Άγχος στις εξετάσεις

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,657 μηνύματα.
Δυστυχώς στη χώρα μας, οι Πανελλήνιες θεωρούνται και αντιμετωπίζονται από τους ανθρώπους ως το κλειδί της επιτυχίας στη ζωή. Πρέπει οπωσδήποτε να σπουδάσεις στην Ελλάδα, δε γίνεται να μη σπουδάσεις κάτι, όταν σε πολλές χώρες του κόσμου πάνε οι λίγοι για σπουδές, γιατί θα μου πεις τα κράτη εκείνα μεριμνούν για όλους τους πολίτες. Στη Σουηδία, έχω ακούσει [@nPb], ένας υπάλληλος στο σούπερ μάρκετ αμείβεται πολύ καλά, ή ένας χειριστής μηχανημάτων, μπορούν να ζήσουν μια πολύ καλή ζωή. Δεν χάθηκε ο κόσμος να μη γίνουν όλοι πτυχιούχοι.


Καλε αυτός που καθαρίζει σκαλες στη Σουηδία παει κι διακοπές το καλοκαίρι( true story απκ συγγενή μου)
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
Δεν νομίζω κανένας καθηγητής να σε δει με οίκτο όταν έχεις ήδη ένα πτυχίο στην κατοχή σου και πας για δεύτερο. Αν έχεις φτάσει 30 και παλεύεις να πάρεις ένα πτυχίο και λιώνεις όλη μέρα καφέδες εκει θα σε κοιτάξουν με οίκτο

και δεν ξέρουν αν είσαι ιατρός ή μαθηματικός... :crazy:
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,656 μηνύματα.
@eukleidhs1821 κοίτα δεν θελω να επιβάρυνω το καρμα μου παραμανες πανελληνίων αλλα το "κάθε πραγμα Στο καιρο του" είναι να γίνεις ειδικευόμενος γιατρός στα 34;
Ο καθενας εχει τη δικη του πορεια στη ζωη και συνήθως οι άνθρωποι κρίνουμε (λανθασμένα αλλα πες αιτιολογημένα) με βαση τη δικη μας ζωη και επιλογες.
Εσυ με ποιανού τις επιλογές κρίνεις ; Και εδώ εγείρεται το τεράστιο ερώτημα ΜΗΠΩΣ ΕΊΣΑΙ ΤΡΟΛ.
το να κανεις ειδικοτητα 34 ετων δεν σημαινει κατι.αλλωστε παρα πολλοι ξεκινανε σε αυτη την ηλικια ακομα και 45 ετων ξεκινανε.αλλο να δινεις πανελλαδικες 40 χρονων και αλλο να ξεκινας ειδικοτητα.ειναι σαν να συγκρινεις ντοματες με πεπονια.μα ειπα εγω οτι αυτο που ειπα ειναι το σωστο 100%.ειπα κατα τη γνωμη μου και τα δικα μου γουστα.προφανως καποιος αλλος οπως εσυ το κρινει λαθος και κινειται αναλογως.δηλαδη ολα αυτα ειναι τρολ??τι να πω εχουμε χασει τη μπαλα εδω μεσα
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Κακά τα ψέματα στον τοίχο κάθε μέρα τον στήνουμε τον άνθρωπο... Την άποψή του εξέφρασε απλώς γίνεται που και που αρκετά απολύτος ο λόγος του (τουλάχιστον έτσι τον εκλαμβάνομαι εγώ σε ορισμένες θέσεις του).
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,656 μηνύματα.
Κακά τα ψέματα στον τοίχο κάθε μέρα τον στήνουμε τον άνθρωπο... Την άποψή του εξέφρασε απλώς γίνεται που και που αρκετά απολύτος ο λόγος του (τουλάχιστον έτσι τον εκλαμβάνομαι εγώ σε ορισμένες θέσεις του).
μα ειπα οτι αυτη ειναι η αποψη μου και τελειωσε??ειπα την κωδικη λεξη κατα τη γνωμη μου.ειστε και φιλολογοι!!
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Αμόρφωτος είμαι εγώ μην με συμμερίζεσαι. Πάντως, σε αυτό που έγραψες προηγουμένως (κάτι με τομάτες και πεπόνια), όπως κάποιος αρχίζει την ειδικότητα στα 40, 45 που λες έτσι κάποιος άλλος μπορεί να αρχίζει το πανεπιστήμιο σε αυτήν την ηλικία. Δεν σημαίνει ότι ο ένας είναι ο καλός και ο άλλος ο άστα βράστα. Γιατί, σίγουρα θα μπορούσε αυτός που έδωσε πανελλήνιες στα 40 να δώσει στα 18 αλλά και αυτός που στα 40 μπήκε στην ειδικότητα να μπει στα 24-25-26 (δεν ξέρω και πότε ακριβώς ξεκινάς την ειδικότητα μετά τη λήψη πτυχίου)...
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,656 μηνύματα.
Αμόρφωτος είμαι εγώ μην με συμμερίζεσαι. Πάντως, σε αυτό που έγραψες προηγουμένως (κάτι με τομάτες και πεπόνια), όπως κάποιος αρχίζει την ειδικότητα στα 40, 45 που λες έτσι κάποιος άλλος μπορεί να αρχίζει το πανεπιστήμιο σε αυτήν την ηλικία. Δεν σημαίνει ότι ο ένας είναι ο καλός και ο άλλος ο άστα βράστα. Γιατί, σίγουρα θα μπορούσε αυτός που έδωσε πανελλήνιες στα 40 να δώσει στα 18 αλλά και αυτός που στα 40 μπήκε στην ειδικότητα να μπει στα 24-25-26 (δεν ξέρω και πότε ακριβώς ξεκινάς την ειδικότητα μετά τη λήψη πτυχίου)...
μα δεν ειπα πουθενα να μην σπουδασει καποιος 40 ετων.απλα εγω ειπα και το λεω για τον εαυτο μου αποκλειστικα και μονο οχι για καναν αλλον οτι δε ενιωθα καλα να παω να δωσω σε τετοια ηλικια.αν καταλαβα καλα εσυ λες για τις περιπτωσεις που 40 ετων δεν εχουν κανενα πτυχιο και θελουν να ξεκινησουν σπουδες.ε τοτε προφανως μονοδρομος ειναι οι πανελληνιες.απλα εγω ειχα στο μυαλο μου μονο τις περιπτωσεις που καποιος 40 ετων εχει ενα πτυχιο και θελει δευτερο οποτε ανεφερα οτι καλυτερα να παει να δωσει κατατακτηριες που θα κερδισει και ενα χρονο.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
Καλε αυτός που καθαρίζει σκαλες στη Σουηδία παει κι διακοπές το καλοκαίρι( true story απκ συγγενή μου)

