Πρόγραμμα διαβάσματος για Πανελλήνιες

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Γεια σας ! ειμαι μαθητρια β' λυκειου και τωρα θα παω γ' ! εχω πολυ ανχος δυστυχως για το πως πρεπει να διαβαζω για να πετυχω στην σχολη που θελω με υψηλα μορια ... την ιατρικη εννοω ! και γενικοτερα εχω πανικοβληθει με τις πανελληνιες ... γιαυτο θελω να μου πειτε και τις δικες σας γνωμες για το σωστο και αποτελεσματικο διαβασμα!!
Kαταρχην χαλαρωσε το αγχος μονο κακο μπορει να σου κανει απολαυσε τις επομενες μερες μεχρι να αρχισετε μαθηματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Solmyr

Δραστήριο μέλος

Ο Solmyr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 595 μηνύματα.
Γεια σας ! ειμαι μαθητρια β' λυκειου και τωρα θα παω γ' ! εχω πολυ ανχος δυστυχως για το πως πρεπει να διαβαζω για να πετυχω στην σχολη που θελω με υψηλα μορια ... την ιατρικη εννοω ! και γενικοτερα εχω πανικοβληθει με τις πανελληνιες ... γιαυτο θελω να μου πειτε και τις δικες σας γνωμες για το σωστο και αποτελεσματικο διαβασμα!!

Δε νομίζω ότι υπάρχουν κόλπα...Απλά πρέπει να διαβάζεις πολύ(δίνοντας έμφαση στο μάθημα που σε δυσκολεύει περισσότερο) κάνοντας συνεχείς επαναλήψεις(μην περιμένεις τα χριστούγεννα και το πάσχα για επαναλήψεις).Πρέπει να μαθαίνεις καλά τη θεωρία και να λύνεις ασκήσεις από μόνη σου(μην περιμένεις μόνο το σχολείο/φροντιστήριο).Να μην υποτιμάς το σχολείο,να λύνεις τις ασκήσεις του σχολικού και να ακούς τον καθηγητή σου.Το άγχος και οι υπερβολές απαγορεύονται.Να μην αφήνεις κενά γιατί αν μαζευτούν θα έχεις πρόβλημα.Και άμα θέλεις-είναι προαιρετικό-μπορείς να ασχοληθείς και το καλοκαίρι με την ύλη της γ.Χωρίς υπερβολές μπορείς να διαβάσεις 1-2 ώρες την ημέρα,ώρες όμως που θα διαβάζεις και δε θα ταξιδεύεις,για μαθήματα όπως η βιολογία,τα μαθηματικά και η φυσική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Δε νομίζω ότι υπάρχουν κόλπα...Απλά πρέπει να διαβάζεις πολύ(δίνοντας έμφαση στο μάθημα που σε δυσκολεύει περισσότερο) κάνοντας συνεχείς επαναλήψεις(μην περιμένεις τα χριστούγεννα και το πάσχα για επαναλήψεις).Πρέπει να μαθαίνεις καλά τη θεωρία και να λύνεις ασκήσεις από μόνη σου(μην περιμένεις μόνο το σχολείο/φροντιστήριο).Να μην υποτιμάς το σχολείο,να λύνεις τις ασκήσεις του σχολικού και να ακούς τον καθηγητή σου.Το άγχος και οι υπερβολές απαγορεύονται.Να μην αφήνεις κενά γιατί αν μαζευτούν θα έχεις πρόβλημα.Και άμα θέλεις-είναι προαιρετικό-μπορείς να ασχοληθείς και το καλοκαίρι με την ύλη της γ.Χωρίς υπερβολές μπορείς να διαβάσεις 1-2 ώρες την ημέρα,ώρες όμως που θα διαβάζεις και δε θα ταξιδεύεις,για μαθήματα όπως η βιολογία,τα μαθηματικά και η φυσική.

