Πού σπουδάζει άραγε ο γιος της κ. Διαμαντοπούλου;

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι είναι το γκούλαγκ :redface:

Αλλά να ξέρεις ότι σε αυτές τις οικογένειες το μήλο αναγκάζεται από μικρή ηλικία να πέσει κάτω από την μηλιά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι είναι το γκούλαγκ :redface:

Αλλά να ξέρεις ότι σε αυτές τις οικογένειες το μήλο αναγκάζεται από μικρή ηλικία να πέσει κάτω από την μηλιά...

Γκουλαγκ ειναι παρανομες φυλακες οπου αναγκαζουν τους φυλακισμενους να δουλευουν. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgazoe

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgazoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι είναι το γκούλαγκ :redface:

Αλλά να ξέρεις ότι σε αυτές τις οικογένειες το μήλο αναγκάζεται από μικρή ηλικία να πέσει κάτω από την μηλιά...
Γκουλαγκ:
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%93%CE%BA%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%AC%CE%B3%CE%BA
Είναι λίγο υπερβολικό αλλά μην το πάρεις προσωπικά το είπα για να σε πειράξω...:)
Ναι έτσι γίνεται συνήθως απλά αυτό που θέλω να πω είναι ότι κουραζόμαστε να 'χτυπάμε τα πλήκτρα' άδικα μιας και δεν είναι άξιο θέμα συζήτησης το συγκεκριμένο...;)

Γκουλαγκ ειναι παρανομες φυλακες οπου αναγκαζουν τους φυλακισμενους να δουλευουν. :P

όχι ακριβως....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

youhou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο takis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 352 μηνύματα.
η Διαμαντοπούλου το ξέρει ότι καταστρέφει την παιδεία.
Άν δεν κανω λαθος οι αλλαγες στην παιδεια ειχαν προαναγγελθει πριν 5 χρονια περιπου, άρα οποιοσδηποτε αναλάμβανε ως υπουργος θα επρεπε να υλοποιησει το σχεδιο. Είναι φανερο πως οχι μονο η Διαμαντοπουλου, αλλα ολα τα κομματα συναινεσαν στην καταστροφη της παιδειας...
Άλλωστε τα παιδια των βουλευτων δεν προκειται να αντιμετωπισουν προβληματα. Είναι ηδη βολεμενα, δεν εχουν αναγκη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Είναι αυτός λόγος να μισώ λιγότερο την Διαμαντοπούλου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Όλοι ξέρουμε ότι η κατάσταση στη παιδεία δεν είναι κάτι που δημιουργήθηκε ξαφνικά τώρα. Κανείς δεν είναι ευχαριστημένος με οποιαδήποτε αλλαγή και αν γίνει.
Και επαναλαμβάνω γιατί να μην θέλει για το παιδί της το καλύτερο; Γιατί να πάει σε ένα πανεπιστήμιο που υπολειτουργεί, που χάνονται εξάμηνα, που οι εγκαταστάσεις είναι άθλιες κτλ; Εγώ δε θα το ήθελα αυτό για το παιδί μου.
Βρε καλό μου κορίτσι καταλαβαίνεις τι λες; :crazy: Μήπως δεν ξέρεις τι δουλειά κάνει η κ. Διαμαντοπούλου; :confused: Το Ελληνικό κράτος την όρισε υπεύθυνη για την παιδεία κι εκείνη αποδέχτηκε τη θέση, συνεπώς είναι υπεύθυνη για την ποιότητα σπουδών όλων των Ελληνόπουλων. Είναι η δουλειά της να κάνει τις συνθήκες στην παιδεία καλύτερες για όλα τα παιδιά, μαζί και το δικό της.
Στέλνοντας τον γιό της να σπουδάσει στο εξωτερικό, παραδέχεται έμπρακτα πως δεν κάνει σωστά τη δουλειά της, ή το λιγότερο πως δεν μπορεί να κάνει σωστά τη δουλειά της, αφού τα πανεπιστήμια υπολειτουργούν, χάνονται εξάμηνα,οι εγκαταστάσεις είναι άθλιες και όπως κάθε Ελληνίδα μάνα, δεν το θέλει αυτό για το παιδί της.

