[18/5/2011] Βιολογία Κατεύθυνσης

Πώς θεωρείτε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 37)
  • Άριστα

    Ψήφοι: 11 29.7%
  • Πολύ καλά

    Ψήφοι: 3 8.1%
  • Καλά

    Ψήφοι: 3 8.1%
  • Μέτρια

    Ψήφοι: 1 2.7%
  • Άσχημα

    Ψήφοι: 1 2.7%
  • Χάλια

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν είμαι υποψήφιος

    Ψήφοι: 18 48.6%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Δεν έλεγε πουθενά όμως ότι δε μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε αλλα μοσχομπίζελα γνωστού γονοτύπου. Και οι 2 απαντήσεις είναι σωστές αφού μπορλόυμε να βγάλουμε συμπέρασμα


Ωπα μισό,τα χαρακτηριστικά αυτά δεν αναφέρει κάπου στο βιβλίο οτι είναι υπολειπόμενα/επικρατη?:Ο
γιατί αλλιώς κλάφτα χαράλαμπε...

Ναι για αυτό έπρεπε να πάρεις περιπτώσεις .. ήταν θεωρητική περισσότερο ερώτηση αφού για να βγάλεις συμπέρασμα πρέπει να κάνεις το πείραμα στην πράξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ant1637

Νεοφερμένος

Η Αντωνία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Δε δίνανε το δικαίωμα επιλογής, δίναμε το δικαιώμα μόνο για αυτογονιμοποίηση γιατί δεν έλεγε πουθενά ότι διαθέτουμε και άλλο μοσχομπίζελο!!
ναι αλλα δεν διευκρινιζε κιολας οτι δε μπορεις να το χρησιμοποιησεις κιολας:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loukritia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Loukritia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 362 μηνύματα.
Δε δίνανε το δικαίωμα επιλογής, δίναμε το δικαιώμα μόνο για αυτογονιμοποίηση γιατί δεν έλεγε πουθενά ότι διαθέτουμε και άλλο μοσχομπίζελο!!
Μα δεν είχε κανένα περιορισμό στους οργανισμούς που θα χρησιμοποιήσουμε!
Υπήρχαν διαφορές στις Φ.Α στις διάφορες περιπτώσεις γονότυπου; Φαντάζομαι πως εάν η τεκμηρίωσή σου είναι σωστή θα στο πάρουν σωστό, το λέει και στις οδηγίες άλλωστε.

Ωπα μισό,τα χαρακτηριστικά αυτά δεν αναφέρει κάπου στο βιβλίο οτι είναι υπολειπόμενα/επικρατη?:Ο
γιατί αλλιώς κλάφτα χαράλαμπε...
Είχε μία εικόνα ακριβώς δίπλα στους λόγους της επιτυχίας των πειραμάτων του Mendel.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Ναι για αυτό έπρεπε να πάρεις περιπτώσεις .. ήταν θεωρητική περισσότερο ερώτηση αφού για να βγάλεις συμπέρασμα πρέπει να κάνεις το πείραμα στην πράξη.
Γι'αυτό θεώρησα τέσσερις πιθανούς γονότυπους-υποθέτοντας οτι τα χαρακτηριστικά "μεγάλο ύψος" και "κίτρινα σπέρματα" είναι τα επικρατή.Δε μου πέρασε απο το μυαλό η αυτογονιμοποιήση γιατί νόμιζα οτι τα χαρακτηριστικά είναι γνωστά απο το σχολικό και απλά εγώ δε τα είχα διαβάσει :s

Είχε μία εικόνα ακριβώς δίπλα στους λόγους της επιτυχίας των πειραμάτων του Mendel.
άρα γίνεται σαφής αναφορά στο τρόπο κληρονόμησης?ρωτάω γιατί δεν έχω ανοίξει ποτέ(κακώς βέβαια) το σχολικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ωπα μισό,τα χαρακτηριστικά αυτά δεν αναφέρει κάπου στο βιβλίο οτι είναι υπολειπόμενα/επικρατη?:Ο
γιατί αλλιώς κλάφτα χαράλαμπε...

