Έκθεση για τη Δημοκρατία και τον Κοινοβουλευτισμό

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Daniela_ROCK

Νεοφερμένος

Η Daniela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
δεν πρεπει πρώτα να αρχίσουμε με τον ορισμο μετα με τα χαρακτηριστικα την ιστορική αναφορά και ου το καθεξης? τα χω χαμένα.. :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lizard13

Νεοφερμένος

Ο Nτινος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
σε οσους δεν το ανεφεραν τυχεροι ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Eγώ τα ψιλοέχωσα αλλά ντάξ..2 1/2 σελίδες Α4 έγραψα...Περάσει δεν περάσει το ίδιο μου κάνει:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pantaef

Νεοφερμένος

Η αντριανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Κάνε μια περιήγηση στο θέμα και όλο από κάπου θα εμπνευστείς.

Και εγώ αυτό κάνω!διαβάζω όλο το θέμα από την αρχή και κρατάω σημειώσεις και ιδέες!!!Άυριο γράφω κι εγώ την έκθεση, δεν μπορώ να πω ότι με ενοχλεί η όλη δραστηριότητα, πολλά παιδιά θα εκφράσουν τις απόψεις τους!!:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

louche93

Νεοφερμένος

Ο loukas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
καλησπέρα παίδες. είμαι καινούργιο μέλος στην παρέα και πρωτοείδα το φόρουμ χθες γιατί μας ζητηθηκε και μας να γραψουμε σήμερα έκθεση με το ίδιο θέμα το οποίο είχε προειδοποιηθεί από την προηγούμενη μέρα. ευχαριστώ για όλες τις συμβουλές αν και επειδή την είδα τελείως χαλαρά την έκθεση δεν βλέπω να παίρνω πανω απο 15-16... πάντως η γνώμη μου είναι πως μία τέτοια έκθεση είναι εντελώς άχρηστη αν δεν έχει γίνει η κατάλληλη προετοιμασία πρώτα. δηλαδή θα πρέπει πρώτα να κάτσουν οι μαθητές με τον/την καθηγητή/τρια να συζυτήσουν το θέμα και ύστερα να γράψουν την έκθεση, καθώς, κατά τη δική μου πάντα προσοπική άποψη, ήταν εντελώς ηλίθιο(συγνώμη για το χαρακτηρισμό αλλά δεν μπόρεσα να βρω καταληλότερη και χαμηλότερων τόνων λέξη) να μας βάλουν μια έκθεση με ασυζύτητο θέμα. και καλά εγώ που είμαι β λυκείου. τα τριτογυμνασιάκια τι θα κάνουν? εμείς κάναμε και κοινωνική και πολιτική αγωγή και ξέρουμε ένα-δυο πράγματα, τα τριτογυμνασιάκια τι ξέρουν για το θέμα?

και είναι και ένα άλλο θέμα, πάνω στο οποίο οι καθηγητές έχουν φρίξει. ζητάνε να αξιοποιήσουν ένα από τα ελάχιστα 2ωρα που υπάρχουν για την έκθεση μες τη χρονιά και ζητάνε και να βγεί όλο το βιβλίο λες και ο χρόνος έχει διπλές μέρες!!! έλεος δηλαδη!

τεσπα, αυτη είναι η άποψη μου για την κατάντια της ελληνικής εκπαίδευσης. ευχαριστώ που με... διαβασατε παίδες! τα λέμε! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

birdwatcher

Νεοφερμένος

Η birdwatcher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
εμεισ την γραψαμε και ξεμπερδεψαμε..... αμα την γραψετε και μετα δεν ειναι τιποτα το ξεχνας....:no1: το κακο ειναι οτι η φιλολογος μας θελει λεει να τα διορθωσει και να τα μετρισει στο 4μηνο......εκει να δω τι α γινει που η μιση ταξη προσπαθουσε να καταλαβει το θεμα.....και η φιλολογος μας τοσα χρονια που ειναι στο σχολειο μασ απο τι μας εχουν πει το αριστα τησ ειναι το 16.....ο απουσιολογος ειχε 16!!! ΕΛΕΟΣ!!! και μασ εδωσαν και μονο την δευτερη ωρα..... την πρωτη την φαγαμε μεχρι να κανονισουν ποιος καθηγητησ θα παει που και να μας δςσουν το θεμα....ανοργανοσια στο full....Ελλαδα σου λενε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sadie Moody

