Έβαλε γόβες στο σχολείο και αποβλήθηκε

bilakos

Νεοφερμένος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Μοσχάτο (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
εσυ καθεσαι και αραδιαζεις ολο το αντεπαναστατικο παραληρημα τοση ωρα . αν φταει σε κατι ο κοσμος ειναι που αποδεχτηκε καποτε αυτη τη δηθεν δημοκρατια, την αντιπροσωπευτικη και που τη μονη ''συμμετοχη'' στα κοινα που εχουν οι πολιτες ειναι αυτη στις εκλογες ! οι πραγματικες επαναστασεις και οχι αυτες του καφε που λες, ηταν και ειναι αυτες που αλλαζουν τον κοσμο για οσους ειναι ετοιμοι οταν τους καλει η ιστορια.

θελω να δω πως θα εκανες αν εχανες τη θεση του μεταπτυχιακου σου λογω μη εγκαιρης αποκτησης πτυχιου λογω... πανεπιστημιακων καταληψεων. και θα σου επαναλαβω: ο κοσμος δεν αλλαζει με κουβεντες, δεν αλλαξε ποτε με προσευχες. οι επαναστασεις δεν γινονται μονο στους δρομους με αιμα. γινονται κι εαν προσπαθησουμε οι ιδιοι πραγματικα να αλλαξουμε καποια πραγματα.
καποια πραγματα ειναι στο χερι μας. καποια δεν ειναι.
ας αλλαξουμε αυτα που μπορουμε και οχι να φωναζουμε για αλλαγες ετσι σκετα. οι οποιες αλλαγες στο κατω κατω δεν θα μας επηρεασουν αφου θα γινουν μετα απο μας.

Δεν μιλησα για τις ψευτο-καταληψεις των σχολειων,αυτο ειναι μεγαλο θεμα και θα βγουμε off-topic.
Μιλησα για καταργηση των θεσμων,μεσω μιας φασης κοινωνικου μηδενισμου, και αναδιοργανωση της κοινωνιας...αυτο σημαινει οτι ολες οι παραπανω συντηρητικες σου αποψεις που προανεφερες θα γινουν καπνος...αυτο εννοω.
Οσο για τον σεβασμο σε θεσμους...θα το προχωρησω λιγο παραπερα...στην ντροπη και θα πω κατι που διαβασα προσφατα σε ενα βιβλιο ψυχολογιας:
''Με την ψευτοαρετη της ντροπης και του σεβασμου προς ''αυθεντιες'' και ''αξιοσεβαστα'' προσωπα, παλιοτερα(αλλα και τωρα) πετυχαιναν και πετυχαινουν οι μεγαλυτεροι την υποδουλωση των μικροτερων'' :book: :book:



Συμφωνω και επαυξανω,αλλα δεν γινεται να κανουμε ρεφορμιστικες(με την ευρεια εννοια) επαναστασεις.



Ενα σου λεω...στην εκκλησια της γειτονιας μου οι φτωχοι καθονται εξω απο τα καγκελα της εκκλησιας και ζητιανευουν...και οι χριστιανοι 1000 καρδιναλιων περνανε απο διπλα τους ντυμενοι λες και πανε σε δεξιωση...την μαθαμε και την εκκλησια.

εγω μιλησα για σεβασμο. θεωρω οτι πρεπει να σεβομαστε τους θεσμους. ακομα και οι αρχαιοι που τοσο εξυμνουμε σεβοντουσαν οσο δεν παει το 12θεο και τους λοιπους θεσμους της εποχης.

