Μαθηματικά - Άσκηση Μαθηματικών

1205

Νεοφερμένος

Η 1205 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 16 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους,
"Ένα κανονικό οκτάγωνο είναι εγγεγραμμένο σε κύκλο ακτίνας 4cm. Να βρεθεί η πλευρά του". Ευχαριστώ πραγματικά πολύ όποιον βοηθήσει❤
 
Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Η πλευρά του κανονικού οκταγώνου είναι:
8.png
(τύπος του σχολικού βιβλίου)
150px-4-cube_t3.svg.png
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δίνουν σε τύπο στο σχολικό την πλευρά οκταγώνου; Oh my god
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,541 μηνύματα.
Τωρα γιατι εγω διαφωνώ με το βιβλιο δεν ξερω.

1615677649057.png
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Τωρα γιατι εγω διαφωνώ με το βιβλιο δεν ξερω.
Γιατί έχεις εσύ δίκιο. Το λάθος δεν είναι του βιβλίου αλλά δικό μου. Αυτό που παρέθεσα δεν είναι η πλευρά αλλά το απόστημα. (πλευρά = λ , απόστημα = α)

88888888.png

Τώρα είδα ότι αναφερόμαστε στη Β' γυμνασίου. Νομίζω ότι για την τάξη αυτή το θέμα είναι διεστραμμένο.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,541 μηνύματα.
Ευχαριστω Δια
Παντως και η παραπανω αποδειξη και πολυ περισσοτερο ο νομος των συνημιτόνων ειναι ενετελως αναρμοστα για παιδια Β γυμνασιου , τρομοκρατια.
 

xrisamikol

Νεοφερμένος

Η ΛΙΝΑ - ΧΡΥΣΑ ΜΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Καλησπέρα σας. Χρειάζομαι βοήθεια στην παρακάτω άσκηση καθώς έχω δυσκολευτεί αρκετά. Αν μπορείτε, θα ήθελα βοήθεια το συντομότερο δυνατόν.

Εάν οι αριθμοί α,β είναι αντίθετοι και οι x,y αντίστροφοι, να υπολογίσετε την τιμή της παρακάτω αριθμητικής παράστασης.
A=a−(5−b)−x(3⋅y)+3⋅x


Σας ευχαριστώ πολύ!
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
Εάν οι αριθμοί α,β είναι αντίθετοι και οι x,y αντίστροφοι, να υπολογίσετε την τιμή της παρακάτω αριθμητικής παράστασης.
A=a−(5−b)−x(3⋅y)+3⋅x
μάλλον δεν είναι 3y, αλλά 3+y ή 3-y για να φύγει μετά από επιμεριστική το 3χ.
Στη πρώτη περίπτωση θα πάρεις -6, ενώ στη δεύτερη -4
 
Τελευταία επεξεργασία:

xrisamikol

Νεοφερμένος

Η ΛΙΝΑ - ΧΡΥΣΑ ΜΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Δικό μου λάθος. Ισχύει η δεύτερη περίπτωση. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top