...Μόνο που δεν έχει κάθε μάνα την οικονομική άνεση να στείλει το παιδί της στο εξωτερικό, άρα με τη στάση της αποδεικνύει πως η μόρφωση είναι πλέον ταξική... Γι' αυτό τη βάλαμε σ' αυτή τη θέση; Για να μας αποδείξει τα χάλια της εκπαίδευσης; Αυτά τα ξέραμε. :whatever:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω, γιατί το παιδί της κ. Διαμαντοπούλου να μη μπορεί να φοιτήσει σε Πανεπιστήμιο του εξωτερικού. Προφανώς, δε θα το έστειλε η μητέρα του με το ζόρι, αλλά θα ήταν και προσωπική του επιλογή. Από τη στιγμή, λοιπόν, που η οικογένειά του έχει την οικονομική δυνατότητα να κάνει κάτι τέτοιο, είναι ελεύθερη να αφήσει το παιδί να επιλέξει το δρόμο του.

Ότι είναι γιος της κ. Διαμαντοπούλου και συνάμα γιος της υπουργού Παιδείας, δε σημαίνει ότι παύει να είναι σαν εμάς και να έχει τα προσωπικά του όνειρα και φιλοδοξίες.

Βάλτε όσες αρνητικές θέλετε:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω, γιατί το παιδί της κ. Διαμαντοπούλου να μη μπορεί να φοιτήσει σε Πανεπιστήμιο του εξωτερικού. Προφανώς, δε θα το έστειλε η μητέρα του με το ζόρι, αλλά θα ήταν και προσωπική του επιλογή. Από τη στιγμή, λοιπόν, που η οικογένειά του έχει την οικονομική δυνατότητα να κάνει κάτι τέτοιο, είναι ελεύθερη να αφήσει το παιδί να επιλέξει το δρόμο του.

Ότι είναι γιος της κ. Διαμαντοπούλου και συνάμα γιος της υπουργού Παιδείας, δε σημαίνει ότι παύει να είναι σαν εμάς και να έχει τα προσωπικά του όνειρα και φιλοδοξίες.

Βάλτε όσες αρνητικές θέλετε:P

Εγώ ξέρω (από τα περσινά θρησκευτικά:P) ότι τα παιδιά αυτών που ανήκουν σε (γκούχου γκούχου) λέσχες, τα παίρνουν υπό την προστασία τους (γκούχου γκούχου)... :whistle:

το μήλο κάτω από τη μηλιά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Βρε καλό μου κορίτσι καταλαβαίνεις τι λες; :crazy: Μήπως δεν ξέρεις τι δουλειά κάνει η κ. Διαμαντοπούλου; :confused: Το Ελληνικό κράτος την όρισε υπεύθυνη για την παιδεία κι εκείνη αποδέχτηκε τη θέση, συνεπώς είναι υπεύθυνη για την ποιότητα σπουδών όλων των Ελληνόπουλων. Είναι η δουλειά της να κάνει τις συνθήκες στην παιδεία καλύτερες για όλα τα παιδιά, μαζί και το δικό της.
Στέλνοντας τον γιό της να σπουδάσει στο εξωτερικό, παραδέχεται έμπρακτα πως δεν κάνει σωστά τη δουλειά της, ή το λιγότερο πως δεν μπορεί να κάνει σωστά τη δουλειά της, αφού τα πανεπιστήμια υπολειτουργούν, χάνονται εξάμηνα,οι εγκαταστάσεις είναι άθλιες και όπως κάθε Ελληνίδα μάνα, δεν το θέλει αυτό για το παιδί της.

