[spoiler alert] Harry Potter and the Deathly Hallows

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Σε πόσους από εσάς γέλασε όλη η αίθουσα όταν ο Βόλντεμορτ είπε "Ο Χάρι Πότερ είναι νεκρός" και το ακολούθησε με ένα "εχεχε"; :P

Επίσης θα ορκιζόμουν ότι στο βιβλίο εκείνος που έβαλε φωτιά στο Δωμάτιο των Ευχών και πέθανε ήταν ο Κράμπε, όχι ο Γκόιλ.

Χειροκροτήσανε όλοι όταν η μαμά Weasly σκότωσε (θρυμμάτισε; ) την Bellatrix.

Χειροκροτήσανε όλοι όταν ο Νέβιλ σκότωσε το φίδι.

Κανείς δεν χειροκρότησε όταν πέθανε ο Βόλντεμορτ. :P Δεν ξέρω, η όλη σκηνή δεν επέτρεπε το χειροκρότημα, αφού συνέβη αργά κι άφησε μια αίσθηση του υποτονικού - κανείς στην ταινία δεν ζητωκραύγασε καν, δεν ξέρω καν αν αντιλήφθηκε κάποιος εκτός από τον Harry ότι μόλις είχε συμβεί το climaxe της μάχης του αιώνα και ότι ο Βόλντεμορτ ήταν πλέον για πάντα νεκρός.

Απογοητεύτηκα λίγο από την τελευταία σκηνή μάχης, την φανταζόμουν αλλιώς, με όλους τους μαχόμενους (κακούς-καλούς) να βλέπουν τον Harry και τον Voldy να δίνουν ρέστα προτού ο Harry πει τα τελευταία του λόγια με τον Voldy και δοθεί ένα φινάλε με πανηγυρισμούς στην όλη υπόθεση.

Δεν κατάλαβα καν πώς πέθανε κι αυτός, αφού στο βιβλίο υποτίθεται ότι η φονική κατάρα έκανε γκελ και επέστρεψε στον ίδιο. Τι κόλλημα είχε ο σκηνοθέτης με το "πεθαίνεις; θρυμματίζεσαι!";

Σε γενικές γραμμές πολύ ωραία ήτανε. Προβλέπω τώρα και κανένα καρτούν του στυλ Οι Καθημερινές Περιπέτειες του Χάρρυ Πόττερ ή του Νέβιλ Λονγκμπόττομ να εμφανιστεί στα παιδικά κανάλια, σιγά μην αφήσουν ολόκληρο franchise έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
[δεν κοιτάω δεν κοιτάω τα posts]
Μόλις έκλεισα εισιτήρια για την Vmax, 3D προβολή για το Σάββατο :clapup:
Άντε να δούμε!
[/δεν κοιτάω δεν κοιτάω τα posts]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Οχι Ζωη πηγαινε να δεις ποσο μεγαλη ειναι η βιμαξ.Οπως και τη γνωμη σου για το τρισδιαστατο.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Έχω ξαναπάει, είναι όντως υπέροχη :) Κουφάλα τεολ θα σε πάρω τηλ και θα σου λέω τι γίνεται λεπτό προς λεπτό, να μάθεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

παναγιωτης_21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο παναγιωτης_21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Εγώ στεναχωρήθηκα μόνο για τον snape και την Bellatrix. Why goooooooooooooood; Πάμε για άλλα πλέον ^^!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Και βεβαια το καλυτερο ξορκι της ταινιας : piertotum locomotor! (εκει που η MacGonagall καλει αυτά τα αγάλματα για να προστατεύσουν το hogwarts.).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
μου φάνηκε αρκετά παιδική εμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
μου φάνηκε αρκετά παιδική εμένα.

