Δύσκολες σχολές 1ου πεδίου

andreaas1945

Νεοφερμένος

Ο αντρεας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
θα ήθελα να μάθω τη γνώμη σας σχετικά με τις σχολές του 1 πεδιού και τη δυσκολία τους ως προς τα μαθήματα και το μεσο ορο φοίτησης.Από όσα άκουσα και διάβασα δύσκολη πολύ θεωρείται η νομική Αθηνών αλλά και η γαλλική φιλολογία Αθηνών..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Τα ΕΜΜΕ είναι εύκολα να βγουν, δύσκολα να βγουν με καλό βαθμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Να ρωτήσω εγώ κάτι άλλο!! Λες ότι η πιο δύσκολη σχολή του 1ου πεδίου πχ θεωρείται η νομική Αθηνών ή η Γαλλική φιλολογία Αθηνών!!
Παίζει δλδ ρόλο η πόλη;; Για παράδειγμα είναι δυνατόν η φιλολογία Θεσσαλονίκης να είναι δυσκολότερη-ευκολότερη από την φιλολογία Ιωαννίνων; Ή ακόμη να πούμε ότι το τμήμα μιας πόλης είναι καλύτερο από μιας άλλης;; Όλες φιλολογίες, νομικές, ΜΜΕ είναι!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andreaas1945

Νεοφερμένος

Ο αντρεας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ναι γιατί πχ δεν νομίζω να μπορούμε να συγκρίνουμε τη νομική Αθηνων με τη νομική Κομοτηνής..αλλά και για τη γαλλική φιλολογία άκουσα ότι τα μαθήματα είναι πολυ δυσκολότερα απότι στο αριστοτέλειο.Γι'αυτό έγραψα και τη πόλη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
ποιος το λέει αυτό όμως...;Μόνο κάποιος που έχει φοιτήσει και στα δύο μπορεί να το επιβεβαιώσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Ναι γιατί πχ δεν νομίζω να μπορούμε να συγκρίνουμε τη νομική Αθηνων με τη νομική Κομοτηνής..αλλά και για τη γαλλική φιλολογία άκουσα ότι τα μαθήματα είναι πολυ δυσκολότερα απότι στο αριστοτέλειο.Γι'αυτό έγραψα και τη πόλη..

Χωρις να εχω επαφη με καποια απ'τις σχολες, μου φαινεται παραλογο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Οι ξένες φιλολογίες είναι ζόρι γενικά πάντως, μην τις υποτιμάτε. Ξέρω και καθηγήτρια και φοιτητές στην αγγλική, και φοιτητές στη γαλλική και ιταλική και γερμανική και όλοι λένε τα ίδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andreaas1945

Νεοφερμένος

Ο αντρεας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
νομίζω μπορείς να το διαπιστώσεις είτε με το μέσο όρο φοίτησης στην κάθε σχολή είτε με το μέσο όρο βαθμού στο πτυχίο..όχι ότι αυτό αποδυκνείει ξεκάθαρα αλλά είναι ενας τρόπος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Και τα δύο εξαρτώνται και από την "θέληση" των υποψηφίων να μπουν εκεί, να μην μπήκαν από τύχη. Επίσης, παίζει ρόλο και το επίπεδο των φοιτητών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andreaas1945

Νεοφερμένος

Ο αντρεας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ναι λογικά όμως οι περισσότεροι που πέρασαν στην Αθήνα είχαν καλύτερη βαθμολογία από τους περισσότερους που πέρασαν επαρχία άρα θα έπρεπε να ήταν μεγαλύτερος ο μέσος όρος του πτυχίου τους αν οι σχολές έχουν την ίδια δυσκολία..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
ΑΝ ήθελαν να περάσουν εκεί και δεν μπήκαν στην τύχη ή σαν "τελευταία" επιλογή επειδή κατέχουν την γλώσσα (από αυτό εξαιρώ την αγγλική). Οι φιλολογίες έχουν αυτό το κακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lefteris278