...Μόνο που δεν έχει κάθε μάνα την οικονομική άνεση να στείλει το παιδί της στο εξωτερικό, άρα με τη στάση της αποδεικνύει πως η μόρφωση είναι πλέον ταξική... Γι' αυτό τη βάλαμε σ' αυτή τη θέση; Για να μας αποδείξει τα χάλια της εκπαίδευσης; Αυτά τα ξέραμε. :whatever:

Καταλαβαίνω πολύ καλά τι λέω. Τα χάλια της εκπαίδευσης όλοι τα ξέρουμε, κανείς δε κάνει τίποτα για αυτά όμως. Την Αννούλα, τον Γιωργάκη ή ο οποιοσδήποτε δε μπήκε μόνος του σε αυτή τη θέση, εμείς τους εκλέξαμε. Άρα να μην βγάζουμε την ουρά μας απ'έξω. Με τέτοια χάλια οικονομική κατάσταση ποιος θα είναι ο πρώτος τομέας που θα πληγεί; Η παιδεία και η υγεία. Χωρίς χρηματοδότηση αυτοί οι 2 τομείς δε μπορούν να λειτουργήσουν. Τι ;πρέπει να στείλει το παιδί της στην Ελλάδα για να αποδείξει ότι πάνε όλα τέλεια; Αφού δε πάνε. Αφού δε θα πάνε στο μέλλον. Αφού πάμε από το κακό στο χειρότερο.

Πλέον; Η εκπαίδευση είναι εδώ και χρόνια ταξική αυτός που έχει λεφτά θα στείλει το παιδί του στο Ιδιωτικό σχολείο, θα μπορέσει να του παρέχει βιβλία, θα μπορέσει να του προσφέρει ότι χρειάζεται ώστε να μορφωθεί. Και φυσικά θα θελήσει να στείλει το παιδί του στο καλύτερο πανεπιστήμιο. Ένα πανεπιστήμιο που το έργο του γίνεται με δυσκολία λόγω ή της υποχρηματοδότησης ή για τις Χ,Ψ δυσχέρειες δε φαντάζομαι ότι θα τον καλύπτει. Καλώς ή κακώς προσπαθούν να περικόψουν τα πάντα για να μην χρεοκοπήσουμε (μια τρύπα στο νερό κατ'εμε αφού είναι σίγουρο ότι θα γίνει κάποτε) Εμείς που δεν έχουμε λεφτά θα βολευτούμε με μια εκπαίδευση της δεκάρας, χωρίς βιβλία και με τα πανεπιστήμια με τα 1000 προβλήματα τους. Γιατί εδώ και χρόνια δεν έχω δει κάποιον που πραγματικά θέλει να βελτιώσει την παιδεία.

Εξάλλου γιατί να κάνει πειράματα στο παιδί της; :P Αυτή τη παρτούλα της θα κοιτάξει όπως ο κάθε υπουργός/βουλευτής κτλ. Και με το να βρίζουμε το παιδί επειδή διάλεξε να σπουδάσει στο εξωτερικό ή να είναι δαχτυλοδεικτούμενο επειδή είναι γιος μιας αποτυχημένης υπουργού δε νομίζω ότι κερδίζουμε κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Πλάκα έχουν οι απόψεις που υποστηρίζουν την υπουργό μας πάντως. Καταλαβαίνω γιατί φτάσαμε εδώ που είμαστε τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
προσωπικά χέστηκα που σπουδάζει ο γιός ή η κόρη ή το κάθε εξώγαμο του κάθε πολιτικού ή πολιτικάντη ή εργατοπατέρα...
από την στιγμή που σε λίγο καιρό θα είναι πτυχιούχος Πανεπιστημίου, οπότε δεν έχω να ζηλέψω κάτι! δεν αξιολογώ τους συμπτυχιούχους από το ίδρυμα αποφοίτησης αλλά μόνο με βάση τι γνωρίζουν επί της επιστήμης τους...