ασφαλως συμφωνω.δεν μου αρεσε καθολου.πολυ αργη η πλοκη,καθολου emma watson,καθολου εφε(ενα δωματιο που ακηκε και λιγα πυροτεχνήματα στα ξορκια σιγα),ωραια ανεκδοτα(χαρουμενες σκηνες) στο ακυρο




τι να σας πω δεν μου αρεσε καθολου και το ειδα και 3d φαντασου...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

julietini

Νεοφερμένος

Η julietini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Παιδια η ταινια ηταν καταπληκτικη ,η καλητερη που εχω δει τα ταιλευταια χρονια και η καλητερη ολων των ταινιων του χαρι ποτερ! Στο τελος ηταν πολυ συγκινητικο , ολοι χειροκροτουσαν στο σινεμα και μας ηρθε ολους να κλαψουμε!Η μοναδικη ταινια που με συγκινισε τοσο πολυ.Να φανταστειτε ειχαν αναψει τα φωτα και επρεπε να φυγουμε και φορουσα τα γυαλλια 3D μεχρι να κατεβουμε για να μην φανουν τα δακρυα .Κριμα που δεν θα χει αλλες ταινιες ο χαρι ποτερ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
Εγω βασικα εχω διαβασει ολα τα βιβλια (ελληνικα+αγγλικα) και ειναι πολυ καλυτερα απο τις ταινιες..Βεβαια οταν βγει εδω θα το δω αλλα συνηθως στις ταινιες παραλειπουν πραγματα.

FTW


προσεξτε το ραβδι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ δεν διάβασα τα βιβλία για να μην καταστρέψω την ταινία.

Μήπως έπρεπε να κάνεις το αντίστροφό; :P

Bellatrix = τέλεια, δυστυχώς λίγο την είδαμε.
Snape = πολύ καλός...
Voldemort = τέλειος και αυτός! Εκεί που λέει το Avada Kadabra δίνει έναν τόνο απελπισίας και απόγνωσης... Και σε αυτό το "εχεχεχε" δείχνει πως ούτε καν ο ίδιος πιστεύει πως τελικά σκότωσε το Harry Potter. (ναι, ακούστηκε λίγο αστείο, όμως δε συνηθίζει να γελάει, είναι κάτι καινούριο για αυτόν... ;) ). Ο θάνατός του... άθλιος... ό,τι χειρότερο μπορούσαν να εμπνευστούν. Μα να διαλύεται έτσι;
Harry Potter = ε, εντάξει, τίποτα το σπουδαίο. Καλός, αλλά μέχρι εκεί.
Hermione = ωραία και καλή, όμως με μικρό ρόλο
Ron = :( γιατί; τόσο μικρός ρόλος... απλώς ακολουθούσε...
Neville = έκπληξη! Ο λόγος του όταν νόμιζαν πως πέθανε ο Harry τρομερός.!
McGonagall = άψογη στο ρόλο της, τυπική διευθύντρια
Draco = δεν ξέρω, δεν έκλεψε την παράσταση, αλλά και πάλι, μικρός ο ρόλος του στην ταινία.

Εντελώς άκυρες οι "κωμικές" σκηνές.
Μα τι στο καλό; Η συγγραφέας κατάλαβε πως το αναγνωστικό κοινό μεγαλώνει οπότε μεγάλωνε ταυτόχρονα και ο Harry. Οι σεναριογράφοι... τίποτα... Μακάρι να σκηνοθετούσε εκείνος που ήταν στην 3η ή και στην 4η ταινία, το αποτέλεσμα θα ήταν σίγουρα ακόμα καλύτερο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Εντελώς άκυρες οι "κωμικές" σκηνές.
Μα τι στο καλό; Η συγγραφέας κατάλαβε πως το αναγνωστικό κοινό μεγαλώνει οπότε μεγάλωνε ταυτόχρονα και ο Harry. Οι σεναριογράφοι... τίποτα... Μακάρι να σκηνοθετούσε εκείνος που ήταν στην 3η ή και στην 4η ταινία, το αποτέλεσμα θα ήταν σίγουρα ακόμα καλύτερο!!!

(bold) συμφωνω απολυτως και να φανταστεις ηταν κατ'εμε οι καλυτερες στιγμες σε μια μετρια ταινια...