Nαι είναι πολλοί τέτοιοι οι Έλληνες που επειδή έχουν καλό εισόδημα επειδή ξεσκατώνουν Σουηδογέρους (αλλά το παίζουν γιατροί στην Ελλάδα) λαμβάνουν χρεωστικές τιμολογίων από εταιρίες διαμεσολαβητές των εταιριών με τις πάγιες χρεώσεις (ηλεκτρικό, τηλεφωνία, κλπ) με επιβαρυμένη την χρεώση της κατανάλωσης επειδή παρήλθε η ημερομηνία πληρωμής του τιμολογίου χρέωσης. Συνηθισμένο το φαινόμενο στη Σουηδία. :crazy: :superman:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αμόρφωτος είμαι εγώ μην με συμμερίζεσαι. Πάντως, σε αυτό που έγραψες προηγουμένως (κάτι με τομάτες και πεπόνια), όπως κάποιος αρχίζει την ειδικότητα στα 40, 45 που λες έτσι κάποιος άλλος μπορεί να αρχίζει το πανεπιστήμιο σε αυτήν την ηλικία. Δεν σημαίνει ότι ο ένας είναι ο καλός και ο άλλος ο άστα βράστα. Γιατί, σίγουρα θα μπορούσε αυτός που έδωσε πανελλήνιες στα 40 να δώσει στα 18 αλλά και αυτός που στα 40 μπήκε στην ειδικότητα να μπει στα 24-25-26 (δεν ξέρω και πότε ακριβώς ξεκινάς την ειδικότητα μετά τη λήψη πτυχίου)...

