Άγχος στις εξετάσεις

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
Καλά, στην τάξη το παίζω πάρα πολύ άνετος - απλά μετά νιώθω ένα βήμα πριν αρχίσω το κάπνισμα από το άγχος. :Ρ Αλλά, θα δώσουν και θα ξαλαφρώσουμε λίγο.



Το «κάνω τη δουλειά μου σωστά» στη διδασκαλία δεν είναι τόσο φιξ όπως π.χ. στην οικοδομή. Τα πράγματα που έκανα πέρυσι στο τμήμα της Γ' με τα πράγματα που έκανα φέτος δεν έχουν ουδεμία σχέση σε κάποια σημεία, απλά και μόνο γιατί αλλάζει το τμήμα. Οπότε, κάθε χρόνο ανάλογα με τα παιδιά που έχεις στα χέρια σου, έχεις κι ένα διαφορετικό έργο να κάνεις, τουλάχιστον σε κάθε βαθμό. Άρα είναι και λογικό να σκέφτεσαι αν οι επιλογές σου ήταν οι σωστές για αυτό το τμήμα, τι παραπάνω θα μπορούσες να κάνεις, τι θα μπορούσες να αλλάξεις κ.λπ. Αυτά, με τη σειρά τους, φέρνουν άγχος.

Ή μπορεί να τα λέω όλα αυτά γιατί είμαι πολύ αγχωτικός και control freak και απλά δικαιολογώ τον εαυτό μου. :Ρ
αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι μετραει η εμπειρια οπως σε ολες τις δουλειες.προσφατα σας εδειξα κατι θεματα μου λετε θεωρουνται κλασσικα τωρα.Οταν διναμε ομως δεν τα διδασκομασταν αρα δεν ηταν κλασσικα για εκεινη την εποχη οπως ειναι τωρα που το πηρανε χαμπαρι τα φροντιστηρια και τα κανουνε!!Αρα αλλιως διδασκεις φετος,αλλιως σε 10 χρονια,αλλιως σε 20 χρονια.Οπως και μια κομμωτρια.Στην αρχη κανει την πρακτικη και τα λαθη της σε πολλα κεφαλια,μετα ομως μαθαινει και δεν κανει τα ιδια λαθη.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,199 μηνύματα.
Ωχ ναι είναι και ο covid-19 στην μέση, σας είπαν πώς και πότε θα δώσετε; Κάτι άκουσα για ηλεκτρονικά,αλλά δεν ξέρω αν κάτι τέτοιο θα ήταν σωστό, αλλά τεσπα!! Αλλά κάπως πρέπει να γίνει, αλλά γιατί όχι Σεπτέμβρη;
Στο υπόλοιπο έχεις δίκιο και θα συμφωνήσω απόλυτα (παρότι δεν μου αρέσει η αποτυχία). Και εμένα δεν μου αρέσει να μου το λένε αυτό, ούτε να το λέω ούτε να το ακούω να το λένε με τόση βεβαιότητα, γιατί από την μία σου προκαλεί μεγαλύτερο άγχος, αλλά από την άλλη νιώθω ότι είναι σαν σου λένε "δεν είναι τίποτα, θα πετύχεις όπως και να έχει" δεν ξέρω εάν βέβαια αυτό στέκει. Οπότε σίγουρα καταλαβαίνω πως το λες και σίγουρα θα προτιμούσα να κάτσουν να συζητήσουμε παρά να μου πούνε "ξέρω ότι θα πετύχεις". Έχεις δίκιο, απλά άλλο μία απλή εξεταστική και άλλο πανελλήνιες ή κατατακτήριες αλλά σίγουρα ο καθένας έχει μάθημα "στρατηγικές" διαβάσματος και τις εφαρμόζει ανάλογα!! Είναι συνδυασμός κάτι επειδή με ενθουσιάζει πάρα πολύ, με αγχώνει ώστε να τα καταφέρω...Στάνταρ δεν πρέπει να κοιτάω πώς και τι διάβασαν οι άλλοι, γιατί δεν είναι βοηθητικό, απλά ...(ναι ξέρω δεν υπάρχει αλλά ΧD).

Δεν το ήξερα!

Γενικά επικρατεί ένα μπάχαλο τόσο λόγω της κατάστασης αλλά και της εσωτερικής οργάνωσης της σχολής(δεν υπάρχει). Ενώ η φάση με τις ηλεκτρονικές εξετάσεις είναι προβληματική σε τόσα πολλά επίπεδα... Αλλά δεν βαριέσαι,ας περάσουμε οτι είναι να περάσουμε και ας πάνε να πνιγούν απο εκεί και πέρα.Σιγά μην κάτσουμε να χάσουμε την διάθεση μας για αυτούς :morning1:.