Νεοφερμένος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Να ρωτήσω εγώ κάτι άλλο!! Λες ότι η πιο δύσκολη σχολή του 1ου πεδίου πχ θεωρείται η νομική Αθηνών ή η Γαλλική φιλολογία Αθηνών!!
Παίζει δλδ ρόλο η πόλη;; Για παράδειγμα είναι δυνατόν η φιλολογία Θεσσαλονίκης να είναι δυσκολότερη-ευκολότερη από την φιλολογία Ιωαννίνων; Ή ακόμη να πούμε ότι το τμήμα μιας πόλης είναι καλύτερο από μιας άλλης;; Όλες φιλολογίες, νομικές, ΜΜΕ είναι!!
Φυσικά και παίζει ρόλο η πολη !!!!:Ρ διαφέρει το πρόγραμμα σπουδών απο πόλη σε πόλη, σε ίδια τμήματα, αλλά και οι καθηγητές !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
η φιλολογία σαν σχολή είναι πιο δύσκολη απ'τη νομική απ'ότι ξέρω [μηηην κοιτάτε βάσεις,τονίζουμε =) ] ..
περισσότερος φόρτος,γλωσσολογίες,συντακτικά,γραμματικές,απ'έξω απ'έξω,αναλύσεις βάσει υποκειμενισμού σε ιστορίες,λογοτεχνίες κι ένα σωρό άλλα δύσκολα..θέλει πολύ γερά νεύρα και απίστευτο κόπο και διάβασμα..δεν πας να είσαι μια ζωή αραχτός εκεί..η νομική είναι απ'έξω απ'έξω..σελιδάρες βέβαια,κι εκεί γερά νεύρα κι απίστευτη αντοχή,αλλά όπως και να΄χει η φιλολογία μια δυσκολία παραπάνω την έχει....
πολύ δύσκολη σχολή επίσης είναι και το μεταφραστικό στην κέρκυρα [εκεί αν δε στρωθείς,τέλειωσες]!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
δεν πιστευω στο ''δυσκολη σχολη''

για μενα δεν υπαρχει δυσκολο και ευκολο , υπαρχει μ αρεσει αυτο που κανω και δεν μ αρεσει αυτο που κανω

απο εκει και περα τα πραγματα περνουν το δρομο που τους αξιζουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
πολύ δύσκολη σχολή επίσης είναι και το μεταφραστικό στην κέρκυρα [εκεί αν δε στρωθείς,τέλειωσες]!!!
Μπορώ να στο επιβεβαιώσω :P
Αυτό που το κάνει επιπλέον κουραστικό είναι τα άπειρα μαθήματα που έχουμε...τουλάχιστον 16 σε κάθε εξάμηνο, ωστόσο δεν είναι υποχρεωτική η παρουσία σου:) Βέβαια αν δεν πας, κακό σε εσένα κάνεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Μπορώ να στο επιβεβαιώσω :P
Αυτό που το κάνει επιπλέον κουραστικό είναι τα άπειρα μαθήματα που έχουμε...τουλάχιστον 16 σε κάθε εξάμηνο, ωστόσο δεν είναι υποχρεωτική η παρουσία σου:) Βέβαια αν δεν πας, κακό σε εσένα κάνεις :P

ε ναι,δεν ξέρω κατά πόσο υποχρεωτικά είναι τα μαθήματά σας εκεί,εγώ εννοώ ότι αν δεν τα παρακολουθεί κάποιος με δυσκολία ανταπεξέρχεται μετά :) έχω δει στο σάιτ της σχολής τι μαθήματα έχει και πραγματικά,τουλάχιστον για τις δικές μου αντοχές δεν είναι..κακά τα ψέματα όμως,έχουν πολύ ενδιαφέρον..μια πολύ καλή μου φίλη θέλει να περάσει σε αυτήν τη σχολή,φέτος δίνει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Όλες οι σχολές θέλουν διάβασμα.Μην αρχίζει να παινεύει ο καθένας τα δικά του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Όλες οι σχολές θέλουν διάβασμα.Μην αρχίζει να παινεύει ο καθένας τα δικά του.

Προφανώς κι όλες χρειάζονται διάβασμα, απλά κάποιες είναι πιο απαιτητικές από άλλες, είτε λόγω όγκου διαβάσματος, είτε λόγω υποχρεωτικών εργαστηρίων κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Βλέπεις να λένε για εργαστήρια εδώ;:PΚάθονται και αναλύουν ποια γαλλική φιλολογία είναι δυσκολότερη...Δε μιλάμε γενικά για σχολές αλλά για πρώτο πεδίο.Νομίζω τουλάχιστον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Χωρις εμπειρία (με την γνώση του πολυξερου Κατσικιού) θα γράψω κάποιες σχολές από την πιο δύσκολη στην πιο εύκολη του 1ου πεδίου δε λαμβάνω υπόψη πόλεις αλλά παίρνω μέσους όρους.

Έχουμε λοιπόν:
Μεταφραστικό και διερμηνείας
Φιλολογία Ελληνική (εδώ παίρνω μεσους ορους φπψ, φιλοσοφιες, ιστορικά και τρέχα γύρευε)
Νομική
Ψυχολογία
Πολιτικές Επιστήμες
Ξένες φιλολογίες
Κοινωνιολογία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top