[2011] Ειδικές κατηγορίες & Μηχανογραφικά

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

elee

Νεοφερμένος

Η elee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
φιλε Γιωργο σε υπερευχαριστωωωωωωω!!!!!!αυτες οι 16 θεσεις που υπαρχουν σαν ειδικη κατηγορια τριτεκνων στο ΕΚΠΑ λογικα θα καταλαμβανονται απο υποψηφιους με τη μεγαλυτερη βαθμολογια...σωστα????Αρα δεν εχω ΚΑΜΙΑ ελπιδα(18700:() Εγω ομως με το μικρο μου μυαλο λεω:ποσοι απο την Αττικη τριτεκνοι θελουν ιατρικη Αθηνας και εχουν τοσα ή και περισσοτερα μορια????Προφανως πολλοι,εεεεεε???ΑΡΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΜΙΑ ΕΛΠΙΔΑ...

Αν χασω την ειδικη θεση για ΕΚΠΑ δεν δικαιουμαι ειδικη θεση για καποια αλλη σχολη της επαρχιας????Δηλ η ειδικη θεση αφορα μονο τον τοπο μονιμης κατοικιας γονεων?????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
φιλε Γιωργο σε υπερευχαριστωωωωωωω!!!!!!αυτες οι 16 θεσεις που υπαρχουν σαν ειδικη κατηγορια τριτεκνων στο ΕΚΠΑ λογικα θα καταλαμβανονται απο υποψηφιους με τη μεγαλυτερη βαθμολογια...σωστα????Αρα δεν εχω ΚΑΜΙΑ ελπιδα(18700:() Εγω ομως με το μικρο μου μυαλο λεω:ποσοι απο την Αττικη τριτεκνοι θελουν ιατρικη Αθηνας και εχουν τοσα ή και περισσοτερα μορια????Προφανως πολλοι,εεεεεε???ΑΡΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΜΙΑ ΕΛΠΙΔΑ...

Αν χασω την ειδικη θεση για ΕΚΠΑ δεν δικαιουμαι ειδικη θεση για καποια αλλη σχολη της επαρχιας????Δηλ η ειδικη θεση αφορα μονο τον τοπο μονιμης κατοικιας γονεων?????
Νομιζω αν εχεις αδελο-η που σπουδαζει σε αλλη περιφερεια,δικαιουσαι να τη δηλωσεις, ψατχο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elee

Νεοφερμένος

Η elee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
μπαααα δεν εχω....σπουδαζει Αθηνα ο αδερφος μου....Παντως οι ελπιδες μου ειναι μηδαμινες. 0.0000000000001%
Ο νομος Αττικης εχει κατι εκατομμυρια κατοικους,πολλοι ειναι τριτεκνοι,εχουν παιδια που δινανε πανελληνιες,που επελεξαν θετικη,που αριστευσαν κλπ....ΜΟΛΙΣ 16 ΟΙ ΔΙΚΑΙΟΥΧΟΙ!!!!
Αρα θα πρεπει να συμφιλιωθω με την ιδεα της επαρχιας....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΝαταλίαΓ

Νεοφερμένος

Η ΝαταλίαΓ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
παιδια εγω ανηκω σε δυο ειδικέσ κατηγοριεσ....θα χρειαστει να συμπληρωσω ειδικο μηχανογραφικο....
α. και καπου διαβασα οτι σε οποια σχολη περασεις ( σε οποιαδηποτε περιοχη) εκει και θα συνεχισεις τισ σπουδες σου...
εχει καταλαβει κανεισ τιποτα για τις μεταγραφες γιατι τα εχω μπερδεψει..


Αφού ανήκεις σε 2 ειδικές κατηγορίες, πρέπει να "διαλέξεις" μία. Δε μπορείς να δηλώσεις και τις δύο. Θα μπεις στην ιστοσελίδα του υπουργείου και θα πας κανονικά να συμπληρώσεις το μηχανογραφικό (κάνε πρώτα ένα δοκιμαστικό). Εκεί θα δηλώσεις ότι ανήκεις σε ειδική κατηγορία και ύστερα θα δηλώσεις τις σχολές που σε ενδιαφέρουν. ΌΠΟΥ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΕΚΕΙ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙΣ!! Οπότε πρόσεξε τις σχολές που θα επιλέξεις. Οι μεταγραφές καταργήθηκαν. Αντί γι'αυτές υπάρχουν πλέον κάποιες θέσεις σε κάθε σχολή οι οποίες διατίθονται για άτομα που ανήκουν σε ειδικές κατηγορίες. Σε κάθε σχολή που θα δηλώσεις θα ελέγχεται αρχικά αν περνάς με βάση τα μόρια που έχεις βγάλει. Αν δεν περνάς τότε θα ελέγχεται μήπως περνάς λόγω ειδικής κατηγορίας, με χαμηλότερη βάση. Αυτό συνεχίζεται με κάθε σχολή μέχρι να περάσεις σε κάποια. Έτσι αν ανήκεις σε ειδική κατηγορία, έχεις μια δεύτερη ευκαιρία σε κάθε σχολή. ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπόν! Δηλώνεις μόνο τις σχολές που ανήκουν στην περιφέρεια όπου μένουν μόνιμα οι γονείς σου κι εσύ και θα τσεκάρεται αυτόματα αν περνάς λόγω ειδικής κατηγορίας. Αν δε θέλεις να πας σε άλλη πόλη, μη δήλώσεις σχολές σε άλλες πόλεις, γιατί δε γίνονται μεταγραφές κι έτσι θα αναγκατείς να μείνεις εκεί. Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IaSoN_346