Νομίζω ότι προσπάθησε να πει κάτι άλλο ο Ευκλείδαρος. Θέλει να πει ότι η ειδικότητα είναι μέρος των σπουδών της ιατρικής ως ενσωματωμένη πρακτική μέσω μελέτης, εν αντιθέσει με τον οποιονδήποτε που ξεκινάει μια άλλη επιστήμη σε φάση "περισσότερες επαγγελματικές λύσεις" χωρίς να τον περιμένει κάτι στα σίγουρα και με το δεύτερο πτυχίο.

Για παράδειγμα, στην Γερμανία και στην Αυστρία για να γίνει κάποιος Εφέτης ή Ειρηνοδίκης ειδικών υποθέσεων απαιτεί διδακτορικό νομικής μετά από κάποια χρόνια μάχιμης δικηγορίας. Σ' αυτή την περίπτωση που η συγκεκριμένη θέση έχει αυτή την προϋπόθεση, δηλαδή, την εκπόνηση διδακτορικής διατριβής που δεν είναι μια σίγουρη διαδικασία, τι γίνεται; Σε ποια ηλικία μπορεί να πάει κάποιος;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Καλησπέρα!! Καθηγητής, τι μάθημα ; :eek: Θα πάνε μία χαρά, είμαι σίγουρη ....
Αγχώνονται πολύ;

Μαθηματικά/ΑΕΠΠ. Άσε, περισσότερο αγχωμένος είμαι εγώ ώρες-ώρες. :Ρ

Για τα άλλα που λέμε εδώ για τις πανελλήνιες, ας δίνουμε όποτε θέλουμε σε όποια ηλικία θέλουμε, δεν τίθεται θέμα προφανώς. Για εμένα, ο μόνος ενδοιασμός που υπάρχει είναι όταν έχεις ήδη ένα πτυχίο και θες να μπεις για δεύτερο πτυχίο σε μία συγκεκριμένη σχολή. Εκεί καλά θα κάνεις να δώσεις κατατακτήριες απευθείας στο τμήμα γιατί μου φαίνεται άδικο να κόψεις μία θέση μέσω πανελληνίων από ένα παιδί. Κατά τα άλλα, εξετάσεις είναι και τα δύο. :Ρ
 

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Μαθηματικά/ΑΕΠΠ. Άσε, περισσότερο αγχωμένος είμαι εγώ ώρες-ώρες. :Ρ

Για τα άλλα που λέμε εδώ για τις πανελλήνιες, ας δίνουμε όποτε θέλουμε σε όποια ηλικία θέλουμε, δεν τίθεται θέμα προφανώς. Για εμένα, ο μόνος ενδοιασμός που υπάρχει είναι όταν έχεις ήδη ένα πτυχίο και θες να μπεις για δεύτερο πτυχίο σε μία συγκεκριμένη σχολή. Εκεί καλά θα κάνεις να δώσεις κατατακτήριες απευθείας στο τμήμα γιατί μου φαίνεται άδικο να κόψεις μία θέση μέσω πανελληνίων από ένα παιδί. Κατά τα άλλα, εξετάσεις είναι και τα δύο. :Ρ

Καλημέρα. Καταλαβαίνω το άγχος και την ανησυχία και είναι πολύ λογικό. Και οι δικοί μου καθηγητές στο φροντιστήριο αγχώνονταν, μάλιστα ο καθηγητής της έκθεσης είχε πει ότι κάθε χρόνο δίνει και αυτός πανελλήνιες μαζί μας. 🤗
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,656 μηνύματα.
Μαθηματικά/ΑΕΠΠ. Άσε, περισσότερο αγχωμένος είμαι εγώ ώρες-ώρες. :Ρ