Ναι, σε κανέναν δεν αρέσει η αποτυχία . Αλλά απο την άλλη δεν έχεις λόγο και να την μισείς . Απλά υπάρχει και είναι ο λόγος που το ανθρώπινο είδος πάει μπροστά . Embrace it,don't fight it :P . Ακριβώς γι'αυτό τον λόγο δεν το λέω και εγώ,είναι σαν να γράφεις λίγο τον άλλο,όχι οτι με ένοιαξε ποτέ προσωπικά εαν κάποιος θα ήθελε να με γράψει,αλλά έτσι φαίνεται . Όσο για το εαν είναι πανελλήνιες ή κατακτήτριες ,η καθεμία εξέταση είναι διαφορετική και έχει τις δικές της ανάγκες,προτερήματα και μειονεκτήματα . Προσαρμόζεσαι σε ότι επέλεξες και τα αξιοποιείς καταλλήλως ;) . Εαν είσαι συνδυασμός πάντως you're good,είναι παραγωγικό άγχος όπως λένε τα παιδιά, δούλευε όπως δουλεύεις αλλά μην βάζεις στο κεφάλι σου λεπτομέρειες και θα έχεις το βέλτιστο αποτέλεσμα ;) .

Nα πας στο ίδιο σχολείο που έδινες πανελλήνιες και να δεις τους ίδιους καθηγητές σου, να σε κοιτάζουν με οίκτο...Μόνο στην Ελλάδα τέτοια. :hehe: :crazy:

- Ευκλειδάκο πώς αποδώ;

Θεός :hehe: :hehe:
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ή μπορεί να τα λέω όλα αυτά γιατί είμαι πολύ αγχωτικός και control freak και απλά δικαιολογώ τον εαυτό μου. :Ρ

Αν αρχίσουμε ν΄αμφισβητούμε και τα βασικά, ζήτω που καήκαμε!:)
Μια χαρά είναι να έχει κάποιος δικαιολογημένο άγχος και να είναι control freak!
Σιγά μην ζούμε τη ζωή μας μέσα στο μπάχαλο, χωρίς να ξέρουμε τι μας γίνεται, χωρίς πλάνο, με τη φιλοσοφία του "όσα πάνε κι όσα έρθουν", του "ες αύριον τα σπουδαία", πίνοντας χαλαρά καφέδες από το πρωί μέχρι το βράδυ!

Χθες λοιπόν με πήρε τηλέφωνο μια γειτόνισσα που δίνει φέτος η κόρη της, για να της εξηγήσω τα διαδικαστικά των Πανελλαδικών.
Αφού της είπα πέντε πράγματα, μου λέει: "Σήμερα καταθέσαμε τα δικαιολογητικά στην Αστυνομία και από βδομάδα θα πάμε και στην Πυροσβεστική!"
Μου ήρθε ταμπλάς!
"Τι από βδομάδα κυρία Μαρία μου, αύριο λήγει η προθεσμία υποβολής της ηλεκτρονικής αίτησης και μεθαύριο η προθεσμία της κατάθεσης των δικαιολογητικών!"
Της ήρθε ταμπλάς και της κυρίας Μαρίας! Ε, τι μόνο σε μένα;
Φαντάζομαι σήμερα θα τρέχουν και δεν θα φτάνουν!
Μου έταξε και κέρασμα η γυναίκα που τους "έσωσα"!
Και μετά καθόμουν και σκεφτόμουν καλά ένας άνθρωπος δεν βρέθηκε να την ενημερώσει;
΄Ενας καθηγητής από το Λύκειο, από το φροντιστήριο, ένας συμμαθητής που δίνει κι αυτός και τα συζητάνε, ένας άνθρωπος ρε γμτ;;;
΄Ημαρτον πια μ΄αυτήν την αναισθησία!
Μετά μας φταίνε όλα τα άλλα εκτός από τον εαυτό μας!
Ουφ, συγχύστηκα πάλι σήμερα! (Και χθες!)
Watch out!
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
Αν αρχίσουμε ν΄αμφισβητούμε και τα βασικά, ζήτω που καήκαμε!:)
Μια χαρά είναι να έχει κάποιος δικαιολογημένο άγχος και να είναι control freak!
Σιγά μην ζούμε τη ζωή μας μέσα στο μπάχαλο, χωρίς να ξέρουμε τι μας γίνεται, χωρίς πλάνο, με τη φιλοσοφία του "όσα πάνε κι όσα έρθουν", του "ες αύριον τα σπουδαία", πίνοντας χαλαρά καφέδες από το πρωί μέχρι το βράδυ!