Νεοφερμένος

Η Sadie Moody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Eμείς γράψαμε έκθεση για το πότε (μέσα από ποιους τρόπους) η Δημοκρατία μπορεί να χαρακτηρισθεί ως "ποιοτική".
Κακοβαλμένο θέμα κατά την γνώμη μου και σχετικής δυσκολίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

λευτέρης

Νεοφερμένος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Κι εμείς γράψαμε, αλλά ξέχασαν να μας διευκρινίσουν πως πρόκειται για επιστολή, άρα κατά πάσα πιθανότητα όλοι την έχουμε γράψει λάθος.
Πάντως χαλάλι, βγήκε το άχτι μας. Εγώ εγραψα για τα κοινωνικοπολιτικά δικαιώματα, το δημοκρατικό έλλειμμα εξαιτίας της κρίσης, και κάποιες αναφορές για τα ακροδεξιά κόμματα με δημοκρατικό προσωπείο που έμμεσα καταστρέφουν το οικοδόμημα της Δημοκρατίας.
Γενικά ήταν από τα καλύτερα θέματα που μας έβαλαν ποτέ:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zouzouni

Νεοφερμένος

Η zouzouni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Εγώ δεν ξέρω τι να γράψω...παλούκι θέμα...βοήθεια...!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the metal boy

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
παιδια αναζητω βοηθεια!!!!!!
μας βαλανε και μας αυτη την εκθεση
θα μασ την βαλουν δηλαδη αυριο και θελω μια εκθεση ετοιμη αν μπορειτε να μου πειτε
και παω 3η γυμνασιου
πλιζ βοηθεια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SuXu-MuXu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SuXu-MuXu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
παιδια αναζητω βοηθεια!!!!!!
μας βαλανε και μας αυτη την εκθεση
θα μασ την βαλουν δηλαδη αυριο και θελω μια εκθεση ετοιμη αν μπορειτε να μου πειτε
και παω 3η γυμνασιου
πλιζ βοηθεια!!

Σε λάθος μέρος ψάχνεις να βρεις έτοιμη έκθεση φίλε μου. Το λέει αν δεν κάνω λάθος και στους κανονισμούς ότι απαγορεύεται να ζατούνται έτοιμες εκθέσης ή εργασίες. Επιπλέον, σίγουρα δεν έχει και νόημα να πάρεις μια έτοιμη έκθεση, αν δεν έχεις τίποτα να γράψεις εσύ απο μόνος σου τότε καλύτερα κάνε ζωγραφιές στην κόλα σου για να περάσει η ώρα. Είναι διαγωνισμός όχι κάποιο υποχρεωτικό διαγώνισμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the metal boy

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
λαθος μαι φρεντ!!!ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ
δεν ειναι διαγωνισμος-ειναι υποζρεωτικος διαγωνισμος
και συγγνωμη δεν ηξερα οτι απαγορευεται αναζητηση ετοιμων εκθεσεων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Δώσε κενή κόλλα αν δεν έχεις τίποτα να γράψεις. Δεν θα σε υποχρεώσουν κιόλας, αν δεν θες να γράφεις γράψε στο χαρτί και τους λόγους για τους οποίους αρνείσαι και δωστο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the metal boy