Νεοφερμένος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπερα παιδια,θα ήθελα να ρωτήσω εαν ανήκω στην κατηγορία των 3τεκνων. Είμαστε 3 αδέλφια, εγώ είμαι ο μεσαίος , ο μικρός μου αδελφός ειναι 18 ετών και ο μεγάλος αδελφός μου ειναι 26 (έχει γεννηθεί 30/5/1985).Οποιος γνωριζει ας κανει εναν κοπο να μ απαντησει.Ευχαριστωω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Michaelgr2009

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Michaelgr2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Παιδια τα κοινωνικάκριτήρια ισχύουνσην Αστυφυλάκων?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elnionio

Νεοφερμένος

Ο elnionio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 102 μηνύματα.

provatooo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η provatooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 276 μηνύματα.
γεια σας παιδες!! εγω ανηκω στην περιπτωση: που έχουν αδελφό ή αδελφή, που φοιτά σε πανεπιστήμιο ή ΤΕΙ ή στις Ανώτατες
Εκκλησιαστικές Ακαδημίες ή την ΑΣΠΑΙΤΕ καθώς και στις ΑΣΤΕ του Υπουργείου Πολιτισμού
και Τουρισμού, διαφορετικής πόλης της μόνιμης κατοικίας γονέων.


και ένα απο τα δικαιολογητικα που απαιτουνται ειναι: Επικυρωμένο Αντίγραφο Εκκαθαριστικού Σημειώματος φόρου εισοδήματος του
προηγούμενου της εισαγωγής τους οικονομικού έτους, από το οποίο θα προκύπτει το ετήσιο
οικογενειακό εισόδημα, εφόσον δηλώσουν στο Μηχανογραφικό τους δελτίο και εισαχθούν σε
σχολές ή τμήματα Πανεπιστημίων ή ΤΕΙ ή την Ανώτατη Εκκλησιαστική Ακαδημία Αττικής και
Θεσσαλονίκης ή την Ανώτατη Σχολή Παιδαγωγικής και Τεχνολογικής Εκπαίδευσης
(Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε). Πρόκειται για το εκκαθαριστικό σημείωμα, που αφορά στα εισοδήματα που
δηλώθηκαν με τη φορολογική δήλωση του οικονομικού έτους 2010, δηλαδή για τα εισοδήματα
του έτους 2009. Το ετήσιο οικογενειακό εισόδημα δεν θα πρέπει να υπερβαίνει το ποσό των
εξήντα χιλιάδων (60.000) ευρώ. Το όριο αυτό προσαυξάνεται κατά δέκα χιλιάδες (10.000)
ευρώ για κάθε επιπλέον τέκνο, πέρα από το δεύτερο. ( άρθρο 59, παράγραφος 11).



αυτό που δεν έχω καταλάβει ακόμα είναι για το όριο των 60.000 ευρώ ως οικογενειακό εισόδημα. Δεν πρέπει να υπερβαίνω το ποσό αυτό μόνον όταν επιθυμώ να εισαχθώ ή εισαχθώ σε σχολές ή τμήματα Πανεπιστημίων ή ΤΕΙ ή την Ανώτατη Εκκλησιαστική Ακαδημία Αττικής και
Θεσσαλονίκης ή την Ανώτατη Σχολή Παιδαγωγικής και Τεχνολογικής Εκπαίδευσης
ή γενικά σε οποιαδήποτε πόλη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Άκουσα χθες στο ραδιόφωνο κάποιον να λέει ότι όσοι δηλώσουν ειδική κατηγορία να είναι πολύ προσεκτικοί σε σχέση με το εισόδημα. Δηλαδή, αν δεν είναι απόλυτα σίγουροι και με χαρτιά, για το ποσό που δηλώνουν οι γονείς τους στην εφορία, μην πατήσουν κάποιο ΝΑΙ γιατί αν κάνουν λάθος υπάρχουν συνέπειες (διαγραφή και απαγόρευση εισαγωγής για 2 χρόνια).

