Έρωτας και Ηλικία

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Δεν τα τσάκισε τα γλυκά ο (υποθετικός) φίλος μας. Να, μόνον δύο κερασάκια τσίμπησε. . . .

Ναι, αλλά χωρίς το κερασάκι,το παστάκι μας δεν είναι πια το ίδιο, με πιάνεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Για να λέμε και του στραβού το δίκιο, ο (υποθετικός) φοιτητής της (υποθετικής) ιστορίας, όταν δέχθηκε την "επίθεση" δεν αντιστάθηκε, δεν σηκώθηκε να φύγει, δεν απώθησε βίαια το κορίτσι και δεν φώναξε "βοήθεια". Ανταποκρίθηκε θερμά στα φιλιά και ακολούθησε φάσωμα. Αφού πέρασε λίγη ώρα, απομακρύνθηκε ήρεμα, άναψε τσιγάρο και άρχισε το κήρυγμα: Δεν πρέπει, δεν είναι σωστό, έχω σταθερή σχέση, έχουμε μεγάλη διαφορά ηλικίας, ας μείνουμε φίλοι κλπ. . . . . . . . . . . . . . .


Είσαι για (υποθετικές) φάπες όμως.

Να πεις πως η εξεταστική (που δεν είναι υποθετική) καταφθάνει και πού καιρός για ιδιαίτερα με τόσο διάβασμα, να πάρεις τα μπογαλάκια σου και να πας σε άλλη παραλία, κατά προτίμηση αρρένων, να έχουμε κι εμείς ως φόρουμ και το κεφάλι μας ήσυχο, καζανόβα.

Σε είχα και για σοβαρό παιδί, τσκ, τσκ τσκ.

:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
Χαχα.
Νταξει, εχει δικιο η Χριστιαννα.

Εμ, ο (υποθετικος) φιλος μας εχει κοπελα, εμ, καθεται και το ευχαριστιεται ;
Τι θελει, ξερει ; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Τι ειναι ααυτη η Λολιτα ρε παιδια που την βαζετε ολοι;
Στη Τεχεράνη κάποιοι διάβαζαν Λόλιτα..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Και σκεφτόμουν να ξεκινήσω μαθήματα σε παιδάκια δημοτικού...:P
Wtf?
Δεν είπα ότι θα κάνω Αρχαία στο Δημοτικό. Μόνος σου το συμπέρανες αυτό, stalker. Υπάρχει πληθώρα μαθημάτων στα οποία είμαι σε θέση να βοηθήσω τα παιδάκια στο διάβασμά τους (γλώσσα, μυθολογία, ιστορία, μαθηματικά κ.ά.).

Και, ναι, τα τελευταία πολλά χρόνια, κάνουν ιδιαίτερα στο δημοτικό. Κακώς; Κακώς, ναι, αλλά κάνουν, και έναν φοιτητή μιας «καλής» και υψηλόβαθμης σχολής, εφόσον ζητά μικρό αντάλλαγμα, θα τον προτιμήσουν.
Ο Χριστός κι η μάνα του!
Για να λέμε και του στραβού το δίκιο, ο (υποθετικός) φοιτητής της (υποθετικής) ιστορίας, όταν δέχθηκε την "επίθεση" δεν αντιστάθηκε, δεν σηκώθηκε να φύγει, δεν απώθησε βίαια το κορίτσι και δεν φώναξε "βοήθεια". Ανταποκρίθηκε θερμά στα φιλιά και ακολούθησε φάσωμα. Αφού πέρασε λίγη ώρα, απομακρύνθηκε ήρεμα, άναψε τσιγάρο και άρχισε το κήρυγμα: Δεν πρέπει, δεν είναι σωστό, έχω σταθερή σχέση, έχουμε μεγάλη διαφορά ηλικίας, ας μείνουμε φίλοι κλπ. . . . . . . . . . . . . . .
Κοίτα, Διάκο :P Δεν είναι κακό που ανταποκρίθηκες (μη δουλευόμαστε μεταξύ μας, τώρα:hehe:).