Στο μόνο που διαφωνώ είναι οι επαναλήψεις και το διάβασμα.
Πιστεύω πως τα πάντα είναι η κατανόηση.Αν τα κατανοήσεις τότε ούτε υπερβολικό διάβασμα χρειάζεται ούτε άπειρες επαναλήψεις.
Απλά το ότι στους περισσότερους η κατανόηση έρχεται μέσα από επαναλήψεις και διάβασμα, είναι άλλο θέμα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

simply the best

Νεοφερμένος

Η simply the best αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Μέσα στην επόμενη εβδομάδα θα βγάλω το πρόγραμμα των φροντιστηρίων μου για όλη τη χρονιά και δεν ξέρω πως να το ρυθμίσω ώστε να διαβάζω ένα πεντάωρο γεμάτο τουλάχιστον κάθε μέρα.. :confused: Τα φροντιστήρια θα μου παίρνουν δυόμιση ώρες την ημέρα αλλά δεν ξέρω ποιες είναι οι κατάλληλες ώρες να τα βάλω, ώστε να διαβάζω στο σπίτι 5ωρο αλλά όσο πιο ξεκούραστα γίνεται.. (π.χ δεν μπορώ με τίποτα κατευθείαν στις 2 μετά το σχολείο..)
τι μου προτείνετε; εσείς τι ώρες θα τα βάλετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Έγω έχω συνολικά 11 ώρες. Κάθε μέρα ένα και μόνο μάθημα, με εξαίρεση την πέμπτη και την παρασκευή. Δύο μέρες με μονόωρο μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DruidAlex

Νεοφερμένος

Ο DruidAlex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
καλησπερα σας καταρχας..
μου λεγανε στις πανελληνιες θα διαβαζω ολη μερα κτλ...αλλα εχω πολυ ελευθερο χρονο!
παιρνω τις ασκησεις και τις κανω στο σχολειο αφου εκει δεν κανουμε κατι σοβαρο
γενικως ειμαι καλυμενος παντου,ξερω πολλα μαθηματικα,φυσικη και κανω ας πουμε 5-6 ασκησεις σε 1 ωρα μονο
τι κανω λαθος και ολοι ΛΕΝΕ οτι τρεχουν ολη μερα για διαβασμα και εγω(διαβαζω φυσικα 1-2 ωρες την μερα) δεν χρειαζεται να διαβασω και ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ?:confused:
ειμαι πραγματικα απεγνωσμενος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panabarbes

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Γιατί είσαι απεγνωσμένος; Χαρούμενος θα ήμουν εγώ, αν είχα πολύ ελεύθερο χρόνο για να βγω! :P

Ο κάθε μαθητής πορεύεται σύμφωνα με τις δικές του ανάγκες: το δικό του πρόγραμμα, τον δικό του στόχο και τον δικό του χρόνο αφομοίωσης των μαθημάτων. Δεν σημαίνει πως αν οι συμμαθητές σου π.χ. ξενυχτούν διαβάζοντας 2-3 ώρες παραπάνω από σένα, τα μαθαίνουν καλύτερα ή θα γράψουν παραπάνω. Απλώς ο κάθε μαθητής έχει τον δικό του ρυθμό.

Προσωπικά, είχα πάντα ένα βράδυ Παρασκευής και ένα Σάββατο απόγευμα να βγω πέρσι (πλην ελαχίστων εξαιρέσεων που είχα πραγματικά πολύ πιεσμένο πρόγραμμα), ενώ ορισμένοι φίλοι μου κάθονταν μέσα ακόμη και σε αυτά τα διαστήματα. Δεν σήμαινε κάτι αυτό, τα πήγα μια χαρά στις πανελλήνιες.

Χαλάρωσε. :thumbsup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
καλησπερα σας καταρχας..
μου λεγανε στις πανελληνιες θα διαβαζω ολη μερα κτλ...αλλα εχω πολυ ελευθερο χρονο!
παιρνω τις ασκησεις και τις κανω στο σχολειο αφου εκει δεν κανουμε κατι σοβαρο
γενικως ειμαι καλυμενος παντου,ξερω πολλα μαθηματικα,φυσικη και κανω ας πουμε 5-6 ασκησεις σε 1 ωρα μονο
τι κανω λαθος και ολοι ΛΕΝΕ οτι τρεχουν ολη μερα για διαβασμα και εγω(διαβαζω φυσικα 1-2 ωρες την μερα) δεν χρειαζεται να διαβασω και ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ?:confused:
ειμαι πραγματικα απεγνωσμενος