Για τα άλλα που λέμε εδώ για τις πανελλήνιες, ας δίνουμε όποτε θέλουμε σε όποια ηλικία θέλουμε, δεν τίθεται θέμα προφανώς. Για εμένα, ο μόνος ενδοιασμός που υπάρχει είναι όταν έχεις ήδη ένα πτυχίο και θες να μπεις για δεύτερο πτυχίο σε μία συγκεκριμένη σχολή. Εκεί καλά θα κάνεις να δώσεις κατατακτήριες απευθείας στο τμήμα γιατί μου φαίνεται άδικο να κόψεις μία θέση μέσω πανελληνίων από ένα παιδί. Κατά τα άλλα, εξετάσεις είναι και τα δύο. :Ρ
αυτο ειπα και εγω μαρκο βασιλη.ειπα καλυτερα οταν εχει ενα πτυχιο να δωσεις κατατακτηριες.απλα ισως δεν το διατυπωσα καλα.αεππ πως κανεις με πτυχιο μαθηματικου?εννοω γνωριζεις αριστα απο προγραμματισμο?
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
αυτο ειπα και εγω μαρκο βασιλη.ειπα καλυτερα οταν εχει ενα πτυχιο να δωσεις κατατακτηριες.απλα ισως δεν το διατυπωσα καλα.αεππ πως κανεις με πτυχιο μαθηματικου?εννοω γνωριζεις αριστα απο προγραμματισμο?

Ναι, απλά αν δεν ξέρεις σε ποια ακριβώς σχολή στοχεύεις και είσαι ανάμεσα σε 2-3 ισοδύναμες για εσένα επιλογές, ας δώσεις πανελλήνιες.

Στη σχολή είχα επιλέξει να ασχοληθώ με μαθήματα πληροφορικής, είχα πάρει και μαθήματα από το τμήμα πληροφορικής του ΕΚΠΑ και το μεταπτυχιακό μου (και ένα μέρος της δουλειάς μου) είναι σχετικά με πληροφορική.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,656 μηνύματα.
Ναι, απλά αν δεν ξέρεις σε ποια ακριβώς σχολή στοχεύεις και είσαι ανάμεσα σε 2-3 ισοδύναμες για εσένα επιλογές, ας δώσεις πανελλήνιες.

Στη σχολή είχα επιλέξει να ασχοληθώ με μαθήματα πληροφορικής, είχα πάρει και μαθήματα από το τμήμα πληροφορικής του ΕΚΠΑ και το μεταπτυχιακό μου (και ένα μέρος της δουλειάς μου) είναι σχετικά με πληροφορική.
μαλιστα ωραιος.
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Εμένα με έχει πιάσει ένα άγχος για τα παιδιά μου (όχι βιολογικά :Ρ) που γράφουν σε 15 μέρες. Κάθε χρόνο με πιάνει, βασικά. :Ρ
Aπό τέλη Μαϊου κάθε χρονιά ξεκινάει πιο έντονα το άγχος, αλλά πρέπει να το κρατήσεις μέσα σου και να είσαι κουλ, άνετος και υποστηρικτικός για να τους τονώσεις λίγο την ψυχολογία, αλλά όσο καλά προετοιμασμένα και να είναι τα παιδάκια εσύ νιώθεις ότι τους στέλνεις σα πρόβατα στη σφαγή :'(
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,656 μηνύματα.
Aπό τέλη Μαϊου κάθε χρονιά ξεκινάει πιο έντονα το άγχος, αλλά πρέπει να το κρατήσεις μέσα σου και να είσαι κουλ, άνετος και υποστηρικτικός για να τους τονώσεις λίγο την ψυχολογία, αλλά όσο καλά προετοιμασμένα και να είναι τα παιδάκια εσύ νιώθεις ότι τους στέλνεις σα πρόβατα στη σφαγή :'(
δεν καταλαβαινω γτ να εχετε τοσο αγχος.σιγα εσεις τη δουλεια την κανατε,δικο τους θεμα ειναι πως θα γραψουν.εκτος και οι γονεις αναζητησουν ευθυνες αλλα και παλι δεν μπορεις να ευθυνεσαι αν ενας δεν γραψει καλα.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
δεν καταλαβαινω γτ να εχετε τοσο αγχος.σιγα εσεις τη δουλεια την κανατε,δικο τους θεμα ειναι πως θα γραψουν.εκτος και οι γονεις αναζητησουν ευθυνες αλλα και παλι δεν μπορεις να ευθυνεσαι αν ενας δεν γραψει καλα.