τι να σε πω ισως φταινε οι σεναριογράφοι ίσως και οι ηθοποιοί ενα ειναι το σιγουρο,δεν ηταν και τοσο καλη ταινια:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Χμφ... εκτός αν μου προτείνει κανένας φίλος μου να πάμε να δούμε την ταινία, δεν σκοπεύω να τη δω γιατί δε θέλω να χαλάσει η εικόνα που μου έχει δημιουργηθεί από το βιβλίο.

προσεξτε το ραβδι!
Τί τρέχει με το ραβδί? Το
Elder Wand
δεν είναι? :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loukritia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Loukritia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 362 μηνύματα.
Τον Ρον 19 χρόνια μετά τον έκαναν μπυροκοιλιά, από τους άνδρες του τύπου "γυναίκααα, τις παντόφλες μου". :D
Η Ερμιόνη ήταν σαν να μην άλλαξε καθόλου, τι διάολο, 36 χρονών και ούτε μια ρυτίδα; :P Το μαλλί της Τζίνι πάλι, μου θύμισε την Πετούνια και κάτι θειές που τρέχουν κάθε μέρα στην εκκλησία. :P

Καλή η ταινία, αν και δεν ενθουσιάστηκα. Θα μπορούσε να είναι και καλύτερη. Όταν τελείωσα το βιβλίο είχα συγκινηθεί, στην ταινία δεν συγκινήθηκα καθόλου.

Επίσης, περίμενα ο Χάρι να φτιάξει το παλιό του ραβδί που είχε σπάσει (όπως στο βιβλίο), κι όχι να σπάσει στα 2 το Elder Wand. Βέβαια το ραβδί του είχε σπάσει στο 1ο μέρος, ΑΛΛΑ ΤΙ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ; Εγώ ήθελα να το δω να επισκευάζεται, να φανεί και η "τρομερή" δύναμη του ραβδιού :P

Ήθελα επίσης να δώσουν βάση στην ιστορία του Ντάμπλντορ (με την Αριάννα).

Επίσης, ο Ρον φαινόταν εντελώς χαζός (και στο βιβλίο τέτοιος μπετόβλακας ήταν πάντα).

Αυτά, νομίζω :P

Α, εγώ δεν το είδα σε 3D, το θεωρώ πεταμένα λεφτά.
Μία φορά πήγα σε 3D προβολή, στο Avatar, και απλώς πόνεσαν τα μάτια μου :/
Κατά τα άλλα δεν παρατήρησα και τεράστια διαφορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

παναγιωτης_21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο παναγιωτης_21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
2 φορά που την ξανα βλέπω και αποφάσισα να αναλύσω. Έχουμε τα εξής:

Rushed battles και γενικά το 2 μέρος είχε πολύ γρήγορο pace.
Δεν εξήγησαν πως το ραβδί πέρασε στον harry στο τέλος.
Αν δεν διάβαζα το βιβλίο δεν θα γνώριζα από ότι πέθανε ο voldie, καθώς το avada kadavra επέστρεψε σε αυτόν.
Τρομερές ερμηνιές από smith ή αλλιώς mcgonagall, bellatrix, molly weasley και ειδικά στο "Νot my daughter, you bitch" και το creepy laugh της Bellatrix.
Από μάχες μου άρεσε αυτή της bellatrix με την Molly παρόλο που ήταν μικρή και mcgonagall με snape.
Τελός ο θάνατος του snape και αναμνήσεις του μου έδωσαν το τελειωτικό χτύπημα. *sad face*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loukritia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Loukritia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 362 μηνύματα.
Δεν εξήγησαν πως το ραβδί πέρασε στον harry στο τέλος.
Το εξήγησαν, αλλά το ραβδί ήταν ψιλοαδιάφορο σε όλη την ταινία, ενώ στο βιβλίο οι Κλήροι του Θανάτου αναφέρονταν συχνά-πυκνά
Αν δεν διάβαζα το βιβλίο δεν θα γνώριζα από ότι πέθανε ο voldie, καθώς το avada kadavra επέστρεψε σε αυτόν.
Εντελώς άκυρος ο θάνατός του όντως. Στην ουσία, πεθαίνει επειδή προσπαθεί να σκοτώσει τον Χάρι Πότερ με ένα ραβδί το οποίο υπακούει στον Χάρι. Στην ταινία φάνηκε σαν να το απέσπασε ο ίδιος ο Χάρι Πότερ με τις υπερδυνάμεις του :P

Τρομερές ερμηνιές από smith ή αλλιώς mcgonagall, bellatrix, molly weasley και ειδικά στο "Νot my daughter, you bitch" και το creepy laugh της Bellatrix.
Η McGonagall ιδίως, έδινε ρέστα.