Αμα εισαι συνεπης με τις υποχρεωσεις σου στο φροντιστηρια ή ιδιαιτερα που κανεις δεν νομιζω οτι θα πρεπει να ανησυχεις. Ισως απλα αφου σου μενει χρονος να κανεις και απο μονος σου καποια πραγματα χαλαρα ξερω'γω (πχ να παρεις ενα αλλο βοηθημα και να λυνεις δυσκολες ασκησεις ή να κανεις καμια επαναληψη στην θεωρια της βιολογια κατ ή ΑΟΔΕ αναλογα με τι κατευθυνση πηγαινεις).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Αυτό το πρόβλημα έχω και εγώ...Προχωρήσαμε αρκετά στην ύλη το καλοκαίρι και τώρα καθημερινά διάβασμα έχω 2-3 ωρών.Τα Σαββατοκύριακα μόνο με παίρνει παραπάνω -γιατί καλύπτω τα της εβδομάδας- ή σε περίπτωση διαγωνίσματος και επανάληψης.Και γω αναρωτιέμαι αν κάνω κάτι λάθος γιατί όλοι μου έλεγαν ότι στην ΄Γ Λυκείου δε θα προλαβαίνω να κάνω τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panabarbes

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Αυτό το πρόβλημα έχω και εγώ...Προχωρήσαμε αρκετά στην ύλη το καλοκαίρι και τώρα καθημερινά διάβασμα έχω 2-3 ωρών.Τα Σαββατοκύριακα μόνο με παίρνει παραπάνω -γιατί καλύπτω τα της εβδομάδας- ή σε περίπτωση διαγωνίσματος και επανάληψης.Και γω αναρωτιέμαι αν κάνω κάτι λάθος γιατί όλοι μου έλεγαν ότι στην ΄Γ Λυκείου δε θα προλαβαίνω να κάνω τίποτα.

Μμμμμμμ περίμενε να φτάσει το Πάσχα και θα διαψευστείς :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Μμμμμμμ περίμενε να φτάσει το Πάσχα και θα διαψευστείς :P
Καλά εξυπακούεται ότι μετά τα Χριστούγγενα σφίγγουν τα λουριά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
nope ,αν λυνεις και εξω απο αυτα που σου βαζουν πιεζεσαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω πως οι ασκήσεις που βάζουν στο φροντιστήριο δεν αρκούν σε καμία περίπτωση. Στο σχολείο μας βάζουν 1-2 ασκήσεις και απλά στο φροντιστήριο 5 παραπάνω. Όλοι πηγαίνουν φροντιστήριο, αλλά γιατί δεν γράφουν όλοι το ίδιο καλά?? 1) Γιατί κάποιοι δεν διαβάζουν ούτε του φροντιστηρίου, 2) Γιατί κάποιοι διαβάζουν μόνο του φροντιστηρίου και 3) Γιατί κάποιοι λύνουν 2-3 βοηθήματα σε κάθε μάθημα και πολλές ασκήσεις από το ίντερνετ. Η αυτενέργεια είναι πολύ σημαντική. Αν αρκούμουν σε αυτά που μου δείχνουν στο φροντιστήριο θα ήμουν σαν τους συμμαθητές μου.(θέλω να πιστεύω δλδ) Το κάτι παραπάνω είναι αυτό που κάνει την διαφορά και αυτό επιδιώκω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Αν δεν σε πιέζουν στο φροντ δεν κάνουν καλή δουλειά. Εγώ θυμάμαι 20+ ασκήσεις είχαμε μετά από κάθε μάθημα μαθηματικών. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

youhou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο takis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 352 μηνύματα.
@agressive
Aμα σου βαζουν 5-6 ασκησεις μ.κ στο φροντ μαλλον ο καθηγητης ειναι λιγο στους ορχεις του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Tο νούμερο είναι ενδεικτικό. 15+ μου βάζουνε π.χ. στα μαθηματικά, αλλά αν σκεφτείς ότι το βοήθημα έχει 100+ είναι πολύ λίγες οι 15.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexis292