Ο (υποθετικός) φοιτητής, θα δώσει (υποθετική) χυλόπιτα στην (υποθετική) μαθήτρια και θα συνεχίσει να έχει την (υποθετική) κοπέλα του. Απλό :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγω πιστεύω στον Ερωτα αλλα στην ηλικία δεν μπορω πω οτι δεν υπάρχουν όρια και να κανω σχεση με μεγαλύτερη μου.Δεν το θεωρω σωστο και λογικο συνάμα και θεωρω οτι πρεπει να ακολουθούμε μια φυσιολογικη πορεία όταν είμαστε σε δεσμό με κάποιον.Δεν θα θεωρησω σωστο και Ηθικο να κανει μια Καθηγήτρια ας πούμε τριανταπεντε χρονών ερωτικη σχεση με έναν δεκεφταχρονο.Δεν είναι μονο το νομικο θεμα οτι πρεπει να φτασει ο Ανθρωπος στην ηλικία των δεκαοχτω χρονων ωστε να συναψει σχεση με κοπέλα γιατι και σε ηλικιες των δεκαπεντε μη πω και πιο νωρίς μπορει να αρχίσει την ερωτικη ζωή του.Το θέμα είναι ότι απο Ηθικης Αποψης δεν είναι σωστο να κανει σχεση με Ανθρωπο μεγαλύτερης ηλικίας.

Είμαι της παραδοσιακής Αποψης ότι ο Αντρας πρεπει να είναι μεγαλυτερος απο την γυναίκα.Θεωρω κατα την αποψη μου ότι η πιο καταλληλη διαφορα σε ενα ζευγάρι αναμεσα στον Αντρα και στην γυναικα είναι μεχρι πέντε χρόνια.Νομίζω ότι είναι η πιο καταλληλη και προσιτή διαφορα για ένα ζευγάρι.

Αν κάποιος θέλει παραπανω λογικα το όριο είναι εως και δεκα χρόνια.Νομίζω ότι ειναι αρκετα μεγάλη διαφορά.

Οι σχέσεις με μεγαλυτερες ηλικίες Ανθρωπων δεν εχουν κάποιο νόημα.Συνήθως καταλήγουν σε χωρισμό και είναι φυσιολογικο αυτο με την εννοια ότι περα απο το γεγονος ότι δεν είναι σωστο δεν είναι φυσιολογικο ένας Αντρας να τα φτιαχνει με μεγαλυτερη ή μια γυναικα με μικρότερο.

Νομίζω ότι ο Ερωτας και η ηλικία δεν προοσδιορίζονται εύκολα αλλα σιγουρα υπαρχουν καποια όρια στα πρεπει να κινειται και ο Αντρας και η γυναίκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Εγω πιστεύω στον Ερωτα αλλα στην ηλικία δεν μπορω πω οτι δεν υπάρχουν όρια και να κανω σχεση με μεγαλύτερη μου.Δεν το θεωρω σωστο και λογικο συνάμα και θεωρω οτι πρεπει να ακολουθούμε μια φυσιολογικη πορεία όταν είμαστε σε δεσμό με κάποιον.Δεν θα θεωρησω σωστο και Ηθικο να κανει μια Καθηγήτρια ας πούμε τριανταπεντε χρονών ερωτικη σχεση με έναν δεκεφταχρονο.Δεν είναι μονο το νομικο θεμα οτι πρεπει να φτασει ο Ανθρωπος στην ηλικία των δεκαοχτω χρονων ωστε να συναψει σχεση με κοπέλα γιατι και σε ηλικιες των δεκαπεντε μη πω και πιο νωρίς μπορει να αρχίσει την ερωτικη ζωή του.Το θέμα είναι ότι απο Ηθικης Αποψης δεν είναι σωστο να κανει σχεση με Ανθρωπο μεγαλύτερης ηλικίας.

Είμαι της παραδοσιακής Αποψης ότι ο Αντρας πρεπει να είναι μεγαλυτερος απο την γυναίκα.Θεωρω κατα την αποψη μου ότι η πιο καταλληλη διαφορα σε ενα ζευγάρι αναμεσα στον Αντρα και στην γυναικα είναι μεχρι πέντε χρόνια.Νομίζω ότι είναι η πιο καταλληλη και προσιτή διαφορα για ένα ζευγάρι.

