Άσκηση Μαθηματικών - Ανάλυση

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
Καλησπέρα, θα μπορούσατε να με βοηθήσετε στο β ερώτημα ; Έχω φτάσει στο σημείο (|√x-1| - 1) ^2 αλλά η λύση μου δεν είναι η ίδια με του βοηθήματος. Βγάζω το απόλυτο και το αφήνω (√x-1-1)^2 αφού το x παίρνει μη αρνητικές τιμές ενώ στο βοήθημα το συνεχίζει ως εξής : (1-√x-1)^2.
IMG_20210401_165237.jpg

Ευχαριστώ.
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το x πράγματι δε παίρνει αρνητικές τιμές. Η απόλυτη τιμή όμως δεν εφαρμόζεται στο x ούτε στη ρίζα του x αλλά στο ρίζα(x)-1. Αυτό τι τιμές παίρνει;
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
Το x πράγματι δε παίρνει αρνητικές τιμές. Η απόλυτη τιμή όμως δεν εφαρμόζεται στο x ούτε στη ρίζα του x αλλά στο ρίζα(x)-1. Αυτό τι τιμές παίρνει;
Ωραία, αφού χ∈[0, 1] τοτε -1≤√x-1≤0
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σωστά, συνεπώς το απόλυτο θα βγει με πλην (-) όπως στο βοήθημα και θα γίνει 1 - ρίζα(x).
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.
μην ασχολεισαι με τετοιες ασκησεις φιλε μου.δεν πεφτουν τετοια πραματα ποτε
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
Εντάξει, μια και που έχω μερικές βδομάδες που μπήκα στην ύλη της Γ, λύνω λίγο απ'ολα για να μπω στο κλίμα (+ ότι ηταν άσκηση του σχολικού).
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μην μπεις στη λογική πέφτουν/δε πέφτουν, ειδικά από τώρα. πχ αυτή η άσκηση ξεδιαλύνει κάπως τα περί απόλυτων τιμών.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top