Χθες λοιπόν με πήρε τηλέφωνο μια γειτόνισσα που δίνει φέτος η κόρη της, για να της εξηγήσω τα διαδικαστικά των Πανελλαδικών.
Αφού της είπα πέντε πράγματα, μου λέει: "Σήμερα καταθέσαμε τα δικαιολογητικά στην Αστυνομία και από βδομάδα θα πάμε και στην Πυροσβεστική!"
Μου ήρθε ταμπλάς!
"Τι από βδομάδα κυρία Μαρία μου, αύριο λήγει η προθεσμία υποβολής της ηλεκτρονικής αίτησης και μεθαύριο η προθεσμία της κατάθεσης των δικαιολογητικών!"
Της ήρθε ταμπλάς και της κυρίας Μαρίας! Ε, τι μόνο σε μένα;
Φαντάζομαι σήμερα θα τρέχουν και δεν θα φτάνουν!
Μου έταξε και κέρασμα η γυναίκα που τους "έσωσα"!
Και μετά καθόμουν και σκεφτόμουν καλά ένας άνθρωπος δεν βρέθηκε να την ενημερώσει;
΄Ενας καθηγητής από το Λύκειο, από το φροντιστήριο, ένας συμμαθητής που δίνει κι αυτός και τα συζητάνε, ένας άνθρωπος ρε γμτ;;;
΄Ημαρτον πια μ΄αυτήν την αναισθησία!
Μετά μας φταίνε όλα τα άλλα εκτός από τον εαυτό μας!
Ουφ, συγχύστηκα πάλι σήμερα! (Και χθες!)
Watch out!
το θεμα ειναι ομως οτι υπαρχουν καποιες ανακοινωσεις.φανταζομαι ιντερνετ θα εχουνε,οφειλε να διαβασει την ανακοινωση και να συμμορφωθει με τις ημερομηνιες.γτ να επρεπε να το πει καποιος καθηγητης ή καποιος συμμαθητης της?δηλαδη εμας οταν βγαινει προγραμμα εξεταστικης ή ποτε πρεπει να δηλωσουμε μαθηματα μας ενημερωνει καποιος?οκ εσυ το πας στην αλληλεγγυη και ενα δικιο το εχεις αλλα ο κοσμος ειναι σκληρος.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
το θεμα ειναι ομως οτι υπαρχουν καποιες ανακοινωσεις.φανταζομαι ιντερνετ θα εχουνε,οφειλε να διαβασει την ανακοινωση και να συμμορφωθει με τις ημερομηνιες.γτ να επρεπε να το πει καποιος καθηγητης ή καποιος συμμαθητης της?δηλαδη εμας οταν βγαινει προγραμμα εξεταστικης ή ποτε πρεπει να δηλωσουμε μαθηματα μας ενημερωνει καποιος?οκ εσυ το πας στην αλληλεγγυη και ενα δικιο το εχεις αλλα ο κοσμος ειναι σκληρος.

΄Οχι αγαπητέ μου!
΄Ασχετα με το τι θα έπρεπε να κάνει ο υποψήφιος, όλοι οι εμπλεκόμενοι στην προετοιμασία του όφειλαν να τον ενημερώσουν!
Και μην συγκρίνεις τη δήλωση μαθημάτων ενός φοιτητή με τον αγχωμένο, κουρασμένο, ανήσυχο, φοβισμένο, εκνευρισμένο υποψήφιο των Πανελλαδικών επειδή σ΄αυτήν την περίπτωση ταιριάζει το ότι είναι σαν να συγκρίνεις ντομάτες με πεπόνια!
 

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Εμένα δεν με χαλάει ο Σεπτέμβρης, και είμαι απόφοιτη σκέψου. Απλά, καταλαβαίνω ότι είναι παραπάνω χρόνος και γιατί να μην τον θέλω; Βέβαια, ο καθένας είναι διαφορετικός. Εγώ δεν λέω τι πρέπει να γίνει ή τι είναι σωστό Ν γίνει, λέω απλά τι θα ήθελα ιδανικά να γίνει.
Ελπίζω απλά να μην πουν καμιά 15 Ιουνίου και πάθω σοκ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ναι! Αν και μέχρι να βγει η τελική απόφαση, θα είμαστε πάντα μέσα στην ανασφάλεια. Οψόμεθα όμως!

Για εξεταστική λες ε; Πόσα σου έχουν μείνει ; 🤗

Aπό τέλη Μαϊου κάθε χρονιά ξεκινάει πιο έντονα το άγχος, αλλά πρέπει να το κρατήσεις μέσα σου και να είσαι κουλ, άνετος και υποστηρικτικός για να τους τονώσεις λίγο την ψυχολογία, αλλά όσο καλά προετοιμασμένα και να είναι τα παιδάκια εσύ νιώθεις ότι τους στέλνεις σα πρόβατα στη σφαγή :'(

Μου θυμίζεις τον καθηγητή της έκθεσης που είχαμε στο φροντιστήριο είχε άγχος μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα και μεταξύ μας πολύ λογικό.

δεν καταλαβαινω γτ να εχετε τοσο αγχος.σιγα εσεις τη δουλεια την κανατε,δικο τους θεμα ειναι πως θα γραψουν.εκτος και οι γονεις αναζητησουν ευθυνες αλλα και παλι δεν μπορεις να ευθυνεσαι αν ενας δεν γραψει καλα.

Διαφωνώ εν μερει γιατί δεν έχει σημασία πόσο θα γράψεις μόνο εσύ, αλλά και πόσο θα γράψουν οι άλλοι. Για αυτό πρέπει να διαβάσεις όσο μπορείς και να προετοιμαστείς καλύτερα ακόμα και να ασχοληθείς με τις λεπτομέρειες.