μιλησα για την ΕΚΚΛΗΣΙΑ και οχι για τους χριστιανους. περνα απο την εκκλησια της γειτονιας σου μια ωρα που δεν εχει λειτουργια και μιλα με τον παπα και ρωτα τον. μην σε προκαταβαλουν τα ρασα και τα γενια του.
στην εκκλησια της περιοχης μου καθε μερα γυρω στις 11 το πρωι εχει γευμα αγαπης το οποιο το απολαμβανουν αρκετοι αστεγοι. και δεν ειναι μονο αυτο. ειναι και αλλα πολλα που δεν ξερω. ξερω γηροκομειο που συντηρειται με εξοδα μιας ενοριας που ειναι πολυ μικρη. και οταν λεω εξοδα εννοω ενοικιο, φαγητα, και ο,τι χρειαζεται το γηροκομειο. και η ιδια ενορια προσφερει τεραστιο εργο σε πολλους ακομα τομεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
billako,you fail to explain (actually you don't explain at all),πως σκατά γίνεται ένας θεσμός να θέλει σεβασμό.Δηλαδή τι,έπαιρνες το πρωινό σου μαζί με τον θεσμό και σου είπε "ρε φιλάρα,νιώθω ότι δεν με σέβονται αρκετά!"?Πως σκατά να σεβαστώ κάτι άψυχο?Είναι σαν να μου ζητήσεις να σεβαστώ μια σαπουνόφουσκα.
Δεύτερον,you fail to explain (actually you don't explain also),τι σχέση έχει η ενδυμασία με τον σεβασμό.Από που και ως που ο σεβασμός καθορίζεται απ'το πως ντύνεσαι και όχι απ'το πως συμπεριφέρεσαι?



:worry:
Αν η αριστερά προτίθεται να πέσει ακόμα πιο χαμηλά στον λαϊκισμό,μπορείτε να πάτε να πηδήξετε απ'το Grand Canyon.I'll cross fingers & hope you seize to exist,αλλά είστε σαν τις κατσαρίδες εσείς,δεν παθαίνετε τίποτα.
ΧΑΑΧΑ σου μιλησε κανεις για αριστερα? με προσβαλεις

θελω να δω πως θα εκανες αν εχανες τη θεση του μεταπτυχιακου σου λογω μη εγκαιρης αποκτησης πτυχιου λογω... πανεπιστημιακων καταληψεων. και θα σου επαναλαβω: ο κοσμος δεν αλλαζει με κουβεντες, δεν αλλαξε ποτε με προσευχες. οι επαναστασεις δεν γινονται μονο στους δρομους με αιμα. γινονται κι εαν προσπαθησουμε οι ιδιοι πραγματικα να αλλαξουμε καποια πραγματα.
καποια πραγματα ειναι στο χερι μας. καποια δεν ειναι.
ας αλλαξουμε αυτα που μπορουμε και οχι να φωναζουμε για αλλαγες ετσι σκετα. οι οποιες αλλαγες στο κατω κατω δεν θα μας επηρεασουν αφου θα γινουν μετα απο μας.
εννοειται πως θα μπορουσα να κανω υπομονη ενα εξαμηνο για να παρω πτυχιο , οταν ξερω οτι ο αγωνας που θα γινει θα εχει αξια και για τουσ επομενους που θα μπουν σε ενα πανεπιστημιο αλλα και για να εχει αντικρυσμα το ιδιο το πτυχιο μου . καθενας κανει την προσωπικη του επανασταση με οσα μεσα διαθετει . αυτα τα μεσα ειναι το διαβασμα , οι πορειες , οι καταληψεις , οι δρασεις ολα μαζι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

bilakos

Νεοφερμένος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Μοσχάτο (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
billako,you fail to explain (actually you don't explain at all),πως σκατά γίνεται ένας θεσμός να θέλει σεβασμό.Δηλαδή τι,έπαιρνες το πρωινό σου μαζί με τον θεσμό και σου είπε "ρε φιλάρα,νιώθω ότι δεν με σέβονται αρκετά!"?Πως σκατά να σεβαστώ κάτι άψυχο?Είναι σαν να μου ζητήσεις να σεβαστώ μια σαπουνόφουσκα.
Δεύτερον,you fail to explain (actually you don't explain also),τι σχέση έχει η ενδυμασία με τον σεβασμό.Από που και ως που ο σεβασμός καθορίζεται απ'το πως ντύνεσαι και όχι απ'το πως συμπεριφέρεσαι?

αγαπητε,
μονο τα εμψυχα οντα αξιζουν σεβασμο; δεν σεβεσαι το σπιτι σου; δεν πηρες ποτε πρωινο μαζι του για να συζητησετε. αμα θεωρεις οτι δεν πρεπει να σεβομαστε τους θεσμους τοτε τι να σου πω... παρε μια μολοτοφ και καφτα ολα. εγω δεν θα το θεωρησω σωστο και θα το κατακρινω.
δευτερον. δεν μιλησα για σχεση ενδυμασιας-σεβασμου. παρ' ο,τι πιστευω οτι αυτα τα δυο συνδεονται, δεν μιλησα για κατι τετοιο.

