Πληροφορίες για τα Πολυτεχνειακά τμήματα (Μηχανικοί)

mimi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mimi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
παιδια βρισκω ενδιαφεροντα και τα οικονομικα και το ημμυ αν και ξερω οτι δεν εχουν καμια σχεση!τα οικονομικα μαλλον μου αρεσουν σαν επαγγελμα ενω απ οτι εχω καταλαβει(και μου εχουν πει )το ημμυ εχει πολυ(εως παρα πολυ) ενδιαφεροντα μαθηματα αλλα δεν ξερω ακριβως τι μπορω να κανω μετα!θα θελα η σχολη που θα επιλεξω παντως να εχει αρκετα μαθηματικουλια!αν μπορειτε βοηθηστε με σας παρακαλω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fosa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Και εγώ mimi σχεδόν στην ίδια κατάσταση με σένα είμαι.Παιδια να ρωτήσω το εξής:Ξέρετε τι διαφορά εχει το τμήμα ημμυ στν θεσ/νίκη και ημτυ στην πάτρα??Το ίδιο πτυχίο παίρνεις ή διαφορετικό?Ποιο είναι προτιμότερο?Ποιό από τα δυο τμήματα πιστεύετε ότι είναι καλύτερο?(σαν σχολή εννοώ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mimi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mimi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Και εγώ mimi σχεδόν στην ίδια κατάσταση με σένα είμαι.Παιδια να ρωτήσω το εξής:Ξέρετε τι διαφορά εχει το τμήμα ημμυ στν θεσ/νίκη και ημτυ στην πάτρα??Το ίδιο πτυχίο παίρνεις ή διαφορετικό?Ποιο είναι προτιμότερο?Ποιό από τα δυο τμήματα πιστεύετε ότι είναι καλύτερο?(σαν σχολή εννοώ)
απ οτι ξερω στην πατρα υπαρχει το τμημα ρομποτικης το οποιο δεν υπαρχει αλλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panos1990

Νεοφερμένος

Ο panos1990 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Παιδιά, έβγαλα 18800 μόρια 3ο και 4ο πεδίο και τώρα δεν μπορώ να αποφασίσω για την σχολή....
Εσεις ποιο πιστεύετε οτι προσφέρει καλύτερες επαγγελματικές διεξόδους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Να διαλέξεις με βάση αυτό που σου αρέσει περισσότερο, μην κοιτάς την επαγγελματική αποκατάσταση. Αν σου αρέσει κάτι, θα το κάνεις καλά, αν το κάνεις καλά, θα βρεις καλή δουλειά.
Οι σχολές μεταξύ των οποίων ταλαντεύεσαι είναι τελείως άσχετες μεταξύ τους πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leftkox

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 149 μηνύματα.
Ε κοίτα τα προγράμματα σπουδών. Καλό site είναι το https://studies.protovoulia.org. Οι 2 σχολές όπως ειπώθηκε είναι άσχετες μεταξύ τους, μην τα κοιτάς με βάση την αποκατάσταση. Αν προτιμάς δίκτυα, υπολογιστές, κυκλώματα, τεχνολογία κλπ κλπ (δεν τα ξέρω ούτε εγώ και τέλεια αφού δεν έχω φοιτήσει) πήγαινε ΗΜΜΥ αλλιώς αν προτιμάς κατασκευές, στατική, ή αν πιάνει λίγο το χέρι σου (νομίζω χρειάζεται και αυτό στους πολ. μηχ. για το σχέδιο) πήγαινε πολιτικούς. Τη λύση θα σου δώσουν τα προγράμματα σπουδών πιστέυω ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fosa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Και εγώ ανάμεσα σε αυτά είμαι και κλείνω προς ημμυ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geo18

Νεοφερμένος

Ο geo18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
hi! Έβγαλα 19169. Άραγε θα περάσω ΗΜΜΥ ή θα ανέβει πιο πολύ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Σταματα να γραφεις greeklish.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
hi! ebgala 19169 arage 8 perasw HMMY i 8a anebei pio polu?


σταματα να το γραφεις συνεχεια αυτο...μαλλον περασες αμα κρινω απο τα μορια σου...αλλα δεν ξες ποτε για τις βασεις...

οσο για τα greeklish εγω τα ΄λεγα...τεσπα


στο topic:

θα κανεις αυτο που θελεις πιο πολυ...σου ευχομαι να κατασταλλαξεις και να περασεις σε οποια απτις δυο σχολες θελεις...


In Flames gn
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vamou90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Που λέτε να πάνε οι βάσεις στα πολυτεχνικά τμήματα των μηχανικών????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Ναι τα πτυχία που παίρνετε απο Αθήνα, Πάτρα, Θεσσνικη, Χανια είναι ισοδύναμα.

Τμήμα Μηχανολόγων & Αεροναυπηγών Μηχανικών στην Πάτρα..... Ξέρεις κανείς τίποτα για αυτό το τμήμα?? νομίζω μόνο στο πολυτεχνείο της Πάτρας υπάρχει... Τι ακριβώς βγαίνεις από εκεί?? έχει προοπτικές???

Βγαίνεις ή μηχανολόγος, ή αεροναυπηγός. Δυσκολα τα πράγματα στην αποκατάσταση, μηχανολόγους χρησιμοποιούν για τα ασανσέρ και τις μελέτες για καλοριφέρ. Απο κει και πέρα λόγω ισχνής βιομηχανίας, στην Ελλάδα δυσκολα θα καταφέρεις κάτι. Αν έχεις όρεξη για καριέρα στο εξωτερικό, πήγαινε με 1000.