Ναι, αν το δεις τελείως ψύχραιμα (εώς και κυνικά) δε μπορείς να το καταλάβεις. Δε λέω ότι αυτό που αισθάνομαι εγώ είναι σωστό, ούτε θεωρώ πως η εμπειρία μου είναι ο κανόνας. Η πραγματικότητα είναι πως γενικά είμαι αγχώδης άνθρωπος. Αφήνοντας αυτό στην άκρη, πράγματι, κάθε καθηγητής, μεταδίδει γνώσεις. Η δική μου ευθύνη τυπικά, είναι να προετοιμάσω τους υποψηφίους με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Ωστόσο, η μικρή μου εμπειρία αυτά τα 4 χρόνια μου δείχνει ότι ανεξαρτήτως αποτελέσματος, κάθε χρονιά αναρωτιέμαι αν μπορούσα να είχα κάνει κάτι διαφορετικά, κάτι παραπάνω. Αν θα μπορούσα να έχω προσεγγίσει ένα μαθητή που δεν ενδιαφέρθηκε, αν θα μπορούσα κάπως να έχω μεταδώσει την όρεξη για διάβασμα σε μία μαθήτρια που δεν είχε, αν ίσως θα μπορούσα να έχω συμβουλέψει ένα παιδί καλύτερα για το πώς να διαχειριστεί το άγχος του. Μέσα από συζητήσεις με συναδέρφους μου έχουν πει αρκετές φορές ότι μπορείς να κάνει πολύ συγκεκριμένα πράγματα για τους μαθητές και ότι καλώς ή κακώς το μεγαλύτερο μερίδιο, την ουσιαστική προσπάθεια την καταβάλλουν εκείνοι - συμφωνώ. Αλλά δεν νομίζω ότι αυτό το άγχος και η λαχτάρα να γίνω καλύτερη θα σταματήσει ποτέ. Δε ξέρω αν βγάζω καν νόημα. =|

Πώς διαχειρίζεσαι μαθητές που αγχώνονται;

Γενικά επικρατεί ένα μπάχαλο τόσο λόγω της κατάστασης αλλά και της εσωτερικής οργάνωσης της σχολής(δεν υπάρχει). Ενώ η φάση με τις ηλεκτρονικές εξετάσεις είναι προβληματική σε τόσα πολλά επίπεδα... Αλλά δεν βαριέσαι,ας περάσουμε οτι είναι να περάσουμε και ας πάνε να πνιγούν απο εκεί και πέρα.Σιγά μην κάτσουμε να χάσουμε την διάθεση μας για αυτούς :morning1:.

Ναι, σε κανέναν δεν αρέσει η αποτυχία . Αλλά απο την άλλη δεν έχεις λόγο και να την μισείς . Απλά υπάρχει και είναι ο λόγος που το ανθρώπινο είδος πάει μπροστά . Embrace it,don't fight it :P . Ακριβώς γι'αυτό τον λόγο δεν το λέω και εγώ,είναι σαν να γράφεις λίγο τον άλλο,όχι οτι με ένοιαξε ποτέ προσωπικά εαν κάποιος θα ήθελε να με γράψει,αλλά έτσι φαίνεται . Όσο για το εαν είναι πανελλήνιες ή κατακτήτριες ,η καθεμία εξέταση είναι διαφορετική και έχει τις δικές της ανάγκες,προτερήματα και μειονεκτήματα . Προσαρμόζεσαι σε ότι επέλεξες και τα αξιοποιείς καταλλήλως ;) . Εαν είσαι συνδυασμός πάντως you're good,είναι παραγωγικό άγχος όπως λένε τα παιδιά, δούλευε όπως δουλεύεις αλλά μην βάζεις στο κεφάλι σου λεπτομέρειες και θα έχεις το βέλτιστο αποτέλεσμα ;) .
Θεός :hehe: :hehe:

Καλά μην νομίζεις μπάχαλο είναι όλο το ΠΑΔΑ τα ακούω και από τα παιδιά για την οργάνωση του τμήματος μας και τα παράπονα για την ηλεκτρονική εξέταση. Στο ΑΠΘ νομίζω ζητάνε να περαστούν τα μαθήματα χωρίς εξετάσεις. Χαχα μου αρέσει όταν είσαι κουλ.

Έχεις δίκιο, απλά δεν έχω μάθει να διαχειρίζομαι την αποτυχία και στην σκέψη μόνο, μου προκαλεί άσχημα συναισθήματα. Έχω το κακό να κατεβάζω ρολά, και να κάνω καιρό για να σηκωθώ ξανά, πόσο μάλλον για κάτι που θέλω πολύ. Ναι πραγματικά ακριβώς αυτό είναι, ή τουλάχιστον αυτό νιώθω όταν το λέει ο άλλος απλά για να ξεμπερδέψει. Εκτός αν του το λέει πριν πάει να δώσει. Εμένα μου την σπάει βέβαια, να μου λένε "καλή επιτυχία" και παρόμοια παραμονές και ανήμερα θέλω να με αφήσουν ήσυχη. Ισχύει, εγώ βέβαια μόνο παραγωγικό δεν έχω.