εννοειται πως θα μπορουσα να κανω υπομονη ενα εξαμηνο για να παρω πτυχιο , οταν ξερω οτι ο αγωνας που θα γινει θα εχει αξια και για τουσ επομενους που θα μπουν σε ενα πανεπιστημιο αλλα και για να εχει αντικρυσμα το ιδιο το πτυχιο μου . καθενας κανει την προσωπικη του επανασταση με οσα μεσα διαθετει . αυτα τα μεσα ειναι το διαβασμα , οι πορειες , οι καταληψεις , οι δρασεις ολα μαζι

εσυ θα εκανες υπομονη για ενα εξαμηνο. το μεταπτυχιακο σου ομως δεν θα σε περιμενε. ειδικα εαν ειναι στο εξωτερικο. χανεις μια μεγαλη ευκαιρια σε τετοια περιπτωση. ασε που ισως υπαρχουν και κυρωσεις.
οι αγωνες που κανεις δεν θα εχουν αντικρυσμα στο πτυχιο σου. δεν ισχυει αυτο που ειπες.
αμα θελουμε να κανουμε επανασταση τοτε θα φροντισουμε να αντεπεξερχομαστε στις απαιτησεις του συστηματος.
κοινως: ο σωστος αγωνας ειναι αυτος που διεκδικουμε τα δικαιωματα μας ενω παραλληλα ειμαστε ενταξει στις υποχρεωσεις μας.

και σε μια καταληψη, ειχα ακουσει εναν πατερα να λεει σε καποιον απο αυτους που εκλεισε το σχολειο: "εισαι τοσο συνεπης στις υποχρεωσεις σου οσο και δυναμικος στις απαιτησεις σου;" αυτο πρεπει να σκεφτεται ο καθενας πριν παρει την αποφαση να αγωνιστει με τροπο που θα στερησει στους αλλους το δικαιωμα της μορφωσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
αγαπητε,
μονο τα εμψυχα οντα αξιζουν σεβασμο; δεν σεβεσαι το σπιτι σου; δεν πηρες ποτε πρωινο μαζι του για να συζητησετε. αμα θεωρεις οτι δεν πρεπει να σεβομαστε τους θεσμους τοτε τι να σου πω... παρε μια μολοτοφ και καφτα ολα. εγω δεν θα το θεωρησω σωστο και θα το κατακρινω.

Προφανώς και μόνο στα έμψυχα όντα έχει νόημα ο σεβασμός.Το σπίτι μου,και κάθετι άψυχο,δεν πρόκειται να με παρεξηγήσει αν το χέσω,το κατουρήσω,χύσω σ'όλους τους τοίχους του ή το κάψω.Βέβαια,δεν πρόκειται να κερδίσω κάτι απ'όλα αυτά,ώστε να τα κάνω.Αν ήθελα όμως,ναι,θα τα έκανα.Τι να σεβαστώ,τα τσιμέντα,δεν θα μου μιλάνε μετά?

δευτερον. δεν μιλησα για σχεση ενδυμασιας-σεβασμου. παρ' ο,τι πιστευω οτι αυτα τα δυο συνδεονται, δεν μιλησα για κατι τετοιο.

Μα αυτό είναι το θέμα του thread,ένας νεαρός που φόρεσε γόβες,για ενδυματολογικές επιλογές μιλάμε δηλαδή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bilakos

Νεοφερμένος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Μοσχάτο (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Προφανώς και μόνο στα έμψυχα όντα έχει νόημα ο σεβασμός.Το σπίτι μου,και κάθετι άψυχο,δεν πρόκειται να με παρεξηγήσει αν το χέσω,το κατουρήσω,χύσω σ'όλους τους τοίχους του ή το κάψω.Βέβαια,δεν πρόκειται να κερδίσω κάτι απ'όλα αυτά,ώστε να τα κάνω.Αν ήθελα όμως,ναι,θα τα έκανα.Τι να σεβαστώ,τα τσιμέντα,δεν θα μου μιλάνε μετά?