Τελός ο θάνατος του snape και αναμνήσεις του μου έδωσαν το τελειωτικό χτύπημα. *sad face*
Για κάποιο λόγο περίμενα κάτι πιο "έντονο" από τις αναμνήσεις του Snape. Το μόνο που με άγγιξε ήταν εκεί που αγκάλιαζε την νεκρή Lilly Potter.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
εγώ στεναχωρήθηκα γιατί μου φάνηκε ότι δεν διασαφηνίστηκε ότι Ντάμπλοντορ είναι καλός και ήθελε το καλό του Χάρυ και όχι να τον εκμεταλλευτεί , γενικά μου αρέσε πολύ αλλά εντάξει δεν ξέρω και κατα πόσον είμαι αντικειμενική γιατι γενικα είμαι πορωμένη .
Οι σκηνές που προστάτευαν το χογκουατς όλοι οι καθηγητές μαζί και έδιωχναν τους παράφρονες μου άρεσαν πάρα πολύ , ένιωθα μια έξαρση και έναν ενθουσιασμό μες την καρδιά μου...
όπως και οι φάσεις του Νέβιλ ...ΟΛΕΣ : γέφυρα, με τη λουνα που την έψαχνε για να τη φιλήσει , με τον Χάρυ πόττερ .
έλενα μπόναμ κάρτερ γενικά θεά αλλά όταν την σκότωσε χάρηκα τόσο πολύ !
οι σκηνές με τον σνέιπ και με τον αδερφό του ρον και τους υπόλοιπους νεκρούς άκρως συγκινητικές και
μου άρεσε και η σκηνη στο δωμάτιο των ευχών που ο χάρι έσωσε τον μαλφόι ,
Μακγκόναγκαλ θεά εννοείτα!

συμφωνώ ότι οι τελευταίες σκηνές που τους έδειχνε μεγάλους ήταν πολύ άκυρες και ειδικά για τα αδερφια ουέσλεϊ (ρον και τζίνι).
Ακόμα αν δεν είχες διαβάσει το βιβλίο δεν θα καταλάβαινες ότι το δεύτερο παιδί του Χάρυ ήταν της Τονκς...
άκυρος και ο θάνατος του Βόλντι και με το ραβδί και γενικα...

*ααααα μην ξεχασω βέβαια και τις σκηνές με τους γονείς του , το καλύτερο!

νομίζω ότι όλοι οι φανς εντοπίζουμε τα ίδια κακώς κείμενα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Δεν ειμαι καθολου φαν του HARRY POTTER,ομως την ειδα και μπορω να πω οτι βλεποταν....Σιγουρα ειναι πολυ καλυτερη απο τις προηγουμενες παντως!!!! :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Δεν ειμαι καθολου φαν του HARRY POTTER,ομως την ειδα και μπορω να πω οτι βλεποταν....Σιγουρα ειναι πολυ καλυτερη απο τις προηγουμενες παντως!!!! :/:




ε και;;;φιλε αν σου πω την αληθεια το γεγονος οτι οι αλλες ηταν χειροτερες δεν κανει σιγουρα αυτη καλη


τεσπα εμενα δ μ αρεσε καθολου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ακόμα αν δεν είχες διαβάσει το βιβλίο δεν θα καταλάβαινες ότι το δεύτερο παιδί του Χάρυ ήταν της Τονκς...

εδώ δεν το κατάλαβα εγώ, που έχω διαβάσει υποτίθεται το βιβλίο! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top