@Λένω γνωρίζεις εάν οι κατατακτήριες, στον τρόπο αξιολόγησής τους είναι όπως πρέπει να είναι; Ακούω πολλά και προβληματίζομαι.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι μετραει η εμπειρια οπως σε ολες τις δουλειες.προσφατα σας εδειξα κατι θεματα μου λετε θεωρουνται κλασσικα τωρα.Οταν διναμε ομως δεν τα διδασκομασταν αρα δεν ηταν κλασσικα για εκεινη την εποχη οπως ειναι τωρα που το πηρανε χαμπαρι τα φροντιστηρια και τα κανουνε!!Αρα αλλιως διδασκεις φετος,αλλιως σε 10 χρονια,αλλιως σε 20 χρονια.Οπως και μια κομμωτρια.Στην αρχη κανει την πρακτικη και τα λαθη της σε πολλα κεφαλια,μετα ομως μαθαινει και δεν κανει τα ιδια λαθη.

Δεν αναφερόμουν στο ξερό τεχνικό κομμάτι της ασκησεολογίας. Αυτό είναι το λιγότερο. Το μάθημα σε μία τάξη αλλάζει ανάλογα με τα παιδιά που έχεις μπροστά σου. Δε δουλεύουν τα ίδια πράγματα σε όλα τα παιδιά.

Αν αρχίσουμε ν΄αμφισβητούμε και τα βασικά, ζήτω που καήκαμε!:)
Μια χαρά είναι να έχει κάποιος δικαιολογημένο άγχος και να είναι control freak!
Σιγά μην ζούμε τη ζωή μας μέσα στο μπάχαλο, χωρίς να ξέρουμε τι μας γίνεται, χωρίς πλάνο, με τη φιλοσοφία του "όσα πάνε κι όσα έρθουν", του "ες αύριον τα σπουδαία", πίνοντας χαλαρά καφέδες από το πρωί μέχρι το βράδυ!

Χθες λοιπόν με πήρε τηλέφωνο μια γειτόνισσα που δίνει φέτος η κόρη της, για να της εξηγήσω τα διαδικαστικά των Πανελλαδικών.
Αφού της είπα πέντε πράγματα, μου λέει: "Σήμερα καταθέσαμε τα δικαιολογητικά στην Αστυνομία και από βδομάδα θα πάμε και στην Πυροσβεστική!"
Μου ήρθε ταμπλάς!
"Τι από βδομάδα κυρία Μαρία μου, αύριο λήγει η προθεσμία υποβολής της ηλεκτρονικής αίτησης και μεθαύριο η προθεσμία της κατάθεσης των δικαιολογητικών!"
Της ήρθε ταμπλάς και της κυρίας Μαρίας! Ε, τι μόνο σε μένα;
Φαντάζομαι σήμερα θα τρέχουν και δεν θα φτάνουν!
Μου έταξε και κέρασμα η γυναίκα που τους "έσωσα"!
Και μετά καθόμουν και σκεφτόμουν καλά ένας άνθρωπος δεν βρέθηκε να την ενημερώσει;
΄Ενας καθηγητής από το Λύκειο, από το φροντιστήριο, ένας συμμαθητής που δίνει κι αυτός και τα συζητάνε, ένας άνθρωπος ρε γμτ;;;
΄Ημαρτον πια μ΄αυτήν την αναισθησία!
Μετά μας φταίνε όλα τα άλλα εκτός από τον εαυτό μας!
Ουφ, συγχύστηκα πάλι σήμερα! (Και χθες!)
Watch out!

Καλά, δεν είπαμε για μπάχαλο, αλλά εντάξει, υπάρχει και η μέση οδός. Να μην έχουμε αυτό το μόνιμο άγχος. Πού θα πάει, θα τη βρούμε την άκρη.

Για το άλλο τώρα με τις αιτήσεις, θυμάμαι ότι εμάς πέρναγε μία βόλτα ο λυκειάρχης και μία η υποδιευθύντρια - εξαιρετικά άτομα και τα δύο - να μας θυμίσουν τις σημαντικές ημερομηνίες. Μάλλον δε γίνεται σε όλα τα σχολεία αυτό. :Ρ Αλλά, τώρα που το ξανασκέφτομαι, μπορεί να «φταίει» και ο κορωνοϊός.

το θεμα ειναι ομως οτι υπαρχουν καποιες ανακοινωσεις.φανταζομαι ιντερνετ θα εχουνε,οφειλε να διαβασει την ανακοινωση και να συμμορφωθει με τις ημερομηνιες.γτ να επρεπε να το πει καποιος καθηγητης ή καποιος συμμαθητης της?δηλαδη εμας οταν βγαινει προγραμμα εξεταστικης ή ποτε πρεπει να δηλωσουμε μαθηματα μας ενημερωνει καποιος?οκ εσυ το πας στην αλληλεγγυη και ενα δικιο το εχεις αλλα ο κοσμος ειναι σκληρος.