Μα αυτό είναι το θέμα του thread,ένας νεαρός που φόρεσε γόβες,για ενδυματολογικές επιλογές μιλάμε δηλαδή.

η ασεβεια αυτη ομως θα γυρισει σε σενα γιατι δεν θα μπορεις να επιβιωσεις στο σπιτι σου. αρα οφειλεις να το σεβεσαι.

διαβασε λιγο τα προηγουμενα που εχω γραψει και θα καταλαβεις που εχει παει η συζητηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
η ασεβεια αυτη ομως θα γυρισει σε σενα γιατι δεν θα μπορεις να επιβιωσεις στο σπιτι σου. αρα οφειλεις να το σεβεσαι.

Μα δεν πρόκειται για ασέβεια,αλλά για πρακτικότητα.Δεν καίω το σπίτι μου,γιατί μου είναι πιο πρακτικό όπως είναι τώρα.Αν μια μέρα μου καυλώσει ότι γουστάρω να κοιμάμαι πάνω σε στάχτες ή πάνω σε σκατά,θα το κάψω ή θα το χέσω αντίστοιχα.Με άλλα λόγια,δεν έχω λόγους να καταστρέψω το σπίτι μου,αλλά έχω λόγους να το διατηρήσω,και είναι καθαρά πρακτικοί λόγοι,κανένας σεβασμός.Κάθετι άψυχο επιτελεί τον ρόλο του.Αντίστοιχα π.χ. ο ρόλος της χαρτοπετσέτας είναι να σκουπιζόμαστε.Με τη λογική σου,αν σκουπιστώ με μια χαρτοπετσέτα την καταστρέφω,άρα δεν την σέβομαι.Μα ο λόγος ύπαρξης της χαρτοπετσέτας είναι το να σκουπιζόμαστε,γι'αυτό τη δημιουργήσαμε,διαφορετικά θα μας ήταν άχρηστη.Αντίστοιχα,ρόλος του σπιτιού είναι να μένουμε,κοκ.Τα άψυχα αντικειμένα τα χρησιμοποιούμε,δεν τα σεβόμαστε.Νισάφι πια με τη μεταφυσική.

διαβασε λιγο τα προηγουμενα που εχω γραψει και θα καταλαβεις που εχει παει η συζητηση.

As I see things:
απαντάς στον nioniosmeg μιλώντας για σεβασμό στους θεσμούς-->ο nioniosmeg είχε εκφράσει την άποψη ότι δεν υπάρχει λόγος σεβασμού,απαντώντας σ'ένα post που μίλαγε για έλλειψη σεβασμού-->το post αυτό έλεγε ότι οι γόβες στο σχολείο είναι έλλειψη σεβασμού.

The topic hasn't changed,see?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
:worry:
Αν η αριστερά προτίθεται να πέσει ακόμα πιο χαμηλά στον λαϊκισμό,μπορείτε να πάτε να πηδήξετε απ'το Grand Canyon.I'll cross fingers & hope you seize to exist,αλλά είστε σαν τις κατσαρίδες εσείς,δεν παθαίνετε τίποτα.

διαφωνείς; :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Irene*

Νεοφερμένος

Η Irene* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Όπως αναφέρεται στο άρθρο,ο μαθητής στο σχολείο περνούσε απαρατήρητος έως ότου μια μέρα έβαλε γόβες.Η ενδυματολογική του αυτή επιλογή δε νομίζω ότι αποτελούσε μια μορφή διαμαρτυρίας στη στάση που έχουν οι μαθητές και οι καθηγητές απέναντι στους γκέι(αν ήταν κάτι τέτοιο ήταν αποτυχημένο)αλλά μια αφορμή για να τον προσέξουν.Τα στερεότυπα δεν καταρρίπτονται με τόσο απλό τρόπο και ένας 17χρονος νομίζω πως έχει την κριτική ικανότητα να το καταλάβει.Θα μπορούσε να επιλέξει κάποιον άλλο τρόπο(έστω και συμβολικό) για να πετύχει το στόχο του.Η αποβολή από την άλλη μεριά είναι αδικαιολόγητη.Ούτε το χώρο προσέβαλε ούτε έθιξε κανέναν απλά το μόνο που κατάφερε είναι να προκαλέσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixalisbarca

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 346 μηνύματα.
Mr. Crowley την σχολή σου δεν την σέβεσαι;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
διαφωνείς; :whistle:

Νομίζω οποιαδήποτε προσέγγιση δεν γίνει υπό το πρίσμα ενός καυλωμένου 15χρονου,θα διαφωνούσε μ'αυτή την αστειότητα.