Νεοφερμένος

Ο Alexis292 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Σαν τους περισσότερους φέτος έφτασα και εγώ στον τελικό μου προορισμό ναι. Από την φύση μου δεν ήμουν ποτέ κακώς μαθητής ούτε όμως και άριστος. Αποτελούσα τον κλασσικό μαθητή του 16. Σε όλα τα σχολικά μου χρόνια έβγαζα 16 και κάτι. Φέτος όμως να που πρέπει να γράψω παραπάνω. Από μικρός πάντα ήθελα να γίνω μηχανικός αεροπλάνων. Είχα και έχω αυτή την τρέλα με τα αεροπλάνα. Η σχολή που επιζητώ είναι πολύ υψηλότερα όμως από το 16 χρειάζομαι 18+ για να μπω στην σχολή μου. Τώρα θα μιλήσω λίγο για τον εαυτό μου για να μπορείτε να καταλάβετε πως συμπεριφέρομαι: στην τάξη δεν έκανα ποτέ φασαρία ήσυχος , στα διαλείμματα παρέα με 2 φίλους και γενικότερα κλειστός στο διάβασμα τις υποχρεώσεις πάντα τις κάνω. Στα τεστ όχι πάντα καλά 14+. Έχω όμως ένα θέμα δεν ξέρω να τηρώ το πρόγραμμα μου σωστά υπάρχει τρόπος να γίνω με κάποιον τρόπο ποιο οργανωμένος και να τηρώ το πρόγραμμα μου. Σε εξετάσεις ιδίως στην προετοιμασία με ποιάνουν μερικές φορές συναισθηματισμοί και διαβάζω για ένα μάθημα περισσότερο από ότι πρέπει ή λιγότερο ανάλογα το μάθημα. Κλείνοντας ποιο θα ήταν ένα ιδανικό πρόγραμμα που να έχει ισχύ όλο τον χρόνο. Θέλω πάρα πολύ να πάω καλά και να επιτύχω το όνειρο μου. Τι κάνατε εσείς και επιτύχατε, ποίο είναι το μυστικό της επιτυχίας,τι πρόγραμμα είχατε,πόσες ώρες πρέπει να διαβάζω



Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Y.Γ. Πάω τεχνολογική Β
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Καλησπέρα Αλέξη...! :)

Μυστικό της επιτυχίας δεν υπάρχει. Απαραίτητη είναι όμως η θέληση για να επιτύχεις. Η χρονιά που θα ακολουθήσει θα είναι αρκετά δύσκολη. Πολλές φορές θα σκεφτείς να τα παρατήσεις. Στις δύσκολες στιγμές, μόνο η σκέψη του στόχου σου θα σε κρατάει. Γι' αυτό ξεκινάω από αυτό.

Ας προχωρήσουμε λοιπόν στα διαδικαστικά.

Δώσε πολύ μεγάλη έμφαση στις απορίες. Θα πρέπει να τα κατανοείς όλα. Γι' αυτό το λόγο δεν πρέπει να ντρέπεσαι να ρωτάς, ακόμα και αν η απορία σου σου φαίνεται εξαιρετικά ηλίθια. Μου έχει συμβεί στις εξετάσεις να σκέφτομαι τι απάντησαν καθηγητές σε ερωτήσεις που είχαν σχέση με θέματα που έπεσαν. Μπορείς να έχεις ένα μπλοκάκι για να σημειώνεις τις απορίες σου, για να μην τις ξεχνάς.

Επίσης, για να είσαι σίγουρος ότι κατανόησες το μάθημα που παρέδωσε ο καθηγητής, μπορείς να ξαναλύνεις τις ασκήσεις που λύσατε στο μάθημα. Ειδικά στα μαθηματικά και τη φυσική, για να κατανοήσεις πρέπει να γράψεις και να σβήσεις πρώτα. Μην κοιτάς λοιπόν απλά τις ασκήσεις. Μπορεί να φαίνεται χρονοβόρο, αλλά πραγματικά σε βοηθάει.