Μην με παρεξηγήσεις αλλά τείνω να πιστέψω ότι είσαι αναίσθητος!
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,656 μηνύματα.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
δεν καταλαβαινω γτ να εχετε τοσο αγχος.σιγα εσεις τη δουλεια την κανατε,δικο τους θεμα ειναι πως θα γραψουν.εκτος και οι γονεις αναζητησουν ευθυνες αλλα και παλι δεν μπορεις να ευθυνεσαι αν ενας δεν γραψει καλα.
Ναι, αν το δεις τελείως ψύχραιμα (εώς και κυνικά) δε μπορείς να το καταλάβεις. Δε λέω ότι αυτό που αισθάνομαι εγώ είναι σωστό, ούτε θεωρώ πως η εμπειρία μου είναι ο κανόνας. Η πραγματικότητα είναι πως γενικά είμαι αγχώδης άνθρωπος. Αφήνοντας αυτό στην άκρη, πράγματι, κάθε καθηγητής, μεταδίδει γνώσεις. Η δική μου ευθύνη τυπικά, είναι να προετοιμάσω τους υποψηφίους με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Ωστόσο, η μικρή μου εμπειρία αυτά τα 4 χρόνια μου δείχνει ότι ανεξαρτήτως αποτελέσματος, κάθε χρονιά αναρωτιέμαι αν μπορούσα να είχα κάνει κάτι διαφορετικά, κάτι παραπάνω. Αν θα μπορούσα να έχω προσεγγίσει ένα μαθητή που δεν ενδιαφέρθηκε, αν θα μπορούσα κάπως να έχω μεταδώσει την όρεξη για διάβασμα σε μία μαθήτρια που δεν είχε, αν ίσως θα μπορούσα να έχω συμβουλέψει ένα παιδί καλύτερα για το πώς να διαχειριστεί το άγχος του. Μέσα από συζητήσεις με συναδέρφους μου έχουν πει αρκετές φορές ότι μπορείς να κάνει πολύ συγκεκριμένα πράγματα για τους μαθητές και ότι καλώς ή κακώς το μεγαλύτερο μερίδιο, την ουσιαστική προσπάθεια την καταβάλλουν εκείνοι - συμφωνώ. Αλλά δεν νομίζω ότι αυτό το άγχος και η λαχτάρα να γίνω καλύτερη θα σταματήσει ποτέ. Δε ξέρω αν βγάζω καν νόημα. =|
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Aπό τέλη Μαϊου κάθε χρονιά ξεκινάει πιο έντονα το άγχος, αλλά πρέπει να το κρατήσεις μέσα σου και να είσαι κουλ, άνετος και υποστηρικτικός για να τους τονώσεις λίγο την ψυχολογία, αλλά όσο καλά προετοιμασμένα και να είναι τα παιδάκια εσύ νιώθεις ότι τους στέλνεις σα πρόβατα στη σφαγή :'(

Καλά, στην τάξη το παίζω πάρα πολύ άνετος - απλά μετά νιώθω ένα βήμα πριν αρχίσω το κάπνισμα από το άγχος. :Ρ Αλλά, θα δώσουν και θα ξαλαφρώσουμε λίγο.

απλως λεω οτι αν κανει καποιος τη δουλεια του σωστα απο κει και περα εξαρταται απο το ιδιο το παιδι τι θα γραψει

Το «κάνω τη δουλειά μου σωστά» στη διδασκαλία δεν είναι τόσο φιξ όπως π.χ. στην οικοδομή. Τα πράγματα που έκανα πέρυσι στο τμήμα της Γ' με τα πράγματα που έκανα φέτος δεν έχουν ουδεμία σχέση σε κάποια σημεία, απλά και μόνο γιατί αλλάζει το τμήμα. Οπότε, κάθε χρόνο ανάλογα με τα παιδιά που έχεις στα χέρια σου, έχεις κι ένα διαφορετικό έργο να κάνεις, τουλάχιστον σε κάθε βαθμό. Άρα είναι και λογικό να σκέφτεσαι αν οι επιλογές σου ήταν οι σωστές για αυτό το τμήμα, τι παραπάνω θα μπορούσες να κάνεις, τι θα μπορούσες να αλλάξεις κ.λπ. Αυτά, με τη σειρά τους, φέρνουν άγχος.

Ή μπορεί να τα λέω όλα αυτά γιατί είμαι πολύ αγχωτικός και control freak και απλά δικαιολογώ τον εαυτό μου. :Ρ
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top