Mr. Crowley την σχολή σου δεν την σέβεσαι;:worry:

Μπαα.Εξήγησα ήδη την οπτική μου στο θέμα του σεβασμού,στο παράδειγμα με το σπίτι.Νομίζω από εκείνο το παράδειγμα μπορούμε να κάνουμε αντιστοιχίες για οτιδήποτε άψυχο,οπότε ας μην αναλωνόμαστε στα ίδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

akrione

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο akrione αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 202 μηνύματα.
δεν θα αναφερθω στο παιδι με τις γοβες αλλα φυσικα και υπαρχει σχεση αναμεσα στην ενδυμασια και στο σεβασμο...καποια απλα παραδειγματα...1ον ερχεται ενας που φοραει μπλουζα που γραφει πανω γαμω την ελλαδα...αυτο δειχνει ασεβεια σε εμενα τον ελληνα και στην ελλαδα..2ο ερχεται ενα αγορι με κολαν γοβες ψευτικα βυζια ψευτικο πλαστικο κωλο και βαμμενος στο full..δλδ εγω που τον βλεπω(για το σχολειο αναφερομαι παντα,οχι εξω στο δρομο) πρεπει να το υποστω και να ακουσω τους δηθεν απελευθερωμενους να λενε δημοκρατια εχουμε ας κανει οτι θελει..δηλαδη αυτος ο ξεπεσμος ηθικης πρεπει να περασει ετσι.και μν μου αρχισετε τα γνωστα Ποιος οριζει το ηθικο..γιατι το ηθικο απο το ανηθικο ξεχωριζει..
αυτο επαναλαμβανω ειναι ασχετο με το παιδι που φορεσε μια φορα γοβες για να εναντιωθει εναντιον στον ρατσισμο των γκει...φυσικα χαζομαρα εκανε γιατι σιγουρα δν θα ευαισθητοποιουνταν τα παιδια ετσι αλλα θα γελαγαν και θα κοροιδευαν(το μεγαλυτερο μερος).και σιγουρα δν ηταν ο σωστος τοπος για τετοιου ειδους πρωτοβουλιες γιατι τα παιδια σε αυτην την ηλικια θα το παρουν αλλιως δυστυχως..ωστοσο μπραβο του που χε τα κοτσια να κανει κατι τετοιο και μπραβο για το μηνυμα που ηθελε να περασει..
και σχετικα με την αντιπαραθεση των απο πανω οσον αφορα το σεβασμο..και οι 2 ειστε σωστοι και λαθος ταυτοχρονα κατα τη γνωμη μου..πρεπει να σεβεσαι τα εμψυχα οντα αλλα πρεπει να σεβεσαι και το χωρο...δλδ σεβομαι το σχολειο μου δν το καταστρεφω...σεβομαι τν πατριδα μου δν την καιω....σεβομαι τον πατερα μου..σεβομαι το φιλο μου κοκ..εξαλλου σεβομαι σημαινει ,εκτος απο το δειχνω σεβασμο, τηρω,εκτιμω,δεχομαι,τιμω με ευλαβεια..δλδ υπαρχουν και κυριολοκτικες και μεταφορικες εννοιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά το θεωρώ λάθος να σέβεσαι οτιδήποτε.
Όταν υπάρχει ο ανθρώπινος παράγοντας, οτιδήποτε μπορεί να έρθει τούμπα.
Να είσαι περισσότερο επιφυλακτικός σχετικά με το τι σέβεσαι, μόνο αυτό θα σου πω, γιατί βαριέμαι να αναλύσω τώρα το αν είναι ηθικό ή όχι να προσβάλλεις σχολεία, χώρες κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathis1214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο stathis1214 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά το θεωρώ λάθος να σέβεσαι οτιδήποτε.

