί κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SODAW

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SODAW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 921 μηνύματα.
εγω ειμαι συγκεκριμενη στις ηλικιες..το ιδανικο για εμενα ειναι στην ιδια ηλικια..αλλα γενικα παντα κοιτω την ηλικια ασχετα με αυτο που λενε ο Ερωτας χρονια δεν κοιτα..αν τυχει να ειναι μιρκοτερος το πολυ ενα χρονο διαφορα..οχι παρακατω αν ειναι μεγαλυτερος το μεγιστο να ειναι 2 χρονια διαφορα..αλλα αν ειναι 3 και πανω θα πω ευχαριστω πολυ αλλα δεν θα παρω.πειτε με κομπλεξικη αλλα δεν μου αρεσουν οι μαγαλες διαφορες σε μια σχεση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annaki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μικρή Αννούλα... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 218 μηνύματα.
SODAW ας υποθέσουμε ότι γνωρίζεις ένα παιδί...
Έχει όλα όσα σε ελκύουν σε ένα αγόρι,όλα όσα θα σε κάνουν να του ρίξεις μια δεύτερη ματιά.Ενδιαφέρεται κι εκείνος για εσένα και όλα προμηνύουν μια όμορφη σχέση.Αλλά είναι 4 χρόνια μεγαλύτερος.
Τι κάνεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Εγω συμφωνω με την SODAW! Tωρα αυτο που λει η Αννα σιγουρα εγω προσωπικα αν ισχυαν οσα λες δεν θα ειχα προβλημα,απλα το ιδανικο για μενα ειναι αυτα που ειπε ο SODAW! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annaki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μικρή Αννούλα... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Δημήτρη εγώ έκανα την ερώτηση για να σκεφτεί λίγο και την άλλη πλευρά :)
Είναι κρίμα κι άδικο να χάσεις ένα σωστό άτομο από τη ζωή σου επειδή δεν γεννήθηκε 1-2 χρόνια αργότερα
Μόνο αυτό και με απόλυτα φιλική διάθεση!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Ναι και με σενα συμφωνω!!Εγω δεν θα εκανα κατι τετοιο γιατι οντως οπβς λες και εσυ θα ηταν κριμα κ αδικο! Απλα και γω κοιταω ιδαιτερα την ηλικια οταν προκειται να κανω καποια σχεση με καποια κοπελα αλλα νομιζω θα δωσω περισσοτερο εμφαση σε αυτο το κομματι αρκετα αργοτερα μιας και ειμαι αρκετα μικρος ακομα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SODAW

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SODAW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 921 μηνύματα.
Annaki! Σε αυτα που ελεγες ανεφερες 2 λεξεις ελκυουν και σωστο. Λοιπον η ελξη ειναι κατι το οποιο μπορει να ξεθωριασει με τον καιρο οποτε δεν θα εκανα μια βιαστικη κινηση με καποιον τον οποιο τον γνωρισα προσφατα. Το σωστο ατομο αυτο ειναι σχετικο γιατι δεν μπορεις να πεις αυτο το σωστο ατομο εφοσον δεν τον γνωριζεις. Οποτε για απαντησω και στο ερωτημα σου ή θα αρχιζα να εχω μια σχεση στην οποια θα τον γνωριζα καλυτερα ή θα ακολουθουσα το σχεδιο που εχω φτιαξει εξαρχης στο μυαλο μου το οποιο δεν θα αποκαλυψω... Φιλικα Sodaw Υ.Σ.: ολα σε μια σχεση αρχικα ειναι πολυ ωραια και ελκυστικα το θεμα ειναι το πως τελιωνει κατι οχι το πως αρχιζει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ouroboros