Γι'αυτό θεώρησα τέσσερις πιθανούς γονότυπους-υποθέτοντας οτι τα χαρακτηριστικά "μεγάλο ύψος" και "κίτρινα σπέρματα" είναι τα επικρατή.Δε μου πέρασε απο το μυαλό η αυτογονιμοποιήση γιατί νόμιζα οτι τα χαρακτηριστικά είναι γνωστά απο το σχολικό και απλά εγώ δε τα είχα διαβάσει :s

άρα γίνεται σαφής αναφορά στο τρόπο κληρονόμησης?ρωτάω γιατί δεν έχω ανοίξει ποτέ(κακώς βέβαια) το σχολικό

Αν το εγραφε το βιβλίο ποια ειναι επικρατή και ποια υπολειπόμενα λογικά θα σου κόψουν λίγα μόρια (αν και εγώ δε θα έκοβα αλλά η σκέψη σου ήταν σωστή) και ο μέντελ όταν έκανε τα πειράματα του δεν ήξερε ποια χαρακτηριστικά ήταν επικρατή και ποια όχι. Μετά εβγαλε τα συμπέρασματα του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loukritia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Loukritia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 362 μηνύματα.
άρα γίνεται σαφής αναφορά στο τρόπο κληρονόμησης?ρωτάω γιατί δεν έχω ανοίξει ποτέ(κακώς βέβαια) το σχολικό
Η εικόνα ήταν νομίζω μέρος του κύριου κειμένου, καθώς δεν υπήρχε αρίθμηση. Επιπλέον νομίζω ότι γινόταν κάποια αναφορά σε διασταυρώσεις με μελέτη της ιδιότητας του χρώματος, αν θυμάμαι καλά, οπότε ναι, το φυτό και κάποιοι χαρακτήρες του θεωρούνταν γνωστοί (όπως πχ. και το Antirrhinum στο ίδιο κεφάλαιο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Πάντως γνωστό φροντιστήριο που μόλις εβγαλε απαντησεις πήρε περιτπώσεις χρησιμοποίησε τα δεδομένα ψηλό επικρατές.... κτλ που δεν αναφέρονται στο γραπτό.


https://pegasus.keystone.gr/kapp/7/0518/a_bio/n_dua_bio.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Η εικόνα ήταν νομίζω μέρος του κύριου κειμένου, καθώς δεν υπήρχε αρίθμηση. Επιπλέον νομίζω ότι γινόταν κάποια αναφορά σε διασταυρώσεις με μελέτη της ιδιότητας του χρώματος, αν θυμάμαι καλά, οπότε ναι, το φυτό και κάποιοι χαρακτήρες του θεωρούνταν γνωστοί (όπως πχ. και το Antirrhinum στο ίδιο κεφάλαιο)

Αν το εγραφε το βιβλίο ποια ειναι επικρατή και ποια υπολειπόμενα λογικά θα σου κόψουν λίγα μόρια (αν και εγώ δε θα έκοβα αλλά η σκέψη σου ήταν σωστή) και ο μέντελ όταν έκανε τα πειράματα του δεν ήξερε ποια χαρακτηριστικά ήταν επικρατή και ποια όχι. Μετά εβγαλε τα συμπέρασματα του.
Σας ευχαριστώ και τους δύο,με κατατοπίσατε αρκετά.
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TR-F STORFLOR

Νεοφερμένος

Ο TR-F STORFLOR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
αν στο Δ3 δωσουμε το δικλωνο DNA τα κωδικονια δηλαδη και τις δυο αλυσιδες ειναι σωστο ετσι?
***και εγω αυτογονιμοποιηση εκανα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loukritia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Loukritia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 362 μηνύματα.
αν στο Δ3 δωσουμε το δικλωνο DNA τα κωδικονια δηλαδη και τις δυο αλυσιδες ειναι σωστο ετσι?
***και εγω αυτογονιμοποιηση εκανα :)
εγώ που ρώτησα τη βιολόγο μου μού είπε πως μόνο την κωδική έπρεπε. :/: Δεν γνωρίζω από κει και πέρα όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TR-F STORFLOR

Νεοφερμένος

Ο TR-F STORFLOR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
βασικα εγραψα το καθε κωδικονιο που δινει αμινοοξεα απο καθε αλυσιδα ξεχωριστα και απο κατω το εγραψα στην δικλωνη αλυσιδα πως ειναι...αρα οκ ειμαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΝθΗ24