Αν κάποιος θέλει παραπανω λογικα το όριο είναι εως και δεκα χρόνια.Νομίζω ότι ειναι αρκετα μεγάλη διαφορά.

Οι σχέσεις με μεγαλυτερες ηλικίες Ανθρωπων δεν εχουν κάποιο νόημα.Συνήθως καταλήγουν σε χωρισμό και είναι φυσιολογικο αυτο με την εννοια ότι περα απο το γεγονος ότι δεν είναι σωστο δεν είναι φυσιολογικο ένας Αντρας να τα φτιαχνει με μεγαλυτερη ή μια γυναικα με μικρότερο.

Νομίζω ότι ο Ερωτας και η ηλικία δεν προοσδιορίζονται εύκολα αλλα σιγουρα υπαρχουν καποια όρια στα πρεπει να κινειται και ο Αντρας και η γυναίκα.

Τώρα θα το πω, αλλά εγώ από το κείμενό σου αυτό που πρόσεξα είναι ότι γράφεις τον άντρα και τον άνθρωπο με κεφαλαίο γράμμα, και την καημένη την γυναίκα με μικρό.:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Τώρα θα το πω, αλλά εγώ από το κείμενό σου αυτό που πρόσεξα είναι ότι γράφεις τον άντρα και τον άνθρωπο με κεφαλαίο γράμμα, και την καημένη την γυναίκα με μικρό.:whistle:

κι εγω το προσεξα αλλα δεν το ειπα μπορει να εχει λογο η να του αρεσει το Α:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τώρα θα το πω, αλλά εγώ από το κείμενό σου αυτό που πρόσεξα είναι ότι γράφεις τον άντρα και τον άνθρωπο με κεφαλαίο γράμμα, και την καημένη την γυναίκα με μικρό.:whistle:


Αντιφεμινιστικες τασεις δεν εχω μην Ανυσηχείς.Απλα είναι το στυλ του γραπτου μου ετσι.Και πρώτα απο ολα οφείλεις να παρατηρήσεις το εξης.Ναι όντως εγραψα την γυναικα με μικρό γράμμα,ωστοσο οπως είδες εγραψα το Ανθρωπος με κεφαλαια.Εφοσον και η Γυναικα είναι Ανθρωπος αρα προσδίδω ισο κυρος με τον Αντρα.

Ασχετα αν τις περισσότερες φορές μας κανετε οι γυναίκες ότι θέλετε :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
ο έρωτας δεν έχει ηλικία...αυτό το πιστεύω ακράδαντα....βέβαια νιώθω κάπως αμήχανα όταν βλέπω διαφορά ηλικίας πάνω από 4 χρόνια αλλά περί ορέξεως..............
εγώ προσωπικά δεν θα μπρούσα να ερωτευτώ κάποιον με μικρότερη ηλικία ή με μεγαλύτερη(άνω των πέντε χρόνων)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Παντως,εκτος απο το ηθικο κομματι της σεξουαλικης πραξης,το οποιο μαλιστα παντα υποδαυλιζε την αναπτυξη ταμπου σε αυτο το θεμα,υπαρχουν και καποια objective criteria,με τα οποια προτιμω να μιλαω απ'οτι τα Υποκειμενικα,που μπορει ο καθενας να λεει καθε παπαρια.

Βιολογικα,η σεξουαλικη επαφη στα 13 πχ,δεν ενεχει καποιο πρακτικο κινδυνο.Το σωμα ειναι ετοιμο για την σεξουαλικη πραξη,και οι ορμονες κανουν παρτυ.
Το θεμα ειναι μετα οτι η σεξουαλικη επαφη σε μικρη ηλικια,μπορει ευκολα να παρει αλλες κατεθυνσεις.Ιδιαιτερα αμα υπαρχει μεγαλη διαφορα ηλικιας.
Και απο μια πλατωνικη αγαπη,που νομιζε οτι υπηρχε το 13χρονο,να καταληξει βιασμενο.