Νεοφερμένος

Η Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
εγω ειμαι νηπιολαγνα χαχα γι αυτο συχναζω σε παιδικες χαρες, παιδικους σταθμους κλπ..ταιριαζουμε ως προς την ωριμοτητα :P
πλακιζω..αλλα παντα ειχα ενα θεμα με τους φοιτητες..οποτε η ηλικια 18-25 ειναι ιδανικη..και σε 30 χρονια παλι το ιδιο θα πιστευω χαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

candygirl96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η candygirl96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 335 μηνύματα.
αληθεια παιδια ποια ειναι η γνωμη σας για το συγκεκριμενω θεμα?θα μπορουσε για π.χ.καποιος π πηγαινει γυμνασιο να ειχε σχεσηη με καποιον π πηγαινει λυκειο?η καποιος π πηγαινει γυμνασιο με καποιον π πηγαινει δημοτικο???
ακου τις γνωμες σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Οταν κι οι δυο ειναι ενηλικοι,αν υπαρχουν αμοιβαια αισθηματα(πολλες σχεσεις τετοιου ειδους εχουν αλλα κινητρα,αλλα και παλι αν αυτο ισχυει και το δεχονται και οι δυο,τοτε πασο) και ξερουν κι οι δυο το πως θα εχει η κατασταση οταν περασουν τα χρονια,τοτε κανεις δεν εχει δικαιωμα να παρεμβει.Οταν ο ενας ειναι ανηλικος κι ο αλλος ενηλικος εχμ...ισως ακουστει λιγο ρατσιστικο αυτο αλλα το διαχωριζω αναλογα με το φυλο.Αν η γυναικα ειναι η μεγαλυτερη κι ο αντρας ανηλικος τότε το αγορι ενδεχομενως να εχει την ευκαιρια να αποκτησει εμπειριες ωστε να ξερει πως να αντιδρασει σε μια επομενη σχεση με μια συνομιλικη του κοπελα.(οχι δε μου εχει συμβει με μεγαλη διαφορα ηληκιας-για να μην πει κανεις τα καλα και συμφεροντα)Οταν παλι ενας ενηλικος παει με ενα μικρο κοριτσι,τοτε ειλικρινα δεν ξερω...ενας αντρας σε τετοια ηληκια ζηταει διαφορετικα πραγματα απο ενα κοριτσι που βρισκεται στη μεση της εφηβιας του κι ισως αν κατι γινει πολυ βιαστικα η κοπελα επηρεαστει ψυχολογικα ή και σωματικα αν ο αλλος δεν ειναι συνειδητοποιημενος(υπο αυτη την εννοια κανω το διαχωρισμο)Βεβαια αν αυτο το σκεπτικο τηρουταν παντα,τοτε θα παρεμενα για παντα ενα σπερματοζωαριο,καθως οταν η δεκατετραχρονη μανα μου ειχε σταμπαρει τον πατερα μου,αυτος ήταν καπου στα εικοσι,και ποιος ειδε τον παππου μου και δεν τον φοβήθηκε.Οποτε πιστευω πως δεν πρεπει να καταδικαζουμε καμια ξεχωριστη περιπτωση μεσα σε μια γενικοτητα.Προσωπικα πιστευω οτι δυο ανθρωποι με σχετικα μικρη διαφορα ηληκιας επικοινωνουν καλυτερα απο δυο ανθρωπους της κατηγοριας δεν-ειναι-μπαμπας-μου-αλλα-αμορε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
θα μπορουσε για π.χ.καποιος π πηγαινει γυμνασιο να ειχε σχεσηη με καποιον π πηγαινει λυκειο?η καποιος π πηγαινει γυμνασιο με καποιον π πηγαινει δημοτικο???
Πώς το εννοείς το γυμνάσιο-λύκειο? Αν αυτή πάει Γ γυμνασίου και αυτός Α λυκείου (έτσι άρχισα με την κοπέλα μου) νόου πρόμπλεμ. Τώρα αν αυτός είναι Γ λυκείου και αυτή Α γυμνασίου, μην τρελαθούμε!!!
Όσο για το δημοτικό: ΚΛΙΚ στην εικόνα:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