Νεοφερμένος

Η ΑΝθΗ24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Στο ερώτημα με το μοσχομπίζελο δεν είναι δυνατό να δεχτούν ως σωστή απάντηση τη διασταυρωση ελεγχου!!! Ειναι αυτογονιμοποιηση αφου λεει οτι διαθετουμε ενα! Μονο μοσχομπιζελο αγνωστου τυπου!!! Ειναι ξεκαθαρο και υπαρχουν και παρόμοια θεματα σε βοηθηματα δεν καταλαβαινω πώς ειναι δυνατον να παρουν σωστες και τις δυο απαντησεις....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

alexandros451991

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Στο ερώτημα με το μοσχομπίζελο δεν είναι δυνατό να δεχτούν ως σωστή απάντηση τη διασταυρωση ελεγχου!!! Ειναι αυτογονιμοποιηση αφου λεει οτι διαθετουμε ενα! Μονο μοσχομπιζελο αγνωστου τυπου!!! Ειναι ξεκαθαρο και υπαρχουν και παρόμοια θεματα σε βοηθηματα δεν καταλαβαινω πώς ειναι δυνατον να παρουν σωστες και τις δυο απαντησεις....
Κανένα μα κανενα φροντιστήριο δεν αναφέρθηκε ομως στην αυτογονιμοποίηση. Άρα σιγουρα θα δεχτουν τη διασταυρωση ελέγχου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bl4Ck_PyTh0N!

Δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Σήμερα έκανα το καλύτερο πράγμα που έχω κάνει στη ζωή μου.
Ξέφυγα από το βιβλίο. Γιατί στο Γ1 δεν έλεγε πουθενά ότι διαθέτουμε μοσχομπίζελο κοντό με πράσινα σπέρματα για να κάνουμε τη διασταύρωση ελέγχου που έκανε όλη η Ελλάδα. Εγώ έκανα αυτογονιμοποίηση. Αφού μόνο το Ψ_Κ_ είχαμε στη διαθέσή μας.
Ας μου το πιάσουν λάθος. Ας χάσω τη σχολή που θέλω. Εγώ έγραψα κάτι σωστό σήμερα και απέναντί στον εαυτό μου αισθάνομαι δικαιωμένος. :)


Φίλε Δημήτρη κι εγώ με τέσσερις περιπτώσεις αυτογονιμοποίησης έλυσα την άσκηση επειδή η άσκηση δε μου έδινε κι άλλο μοσχομπίζελο και μάλιστα με γονότυπο ψψκκ και η βιολόγος μου είπε ότι κατα 90% θα μου το πάρουν σωστό γιατί πραγματικά είναι σωστό.Επίσης στο Β4 απέδειξα με άτοπο ότι δεν ανήκουν στο ίδιο είδος,εκεί δεν ξέρω αν είμαι σωστά τοποθετημένος.Αλλά δεν πειράζει,είναι 4 μόρια! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΝθΗ24

Νεοφερμένος

Η ΑΝθΗ24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Μα δεν είχε κανένα περιορισμό στους οργανισμούς που θα χρησιμοποιήσουμε!
Υπήρχαν διαφορές στις Φ.Α στις διάφορες περιπτώσεις γονότυπου; Φαντάζομαι πως εάν η τεκμηρίωσή σου είναι σωστή θα στο πάρουν σωστό, το λέει και στις οδηγίες άλλωστε.


Είχε μία εικόνα ακριβώς δίπλα στους λόγους της επιτυχίας των πειραμάτων του Mendel.

Κανένα μα κανενα φροντιστήριο δεν αναφέρθηκε ομως στην αυτογονιμοποίηση. Άρα σιγουρα θα δεχτουν τη διασταυρωση ελέγχου.

οχι τα φροντηστηρια που δημισιευσαν τις λυσεις συμφωνα με τα εξεταστικα κεντρα... τωρα πλεον εννοειται οτι θα παρουν σωστη τη διασταυρωση ελεγχου..