Δηλαδη τη μανα σου δεν τη σεβεσαι ή την ανθρωπινη ζωη δεν τη σεβεσαι?? Βιαστε σκοτωστε στ'αρχιδια μας γιατι να σεβαστω το μαλακα τον διπλανο μου? Εκτος αν εννοεις θεσμους οποτε απλα δεν το εγραψες σωστα και σηκωνει συζητηση το θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Δηλαδη τη μανα σου δεν τη σεβεσαι ή την ανθρωπινη ζωη δεν τη σεβεσαι?? Βιαστε σκοτωστε στ'αρχιδια μας γιατι να σεβαστω το μαλακα τον διπλανο μου? Εκτος αν εννοεις θεσμους οποτε απλα δεν το εγραψες σωστα και σηκωνει συζητηση το θεμα.

Όχι, ούτε τη μάνα μου την σέβομαι.
Την αγαπώ και της φέρομαι όπως μου φέρεται.
Μου φέρεται σωστά της φέρομαι σωστά, μου φωνάζει, της φωνάζω.

Δεν θα μπορούσε η μάνα σου να είναι δουλέμπορος; Πάλι θα τη σεβόσουνα;
Τι έκαναν οι γονείς σου;
Εσύ γεννήθηκες επειδή αυτοί αναπαράχθηκαν, τίποτα παραπάνω.

Άσε που δεν είναι η ηθική που με εμποδίζει να βγω έξω και να αρχίσω να σκοτώνω τους πάντες και να τα καίω όλα. Είναι η λογική μου ότι ακόμα και δίκαιο να έχω, η δικαιοσύνη στους ανθρώπους είναι πέρα για πέρα υποκειμενική (ενώ δεν θα έπρεπε).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathis1214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο stathis1214 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Όχι, ούτε τη μάνα μου την σέβομαι.
Την αγαπώ και της φέρομαι όπως μου φέρεται.
Μου φέρεται σωστά της φέρομαι σωστά, μου φωνάζει, της φωνάζω.

Δεν θα μπορούσε η μάνα σου να είναι δουλέμπορος; Πάλι θα τη σεβόσουνα;
Τι έκαναν οι γονείς σου;
Εσύ γεννήθηκες επειδή αυτοί αναπαράχθηκαν, τίποτα παραπάνω.

Άσε που δεν είναι η ηθική που με εμποδίζει να βγω έξω και να αρχίσω να σκοτώνω τους πάντες και να τα καίω όλα. Είναι η λογική μου ότι ακόμα και δίκαιο να έχω, η δικαιοσύνη στους ανθρώπους είναι πέρα για πέρα υποκειμενική (ενώ δεν θα έπρεπε).

Μα ρε μεγαλε αυτο που λες οτι Είναι η λογική μου ότι ακόμα και δίκαιο να έχω η δικαιοσύνη στους ανθρώπους είναι πέρα για πέρα υποκειμενική δε δειχνει σεβασμο στον ανθρωπο??? Το να λες ''φερομαι οπως μου φερεται'' στο επιβαλει καποια ηθικη αλλιως θα σου φεροταν καλα κ θα φεροσουν σκατα. Θελω να πω πως οτιδηποτ εκτιμας (κατι θα εκτιμας κ εσυ στη ζωη σου) το σεβεσαι!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Δεν μου το επιβάλλει η ηθική.
Το κάνω επειδή ακολουθώ ΤΩΡΑ κάποια λογική.
Άμα γουστάρω δεν το κάνω, αυτό προσπαθώ να σε κάνω καταλάβεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathis1214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο stathis1214 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Δεν μου το επιβάλλει η ηθική.
Το κάνω επειδή ακολουθώ ΤΩΡΑ κάποια λογική.
Άμα γουστάρω δεν το κάνω, αυτό προσπαθώ να σε κάνω καταλάβεις.