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
ε οκ
γραφεισ ΟΠΟΙΑ σχετικη μ@****@ σου κατεβει στο μυαλο,μεχρι να σοθ τελειωσει το μελανι ,το δινεις ,φευγεις και απολαμβανεις το διαλλειμα
-----------------------------------------
τελικα το μονο καλο στην υποθεση ειναι οτι χανουμε 2 ωρες φιλολογικα:D
και ειναι και μουρλη η καθηγητρια:sick:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silver doe

Νεοφερμένος

Η silver doe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
:bye: εμεις σημερα γραψαμε...Δεν εχω ιδεα αν ημουν εκτος θεματος ή οχι γιατι πολυ απλα δεν μπηκε κανεις στον κοπο να μας δωσει τα φωτα του :D ...εγω παντως χρησιμοποιησα εναν προλογο και επιλογο που βρηκα στο forum με δικα μου λογια και στο κυριως θεμα εγραψα για τα προβληματα της συγχρονης Ελλαδας και τι πρεπει να κανει το Κοινοβουλιο για να τα αντιμετωπισει...τρεις σελιδες μου βγηκαν σε συνολο με λιγο μεγαλουτσικα γραματα:P...Παντος αλλοι μου ειπαν οτι εγραψαν για τη δημοκρατια απο την αρχαιοτητα μεχρι σημερα και κατα ποσο εχει αλλαξει,αλλοι για το πως οργανονεται πχ οτι ο λαος ψηφιζει τουσ βουλευτες,οι βουλευτες τον Προεδρο τρης δημοκρατιας κτλ...τωρα ποιος εχει δικιο και ποιος αδικο δεν ξερω,τουλαχιστον γραψαμε και ξεμπερδεψαμε :thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos127

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Κι εμείς σήμερα γράψαμε... Ενταξει ο ένας έγραφε για το σύστημα το Ολυμπιακού, ο άλλος για του Παναθηναικού, άλλος πώς πέρασε τη μέρα του... Εγω εγραψα κανονική έκθεση τώρα δεν ξέρω κατα ποσο έίμαι εκτός/εντός θέματο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
πως ονομαζετε την κανονικη εκθεση; με ποιες νορμες τη γραφετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eirni.sak

Νεοφερμένος

Η eirni.sak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γράφω αύριο σ'αυτό το θέμα...Έχω ανατρέξει σε πολλά βιβλία κ' του σχολείου αλλά κ' σε εξωσχολικά (Καργάκος) παρ'όλα αυτά δεν κατάφερα να βρω κάτι που να σχετίζεται με την ανεκτικότητα...:(Δεν ξέρω αν θα γράψω μία αξιοπρεπή έκθεση απ'τη στιγμή που δεν έχω κ' πολλές ιδέες αλλά θα προσπαθήσω(πάντως το βλέπω πως θα βγω εκτός θέματος).
Θα ήθελα επίσης να σημειώσω πως οι καθηγητές μας επιβάλλουν να γράψουμε μία προαιρετική έκθεση...(έχουν πιάσει το νόημα της δημοκρατίας:lol:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina.yeah

Νεοφερμένος

Η katerina.yeah αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
εμας η ηλιθια καθηγιτρια μας ειπε πως θα μετρησει και στον βαθμο μας..οθτε καν ανεφερε πως δεν ειναι υποχρεωτικη!καλα εχουν χαζεψει τελειως οι καθηγητες...δεν παμε καλα!δεν θελω να την γραψω κ δεν θα την γραψω!τελος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos127

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
πως ονομαζετε την κανονικη εκθεση; με ποιες νορμες τη γραφετε;

Όταν λέω κανονική έκθεση εννοώ οτι σχετιζόταν με το θέμα.. Σε αντίθεση με τους περισσότερους που βαριόντουσαν και γραφανε ότι να ναι για χαβαλέ :D
Η εκθεση μου είχε κανονικά πρόλογο, 3 παραγράφους κυρίως θέμα και επίλογο.. Δεν την έγραψα με καποιο συγκεκριμένο στυλ (πχ επιστολή)... Αυτό δεν ρώτησες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top