Εσύ είσαι ένας ενήλικας και είναι λογικό να απαιτεί το πανεπιστήμιο ένα μίνιμουμ προσπάθειας στο να μάθει το πρόγραμμά σου. Δεν μπορείς να κυνηγάς όμως παιδιά επειδή δε μπήκαν στις αντίστοιχες σελίδες στο ίντερνετ να δουν τις ανακοινώσεις. Υπάρχει η διεύθυνση του σχολείου - τουλάχιστον - που μπορεί να διευθετεί τέτοια ζητήματα.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@Λένω γνωρίζεις εάν οι κατατακτήριες, στον τρόπο αξιολόγησής τους είναι όπως πρέπει να είναι; Ακούω πολλά και προβληματίζομαι.

Είναι όπως πρέπει να είναι!
Να μην ακούς τις χαζομάρες του καθενός που είτε ρίχνει την αποτυχία του σε άλλους είτε δεν μπορεί να στρωθεί στο διάβασμα και βρίσκει δικαιολογίες για να μην το κάνει!
Να μην προβληματίζεσαι καθόλου!
΄Εχω πολλούς γνωστούς που έδωσαν κατατακτήριες σε διάφορες Σχολές και ποτέ δεν μου είπαν κάτι μεμπτό!
΄Ασε που εσύ κορίτσι μου με το συστηματικό διάβασμα που κάνεις, είμαι σίγουρη ότι όχι μόνο θα περάσεις αλλά θα είσαι και από τους πρώτους!
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@sophie_96 πάντως όπως βλέπω για το τμήμα που στοχεύεις πέρυσι έδωσαν 56 άτομα και μπήκαν 15. Χωρίς να αναφέρεται αν συμμετείχαν σε όλα τα μαθήματα εξέτασης. Εγώ θα έλεγα ότι 1 στους 2 μπαίνει, οπότε είσαι μια χαρά, καθώς όπως λέει η Λένω διαβάζεις αρκετά.
 

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Καλησπέρες :)

Είναι όπως πρέπει να είναι!
Να μην ακούς τις χαζομάρες του καθενός που είτε ρίχνει την αποτυχία του σε άλλους είτε δεν μπορεί να στρωθεί στο διάβασμα και βρίσκει δικαιολογίες για να μην το κάνει!
Να μην προβληματίζεσαι καθόλου!
΄Εχω πολλούς γνωστούς που έδωσαν κατατακτήριες σε διάφορες Σχολές και ποτέ δεν μου είπαν κάτι μεμπτό!
΄Ασε που εσύ κορίτσι μου με το συστηματικό διάβασμα που κάνεις, είμαι σίγουρη ότι όχι μόνο θα περάσεις αλλά θα είσαι και από τους πρώτους!

Έχετε δίκιο, απλά μου το είχε πει παλιότερα και ένας καθηγητής στο φροντιστήριο ότι ως σύστημα δεν είναι τόσο δίκαιο σαν τις πανελλήνιες και μετά άκουσα και μερικά παιδιά να το λένε και προβληματίστηκα. :redface:

Σίγουρα πολλά παιδιά, επειδή δεν διάβασαν ρίχνουν το φταίξιμο στους άλλους και όχι στο γεγονός ότι δεν διάβασαν γιατί είναι το μόνο εύκολο που μπορούν, αντί να αναλάβουν την ευθύνη τους. Η αλήθεια είναι ότι και εγώ 2-3 παιδιά που ξέρω ότι έδωσαν και πέρασαν δεν μου είπαν κάτι μεπτό αλλά σκέφτηκα θα είναι επειδή πέρασαν, βέβαια αν κοβόντουσαν ίσως να έλεγαν άλλα.

Σας ευχαριστώ πολύ αλήθεια, ελπίζω να το καταφέρω να το διαχειριστώ γιατί με έχει επηρεάσει λίγο το άγχος μου συναισθηματικά και στον ύπνο μου.

@sophie_96 πάντως όπως βλέπω για το τμήμα που στοχεύεις πέρυσι έδωσαν 56 άτομα και μπήκαν 15. Χωρίς να αναφέρεται αν συμμετείχαν σε όλα τα μαθήματα εξέτασης. Εγώ θα έλεγα ότι 1 στους 2 μπαίνει, οπότε είσαι μια χαρά, καθώς όπως λέει η Λένω διαβάζεις αρκετά.