candygirl96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η candygirl96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 335 μηνύματα.
παιδια ευχαριστω για τις απαντησσεις:) περισσοτερο το εννοουσα για μικρη διαφορα ηλικιας (1-2-3)
κατα τη γνωμη σας υπαρχουν ελπιδες?
αν για π.χ.καποιος ειναι 1η γυμνασιου κ ο αλλος 1η λυκειου???η καπου σε αυτες τις ηλικιες(δεν μ εχει τυχει κατι αλλα γενικα ρωταω για μια συζητηση π ειχα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eupatridis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Σημασία δεν έχει και τοσο η ηλικία.Μπορεί ο ενας ειναι 20-και να συμπεριφέρεται σαν 15χρονο- και η κοπελα του να ειναι 15-και να συμπεριφέρεται σαν 20αρα.Αν βέβαια μιλάμε για διαφορά ανω των 5 χρόνων,τοτε ...χμ ειναι κάπως.
Αλλωστε,των περισσοτερων οι γονείς μας εχουν διαφορά απο 3-7 χρόνια. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
αν για π.χ.καποιος ειναι 1η γυμνασιου κ ο αλλος 1η λυκειου???η καπου σε αυτες τις ηλικιες
:hmm:Σκέψου μόνο αυτό: Τι κοινά ενδιαφέροντα θα είχαν ένα κορίτσι Α γυμνασίου με ένα αγόρι Α λυκείου? (Φαντάζομαι εννοείς αυτό το συνδιασμό). Όσο πιο μικρές είναι οι ηλικίες τόσο πιο πολύ φαίνονται οι διαφορές. Ο παππούς μου και η γιαγιά μου έχουν 8 χρόνια διαφορά (80-72) αλλά φαίνονται συνομήλικοι. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annaki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μικρή Αννούλα... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Ανάλογα τα άτομα.Φυσικά και οι σχέσεις με διαφορά ηλικίας δεν είναι απαγορευμένες.
Η διαφορά είναι πολύ σχετική με την περίοδο που διανύουμε.Αν ,για παράδειγμα,ένα κορίτσι της β' γυμνασίου έχει σχέση με ένα αγόρι της β'λυκείου,η διαφορά είναι 3 χρόνια,αλλά το χάσμα μεγάλο.Κι αυτό γιατί τα ενδιαφέροντα είναι διαφορετικά και ο καθένας ζητάει διαφορετικά πράγματα από την σχέση.
Αν η κοπέλα είναι πχ.2 χρόνια μεγαλυτερη(δηλ.16)και το αγόρι 19,το χάσμα κάπως αρχίζει και γεφυρώνεται.Πάλι όχι 100%.Αν τώρα,η κοπέλα είναι 19 και το αγόρι 22,η διαφορά δεν φαίνεται καθόλου!:)
Δεν μου αρέσει να βάζω όλες τις σχέσεις στο ίδιο τσουβάλι,οπότε όλα εξαρτώνται από τους δύο συντρόφους.Δεν λέει κανείς πως μια σχέση με διαφορά θα είναι αποτυχημένη.
Για 'μένα δεν παίζει ρόλο η διαφορά ηλικίας αλλά τα συναισθήματα.Ξέρω ζευγάρι που έχουν 28 χρόνια διαφορά και είναι ευτυχισμένοι.Αυτό είναι το σημαντικότερο πιστεύω...Τι κι αν είναι σαν μπαμπάς και κόρη?Κανείς δεν έχει δικαίωμα να τους πει τί θα κάνουν..Αυτό γουστάρουν,αυτό κάνουν
Μέχρι και το τέλος του γυμνασίου,οι σχέσεις με μεγαλύτερους είναι λίγο ''επικίνδυνες'' κατά τη γνώμη μου.Κι αυτό γιατί μπορεί να πιεστείς (όχι απαραίτητα από το σύντροφο σου) για κάποια πράγματα,να αφήσεις πιο γρήγορα πίσω την παιδικότητα σου και να μην ζήσεις ένα σημαντικό κομμάτι της ηλικίας σου(στο λύκειο αλλάζουν λίγο τα πράγματα).Η σχέση με μεγαλύτερο,είναι ένα άλμα.Πριν την κάνεις πρέπει να είσαι συνειδητοποιημένη(όπως και πριν κάνεις την κάθε σχέση σου).
Αυτό που έχω καταλάβει εγώ είναι ότι δεν χρειάζεται βιασύνη.Ούτε για να κάνεις σχέση,ούτε για να προχωρήσεις,ούτε για τίποτα...Πραγματικά έχουμε όλο το χρόνο μπροστά μας,και φαντάζομαι πως η φοιτητική ζωή μας επιφυλάσσει πολλά!:)

Υ.Γ:Αν ο άνθρωπος που είναι δίπλα σου σε εκτιμά,σε σέβεται και σε υπολογίζει,τότε η ηλικία του είναι μόνο ένας αριθμός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top