There is my point.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Νομίζω ότι το χ . . . . . το ζήτημα. Έγραψα την (υποθετική) ιστορία σαν αφορμή για συζήτηση σχετική με το θέμα κι εσείς το κάνατε σενάριο ΧΧΧΧΧΧΧ.
Επαναλαμβάνω τα Ερωτήματα: Τι θα κάνατε στην περίπτωση αυτή? Εδώ ποιος αποπλανεί ποιον? Είναι κατακριτέα η συμπεριφορά του κοριτσιού? Η διαφορά ηλικίας παίζει καθοριστικό ρόλο σε σχέση με το πώς θα αντιδρούσατε?
Απαντήσεις μπορούν να δώσουν και κορίτσια. Μπορούμε να κρίνουμε την (υποθετική) κοπέλα και να σχολιάσουμε το πώς θα έπρεπε να συμπεριφερθεί ο (υποθετικός) φοιτητής. Όλα σε σχέση με τη διαφορά ηλικίας τους.


Τελικά τι κατάληξη είχε ο (υποθετικός) φοιτητής με την (υποθετική) μαθήτρια; :rolleyes:

Το θύμα εδώ, πάντως, είναι η (υποθετική) κοπέλα του (υποθετικού) φοιτητή.

Επίσης, εδώ δε μιλάμε για διαφορά ηλικίας, κομ οννν 15-19 είναι τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
19-23 ίσως είναι τίποτα
15-19 είναι κάτι. Δεν είναι το θέμα ότι είναι μόνο το 4 χρόνια. Το θέμα είναι ότι μιλάμε για δύο τελείως διαφορετικές ηλικίες.
Το ένα άτομο βρίσκεται στην εφηβεία το άλλο είναι στο τέλος
Τα αισθήματα ενός 15 χρονου κοριτσιού είναι τελείως διαφορετικά συνήθως από αυτά του 19χρονου αγοριού.
Αναλόγως και το 15 χρονο και το 19 χρονο.

Νομίζω ότι το χ . . . . . το ζήτημα. Έγραψα την (υποθετική) ιστορία σαν αφορμή για συζήτηση σχετική με το θέμα κι εσείς το κάνατε σενάριο ΧΧΧΧΧΧΧ.

Επαναλαμβάνω τα Ερωτήματα: Τι θα κάνατε στην περίπτωση αυτή? Εδώ ποιος αποπλανεί ποιον? Είναι κατακριτέα η συμπεριφορά του κοριτσιού? Η διαφορά ηλικίας παίζει καθοριστικό ρόλο σε σχέση με το πώς θα αντιδρούσατε?
Απαντήσεις μπορούν να δώσουν και κορίτσια. Μπορούμε να κρίνουμε την (υποθετική) κοπέλα και να σχολιάσουμε το πώς θα έπρεπε να συμπεριφερθεί ο (υποθετικός) φοιτητής. Όλα σε σχέση με τη διαφορά ηλικίας τους.


Εδώ το κορίτσι προσπαθεί να αποπλανήσει το αγόρι. Αλλά το αγόρι ως μεγαλύτερος και πιο ώριμος και και και, οφείλει να αντιμετωπίσει ως ενήλικο άτομο αυτή την κατάσταση. Πρέπει να αποτρέψει το κορίτσι και να του εξηγήσει για ποιο λόγο κάτι τέτοιο δεν είναι σωστό χωρίς να το πληγώσει. Μια κοπέλα στα 15 είναι εύκολο να λυγίσει μπροστά σε ένα μεγαλύτερο αγόρι που της αρέσει. Ο μεγαλύτερος όμως της υπόθεσης πρέπει να θέσει τα όρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

gd89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gd89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Έρωτας είναι η σεξουαλική επιθυμία που γεννάται ένα χρονικό διάστημα για ένα συγκεκριμένο άτομο και στην πορεία παύει να υφίσταται.....απόδειξη τα πολλά διαζύγια.

Και το λενε έτσι στις μικρότερες και ρομαντικότερες ηλικίες(14-21).

Εκτός αν πια υπάρχουν και άτομα σαν εμένα ανίκανα να ερωτευτούν......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος ανίκανος να ερωτευτεί.
Ή κάποτε θα πληγώθηκε και φοβάται να αφεθεί ή δεν έχει βρει απλά το κατάλληλο άτομο ή απλά είναι υπερβολικά εγωιστής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gd89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gd89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
ή ξύπνησε νωρίτερα από τους υπόλοιπους....