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pride

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Άκουσα χθες στο ραδιόφωνο κάποιον να λέει ότι όσοι δηλώσουν ειδική κατηγορία να είναι πολύ προσεκτικοί σε σχέση με το εισόδημα. Δηλαδή, αν δεν είναι απόλυτα σίγουροι και με χαρτιά, για το ποσό που δηλώνουν οι γονείς τους στην εφορία, μην πατήσουν κάποιο ΝΑΙ γιατί αν κάνουν λάθος υπάρχουν συνέπειες (διαγραφή και απαγόρευση εισαγωγής για 2 χρόνια).




Οπως επισης οσοι ειναι στην κατηγορια με απανηρια γονεα, αδερφου η αναπηρια του 67 και ανω πρεπει να ειναι η αναπηρια λογω κινητικων προβληματων (περπατημα, κινηση) και να γραφει πανω το χαρτι απο πανεπιστημιακο νοσοκομειο οτι μελους δεπ οτι οφειλεται σε κινητικα προβληματα. Σε αλλα προβληματα (πχ νευρολογικα, καρδιας, ορασης, ακοης ή αλλες σοβαρες ασθενειες) και ας εχουν 67% αναπηρια και ανω δεν ανηκουν στην ειδικη κατηγορια.

Οποιος ξερει κατι διαφορετικο σχετικα με το πανω ή εχει δηλωσει ας γραψει εδω να ξερουμε τι να κανουμε και εμεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

provatooo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η provatooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Άκουσα χθες στο ραδιόφωνο κάποιον να λέει ότι όσοι δηλώσουν ειδική κατηγορία να είναι πολύ προσεκτικοί σε σχέση με το εισόδημα. Δηλαδή, αν δεν είναι απόλυτα σίγουροι και με χαρτιά, για το ποσό που δηλώνουν οι γονείς τους στην εφορία, μην πατήσουν κάποιο ΝΑΙ γιατί αν κάνουν λάθος υπάρχουν συνέπειες (διαγραφή και απαγόρευση εισαγωγής για 2 χρόνια).

ναι ξέρω για τις κυρώσεις σε περίπτωση λανθασμένης δήλωσης. απλά ρωτώ αν το όριο των 60.000 ευρώ ισχύει μόνο για: "εφόσον δηλώσουν στο Μηχανογραφικό τους δελτίο και εισαχθούν σε
σχολές ή τμήματα Πανεπιστημίων ή ΤΕΙ ή την Ανώτατη Εκκλησιαστική Ακαδημία Αττικής και
Θεσσαλονίκης ή την Ανώτατη Σχολή Παιδαγωγικής και Τεχνολογικής Εκπαίδευσης"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos4eve

Νεοφερμένος

Ο nikos4eve αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ξέρει κανείς αν είναι υποχρεωτικό να δηλώσεις ότι έχεις αδελφό που σπουδάζει σε άλλη πόλη; Εγώ έχω αλλά δεν με ωφελεί για ειδικές θέσεις...Δεν έχω και δικαιολογητικά αυτή τη στιγμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
ναι ξέρω για τις κυρώσεις σε περίπτωση λανθασμένης δήλωσης. απλά ρωτώ αν το όριο των 60.000 ευρώ ισχύει μόνο για: "εφόσον δηλώσουν στο Μηχανογραφικό τους δελτίο και εισαχθούν σε
σχολές ή τμήματα Πανεπιστημίων ή ΤΕΙ ή την Ανώτατη Εκκλησιαστική Ακαδημία Αττικής και
Θεσσαλονίκης ή την Ανώτατη Σχολή Παιδαγωγικής και Τεχνολογικής Εκπαίδευσης"
Νομίζω ότι αυτό το "μόνο" περιλαμβάνει ΟΛΕΣ τις σχολές (πλην στρατιωτικών που έχουν δικές τους ειδικές κατηγορίες). Αν εννοείς ότι δεν γράφει ειδικά και για το ΕΜΠ, δεν υπάρχει περίπτωση να το εξαιρεί και το περιλαμβάνει στα πανεπιστήμια.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

provatooo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η provatooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 276 μηνύματα.
απλά αν περάσω χανιά, θέλω να ξέρω ότι θα πάω Ξάνθη, λόγω της αδερφής μου που σπουδάζει εκεί και δεν είναι μόνιμη κατοικία των γονιών μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
1)Εχω αλλα 2 αδελφια αλλα και οι δυο ειναι πανω απο 26 χρονων