Σε αυτή τη χρονιά, θα ακούσεις πολλά. Ο ένας ξευχτάει μέχρι τις 4 το βράδυ μελετώντας για το αυριανό διαγώνισμα, ο άλλος λύνει ασκήσεις από τρία βοηθήματα και τον παίρνει ο ύπνος στην καρέκλα. Μεγάλο μέρος των δηλώσεων αυτών είναι υπερβολές, αλλά και να μην ήταν, δεν πρέπει να αισθάνεσαι άσχημα που εσύ είσαι διαφορετικός και διαβάζεις διαφορετικά. Μην ξεχνάς ότι δεν θυσιάζουμε ποτέ τον ύπνο μας. Καλύτερα να μη αποστηθίσουμε μία παράγραφο για το επόμενο μάθημα και να έχουμε έναν καλό ύπνο, παρά να ξενυχτήσουμε στο γραφείο.

Δεν θα κουραστώ ποτέ να μιλάω για τα power naps, που με έσωσαν μία ολόκληρη χρονιά. 20-30 λεπτά ύπνος που σου δίνει ώθηση για να συνεχίσεις μία κουραστική μέρα. Μπορείς να ψάξεις στο youtube για αυτά και την θετική επίδραση που έχουν στον οργανισμό, και μπορείς να βρεις ακόμα και μουσική για να χαλαρώνεις μετα από δύο αγχωτικές ώρες στο μάθημα.

Και όποτε νιώθεις ότι δεν μπορείς άλλο, σκέψου το καλοκαίρι που έρχεται. Σκέψου να έχεις απαλλαγεί από το άγχος των μαθημάτων, έχοντας πετύχει το σκοπό σου. Ωραίο, έτσι;

Αυτό το ποστ δεν αφορά πρόγραμμα, μιας και δεν ήμουν τεχνολογική αλλά θετική, αλλά σου παρουσίασα την ...εμπειρία ενός χρόνου συμπυκνωμένη..! :P
Mη ξεχνάς ότι η χρονιά αυτή είναι ένας μεγάλος μύθος. Καλή δύναμη και καλή επιτυχία...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Alexis292

Νεοφερμένος

Ο Alexis292 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπέρα Αλέξη...! :)

Μυστικό της επιτυχίας δεν υπάρχει. Απαραίτητη είναι όμως η θέληση για να επιτύχεις. Η χρονιά που θα ακολουθήσει θα είναι αρκετά δύσκολη. Πολλές φορές θα σκεφτείς να τα παρατήσεις. Στις δύσκολες στιγμές, μόνο η σκέψη του στόχου σου θα σε κρατάει. Γι' αυτό ξεκινάω από αυτό.

Ας προχωρήσουμε λοιπόν στα διαδικαστικά.

Δώσε πολύ μεγάλη έμφαση στις απορίες. Θα πρέπει να τα κατανοείς όλα. Γι' αυτό το λόγο δεν πρέπει να ντρέπεσαι να ρωτάς, ακόμα και αν η απορία σου σου φαίνεται εξαιρετικά ηλίθια. Μου έχει συμβεί στις εξετάσεις να σκέφτομαι τι απάντησαν καθηγητές σε ερωτήσεις που είχαν σχέση με θέματα που έπεσαν. Μπορείς να έχεις ένα μπλοκάκι για να σημειώνεις τις απορίες σου, για να μην τις ξεχνάς.

Επίσης, για να είσαι σίγουρος ότι κατανόησες το μάθημα που παρέδωσε ο καθηγητής, μπορείς να ξαναλύνεις τις ασκήσεις που λύσατε στο μάθημα. Ειδικά στα μαθηματικά και τη φυσική, για να κατανοήσεις πρέπει να γράψεις και να σβήσεις πρώτα. Μην κοιτάς λοιπόν απλά τις ασκήσεις. Μπορεί να φαίνεται χρονοβόρο, αλλά πραγματικά σε βοηθάει.