Γενικές πληροφορίες προς ναυτηλωμένους για πολυτεχνικές σχολές
Λοιπόν όλες οι πολυτεχνικές έχουν βαριά μαθηματικά και μπόλικη φυσική. Σίγουρα πολλές ώρες μαθημάτων και εργαστηρίων και εφόσον κάποιος θέλει να τελειώσει χρειάζεται σοβαρό διάβασμα, ενώ ήδη από τα μαθήματα του 1ου εξαμήνου θα δείτε πόσο απαιτητικά είναι τα πράγματα. Επίσης είναι μαθήματα που χρειάζονται διάβασμα κατά τη διάρκεια του εξαμήνου καθώς η ύλη και η δυσκολία είναι μεγάλη, ενώ θα έχετε και διάφορα εβδομαδιαία projects που θα πρέπει να προετοιμάζετε και να παραδίδετε έγκαιρα. Δυστυχώς τα περισσότερα μαθήματα χωρίς παρακολούθηση και καλές σημειώσεις, δεν περνιούνται. Οπότε εφόσον θέλετε να πάτε πολυτεχνείο, να ξέρετε ότι θα πρέπει να κανετε θυσίες (μόνοι σας, γιατί δεν θα σας πιέζει κανένας) αν θέλετε να τελειώσετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Επίσης να σημειώσω οτι δεν θα βγείς απο Πολυτεχνικό τμήμα και αυτόματα θα ξέρεις ότι χρειάζεσαι για να ασχοληθείς με κάτι. Πρέπει να ασχολείσαι μόνος σου αν θες να γίνεις expert σε κάτι. Το πολυτεχνείο δεν υπάρχει για να σου εμφυτεύσει τη γνώση που χρειάζεσαι ωστε να βγείς και να μπορείς να πιάσεις δουλειά αυτόματα, τουλάχιστον όχι χωρις δική σου ενασχόληση (και πέρα απο τα μαθήματα)

Ουσιαστικά αυτό που σου παρέχει είναι ένα θεωρητικό υπόβαθρο ωστε να μπορείς έπειτα να ασχοληθείς με οτι θέλεις.

Σκοπός είναι να σκέφτεσαι σαν μηχανικός και όχι να ξέρεις ένα εργαλείο αυτό καθεαυτό (πχ μια συγκεκριμένη γλώσσα προγραμματισμού, που τουλαχιστον εμείς, μετα το πρώτο-δεύτερο έτος θεωρείται αυτονόητο απο μερικούς καθηγητές οτι μπορούμε να δουλέψουμε σε οποιαδήποτε γλώσσα προγραμματισμού)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

el_greco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Από ανακοίνωση του ΥΠΕΠΘ για τη σημερινή συνεδρίαση του ΣΑΠΕ (Συμβούλιο Ανώτατης Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης, ο φορέας που ορίζει τα επαγγελματικά δικαιώματα των σχολών):
Επίσης, εγκρίθηκε η μετονομασία του Τμήματος Επιστήμης και Τεχνολογίας Υλικών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων σε Τμήμα Μηχανικών Επιστήμης των Υλικών και του Τμήματος Μηχανικών Διαχείρισης Ενεργειακών Πόρων του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας σε Τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών

Στην αμέσως επόμενη συνεδρίαση το ΣΑΠΕ θα προχωρήσει στην κατοχύρωση των επαγγελματικών δικαιωμάτων των αποφοίτων του τμήματος Μοριακής Βιολογίας και Γενετικής του Δημοκριτείου Πανεπιστημίου Θράκης καθώς επίσης και στην μετονομασία του Τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών Βιομηχανίας του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας σε Τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mimi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mimi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
παιδια μπορει καποιος να μου πει τη διαφορα αναμεσα στο ημτυ πατρας και στο μηχανικων η/υ και πληροφορικης πατρας?τι γινεται αφου τελειωσεις τη σχολη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fosa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
παιδια μπορει καποιος να μου πει τη διαφορα αναμεσα στο ημτυ πατρας και στο μηχανικων η/υ και πληροφορικης πατρας?τι γινεται αφου τελειωσεις τη σχολη?
Aπότι διάβασα παίρνεις ακριβώς το ίδιο πτυχίο.Τώρα για άλλες διαφορές δε ξέρω.Ίσως στις ειδικότητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
παιδια μπορει καποιος να μου πει τη διαφορα αναμεσα στο ημτυ πατρας και στο μηχανικων η/υ και πληροφορικης πατρας?τι γινεται αφου τελειωσεις τη σχολη?

ΜΗΝ ΜΠΕΡΔΕΥΕΣΤΕ!!

ΗΜΤΥ είναι ηλεκτρολόγοι (έχουν το δικαίωμα υπογραφής για πολυκατοικιες για ηλεκτρικές εγκαταστάσεις + το ότι έχουν γνώσεις σε επίπεδο ηλεκτρονικών και προγραμματισμού)

Μηχ η/υ θα ασχολείσαι μόνο με υπολογιστές (hardware/software)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mimi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mimi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
μηπως μπορειτε να βαλετε καποιο link (ή αν ξερετε εσεις) που να λεει για την επαγγελματικη αποκατασταση?Ας πουμε μπορω να δουλεψω στον ιδιωτικο και δημοσιο τομεα αλλα τι ακριβως θα κανω εκει?καποια παραδειγματα please!:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fosa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Βασικά εγώ απάντησα βλακεία,νομιζα έλεγες για ημμυ και ημτυ!Συγνώμη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mimi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mimi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Βασικά εγώ απάντησα βλακεία,νομιζα έλεγες για ημμυ και ημτυ!Συγνώμη!
οκ! Δε πειραζει!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top