Σωστοτατο αυτο που λες. Κι εγω θελω να σου πω με 2 λογια οτι αυτο που εσυ ονομαζεις γουσταρω και το κανω λογω της λογικης που ακολουθω τωρα δε διαφερει απο αυτο που καποιος ονομαζει σεβομαι κατι τωρα. Οπως ας πουμε το οτι με τη λογικη σου εισαι υπερ του οτι αυτος φορεσε γοβες ειναι το ιδιο με το να πουμε οτι σεβεσαι την επιλογη του. Μην κολλας στη λεξη σεβασμος, σεβασμος δε σημαινει ακριτη αποδοχη σεβασμος μπορει να ειναι και αποδοχη με βαση τη λογικη σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
1ον ερχεται ενας που φοραει μπλουζα που γραφει πανω γαμω την ελλαδα...αυτο δειχνει ασεβεια σε εμενα τον ελληνα και στην ελλαδα..

Δεν δείχνει καμία ασέβεια στην Ελλάδα,η Ελλάδα είναι πέτρες και χώματα.Όσο αν σέβεται εσένα,που αυτοπροσδιορίζεσαι ως "Έλληνας"...γιατί να σε σέβεται?Υποχρεωμένος είναι?Δηλαδή εσύ σέβεσαι τους πάντες γύρω σου,ή μόνο μήπως όσους το αξίζουν?Να σου φέρω ένα άλλο παράδειγμα:εγώ,δεν είμαι χριστιανός.Συνεπώς,για εμένα ο σταυρός δεν είναι τίποτα παραπάνω από ένα όργανο βασανιστηρίων του Μεσαίωνα.Πολλοί συμπολίτες μου όμως είναι χριστιανοί,και φοράνε σταυρούς στον λαιμό τους,γιατί ο σταυρός έχει έναν συμβολισμό στην χριστιανική θρησκεία.Εγώ όμως που δεν είμαι χριστιανός,το μόνο που βλέπω είναι ένα τσούρμο ανθρώπων να κυκλοφορούν με ένα όργανο βασανιστηρίων κρεμασμένο στο λαιμό τους.Με την ίδια λογική λοιπόν εγώ δεν θα πρέπει να διαμαρτυρηθώ ότι αυτό θίγει απ'την οπτική μου γωνία την ανθρώπινη αξιοπρέπεια και συνεπώς να το εκλάβω ως έλλειψη σεβασμού?Βλέπω τον σταυρό-->σκέφτομαι βασανιστήρια-->αηδιάζω-->αυτός που με υποβάλει στο να δω τον σταυρό επειδή τον φοράει,δεν με σέβεται.Το ίδιο πράγμα δεν είναι?Συνεπώς,ο καθένας φοράει ό,τι του καυλώσει,και αν αυτό μας ενοχλεί,ξυδάκι.

2ο ερχεται ενα αγορι με κολαν γοβες ψευτικα βυζια ψευτικο πλαστικο κωλο και βαμμενος στο full..δλδ εγω που τον βλεπω(για το σχολειο αναφερομαι παντα,οχι εξω στο δρομο) πρεπει να το υποστω και να ακουσω τους δηθεν απελευθερωμενους να λενε δημοκρατια εχουμε ας κανει οτι θελει..

Αυτός πως ανέχεται τις δικές σου στυλιστικές επιλογές?Γιατί εσύ να φοράς τα ρούχα που θες,ενώ αυτός να μην μπορεί να φορέσει τα ρούχα που θέλει?Καμία "δήθεν" δημοκρατία,το ίδιο το νόημα της δημοκρατίας.Όλοι οι άνθρωποι είναι ίσοι,όχι κάποιοι είναι "πιο ίσοι" απ'τους υπόλοιπους.Απ'τη στιγμή που εσύ έχεις το δικαίωμα να ντύνεσαι όπως γουστάρεις,έτσι και ο καθένας έχει τον δικαίωμα να ντύνεται όπως γουστάρει.Εσύ θες να φοράς κίτρινη μπλούζα?Αυτός θέλει να φοράει γόβες.Γιατί το δικό σου να είναι ποιο normal απ'το δικό του,βάσει ποιας λογικής?Δεν σου αρέσει το πως ντύνεται ο άλλος?Ε,κάνε τουμπεκί,όπως και ο άλλος δεν στη λέει για το πως ντύνεσαι εσύ.