βέβαια έχω δει ότι τα συγκεκριμένα τέκνα, συνήθως προτιμούν επιστήμες του πωπού του στυλ Κοινωνιολογία της Πράσινης Κάμπιας, Ιστορία της Μίζας,..κ.α.
θα είχε ιδιαίτερο ενδιαφέρον αν προτιμούσαν να σπουδάζουν κάτι που να έχει σχέση με Ιατρική ή Φυσικομαθηματικές ή Πολυτεχνικές επιστήμες, όπου θέλει κυριολεκτικό λιώσιμο είτε σπουδάζεις στο Αθήνα είτε στο Οξφόρδη!

οι Έλληνες πολιτικοί δεν επιλέγουν τα δημόσια σχολεία ή Πανεπιστήμια για τα παιδιά τους εκτός εξαιρέσεων όπως (Πολύδωρας, Πετσάλνικος, Χρυσοχοϊδής, Καρατζαφέρης,...κ.α.) για δυο λόγους (α). επειδή φοβούνται για τις ζωές τους και την ζωή των παιδιών τους (β). επειδή λόγω πελατειακού κράτους πολύς κόσμος θα προσπαθήσει να "εκμεταλλευτεί" την διασημότητα των παιδιών προς κακό αποτέλεσμα

βλέπετε, για λόγους ομαλότητας σπουδών και ασφάλειας, τα ίδια τα παιδιά λόγω μιας διασημότητας στην οποία δεν συνέβαλαν (έτυχε να είναι τέκνα πολιτικών) θέλουν να την αποφύγουν και να σπουδάζουν όπως όλα τα παιδιά του κόσμου...
απλά στην Ελλάδα λόγω κουλτούρας λαού και χαμηλής κοινωνικής παιδείας, οι περισσότεροι ανώνυμοι θα προσπαθούσαν να "ανέβουν" στην πλάτη των παιδιών αυτών αλλά και να εκφράζουν την λαϊκή δυσαρέσκεια προς το πρόσωπο των γονέων τους, με άσχημο τρόπο ασκώντας σωματική ή ψυχολογική βία στα ίδια

ερώτηση:
θεωρείτε ότι φταίνε σε κάτι τα παιδιά των πολιτικών όταν τα ίδια θέλουν να ζουν ως φυσιολογικά παιδιά; στο εξωτερικό θα έχουν μια ανωνυμία τουλάχιστον...

γιατί τόσο μένος και το μίσος δείχνετε για τον γιο της υπουργού;
το παιδί αυτό σας έκανε κάτι;

κόφτε τους ραγιαδισμούς...και ας στρωθούμε να βελτιώσουμε ένα χάλι για το οποίο όλοι είμαστε συνυπαίτιοι εφόσον φοιτούμε σε κοινά σχολεία, Πανεπιστήμια...

ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΤΟ "ΦΤΑΙΝΕ ΠΑΝΤΑ ΟΙ ΑΛΛΟΙ"
ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΤΟ "ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΑΛΛΑΓΕΣ ΑΛΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕ ΕΠΗΡΕΑΣΟΥΝ"


...και δεν έχει να κάνει με τις πίπες που διαβάζω ή ακούω ότι η Υπουργός Παιδείας ξέρει το χάλι της Ελληνικής Παιδείας γι' αυτό στέλνει το παιδί της έξω..