Έφερα και μια απόδειξη στο τραπέζι,αυτή των πολλών διαζυγιών + ότι στις περισσότερες οικογένειες που δεν το βιώνουν αυτό το σεξ ή θα'ναι κομμένο ή ο πατέρας θα κοιτάει καμιά άλλη,ίσως και η μητέρα.

Άρα ή τελειώνει ο έρωτας ή είναι κάτι που δεν υπήρξε ποτέ....απόδειξη ότι δεν γίνεται να τελειώνει είναι τα άλλα συναισθήματα: οι χαρές και οι λύπες που είναι αισθήματα αιώνια που θα τα βιώνεις μέχρι να πεθάνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εντάξει όλοι εσείς οι άντρες ξυπνάτε μια μέρα, θυμάστε ότι όλες είναι ΙΔΙΕΣ ΤΣΟΥΛΕΣ κι αποφασίζετε πως έρωτας δεν υπάρχει ούτε και αγάπη οπότε θα γίνω λίγο κάφρος και θα πάρω τα φύλλα και τα δέντρα. Πω πω χιλιοειπωμένα.

Ένα διαζύγιο έχει πολλές αιτίες.
Ένα από αυτούς είναι ότι η σχέση ενός ζευγαριού είναι ήδη για βρούβες και νομίζουν ότι αν θα παντρευτούν θα γίνει το θαύμα και θα ξανανιώσουν. Ο γάμος μπορεί να είναι απλά ένα χαρτί αλλά φέρνει νέες υποχρεώσεις. Το ζευγάρι πρέπει να συννενοηθεί για τα κοινά οικονομικά έξοδα, για τις κοινές δουλειές αφού θα ζουν μαζί και γενικά για πράγματα που πρέπει να κάνουν και οι δύο. Όλο αυτό θέλει συμβιβασμούς. Η λέξη συμβιβασμός είναι άγνωστη σήμερα στα νέα ζευγάρια γιατί συνήθως οι σχέσεις τους έχουν μια αντιπαλότητα. Ο άντρας προσπαθεί να κάνει τη γυναίκα του σαν τη μάνα του συνήθως. Δεν καταλαβαίνω γιατί και τα δύο φύλλα δεν μπορούν να κατανέμουν τις εργασίες. Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί κυρίως οι άντρες αδυνατούν να καταλάβουν ότι δεν παντρεύτηκαν καθαρίστρια,μαγείρισσα κτλ. Είναι πολύ εύκολο. Γύρισε ο ένας πιο νωρίς? Ας μαγειρέψει. Γύρισε ο άλλος? Ας μαγειρέψει. Ή κάντε το από το βράδυ. Μια ο ένας μια ο άλλος. Ο ένας μαγείρεψε? Ο άλλος ας πλύνει τα πιάτα. Ο ένας έβαλε σκούπα ο άλλος ας αλλάξει σεντόνια ξέρω γω. Πολύ δύσκολο!
Το σεξ δεν είναι δεδομένο ότι είναι κομμένο. Γενικά το σεξ σήμερα στα ζευγάρια είναι κομμένο γιατί έχουν χίλια δυο άγχη Σε αυτό δεν μπορώ να πω κάτι. Δεν ξέρω τις προτεραιτότητες του καθένα. Ας το συζητήσουν για να μην καταλήξουν στο κέρατο.

Ο έρωτας είναι δεδομένο ότι κάποια στιγμή ελαττώνεται. Είναι και επιστημονικά αποδεδειγμένο. Δεν γίνεται μετά από 5 χρόνια να βλέπεις τον άλλο και να νιώθεις πεταλούδες στο στομάχι. Αλλά ακόμα κι αυτό είναι στο χέρι του ζευγαριού. Αν έχουν μια ελέυθερη Κυριακή κι αντί να βγουν μια βόλτα ξερω γω οι δυο τους, κάθονται σπίτι μπροστά από μια τηλεόραση και κοιτάνε ειδήσεις για να αυξήσουν το άγχος τους. Ο έρωτας θέλει δύο για να διατηρηθεί. Αν προσπαθεί μόνο ο ένας τότε θα τα παρατήσει κάποια στιγμή.
Πέρα από τον έρωτα όμως υπάρχει η αγάπη. Κάτι που δένει το ζευγάρι. Κάτι που λογικά το έφτασε στο σημείο να θέλει ο ένας να μοιραστεί τη ζωή του με τον άλλον. Αν ο ένας αγαπάει τον άλλον τότε ο ένας θα υπολογίζει την ευτυχία του άλλου και δεν θα σκέφτεται μόνο πώς να ικανοποιήσει τον εαυτό του.