Σε αυτή τη χρονιά, θα ακούσεις πολλά. Ο ένας ξευχτάει μέχρι τις 4 το βράδυ μελετώντας για το αυριανό διαγώνισμα, ο άλλος λύνει ασκήσεις από τρία βοηθήματα και τον παίρνει ο ύπνος στην καρέκλα. Μεγάλο μέρος των δηλώσεων αυτών είναι υπερβολές, αλλά και να μην ήταν, δεν πρέπει να αισθάνεσαι άσχημα που εσύ είσαι διαφορετικός και διαβάζεις διαφορετικά. Μην ξεχνάς ότι δεν θυσιάζουμε ποτέ τον ύπνο μας. Καλύτερα να μη αποστηθίσουμε μία παράγραφο για το επόμενο μάθημα και να έχουμε έναν καλό ύπνο, παρά να ξενυχτήσουμε στο γραφείο.

Δεν θα κουραστώ ποτέ να μιλάω για τα power naps, που με έσωσαν μία ολόκληρη χρονιά. 20-30 λεπτά ύπνος που σου δίνει ώθηση για να συνεχίσεις μία κουραστική μέρα. Μπορείς να ψάξεις στο youtube για αυτά και την θετική επίδραση που έχουν στον οργανισμό, και μπορείς να βρεις ακόμα και μουσική για να χαλαρώνεις μετα από δύο αγχωτικές ώρες στο μάθημα.

Και όποτε νιώθεις ότι δεν μπορείς άλλο, σκέψου το καλοκαίρι που έρχεται. Σκέψου να έχεις απαλλαγεί από το άγχος των μαθημάτων, έχοντας πετύχει το σκοπό σου. Ωραίο, έτσι;

Αυτό το ποστ δεν αφορά πρόγραμμα, μιας και δεν ήμουν τεχνολογική αλλά θετική, αλλά σου παρουσίασα την ...εμπειρία ενός χρόνου συμπυκνωμένη..! :P
Mη ξεχνάς ότι η χρονιά αυτή είναι ένας μεγάλος μύθος. Καλή δύναμη και καλή επιτυχία...:D

Να είσαι καλά φίλος :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Φιλε μου πως θα γινεις μηχανικος αεροσκαφων οταν βαριεσαι να διαβασεις? εγω σου λεω οτι αυριο το πρωι με ενα μεσον σε βαζω στη σχολη. Ξερεις τι θα αντιμετωπισεις εκει μεσα? το προγραμμα ενος φοιτητη σε τετοιες σχολες ειναι πολυ βαρυ. Ολη σου η μερα ειναι μαθηματα μεχρι το απογευμα, γυρνας σπιτι καθεσαι λιγο, διαβαζεις και παλι για υπνο για να αντεξεις την αλλη μερα. Και μιλαμε για ανωτερα μαθηματικα, υπολογιστικη ρευστομηχανικη, θερμοδυναμικη κλπ κλπ. Πρεπει να σου βγαινει φυσικα, αμα θες κινητρα να διαβασεις και βαριεσαι δεν εχει νοημα. Δε μπορεις να λες μ αρεσει κατι και να μη το διαβαζεις.

Καταρχην πρεπει να αυξησεις τις επιδοσεις σου στα μαθηματικα και τη φυσικη. Στανταρ αυτο. Φροντιστηρια δεν πας? γτ σ αφηνουν σ αυτο το μετριο επιπεδο? Μηχανολογος ειμαι κι εγω κ ξερω τι σου λεω. Βαλε μπροστα και βρες σωστους φροντιστες να σε κανουν αστερι και οταν βαριεσαι θα οραματιζεσαι το μελλον. Μαλιστα σου υπογραμμιζω οτι εκτος απο την αεροδυναμικη υπαρχει και η αεροδιαστημικη. Δεν ειναι μονο για τα αεροπλανα δηλαδη αλλα για πυραυλους, διαστημικους σταθμους, δορυφορους κλπ εαν σ ενδιαφερει κι αυτο. Αλλα μαθηματικα κ φυσικη πρεπει να γινεις αστερι. Ψαξε καλους φροντιστες, βαρβατους οχι οτι να ναι και κοιτα τα 2 χρονακια που σου μεινανε ασε γκομενες, παρεες, εξοδους κλπ για να φτιαξεις τη ζωη σου. Με τη μεθοδο του στρωσιματος ολα τα καταφερνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top