Άσκηση στα Μαθηματικά

Guest 488121

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να βρεθεί το όριο
20210708_093037.jpg
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,190 μηνύματα.

Αυτό αξίζει κανείς να το δοκιμάσει με De L'Hospital, χωρίς να ξέρω τι τύχη θα έχει, αλλά γενικά, εφαρμόζοντας ιδιότητες λογαρίθμων, μπορούμε να μείνουμε με τον λογάριθμο του λόγου των δύο ποσοτήτων. Και επειδή για μεγάλα χ οι σταθερές στα υπόριζα γίνονται αμελητέες, οι δύο ποσότητες στον αριθμητή και τον παρονομαστή αντίστοιχα ταυτίζονται. Ως αποτέλεσμα να καταλήγουμε με ln1, που κάνει φυσικά 0 .
 

Guest 488121

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό αξίζει κανείς να το δοκιμάσει με De L'Hospital, χωρίς να ξέρω τι τύχη θα έχει, αλλά γενικά, εφαρμόζοντας ιδιότητες λογαρίθμων, μπορούμε να μείνουμε με τον λογάριθμο του λόγου των δύο ποσοτήτων. Και επειδή για μεγάλα χ οι σταθερές στα υπόριζα γίνονται αμελητέες, οι δύο ποσότητες στον αριθμητή και τον παρονομαστή αντίστοιχα ταυτίζονται. Ως αποτέλεσμα να καταλήγουμε με ln1, που κάνει φυσικά 0 .
Είναι ιδιοκατασκευή το όριο. Να σου πω την αλήθεια δεν το έχω δοκιμάσει με dlh . Θα το αφήσω για λίγο και θα δώσω μετά την δικιά μου λύση. Σε ευχαριστώ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αυτό αξίζει κανείς να το δοκιμάσει με De L'Hospital, χωρίς να ξέρω τι τύχη θα έχει, αλλά γενικά, εφαρμόζοντας ιδιότητες λογαρίθμων, μπορούμε να μείνουμε με τον λογάριθμο του λόγου των δύο ποσοτήτων. Και επειδή για μεγάλα χ οι σταθερές στα υπόριζα γίνονται αμελητέες, οι δύο ποσότητες στον αριθμητή και τον παρονομαστή αντίστοιχα ταυτίζονται. Ως αποτέλεσμα να καταλήγουμε με ln1, που κάνει φυσικά 0 .
Δεν ξέρω κατά πόσο με dlh θα βγαίνει
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,190 μηνύματα.
Είναι ιδιοκατασκευή το όριο. Να σου πω την αλήθεια δεν το έχω δοκιμάσει με dlh . Θα το αφήσω για λίγο και θα δώσω μετά την δικιά μου λύση. Σε ευχαριστώ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Δεν ξέρω κατά πόσο με dlh θα βγαίνει

Ναι ο dlh είναι πολύ τζόγος σε τέτοια οριάκια η αλήθεια είναι.
Εγώ θα στοιχημάτιζα οτι δεν βγαίνει με Dlh. Θα πρέπει να καταλήγει σε λούπες. Αλλά ακόμα και εάν βγαίνει, έχει αρκετή δουλειά η παραγώγιση :P . Αλλά ναι, όποτε μπορέσεις δείξε μας τι έχεις κάνει ;) .
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,656 μηνύματα.
ξαναγραφτο πιο καθαρα εγω δεν διακρινω καν μετα το εκθετικο τι γραφεις.παντως μοιαζει να κανεις ενα ln και μετα βγαινει αρκετα ευκολα αλλα ξαναγραφτο γτ δεν φαινεται
 

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 919 μηνύματα.

Guest 488121

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ξαναγραφτο πιο καθαρα εγω δεν διακρινω καν μετα το εκθετικο τι γραφεις.παντως μοιαζει να κανεις ενα ln και μετα βγαινει αρκετα ευκολα αλλα ξαναγραφτο γτ δεν φαινεται
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ωραια εγω στο συγκεκριμενο απλως θα εκανα τους λογαριθμους σε ενα κλασμα απο τις ιδιοτητες και αφου ειναι το ιδιο οπως βλεπω σε παρονομαστή κ αριθμητη τοτε εχουμε ln1 το οποίο ισούται με 0.
Επειδή δεν φαίνεται καλά το ανέβασα ξανά

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Επειδή δεν φαίνεται καλά το ανέβασα ξανά
.
 

Συνημμένα

  • 20210726_201432.jpg
    20210726_201432.jpg
    23.8 KB · Εμφανίσεις: 133

Guest 488121

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γειααα
Θα ήθελες τη λύση ή τελικά σου βγήκε το όριο?
Λύση έχω γιατί είναι ιδιοκατασκευή. Το ανέβασα για να ασχοληθούν και οι υπόλοιποι γιατί είναι δύσκολο όριο. Θα την ανεβάσω την λύση μου αργότερα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Γειααα
Θα ήθελες τη λύση ή τελικά σου βγήκε το όριο?
Το έλυσες?
 

stav.mdp

Νεοφερμένος

Η stav.mdp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Λύση έχω γιατί είναι ιδιοκατασκευή. Το ανέβασα για να ασχοληθούν και οι υπόλοιποι γιατί είναι δύσκολο όριο. Θα την ανεβάσω την λύση μου αργότερα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Το έλυσες?
Έτσι νομίζω(?):yes:
Θα δω τη λύση σου και ίσως επιβεβαιωθώ.
 

Alexandros28

Δραστήριο μέλος

Ο Alexandros28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Κάνουμε την ιδιότητα των λογάριθμων που προείπε ο σαμαελ και στο πηλίκο διαιρούμε αριθμητή και πολλαπλασιαστή με οποιοδήποτε από τα 2 εκθετικά. Μετά δείχνουμε ότι το οριο της διαφοράς των ριζικών όταν το x τείνει στο +οο ισούται με 0. Ετσι το τελικό όριο ισούται με ln1=0
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Για να δειχτει ότι το όριο της διαφοράς των ριζικών είναι 0 χρειάζεται το γνωστό τυφλοσουρτι της μεθοδολογίας όπου βγάζουμε κοινο παράγοντα και μετά πολλαπλασιάζουμε με τη συζυγη παράσταση κλπ κλπ
 

Guest 488121

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ το έβγαλα με θμτ. Εκεί στηρίχτηκε και η δημιουργία του ορίου. Θεωρώ fx την ln(e^x+2021) και κάνεις θμτ σε κατάλληλο διάστημα
 

Alexandros28

Δραστήριο μέλος

Ο Alexandros28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Καλή η σκέψη αλλά στα χαλάει όλα η ιδιότητα των λογάριθμων και επιτρέπει να αποφύγεις την απροσδιοριστία (+oo) - (+oo) με συντομότερο μονοπάτι. Αυτός ο τρόπος λύσης θα ταιριαζε φανταστικά αν στο δοθεν όριο η αντίστοιχη f ήταν η f(x)=ημ(συνx), όπου δεν έχεις κάτι άλλο να κανεις.
 

Guest 488121

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όχι ίσα ίσα σε βοηθάει έτσι όπως το έδωσα διότι βγαίνει f(ρίζα(x^4+4))-f(ρίζα(x^4+1)) κατευθείαν
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top