2)Ο ενας αδελφος μου κανει μεταπτυχιακο στην Γερμανια

3)Ο πατερας μου εχει 67% αναπηρια αλλα στο χαρτι που το γραφει δεν λεει κατι για κινητηκα προβληματα.Ειναι απο αλλου ειδους ασθενειες.Στο υπουργειο λεει για κινητηκα προβληματα

Ανηκω σε καμια ειδικη κατηγορια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

provatooo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η provatooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 276 μηνύματα.
όκει όλα καλά. το όριο ισχύει για Αττική και Θεσσαλονίκη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos_p

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Manos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Παιδιά χρειάζομαι τη βοήθεια σας!
Εγώ ανοίκω στην ειδική κατηγορία κοινωνικων κριτηρίων και συγκεκριμένα Ορφανοί φοιτητές/Μονογονεικες οικογένειες και μόνιμη κατοικία Αθηνα και δεν ξεπερνάμε τα 60000€.
ΠΧ Εχω βγάλει 15000 και μπαίνω Μαρκετινγκ στην Εδεσσα λόγω της ειδικής κατηγορίας υπάρχει περίπτωση να εισαχθώ στις πρώτες μου επιλογές που είναι: 1.Μαρκετινγ και Επικοινωνια ΑΣΟΕ 2.Οικονομικών ΑΣΟΕ και 3. Διοικηση επιχειρησεων ΑΣΟΕ που οι βάσεις τους ειναι 17000+ ??
Ε??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pride

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Τελικα ουτε εγω δηλωσα ειδικη κατηγορια και εκανα οριστικοποιοηση χωρις αν και υπηρχε πιστοποιοητικο ιατρικης γνωματευσης μελους ΔΕΠ με μεγαλυτερη απο 67% αναπηρια αλλα δεν υπηρχε κινητικο προβλημα του γονεα (περπατημα) οπως μου ειπε 2 φορες απο το τηλ του υπουργειο.

ΟΠΟΤΕ ΠΡΟΣΟΧΗ!!
πχ 67% αναπηρια και ανω λογο καρδιοπαθειας η αλλης σοβαρης ασθενειας δεν θεωρειται ειδικη κατηγορια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick.V

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Μήπως γνωριζει κανεις αν η επιλογη αυτη Δεν υπερβαίνω το προβλεπόμενο εισοδηματικό όριο που πρέπει να ισχύει για τις Σχολές - Τμήματα Αττικής και Θεσσαλονίκηςαφορα ολους τουσ υποψηφιους που εχουν μεχρι το προβλεπομενο εισοδηματικο οριο και θελουν να δηλωσουν σχολες σε αυτεσ τισ περιοχεσ ή μονο αυτους που μενουν αθήνα ή θεσσαλονικη ή εχουν αδελφο /η που σπουδαζει σε αυτεσ τισ περιοχες ? μπορεί κάποιος να μου μου εξηγησει αυτη την επιλογη ,γιατι δε ξερω αν πρεπει να το επιλεξω .....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karasnikov

Νεοφερμένος

Ο karasnikov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Στις οδηγίες ναι μεν αναφέρει τις πληροφορίες σχετικά με το εισοδηματικό όριο αλλά δε διευκρινίζει πουθενά την περίπτωση οι γονείς να είναι χωρισμένοι. Η μάνα μου, που έχει ξαναπαντρευτεί, δηλώνει οικογενειακό εισόδημα με τον άντρα της κάτω από το προβλεπόμενο αλλά δεν είμαστε σίγουροι εάν αυτό το εισόδημα εξετάζει το υπουργείο (αναφέρω τη μητέρα μου γιατί αυτή έχει την κηδεμονία μου). Συνδυαστικά με τον πατέρα μου, το εισόδημα υπερβαίνει το προβλεπόμενο και φοβάμαι μήπως, όχι μόνο δε με δεχτούν, αλλά με αποκλείσουν κιόλας από Πανελλήνιες για 2 ΧΡΟΝΙΑ με αυτόν τον ηλίθιο νόμο που έχουν.

Από το πρωί έχει σπάσει το χέρι μου να παίρνω τηλέφωνα το Υπουργείο και φυσικά κανείς δε μου απαντάει. Τη μία είναι κατειλημμένο και την άλλη δεν το σηκώνουν. Τι σκατά, μούτρα μου κρατάνε;

Τέλος πάντων, θα εκτιμούσα λίγη βοήθεια εάν γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top