Να σου πω την αλήθεια φοβάμαι μην είναι περισσότεροι φέτος. Βασικά όσοι και να είναι πάλι το ίδιο άγχος θα έχω. Έχω γνωρίσει 2 άτομα που δίνουμε μαζί φέτος αλλά προσπαθώ να μην επηρεάζομαι από το πώς διαβάζουν και τι μου λένε...! Πάντως η μία κοπέλα μου έκανε ότι φαίνεται ότι το θέλω πολύ και η αλήθεια είναι ότι έχω μπει και δεν το ξέρω :P
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Καλησπέρες :)



Έχετε δίκιο, απλά μου το είχε πει παλιότερα και ένας καθηγητής στο φροντιστήριο ότι ως σύστημα δεν είναι τόσο δίκαιο σαν τις πανελλήνιες και μετά άκουσα και μερικά παιδιά να το λένε και προβληματίστηκα. :redface:

Σίγουρα πολλά παιδιά, επειδή δεν διάβασαν ρίχνουν το φταίξιμο στους άλλους και όχι στο γεγονός ότι δεν διάβασαν γιατί είναι το μόνο εύκολο που μπορούν, αντί να αναλάβουν την ευθύνη τους. Η αλήθεια είναι ότι και εγώ 2-3 παιδιά που ξέρω ότι έδωσαν και πέρασαν δεν μου είπαν κάτι μεπτό αλλά σκέφτηκα θα είναι επειδή πέρασαν, βέβαια αν κοβόντουσαν ίσως να έλεγαν άλλα.

Σας ευχαριστώ πολύ αλήθεια, ελπίζω να το καταφέρω να το διαχειριστώ γιατί με έχει επηρεάσει λίγο το άγχος μου συναισθηματικά και στον ύπνο μου.

Για τον ύπνο αν δε σε πιάνουν βαλεριάνες κ.λπ. απλά γέμισε λίγο ακόμα τη μέρα σου. Εγώ έχω να πάθω αϋπνίες πολλά χρόνια μ' αυτόν τον τρόπο. :Ρ

Για το άλλο που λες, πρόσεξε πώς εκφραζόμαστε συνήθως για τις εξετάσεις: «Πέρασα!» (ενεργητική, εγώ έκανα καλά τη δουλειά μου) αλλά «Κόπηκα/με έκοψαν» (παθητική, εγώ είμαι δέκτης μίας ενέργειας). Είναι σύνηθες να πετάμε ευθύνες (και) αλλού για τις αποτυχίες μας. Όχι ότι αποκλείεται να έγινε και κάτι λάθος, αλλά κι εγώ η εικόνα που έχω από όσα παιδιά έχουν δώσει κατατακτήριες είναι ότι γενικά είναι μία τυπική εξεταστική διαδικασία.
 

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Για τον ύπνο αν δε σε πιάνουν βαλεριάνες κ.λπ. απλά γέμισε λίγο ακόμα τη μέρα σου. Εγώ έχω να πάθω αϋπνίες πολλά χρόνια μ' αυτόν τον τρόπο. :Ρ

Για το άλλο που λες, πρόσεξε πώς εκφραζόμαστε συνήθως για τις εξετάσεις: «Πέρασα!» (ενεργητική, εγώ έκανα καλά τη δουλειά μου) αλλά «Κόπηκα/με έκοψαν» (παθητική, εγώ είμαι δέκτης μίας ενέργειας). Είναι σύνηθες να πετάμε ευθύνες (και) αλλού για τις αποτυχίες μας. Όχι ότι αποκλείεται να έγινε και κάτι λάθος, αλλά κι εγώ η εικόνα που έχω από όσα παιδιά έχουν δώσει κατατακτήριες είναι ότι γενικά είναι μία τυπική εξεταστική διαδικασία.

Δεν ξέρω αν θα μου αρέσει :redface: αλλά προς το παρόν δεν έχω τόσο πρόβλημα, μετά ίσως να κάνω τον σταυρό μου. 💯 !!!

Απλά αυτά που έκανα έχουν παγώσει λόγο καραντίνας και έχω τρελαθεί :(

Έχεις δίκιο. Σε αυτά που γράφεις. Όταν επιτυχγάνουμε χρησιμοποιούμε ενεργητική αν κοβόμαστε παθητική. Είναι αυτό που λες και που είπε και Λενώ και συμφώνησα ότι πολλές φορές κατηγορούμε άλλους που δεν περάσαμε. Αρκετοί φοιτητές το κάνουν βέβαια, όχι όμως ότι δεν σημαίνει ότι υπάρχουν και παράλογοι καθηγητές. Απλά επειδή δεν είναι σαν απλή εξεταστική αλλά κάτι άλλο άγνωστο με τρομάζει και ότι θα είναι σαν τις πανελλήνιες (2 βαθμολογητές, απόκρυψη στοιχείων κλπ)
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν θα μου αρέσει :redface: αλλά προς το παρόν δεν έχω τόσο πρόβλημα, μετά ίσως να κάνω τον σταυρό μου. 💯 !!!