Το τελευταίο που λες ούτε που το καταλαβαίνω.
Η χαρά και η λύπη είναι αισθήματα που υπάρχουν στη ζωή μας γενικά με βάση τα γεγονότα που διαδραματίζονται. Αισθήματα που αλλάζουν συνεχώς στη διάρκεια της μέρας (ειδικά αν είσαι και λίγο κυκλοθυμικός) και στη διάρκεια γενικά του χρόνου. Τα βιώνεις μέχρι να πεθάνεις αλλά όχι συνεχόμενα. Κανείς δεν είναι συνέχεια χαρούμενος ή λυπημένος. (εκτός κι αν παίζει καμια κατάθλιψη οπότε η λύπη διαρκεί κάμποσο)

Αυτά που ερωτεύεσαι στον άλλον είναι αυτά που στο τέλος οδηγούν στον χωρισμό αν δεν χειριστείς το θέμα σωστά.

Για μένα το βασικό είναι να υπάρχει αγάπη, επικοινωνία και συννενόηση. Να λέει ο ένας στον άλλον τι σκέφτεται για να μην μαζεύονται οι σκέψεις και μετατρέπονται σε οργή. Επίσης θεωρώ πως κάποια ζευγάρια λανθασμένα αποφασίζουν να βγάλουν διαζύγιο χωρίς να προσπαθήσουν να σώσουν τη σχέση τους. (εκτος κι αν παίζει καμιά κακοποίηση ξέρω γω ή τίποτα ακραίο

Απλά αδυνατώ να καταλάβω πως δυο άτομα που αγαπιούνται προσπαθούν στο τέλος να κάνει ο ένας κακό στον άλλον.
Τελοσπάντων. Δεν τα πάνε και καλά και λεν ας κάνουμε κι ένα παιδί και τα πράγματα γίνονται χειρότερα αφού αυξάνονται οι υποχρεώσεις.

Ας ρίξουν λίγο νερό στο κρασί τους και οι δύο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Τελικά τι κατάληξη είχε ο (υποθετικός) φοιτητής με την (υποθετική) μαθήτρια;
Αφού η ιστορία είναι υποθετική, ο καθένας μπορεί να υποθέσει (ή και να φαντασιωθεί) όποια συνέχεια επιθυμεί. ;)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
η υπογραφη μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Ο έρωτας χρόνια δεν κοιτά!ΑΛΛΑ ωραία στα λόγια αλλά τι γίνεται στη πράξη...
Η άποψή μου είναι πως σε ηλικίες κάτω από 18 ετών χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή...
Πριν τα 18 οι εμπειρίες των περισσοτέρων είναι μηδαμινές έως και ανύπαρκτες... δεν έχουν ωριμάσει αρκετά...οι ανάγκες τους είναι άλλες από αυτές ενός 20άρη...είναι ευκολόπιστοι καθώς δεν έχουν αρκετά ''πονηρευτεί'' για να μπορέσουν να προστατέψουν τον εαυτό τους και πάει λέγοντας!
Από την άλλη ένας 20άρης τις περισσότερες φορές παρουσιάζεται ώριμος με κάποιες εμπειρίες στο ιστορικό του ο εγκέφαλος έχει πήξει και δεν μπορεί να ξεγελαστεί εύκολα ούτε να πέσει θύμα εκμετάλλευσης!Αυτό που θέλω να πω είναι πως δεν υπάρχει θέμα ηλικίας απο τα 20+ .Αντίθετα πολλές φορές οι σχέσεις ανήλικου με ενήλικο είναι σχέσης θύτη και θύματος δυστυχώς...και μαντέψτε ποιος είναι ο θύτης ...(πάντως όχι το 15χρονο όπως διάβασα και σε κάποια πόστς)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top