οχι τα φροντηστηρια που δημοσιευσαν τις λυσεις συμφωνα με τα εξεταστικα κεντρα... τωρα πλεον εννοειται οτι θα παρουν σωστη τη διασταυρωση ελεγχου..

εχει διαφορες στισ Φ.α. αλλα το παρουσιασα σωστα και θεωρησα το παγιδα,, στο τελοσ ανεφερα και οτι δεν μπορουμε να χρησιμοποιησουμε διασταυρωση ελεγχου καθως δεν εχουμε το απαραιτητο μοσχομπιζελο

Φίλε Δημήτρη κι εγώ με τέσσερις περιπτώσεις αυτογονιμοποίησης έλυσα την άσκηση επειδή η άσκηση δε μου έδινε κι άλλο μοσχομπίζελο και μάλιστα με γονότυπο ψψκκ και η βιολόγος μου είπε ότι κατα 90% θα μου το πάρουν σωστό γιατί πραγματικά είναι σωστό.Επίσης στο Β4 απέδειξα με άτοπο ότι δεν ανήκουν στο ίδιο είδος,εκεί δεν ξέρω αν είμαι σωστά τοποθετημένος.Αλλά δεν πειράζει,είναι 4 μόρια! :)

κατα 100% θα το παρουν σωστο,, θεωρω πως καθε αλλη απαντηση ειναι λαθος για τη συγκεκριμενη ασκηση με τον τροπο που διατυπωνεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

johanio

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Εγώ στη διασταύρωση ελέγχου έκανα 4 μονουβριδισμούς: ΚΚxκκ, Kκxκκ, ΨΨxψψ, Ψψxψψ

Θα μου το παρουν σωστό ε? Ανέφερα οτι εξετάζουμε το ίδιο φυτό ξεχωριστά για κάθε ιδιότητα. Απλά δεν είδα να το προτείνει κανείς ως λύση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
εχει διαφορες στισ Φ.α. αλλα το παρουσιασα σωστα και θεωρησα το παγιδα,, στο τελοσ ανεφερα και οτι δεν μπορουμε να χρησιμοποιησουμε διασταυρωση ελεγχου καθως δεν εχουμε το απαραιτητο μοσχομπιζελο
Αν έλεγε "ένα μόνο" θα συμφωνούσα μαζί σου...έτσι όπως είναι διατυπωμένο όμως δεν είναι απαραίτητο να εννοεί οτι έχουμε μόνο ένα μοσχομίζελο διαθέσιμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΝθΗ24

Νεοφερμένος

Η ΑΝθΗ24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Εγώ στη διασταύρωση ελέγχου έκανα 4 μονουβριδισμούς: ΚΚxκκ, Kκxκκ, ΨΨxψψ, Ψψxψψ

Θα μου το παρουν σωστό ε? Ανέφερα οτι εξετάζουμε το ίδιο φυτό ξεχωριστά για κάθε ιδιότητα. Απλά δεν είδα να το προτείνει κανείς ως λύση

νομιζω πως θα σου το παρουν σωστο... με αυτον τον τροπο γλυτωσες στο γραψιμο 2 διασταθρωσεις... αναλογα και στο εξεταστη που θα πεσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
:( Αφού και τα 2 ειναι σωστά. Η βιολογία δεν είνα θεωρητιό μάθημα να έχουμε μόνο μια σωστή απάντηση. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostasosfp

Νεοφερμένος

Ο ΚΩΣΤΑΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
δεν ξερω για εσας παιδια αλλα εμενα δν μου φανηκαν πολυ δυσκολα σημερα.
αν και τωρα που τα ξαναβλεπω πρεπει να εχω κανει καποια λαθη αλλα ηταν παααααρα πολλααα.

αυτα δεν γραφοντουσαν σε χρονο 3 ωρων.και αυτο που φοβαμαι για λαθη ειναι επειδη σε κανενα θεμα δεν σκεφτηκα τι να γραψω.και πως να σκεφτω με ολα αυτα τα πραγματα που μας εβαλαν.σε αυτα επρεπε να γραψεις για αιτιολογησεις το μισο βιβλιο.τι να πω οκ αμα θελουνε να μην περασουμε κανενας πουθενα ας μας το πουνε.

την παρασκευη για εμενα ερχεται μεγαλο ταμπανι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top