και αν είναι τόσο χάλια ή όχι στο Ελληνικό Πανεπιστήμιο, αυτό μπορώ να σας το διαπιστώσω εφόσον έτυχα φοιτητής εδώ αλλά και για 1 μέρα σε κορυφαίο Οικονομικό Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο (7 στην κατάταξη των οικον.επιστημών)!...όπου μπορώ να πω ότι σε θέματα σπουδών και μόνο, η Ελλάδα είναι έτη φωτός μπροστά, απλά όπως έχω ξαναπεί υστερούμε σε θέμα βιτρίνας και οργάνωσης μόνο (το οποίο είναι και θέμα νοοτροπίας του Έλληνας έναντι του Βρετανού,...κτλ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Δε καταλαβαινω το λόγο που έχετε αντιδεάσει προσωπικά με ενοχλούσε πολύ περισσότερο όταν ο Καραμανλής έστελνε την γυναίκα του να σπουδάσει ιατρική στο ΑΠΘ ή όταν ο Ρουσόπουλος έκανε διδακτορικό στο ανοιχτό πανεπιστήμιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δε καταλαβαινω το λόγο που έχετε αντιδεάσει προσωπικά με ενοχλούσε πολύ περισσότερο όταν ο Καραμανλής έστελνε την γυναίκα του να σπουδάσει ιατρική στο ΑΠΘ ή όταν ο Ρουσόπουλος έκανε διδακτορικό στο ανοιχτό πανεπιστήμιο.

Μόνο εσύ έχεις αυτήν την ανάποδη ιδεολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Μόνο εσύ έχεις αυτήν την ανάποδη ιδεολογία.

Ναι γιατί δίνονται θέσεις με δημόσιο χρήμα και επιλέχθηκαν με διαφορετικά κριτήρια από όλους τους άλλους. Επίσης ο Καραμανλής έβαλε τότε τα παιδιά του σε δημοσιο νηπιαγωγείο (εκείνη την χρονιά το ανακαίνισαν και δέχτηκαν το 40% παιδιών της περσινής χρονιάς.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epk

Νεοφερμένος

Ο epk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ξεχνάτε κάτι. Ο γιος της κ. Διαμαντοπούλου, ο Χαρίδημος Σαβαλάνος, είναι ενήλικος. Δηλαδή (μάλλον) επέλεξε το τι και που θα σπουδάσει. Αδιάφορο μας είναι το αν η μητέρα του εγκρίνει την επιλογή του. Μάλιστα, καθήκον της είναι, στην περίπτωση που δεν την εγκρίνει, να μην προσπαθήσει να επιβάλει τη βούλησή της στο γιο της. Ένας γονέας στις μέρες μας δεν πρέπει να είναι αυταρχικός, ιδίως όταν τα παιδιά του είναι ενήλικα, δηλαδή αυτόνομες προσωπικότητες. Όσο για τον ίδιο το Χαρίδημο, δεν πρέπει να νιώθει άσχημα, σα να βλάπτει την εικόνα της μητέρας του, καθώς είναι άδικο η θέση του γονέα να δεσμεύει το παιδί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Τώρα μάλιστα. Δεν θα πω τίποτα άλλο. Αυτό φτάνει πιστεύω.

Όσο αφορά εσένα focko, θα προτιμούσα αυτά που έκαναν αυτοί που ανέφερες. Γιατί δεν απαξίωσαν την ελληνική παιδεία, την εμπιστεύτηκαν. Ενώ η κα Διαμαντοπούλου που τόσο υποστηρίζεις την πράξη της μας είπε ξεκάθαρα πως αν δεν έχουμε λεφτά την βάψαμε. Υπάρχει μια μικρούλα διαφορά πιστεύω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shark.0wNz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jimakos R αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
προσωπικά χέστηκα που σπουδάζει ο γιός ή η κόρη ή το κάθε εξώγαμο του κάθε πολιτικού ή πολιτικάντη ή εργατοπατέρα...
από την στιγμή που σε λίγο καιρό θα είναι πτυχιούχος Πανεπιστημίου, οπότε δεν έχω να ζηλέψω κάτι! δεν αξιολογώ τους συμπτυχιούχους από το ίδρυμα αποφοίτησης αλλά μόνο με βάση τι γνωρίζουν επί της επιστήμης τους...