Απλά αυτά που έκανα έχουν παγώσει λόγο καραντίνας και έχω τρελαθεί :(

Έχεις δίκιο. Σε αυτά που γράφεις. Όταν επιτυχγάνουμε χρησιμοποιούμε ενεργητική αν κοβόμαστε παθητική. Είναι αυτό που λες και που είπε και Λενώ και συμφώνησα ότι πολλές φορές κατηγορούμε άλλους που δεν περάσαμε. Αρκετοί φοιτητές το κάνουν βέβαια, όχι όμως ότι δεν σημαίνει ότι υπάρχουν και παράλογοι καθηγητές. Απλά επειδή δεν είναι σαν απλή εξεταστική αλλά κάτι άλλο άγνωστο με τρομάζει και ότι θα είναι σαν τις πανελλήνιες (2 βαθμολογητές, απόκρυψη στοιχείων κλπ)

Καλά, κι εγώ σκέφτομαι ότι μπορεί να είναι μία παρόμοια διαδικασία με τις πανελλήνιες, αλλά μετά από τόσες εξεταστικές έχουμε κάτι να μας τρομάζει. :Ρ
 

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Καλά, κι εγώ σκέφτομαι ότι μπορεί να είναι μία παρόμοια διαδικασία με τις πανελλήνιες, αλλά μετά από τόσες εξεταστικές έχουμε κάτι να μας τρομάζει. :Ρ

Ίδια πάνω κάτω είναι και βαθμολογείται και στα 20 κιόλας. Απλά καμία σχέση η δυσκολία της εξεταστικής, θεωρώ ότι είναι πολύ πιο δύσκολα και λογικό.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Ίδια πάνω κάτω είναι και βαθμολογείται και στα 20 κιόλας. Απλά καμία σχέση η δυσκολία της εξεταστικής, θεωρώ ότι είναι πολύ πιο δύσκολα και λογικό.

Ναι, εν μέρει, αλλά έλα, μωρέ, όλα καλά θα πάνε!
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
Ίδια πάνω κάτω είναι και βαθμολογείται και στα 20 κιόλας. Απλά καμία σχέση η δυσκολία της εξεταστικής, θεωρώ ότι είναι πολύ πιο δύσκολα και λογικό.
θυμησε μου σχολη που θελεις.αν παντως οι θεσεις των κατατακτηριων δεν υπερκαλυπτονται απο τους συμμετεχοντες μπορεις με αθροισμα 30 μοναδων στα 3 μαθηματα να σε παρουνε.Πρακτικα θες ενα 14/20 και 8/20 στα αλλα 2 δυο μαθηματα για να πιασεις το φραγμα των 30 μοναδων.Τωρα βεβαια καποιοι ανεφεραν οτι περσι σε ενα τμημα αυθαιρετησανε και τους απορριψανε γτ δεν ειχανε 10/20 και στα 3 μαθηματα.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
θυμησε μου σχολη που θελεις.αν παντως οι θεσεις των κατατακτηριων δεν υπερκαλυπτονται απο τους συμμετεχοντες μπορεις με αθροισμα 30 μοναδων στα 3 μαθηματα να σε παρουνε.Πρακτικα θες ενα 10/20 και 8/20 στα αλλα 2 δυο μαθηματα για να ξεπερασεις το φραγμα των 30 μοναδων.Τωρα βεβαια καποιοι ανεφεραν οτι περσι σε ενα τμημα αυθαιρετησανε και τους απορριψανε γτ δεν ειχανε 10/20 και στα 3 μαθηματα.

Αν πάρει 10/20 και 8/20 στα άλλα 2, δεν τον βλέπω καλά τον υποψήφιο... Το φράγμα των 30 μονάδων το χαιρετάει από μακρυά..
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Ναι, εν μέρει, αλλά έλα, μωρέ, όλα καλά θα πάνε!

Και με τα μαθητούδια σου ....που από τον χειμώνα θα είναι φοιτητές :)

θυμησε μου σχολη που θελεις.αν παντως οι θεσεις των κατατακτηριων δεν υπερκαλυπτονται απο τους συμμετεχοντες μπορεις με αθροισμα 30 μοναδων στα 3 μαθηματα να σε παρουνε.Πρακτικα θες ενα 14/20 και 8/20 στα αλλα 2 δυο μαθηματα για να πιασεις το φραγμα των 30 μοναδων.Τωρα βεβαια καποιοι ανεφεραν οτι περσι σε ενα τμημα αυθαιρετησανε και τους απορριψανε γτ δεν ειχανε 10/20 και στα 3 μαθηματα.

Κοίτα δεν αρχίζω με αυτήν την προοπτική.
Θέλω να γράψω σε όλα όσο ταβάνι μπορώ για να μην με επηρρεάσει το τι θα γράψουν οι άλλοι, τσίμα τσίμα. Κοινωνική εργασία :)

Αν πάρει 10/20 και 8/20 στα άλλα 2, δεν τον βλέπω καλά τον υποψήφιο... Το φράγμα των 30 μονάδων το χαιρετάει από μακρυά..

Ξέρεις αν στο τέλος μαθαίνουμε την συνολική μας βαθμολογία μόνο ή και το πόσο γράψαμε σε κάθε μάθημα;
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Ακριβώς μην πηγαίνεις με το σκεπτικό να γράψεις βάση... αλλά όσο το δυνατόν καλύτερα.

Ναι μαθαίνεις το βαθμό στο κάθε μάθημα. Αναρτούν και κατάλογο με τους επιτυχόντες τα τμήματα με τη βαθμολογία στο κάθε μάθημα τις περισσότερες φορές.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top