δηλαδη αυτος ο ξεπεσμος ηθικης πρεπει να περασει ετσι.και μν μου αρχισετε τα γνωστα Ποιος οριζει το ηθικο..γιατι το ηθικο απο το ανηθικο ξεχωριζει..

Oh,I'd love to hear that distinction between morality & immorality.Be careful though,do your best,γιατί τα στάνταρ της μπαρούφας σ'αυτό το forum είναι πολύ υψηλά.Για δώσε μας ένα παράδειγμα που ξεχωρίζει το ηθικό απ'το ανήθικο.Βέβαια,ό,τι παράδειγμα και να δώσεις,θα σου απαντήσω ότι ο καθένας έχει το δικό του σετ ηθικών κανόνων,βάσει των οποίων οι συσχετισμοί ενδέχεται να αλλάζουν.Συνεπώς,θα πρέπει να μου αποδείξεις γιατί η δική σου-ή τέλος πάντων η Χ-ηθική είναι "σωστότερη" απ'όλες τις άλλες,και γι'αυτό χρειάζεται να μας φέρεις αποδείξεις και λογικά κριτήρια.So,go on,the stage is yours.

και σχετικα με την αντιπαραθεση των απο πανω οσον αφορα το σεβασμο..και οι 2 ειστε σωστοι και λαθος ταυτοχρονα κατα τη γνωμη μου..πρεπει να σεβεσαι τα εμψυχα οντα αλλα πρεπει να σεβεσαι και το χωρο...δλδ σεβομαι το σχολειο μου δν το καταστρεφω...σεβομαι τν πατριδα μου δν την καιω....σεβομαι τον πατερα μου..σεβομαι το φιλο μου κοκ..εξαλλου σεβομαι σημαινει ,εκτος απο το δειχνω σεβασμο, τηρω,εκτιμω,δεχομαι,τιμω με ευλαβεια..δλδ υπαρχουν και κυριολοκτικες και μεταφορικες εννοιες.

You know,είθιστε τα "πρέπει" να τα ακολουθεί και ένα "γιατί",διαφορετικά είναι άχρηστα και πετιούνται στον κάλαθο των αχρήστων.Διατύπωσα κάτι πολύ σαφές,τι νόημα έχει να σέβομαι κάτι άψυχο,και δεν μου απαντάς.Κάτι άψυχο,το χρησιμοποιείς,δεν το σέβεσαι.Κάτι έμψυχο,το σέβεσαι,αν έχει κερδίσει τον σεβασμό σου.

ΥΓ:Χρησιμοποιούμε τόνους,ξεκινάμε με κεφαλαίο τις προτάσεις,τελείωνουμε με τελεία,χρησιμοποιούμε κόμματα και τα αποσιωποιητικά είναι πάντα τρεις τελείες (τα οποία αποφεύγουμε να τα χρησιμοποιούμε γενικότερα,διότι χάνεται το νόημα).Μάτωσαν τα μάτια μου για να καταφέρω να διαβάσω αυτό το παραλήρημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Ὄχι, ἔπρεπε νὰ τοῦ δώσουν καὶ συγχαρητήρια!

Μά ποῦ ἔχουμε φθάσει πιά...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixalisbarca

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 346 μηνύματα.
Όχι, ούτε τη μάνα μου την σέβομαι.
Την αγαπώ και της φέρομαι όπως μου φέρεται.
Μου φέρεται σωστά της φέρομαι σωστά, μου φωνάζει, της φωνάζω.

Δεν θα μπορούσε η μάνα σου να είναι δουλέμπορος; Πάλι θα τη σεβόσουνα;
Τι έκαναν οι γονείς σου;
Εσύ γεννήθηκες επειδή αυτοί αναπαράχθηκαν, τίποτα παραπάνω.

Άσε που δεν είναι η ηθική που με εμποδίζει να βγω έξω και να αρχίσω να σκοτώνω τους πάντες και να τα καίω όλα. Είναι η λογική μου ότι ακόμα και δίκαιο να έχω, η δικαιοσύνη στους ανθρώπους είναι πέρα για πέρα υποκειμενική (ενώ δεν θα έπρεπε).

Αλήθεια το λες αυτό;Την μάνα σου δεν την σέβεσαι;:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top