βέβαια έχω δει ότι τα συγκεκριμένα τέκνα, συνήθως προτιμούν επιστήμες του πωπού του στυλ Κοινωνιολογία της Πράσινης Κάμπιας, Ιστορία της Μίζας,..κ.α.
θα είχε ιδιαίτερο ενδιαφέρον αν προτιμούσαν να σπουδάζουν κάτι που να έχει σχέση με Ιατρική ή Φυσικομαθηματικές ή Πολυτεχνικές επιστήμες, όπου θέλει κυριολεκτικό λιώσιμο είτε σπουδάζεις στο Αθήνα είτε στο Οξφόρδη!

οι Έλληνες πολιτικοί δεν επιλέγουν τα δημόσια σχολεία ή Πανεπιστήμια για τα παιδιά τους εκτός εξαιρέσεων όπως (Πολύδωρας, Πετσάλνικος, Χρυσοχοϊδής, Καρατζαφέρης,...κ.α.) για δυο λόγους (α). επειδή φοβούνται για τις ζωές τους και την ζωή των παιδιών τους (β). επειδή λόγω πελατειακού κράτους πολύς κόσμος θα προσπαθήσει να "εκμεταλλευτεί" την διασημότητα των παιδιών προς κακό αποτέλεσμα

βλέπετε, για λόγους ομαλότητας σπουδών και ασφάλειας, τα ίδια τα παιδιά λόγω μιας διασημότητας στην οποία δεν συνέβαλαν (έτυχε να είναι τέκνα πολιτικών) θέλουν να την αποφύγουν και να σπουδάζουν όπως όλα τα παιδιά του κόσμου...
απλά στην Ελλάδα λόγω κουλτούρας λαού και χαμηλής κοινωνικής παιδείας, οι περισσότεροι ανώνυμοι θα προσπαθούσαν να "ανέβουν" στην πλάτη των παιδιών αυτών αλλά και να εκφράζουν την λαϊκή δυσαρέσκεια προς το πρόσωπο των γονέων τους, με άσχημο τρόπο ασκώντας σωματική ή ψυχολογική βία στα ίδια

ερώτηση:
θεωρείτε ότι φταίνε σε κάτι τα παιδιά των πολιτικών όταν τα ίδια θέλουν να ζουν ως φυσιολογικά παιδιά; στο εξωτερικό θα έχουν μια ανωνυμία τουλάχιστον...

γιατί τόσο μένος και το μίσος δείχνετε για τον γιο της υπουργού;
το παιδί αυτό σας έκανε κάτι;

κόφτε τους ραγιαδισμούς...και ας στρωθούμε να βελτιώσουμε ένα χάλι για το οποίο όλοι είμαστε συνυπαίτιοι εφόσον φοιτούμε σε κοινά σχολεία, Πανεπιστήμια...

ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΤΟ "ΦΤΑΙΝΕ ΠΑΝΤΑ ΟΙ ΑΛΛΟΙ"
ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΤΟ "ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΑΛΛΑΓΕΣ ΑΛΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕ ΕΠΗΡΕΑΣΟΥΝ"


...και δεν έχει να κάνει με τις πίπες που διαβάζω ή ακούω ότι η Υπουργός Παιδείας ξέρει το χάλι της Ελληνικής Παιδείας γι' αυτό στέλνει το παιδί της έξω..

και αν είναι τόσο χάλια ή όχι στο Ελληνικό Πανεπιστήμιο, αυτό μπορώ να σας το διαπιστώσω εφόσον έτυχα φοιτητής εδώ αλλά και για 1 μέρα σε κορυφαίο Οικονομικό Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο (7 στην κατάταξη των οικον.επιστημών)!...όπου μπορώ να πω ότι σε θέματα σπουδών και μόνο, η Ελλάδα είναι έτη φωτός μπροστά, απλά όπως έχω ξαναπεί υστερούμε σε θέμα βιτρίνας και οργάνωσης μόνο (το οποίο είναι και θέμα νοοτροπίας του Έλληνας έναντι του Βρετανού,...κτλ)

nPb δεν σε ξέρω αλλά η στάση σου γενικότερα μου τη δίνει στα νεύρα, γιατί καθαρά πίσω από όσα γράφεις εξυπηρετείς συμφέροντα είτε δικά σου είτε των οργανώσεων που ανήκεις! ΞΕΡΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΠΟΥ ΣΠΟΥΔΑΖΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΤΗΣ ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ; Γιατί δεν μπορεί αν έρχεται η τύπισα και να μου πετάει το ένα νομοσχέδιο μετά το άλλο , με πάντα απώτερο σκοπό τη βελτίωση του συστήματος παιδείας, και παράλληλα να πηγαίνει το παιδί της να σπουδάσει αλλού. Είναι τραγικό κόβει και ράβει τη παιδεία στα μέτρα της (θεωρητικά πάντα) και το παιδί να πηγαίνει αλλού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Kρίμα που σπουδάζεις και Μηχανολόγος στο University και υποτίθεται ότι διδάσκεστε θετική σκέψη. Πού κολλάει ο γιος της με το νομοσχέδιο; Δηλαδή αν ο πατέρας μου ήταν μανιακός δολοφόνος, θα έπρεπε και εγώ να φάω λιντσάρισμα από τους γονείς/συγγενείς των δολοφονημένων θυμάτων του; Αν σου την δίνω στα νεύρα πίσω από μια οθόνη, απλά έρχεσαι στα λόγια μου, περί ραγιαδίστικης νοοτροπίας των Ελλήνων του 20ου αιώνα. Τις προάλλες επέστρεψα στην Ελλάδα ύστερα από διακοπές στο εξωτερικό σε συγγενείς μου και απλά με έπιασε ζάλη με την γενικότερη στασιμότητα των πάντων. Ένιωσα ότι επέστρεψα σε μαχαλά της Ουγκάντα. Σαν να μην πέρασε ούτε ένα δευτερόλεπτο από την ημέρα που πέταξα με το αεροπλάνο. Ξεκίνα πρώτα από αυτό να σε προβληματίζει και άσε το νομοσχέδιο για επιδόρπιο. Το πράγμα χολαίνει από αλλού και όχι από το νομοσχέδιο. Υπάρχουν πολλά που πρέπει να αλλάξουν μέχρι το νομοσχέδιο...

...εσείς μήπως; η νοοτροπία των ελλήνων ότι φταίν πάντα οι άλλοι; ποιος ψηφίζει μωρέ τους άλλους; μήπως κάποια εκατομμύρια συμπολιτών μας; αυτούς να πάτε να "φωνάξετε"..

...και τα νεύρα σου αλλού μαν, εκεί που τα δέχονται, όχι σε μένα γιατί δεν με ξέρεις από χθες ;) έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza1993

Δραστήριο μέλος

Ο pizza1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 409 μηνύματα.
Μια χαρα τα λεει ο npb.Αμα γουσταρει να τον στηλει εξω σε ενα καλυτερο πανεπηστιμιο εσας τι σας κοφτει?Η δουλεια της Διαμαντοπουλου και του καθε Υπουργου δεν ειναι να κανει το υπαρχον συστημα το top της ευρωπης αλλα οσο το δυνατον να το βελτιωσει..,κατι που ειναι αδυνατον καθως οποιο νομοσχεδιο παει να περασει η εκαστοτε κυβερνηση κατα εναν περιεργο λογο ολοι αντιδρουν...Πως γινετε λοιπον να υπαρξει βελτιωση χωρις καμια δοκιμη?
Εσεις τι νομιζετε οτι η υπουργος δεν ξερει ποσο μπουρδελο ειναι η ελληνικη παιδια?Δεν κυβερναει ομως αυτη η υπουργος εδω και 50 χρονια οποτε δεν μπορω να καταλαβω γιατι την κραζετε που θελει κατι καλυτερο για τον γιο της......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
στην Ελλάδα έχουν απαίτηση σε...3-4 χρόνια να εξαφανιστεί η σαπίλα των 40 χρόνων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
    • *
  • Φορτώνει...
Top